Tumgik
dietabialkowa-blog · 12 years
Text
Zalety diety białkowej
Ostatnimi czasy dieta białkowa uzyskała w Polsce niespotykaną sławe. Stało się tak za sprawą tego, że dość widocznie różni się ona od innych diet. Przede wszystkim nie opiera się na uporczywym liczeniu kalorii oraz badaniu składu każdego konsumowanego produktu. Dodatkowo jej wyniki widać już po kilku dobach od zastosowania jej w życie, co jest pierwszorzędnym motywatorem dla odchudzających się osób. Ze względu na to, iż wspiera się ona – jak sama definicja wyraża – w głównej mierze na powiększeniu posiłków bogatych w białka, gwarantuje stratę kilogramów, nie zastępując stanu masy mięśniowej i nie powodując wiotczenia skóry, a wręcz zapewnia ich uelastycznienie. Co ważne, dieta białkowa posiada nadzwyczaj zrozumiałe reguły, dzięki czemu każdy może ją używać bez obaw, że źle pozna któreś instrukcje. Białka powodują, że spada apetyt, a tym samym nie odczuje się głodu, jak ma to miejsce w przypadku innych diet. Osoby, które ją wykorzystują, nie chodzą więc cały czas podenerwowane, a wręcz na odwrót – pokazują więcej energii oraz dobre samopoczucie. Warto wyróżnić, że dieta białkowa jest bezpieczna, co zostało zatwierdzone przez badania medyczne. Jej zasady nie rozkazują, aby wycofać się z ukochanych dań, a konsumowane posiłki mogą być rozmaite. Dieta pozwala stabilizować masę ciała i nie dopuszcza efektu jo-jo, za to wywołuje poważną (na całe życie) transformację nawyków żywieniowych, wspomagając w organizmie liczebność żelaza, jak i przyspieszając przemianę materii. Istotnie przestrzegając zasad diety białkowej, w okresie 2-3 miesięcy zaistnieje szansa „zgubienia” nawet 15 kilogramów.
0 notes
dietabialkowa-blog · 12 years
Text
Wady diety białkowej
Mimo tego, że dieta białkowa jest ostatnimi czasy niezwykle powszechna wśród odchudzających się osób, ma również swoich wrogów, którzy zwracają uwagę na jej wady. Ujemne strony diety Dukana można dostrzec przede wszystkim w jej podstawowym stadium. Jak wiadomo, bazuje ona na tym, aby wyeliminować węglowodany i tłuszcze, aczkolwiek zwiększyć ilość konsumowanych białek. To wiąże się wprawdzie z tym, że w pierwszej fazie użytkowania diety, czyli w fazie uderzeniowej, jest możliwe doznawać odczucia osłabienia i zmęczenia. Mimo, że powszechnie węglowodanów nie traktuje się za zdrowe, organizm ich żąda do poprawnego funkcjonowania. Poza tym, zakazuje się jedzenia owoców i warzyw, tym samym może mieć miejsce niedostatek witamin również składników mineralnych – w związku z tym nieodzowne jest, aby korygować je suplementami. Trzeba także podkreślić, iż dieta białkowa jest bardzo surowa – ma ściśle wskazane zasady i powinno się ich starannie wykonywać. To jednak u osób odchudzających się może wywoływać problemy z metabolizmem, owocem czego będzie zachodzenie wzdęć oraz lekkich zaparć. Decydując się na wykorzystywanie diety Dukana w swoim życiu, musimy wziąć pod atencję fakt, że oferowane artykuły odżywcze są trudno dostępne na polskim rynku (np. owoce morza, mięso indycze), a w związku z tym kosztowne. Na dodatek, powinniśmy być świadomi jej możliwych, istotnych konsekwencji. Ma ona bowiem znaczenie na nasze nerki oraz wątrobę, które są obciążane. Oprócz tego, narasta groźba choroby nowotworowej, a dodatkowo poziom cholesterolu.
0 notes
dietabialkowa-blog · 12 years
Text
Odżywianie na diecie białkowej
     Dieta białkowa zdobyła niebywałą popularność pośród wielu odchudzających się osób. Bazuje ona w zasadzie na konsumowaniu artykułów białkowych, a wystrzeganiu się tych, które gromadzą tłuszcze i węglowodany. Dieta proteinowa składa się z czterech etapów, a każdy z nich ma rygorystycznie scharakteryzowane reguły, odnoszące się do tego, co wolno jeść, a czego trzeba się wystrzegać. W fazie pierwszej jest dozwolone jeść wyłącznie produkty białkowe i nie wolno sięgać po warzywa. Dozwolone jest więc chude mięso, ryby, owoce morza, drób, jaja, podroby oraz chude produkty nabiałowe. Wypada dodatkowo pić półtorej litra napojów dziennie. Faza druga – naprzemienna – umożliwia już jedzenie warzyw bez żadnych zastrzeżeń ilościowych. Jest dozwolone je mieszać i jeść o dowolnej godzinie, surowe oraz gotowane. Będą to pomidory, rzodkiewki, ogórki, szpinak, szparagi, pory, fasolka szparagowa, seler, koper, kapusta i zielone sałaty. Do jadłospisu wolno wziąć w rachubę dodatkowo marchew i buraki, ale nie umieszczając ich we wszelkich daniach. Pierwsza oraz druga faza uwzględniają 2 łyżki otrąb owsianych i pszennych. Trzecia faza, czyli utrwalania dozwala już na wzbogacenie naszego menu o kolejne pozycje. Świadczy to, że oprócz konsumowania artykułów z fazy uderzeniowej oraz naprzemiennej, można dołożyć owoce (pomijając winogrona, czereśnie, banany i wiśnie), pełnoziarnisty chleb i ser żółty. Do tego, raz na dwa tygodnie powinno się zjeść ryż, ziemniaki bądź makaron. Ostatnia faza, polegająca na stabilizacji i trwająca do końca życia, aprobuje na wiele więcej, niemniej jednak nadal zakazuje się cukrzenia herbatki i kawy oraz jedzenia słodyczy. Tutaj propaguje się codzienne jedzenie pełnoziarnistego chleba, a jeden dzień w tygodniu trzeba egzekwować zasad z fazy pierwszej.
0 notes
dietabialkowa-blog · 12 years
Text
Fazy diety białkowej
Dieta białkowa posiada przejrzyście ustalone reguły. Dzieli się ona na cztery następujące po sobie fazy, z jakich każda trwa ustaloną ilość czasu. Fazy te to: •    Faza 1 – uderzeniowa (ataku) Jej rozciągłość jest uzależniona od tego, ilu kilogramów chce pozbyć się zainteresowana osoba. W sytuacji, gdy ma ona na celu „zgubienie” 5 kilogramów, wystarczy jeden dzień pierwszego etapu, 10 kilogramów – 3 dni, 10-20 kilogramów – 5 dni, za to ponad 20 kilogramów – 7-10 dni. W trakcie fazy ataku wskazane jest spożywanie jedynie produktów białkowych w dowolnej ilości i o dowolnych porach. •    Faza 2 – naprzemienna (równomiernej utraty wagi) Faza ta bazuje na jedzeniu na zmianę: 5 dni produktów bogatych w białko plus warzyw, a kolejne 5 dni samych produktów białkowych. Wolno też w zastępstwie pięciu dni, robić modyfikację co jeden dzień. Fazy naprzemiennej wykonuje się aż do momentu, kiedy nasyci nas otrzymana dzięki niej waga. Również w fazie pierwszej, jak i drugiej trzeba pić 1,5 litra napojów dziennie oraz jeść 1-2 łyżki otrąb owsianych i pszennych. •    Faza 3 – utrwalania Ten etap ma nadejść wówczas, kiedy już zdobędziemy wymarzony efekt. Odpowiednio z nazwą, polega na ugruntowywaniu wszystkich kilogramów, których się pozbyliśmy – na każdy kilogram wypada przeznaczyć 10 dni umacniania. Na dodatek minimalizuje się rygorystyczność diety, dlatego że do dwóch razy w tygodniu można skonsumować wysokokalorycznie. •    Faza 4 – ostateczna stabilizacja Jest to krok, jakiego musimy respektować już do końca życia, dzięki niemu będziemy mogli podtrzymać zdobytą sylwetkę. Główne instrukcje fazy końcowej stabilizacji to równe jedzenie małych posiłków oraz unikanie słodyczy, tłuszczów i alkoholu. Raz w tygodniu trzeba jeść tak, jak w fazie pierwszej.
0 notes
dietabialkowa-blog · 12 years
Text
Dieta białkowa
Dieta białkowa, nazywana także dietą Dukana (od jej autora – francuskiego lekarza, Pierre Dukana), protal bądź proteinową, ma na celu dynamiczne pozbycie się z organizmu nadmiernych zapasów, zarazem go nie uszkadzając, a poza tym nie powodując dyskomfortu u odchudzających się osób. Dieta ta bazuje na ograniczeniu jedzenia węglowodanów oraz tłuszczów i w zastępstwie tego, podwyższeniu w odżywianiu dawki posiłków proteinowych, jakie są obfite w białka, a z nich przede wszystkim jest wykonany nasz organizm. Ażeby całkiem przetrawić dostarczone proteiny, organizm wymaga o wiele większych nakładów energii niż w przypadku węglowodanów i tłuszczów. Z racji tego, że musi on otrzymywać ją z rezerw tłuszczowych, wolno stwierdzić, iż hasłem koronnym diety białkowej jest chudnięcie jedząc i między innymi wskutek tego jest ona tak powszechna wśród wielu odchudzających się osób. Dieta Dukana składa się z czterech faz, które przebiegają jedna po drugiej. Pierwsze dwa etapy to faza uderzeniowa oraz faza naprzemienna. Ich zamysłem jest ubytek wagi, co ma miejsce nieomalże natychmiast, a później jest utrzymywane. Kolejno przebiegają faza utrwalenia i faza stabilizacji, które mają wspomóc w zachowaniu wymarzonej postury, a także hamowaniu zaistnienia efektu jo-jo. Dieta proteinowa ma wielu sympatyków, dlatego że stosując ją, nie powinno się zwracać czujności na kalorie, a na domiar tego nie czuje się niedosytu, co notorycznie spotykane jest w innych dietach. Abstrahując od tego, doskonale motywuje, bowiem jej rezultaty są zauważalne prawie że od razu.
0 notes