Tumgik
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Najsmutniejszy spacer tego roku
W pogodną niedzielę, przy okazji spaceru historycznymi granicami Woli Duchackiej ( https://www.facebook.com/events/897249900358460/ ) można było zmierzyć się z zaniedbaniami w pracy nad pamięcią/polityką historyczną/oddawaniem sprawiedliwości ofiarom hitleryzmu. Tereny niemieckiego obozu Płaszów, pomimo, starań lokalnej społeczności, apeli ocalałych, historyków i aktywistów dalej nie doczekały się odpowiednich działań ze strony władz miasta. Trudno wysiedlić pobudowane na jego terenie bloki, ale utrzymanie terenu dawnego cmentarza żydowskiego, zabezpieczenie pozostałości obozu, wreszcie niedopuszczenie do sprzedaży willi, w której rezydował  Amon Göth, bestialski komendant Płaszowa, gett w Krakowie i Tarnowie są moralnym, historycznym i dyplomatycznym obowiązkiem władz miasta i kraju. 
0 notes
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media
6 notes · View notes
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media
2 notes · View notes
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media
2 notes · View notes
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media
W sobotni poranek filmowcy z Bollywood kręcili na Rynku
1 note · View note
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
W Krakowie odbyła się dziś konferencja związana z przedstawieniem czołowych kandydatów z małopolskich okręgów – krakowskiego, chrzanowskiego, tarnowskiego i  nowosądeckiego.
Spotkanie otworzyli Joanna Grzymała-Moszczyńska, członkini Rady Krajowej Partii Razem oraz Szczepan Garstka, rzecznik małopolskiego sztabu wyborczego partii. Opowiedzieli o ogólnych zasadach kampanii wyborczej: „Nasze hasło Inna polityka jest możliwa realizujemy przez bezpośredni kontakt. Nie będzie płatnych spotów ani wielkoformatowych billboardów zaśmiecających miasta” – podkreślił Garstka. Grzymała-Moszczyńska dodała też, że na wszystkich listach wyborczych Partia Razem zachowała pełen parytet i suwak.
W okręgu krakowskim z pierwszego miejsca startuje Jakub Baran; publicysta, student filozofii UJ, aktywista Krakowa Przeciwko Igrzyskom, działacz ruchu lokatorskiego i współorganizator protestów studenckich. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wielką rolę solidarnych, wspólnych działań jako jedynej drogi do zmian i wprowadzenia sprawiedliwości społecznej. Zaznaczył, że Partia Razem dąży do wprowadzenia maksymalnie dwóch kadencji dla prezydentów miast i parlamentarzystów oraz zmniejszenia wynagrodzenia poselskiego do trzykrotności płacy minimalnej - postulaty te mają przyczynić się do zmniejszenia nadużyć oraz przepaści między rządzącymi a zwykłymi obywatelami.
Dorota Budacz, jedynka w okręgu nowosądeckim, to artystka i animatorka kultury, działająca społecznie dla organizacji pozarządowych i instytucji kultury oraz organizująca międzynarodowe i ogólnopolskie projekty artystyczne i badawcze. Mówiła o problemach trapiących jego mieszkańców: niepewności zatrudnienia na umowach śmieciowych i niskiej płacy minimalnej, a co za tym idzie - trudnościach finansowych. Zaznaczyła, że zamierza walczyć z tymi zjawiskami i starać się o zwiększenie roli związków zawodowych  oraz Państwowej Inspekcji Pracy, ponieważ godne warunku pracownicze są jednym z filarów sprawiedliwości.
Monika Szymańska startuje z pierwszego miejsca w okręgu chrzanowskim. Od 25 lat pracuje w służbie zdrowia i oświacie. Zaangażowana w działania edukacyjne organizacji pozarządowych w zakresie reorientacji zawodowej bezrobotnych, przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy. Obiecała, że zajmie się walką z prywatyzacją przedsiębiorstw, która częstokroć prowadzi do ograniczenia miejsc pracy. Jej zdaniem walka z wyzyskiem i godna płaca są najważniejsze.
Piotr Plebańczyk, numer jeden w okręgu tarnowskiego, absolwent politologii na UP, od lat zaangażowany w inicjatywy ruchów miejskich - wyznał, że wstąpił do Partii Razem, gdyż interesuje go polityka dziejąca się „tutaj” - czyli nie tylko w wielkich miastach, ale także w małych miejscowościach, i zajmująca się losem wszystkich obywateli. Najważniejsza dla niego jest walka z podziałem na Polskę A i B.
Jolanta Pers, startująca z drugiego miejsca w okręgu tarnowskim, absolwentka filologii angielskiej UJ i tłumaczka, wcześniej zaangażowana w walkę z igrzyskami w Krakowie, obecnie działająca w Partii Razem - podkreśliła, jak ważna jest poprawa sytuacji mieszkaniowej Polaków. Wiele z nich skazanych jest na wieloletnie kredyty na mieszkanie, dużej części z nich nie stać na własny kąt. Dlatego niezbędne jest obniżenie cen i zwiększenie dostępności mieszkań, między innymi dzięki stworzeniu projektu mieszkań pod wynajem, finansowanych z budżetu centralnego i wspieranie spółdzielni mieszkaniowych.
Tomasz Zawada, startujący z drugiego miejsca w okręgu nowosądeckim, wcześniej związany z branżą IT w lotnictwie, obecnie zajmuje się drukiem 3D, promując polskie technologie, podzielił się swoimi doświadczeniami wyniesionymi z okresu, kiedy pracował w Wiedniu. Przekonał się wówczas, że sprawiedliwy i progresywny system podatkowy jest korzystny zarówno dla państwa, jak i obywateli. Zasadę dzielenia się z innymi stawia ponad wszystkie i uważa, że rozsądna redystrybucja kapitału jest niezbędna.
Weronika Śmigielska, dwójka w okręgu krakowskim, opowiadała o swojej drodze od harcerstwa aż po zaangażowanie w inicjatywę Kraków Przeciwko Igrzyskom. Od lat zaangażowana w działalność ruchów miejskich walczy o wysoką jakość i dostępność usług publicznych dla wszystkich mieszkańców. Obecnie pragnie wynieść troskę o codzienność obywateli na szczebel parlamentarny.
1 note · View note
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media
8 notes · View notes
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media
Willa przy ul. Norwida
3 notes · View notes
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media
#chillout #friday #beer 😉🍺🍻 #Cracow #krakow #krk #lifestyle (w: Domówka Cafe)
2 notes · View notes
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Demonstracja “Uchodźcy mile widziani”, Rynek Główny, 12 września 2015 r.
“Jest nam wstyd za wypowiedzi wielu polskich polityków, dziennikarzy i liczne głosy w mediach społecznościowych protestujące przeciw solidarnemu rozwiązywaniu problemu uchodźców w gronie europejskich państw. Uważamy, że naszym moralnym obowiązkiem jest pomóc ludziom uciekającym przed wojną i prześladowaniami, bez względu na ich rasę, narodowość czy wyznanie. Polacy na przestrzeni dziejów wielokrotnie korzystali z gościnności i pomocy innych krajów i narodów - również określanych jako odległe nam kulturowo. W obliczu dramatycznego położenia kilkuset tysięcy ludzi szukających schronienia w Europie, jest dla nas oczywiste, że powinniśmy tego schronienia udzielić. Zdajemy sobie sprawę z konieczności wdrożenia długofalowych i mądrych programów pomocy i integracji, ale nie zgadzamy się aby jakiekolwiek trudności czy niewygody były wymówką dla obojętności wobec ludzi uciekających przed śmiercią i ratujących swoje rodziny. Przeciwstawiamy się ksenofobii, rasizmowi i powielaniu krzywdzących mitów na temat innych kultur i wyznań. Zapraszamy Was wszystkich wraz przyjaciółmi i rodzinami. Pokażmy, że jesteśmy społeczeństwem dla którego moralność, gościnność i odwaga nie są pustymi hasłami. Pokażmy uchodźcom ale też swoim dzieciom, naszym władzom i światu.”
https://www.facebook.com/events/1611728722423737/
2 notes · View notes
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Pierwsza edycja festiwalu Nowa Huta Alternative w Muzeum Lotnictwa Polskiego.
0 notes
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media
Bocznica do elektrociepłowni EDF Kraków S.A.
Fot. mundek.krakow.pl
5 notes · View notes
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media
ul.Kopernika
1 note · View note
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media
Tory kolejowe pod al. 29 listopada
1 note · View note
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media
Widok z przychodni zdrowia na ul. Rusznikarskiej.
3 notes · View notes
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media Tumblr media
Nowe bloki przy ul. Dobrego Pasterza, na drugim planie biurowiec przy ul. Lublańskiej
2 notes · View notes
krak-oh · 9 years
Photo
Tumblr media
Pleszów, okolice huty arcelormittal, 2015
13 notes · View notes