Tumgik
hajekpetfood · 5 years
Text
Psí zvratky: Co z nich poznáte?
Tumblr media
Ač název dnešního tématu může někomu připadat nechutný nebo úsměvný, jedná se o seriózní věc. Když se váš pes pozvrací, vždycky byste tomu pro jistotu měli věnovat pozornost. Většinou příčina nebude nijak závažná, ale někdy může být zvracení příznakem většího problému, než se na první pohled zdá. Pojďme se podívat alespoň na základní věci, které můžete sami vypozorovat, než stihnete navštívit veterináře. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Když se váš pes pozvrací, materiál může být ve formě široké škály barev, konzistencí a zápachů. Jakkoli vám to může znít nevábně, tyto detaily vám mohou poskytnout důležité vodítko ohledně příčiny a závažnosti problému vašeho mazlíčka.
Zvracení neboli z latiny vomitus je jednoduše řečeno „reflexní vyprázdnění žaludečního obsahu“. Možná si říkáte, že je zbytečné to vůbec říkat, ale vězte, že existuje více podobných vyloučení materiálu cestou ústní dutiny. A je potřeba v nich mít jasno, abyste věděli, co se zhruba vašemu mazlíčkovi děje, případně jestli ho hned dopravit k veterináři.
Opravdu váš pes zvracel?
Vždycky tomu tak není, i když to tak možná z laického pohledu vypadá. A páníčci často zvracení chybně zaměňují za regurgitaci nebo expektoraci (víme, hned to vysvětlíme).
Zvracení vetšinou probíhá ve třech fázích: nevolnost, zvednutí žaludku a nakonec vyvržení obsahu. Běžnými příznaky nevolnosti u psů je slinění, časté olizování se a nadměrné polykání. Ono zvednutí žaludku je spojeno s pohyby břicha a zadržením dechu, což dopomůže k finální fázi aktu. Při něm je obsah žaludku a často první části tenkého střeva popohnán a vyloučen do a z tlamy ven za doprovodu břišních kontrakcí.
Regurgitace je na druhou stranu pasivní vyloučení materiálu z jícnu, lidově řečeno z krku – nedoprovází ji nevolnost nebo zvednutí žaludku a jde tedy v podstatě o dávení. Jídlo, které je takto vydáveno se většinou dá stále identifikovat, jen je pokryto slizkým hlenem. Např. i psi, kteří naráz vypijí hodně vody nebo snědí hodně jídla, mohou obsah takto vydávit (a následně ho kolikrát i znovu pozřít). Tam je příčinou právě ona rychlost zhltnutí.
Expektorace se od zvracení a vydávení liší tím, že zahrnuje vykašlání materiálu z plic, jako je hlen, nikoli vydávení obsahu z jícnu nebo jeho vypuzení z žaludku. Psům s intenzivním kašlem se nicméně může zvednout i žaludek a mohou začít v důsledku toho zvracet. Obě tyto události mohou běžně přijít při dýchacích problémech, jako je např. psincový kašel.
Takže váš pes zvracel. Jak to vypadá?
Než po mazlíčkovi spoušť uklidíte a zavoláte veterináři, určitě zvratkům věnujte pozornost. A taky neztrácejte čas tím, že budete vašeho psa obviňovat – on za to opravdu nemůže. Prohrábněte něčím vyzvracený materiál a zjistěte, jestli v něm něco dokážete rozpoznat. Opět, může to znít nechutně, ale budete rádi, že jste to udělali, až se vás na to veterinář začne podrobně vyptávat. Měli byste se zaměřit na následující detaily:
Cizí materiál: Někdy bude příčina zvracení vašeho psa nad slunce jasná. Kosti, tráva, hračky, oblečení (třeba ponožka, kus trika nebo rukavice) nebo odpadky (obaly od bonbonů nebo kapesníček) – těchto předmětů si hned všimnete a pokud váš pes sní, na co přijde, asi jste na tyhle situaci i zvyklí. Zvratky mohou zapáchat kysele, zemitě, jaksi čokoládově a někdy tedy dokonce i docela příjemně. Vše přirozeně záleží na tom, co pes snědl.
Tumblr media
Konzistence: Zvratky mohou být kusovité, zrnité, pěnivé, slizké nebo tekuté. Ty kusovité a zrnité mají často (ale ne vždy) spojitost s jídlem, pamlsky nebo čímkoli jiným, co váš mazel snědl a jeho žaludek s tím nesouhlasil. Identifikovatelné kousky jídla v kusovitých zvratcích naznačují, že jídlo nestrávilo v žaludku příliš dlouhou dobu, než bylo vyvrženo. Zrnitý materiál naopak naznačuje, že nějaké trávení už proběhlo a jídlo v žaludku už chvíli pobylo. Zbystřete však, pokud uvidíte zrnitý materiál, který vypadá jako namletá káva. To by mohla být částečně natrávená krev, což může být důsledek potenciálního krvácení v žaludku.
Barva: Jasné, slizké nebo pěnivé zvratky lehce zabarvené do žluta signalizují, že žaludek byl v dobu zvracení v podstatě prázdný (pěna pochází z hlenu, který je v žaludku běžně přítomen, a slin, zatímco žlutá barva je žluč z tenkého střeva). Příčina takového zvracení může být relativně neškodná a třeba bude stačit změna v jídelníčku nebo stravovacích návycích, pokud se nevolnost opakuje. Může se ale jednat i o závažnější příčiny, jako je onemocnění ledvin nebo jater. Každopádně určitě zajděte k veterináři, ať případné onemocnění vyloučíte a ujistíte se, co dělat dál.
Množství: Pes, který vypil velké množství vody nebo zhltl porci krmiva příliš rychle vydáví naráz velké množství materiálu. Ale pes, který se pokouší opakovaně zvracet a vyjde z něj jen málo (často bílé pěny) nebo nic, potřebuje okamžitou pozornost veterináře. Malé množství bílé pěny nebo žádné zvratky i přes pokusy zvracet jsou charakteristickým signálem přetočeného žaludku neboli torze, životu nebezpečného stavu, který vyžaduje okamžitou lékařskou akci.
Čeho si ještě všímat
Zvracení má životně důležitou funkci. Zvláště u psů, kteří mají takovou reputaci, že snědí opravdu cokoli, je to naprosto zásadní obranný mechanizmus těla, které se snaží napravit chyby a chránit sebe sama. Někdy je ale zvracení příznakem vážného zdravotního problému. Pro diagnózu příčiny zvracení je třeba podrobné vyšetření a zkoumání, takže se připravte, že po vás v takovém případě bude veterinář vyžadovat hodně informací. Pokud větříte problém, věnujte pozornost následujícím věcem a ideálně si dělejte poznámky:
Četnost (kolikrát, počet dní nebo týdnů)
Čas
Značka a typ obvyklého jídla
Čas od posledního jídla/pamlsku
Cokoli neobvyklého, co mohl mazlíček sníst
Změny v apetitu
Jakékoli jiné symptomy nebo změny v chování, kterých jste si všimli
Tumblr media
U většiny psů je úplně normální, že budou párkrát do roka zvracet. Nicméně zvracení, které nemá vysvětlitelnou příčinu nebo které se čím dál častěji opakuje, normální není. Pokud máte jakékoli podezření, že by něco nemuselo být se zdravím vašeho psa v pořádku, určitě co nejdříve navštivte veterináře.
Pokud jste se v našem článku dozvěděli něco nového a mohlo by to zajímat i vaše přátele, udělá nám radost, když ho budete sdílet na Facebooku. Jestli u nás rádi nakupujete, potěší nás, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Mějte se moc fajn!
HPF🐺
Kam dál?
Jak krmit psa s onemocněním jater
Studie: Doplňky stravy a jejich vliv na chování psů
12 věcí, které na vás pes dokáže vycítit
Řeč psího těla: 1. díl
Ovoce pro psa – zdravý pamlsek, nebo nebezpečná hra?
Která „lidská” jídla jsou vhodná i pro vašeho psa?
Můj pes má větry
▶️ HPF.cz ▶️ facebook.com/HajekPetFood ▶️ instagram.com/HajekPetFood
▶️ TopKrmiva.cz ▶️ facebook.com/TopKrmiva ▶️ instagram.com/TopKrmiva
Zdroje:
https://diamondcarepetfood.com/what-can-you-learn-from-your-dogs-vomit/ https://www.petmd.com/dog/conditions/digestive/different-types-dog-vomit-and-what-they-indicate http://lekarske.slovniky.cz/pojem/vomitus
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
0 notes
hajekpetfood · 5 years
Text
12 věcí, které na vás pes dokáže vycítit
Tumblr media
Někdo věří, že psi mají šestý smysl a dovedou vycítit věci, o kterých člověk ani netuší. Šestý smysl se ještě prokázat nepodařilo, ačkoli mnozí z nás mají osobní zkušenosti s tím, že pes je prostě někdy „napřed“. Je však docela dobře možné, že místo mystického propojení psa s páníčkem mají naši mazlíčci prostě extrémně silně vyvinutý některé z původních pěti smyslů. Nikoho asi nepřekvapí, že nejpravděpodobnějším kandidátem je čich. Na ten psi ve svém životě spoléhají více než na zrak nebo chuť. Také díky němu jsou u vás schopni vycítit celou řadu emocí a vlastností a taky to, co se právě chystáte udělat. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Není pochyb, že naši čtyřnozí parťáci jsou velmi vnímavá, bystrá a intuitivní stvoření a jsou schopni rozpoznávat opravdu drobné nuance v našem chování a rozpoložení. Přinášíme 12 věcí, které podle páníčků psi umí jednoznačně odhadnout. Výčet určitě není kompletní, uvádíme nejzajímavější případy, které se ve vyprávění nejčastěji opakují.
#1 – Když někoho nemáte rádi
Psi dokážou vycítit vaše negativní emoce k další osobě tím, že vnímají rytmus vašeho dechu, zvuk a tón vašeho hlasu a také vaši strnulou řeč těla. Také cítí jemný pach, který však člověk nemůže zaznamenat a který psům dává signál, že s někým nejste úplně na stejné vlně. Stalo se vám někdy, že se bavíte se známým na ulici nebo se někdo staví k vám domů a váš mazlíček štěká a štěká a nejde zastavit? A jste uvolnění a v klidu, nebo vám rozhovor třeba jen podvědomě není příjemný? Chování vašeho psa může být odpověď a zrcadlo vašich pocitů.
#2 – Že nedáváte pozor nebo dáváte přednost někomu jinému
Sebral vám někdy váš mazlíček nějakou dobrotu z ruky, když jste třeba telefonovali a nevěnovali jste jídlu moc velkou pozornost? Běžné! Psi jsou natolik vnímaví, že poznají, kdy se soustředíte na to, co děláte, což se rozhodně u většiny jiných zvířat říct nedá. A dokážou toho patřičně využít ve svůj prospěch. A to, že psi vnímají, když nevěnujete dostatečnou pozornost jim samotným, když to vyžadují, je asi jasné všem.
Navzdory jejich schopnosti bezpodmínečné lásky dokážou být psi i dost žárliví (určitě to znáte nebo jste alespoň viděli spoustu vtipných videí) a vybudovat si velmi konkurenční vztah plný rivality k dalšímu mazlíčkovi v domácnosti. Podle psychologů z UC San Diego jsou psi schopni i podle drobných nuancí vypozorovat, že nějakému mazlovi před nimi dáváte přednost, aniž byste si to třeba sami uvědomovali. Dají to najevo očividným způsobem, a sice že do vás budou strkat a nastavovat se tak, abyste si jich všímali, zvláště v situacích, kdy jste v kontaktu s jiným mazlíčkem. Budou také neustále čichat k „zadní části“ druhého zvířete.
youtube
Čtěte také:
Jak do domácnosti zavést nového mazlíčka?
#3 – Když jste nemocní
Právě díky svému extrémně dobře vyvinutému čichu mají psi schopnost rozpoznat u páníčka onemocnění, jako je rakovina, migréna, epileptický záchvat, diabetes a další. Když jsou navíc k této dovednosti vedeni a příslušně vycvičeni, mají dle časopisu Integrative Cancer Therapies téměř 100% úspěšnost v detekci rakoviny plic a prsu. Onemocnění jsou schopni vycítit z dechu. V dalším výzkumu zase vědci prokázali, že po určité době tréninku psi dokáží určit jedince, kteří mají malárii, aniž by se u nich ještě objevovaly jakékoli pro člověka znatelné příznaky. Toto jsou schopni vyčichat například z ponožek pacientů.
#4 – Když máte strach nebo jste ve stresu
Když jsou lidí ve stresu nebo se bojí, dost se potí. Nemusíte si to představovat tak, že po vás rovnou tečou čůrky potu, ale oproti klidové situaci se prostě prostě potu vylučuje značně více. A to psi bezpečně vycítí a poznají tak vaše negativní emoce, i kdybyste byli natolik trénovaní, že byste na sobě nedali nic znáte ani v obličeji nebo pohybech. Psi si ani tolik nevšímají vizuálních signálů, jako těch pachových. Čich mají vždy na stopkách, přičemž páníčci to mají přesně naopak, proto je možné před jinou osobou nervozitu částečně skrýt, když máte pod kontrolou řeč těla. Psa však tak snadno neošálíte. Určitě jste slyšeli, že pes pozná, když se ho bojíte, takže před vámi neuhne ani o krok. A naopak stáhne ocas před někým, kdo vám osobně zdaleka nepřijde tak přísný. Takový člověk však do vzduchu nevysílá molekuly potu, takže pes nemá žádné znamení, že by měl jeho „soupeř“ strach, a to je signál k ústupu.
Tumblr media
#5 – Když ho chcete vykoupat
Stalo se vám někdy, že jste chtěli vašemu mazlovi dopřát koupel a našli jste ho schovaného pod pohovkou? A to jste ještě ani nezačali napouštět vanu nebo jste na očistný rituál jinak nezahájili přípravy! Je to prostě další věc, kterou psi dokážou vycítit na základě signálů, které nám jsou neznámé. Zajímavé však je, že většina mazlíčků nakonec vábení po chvilce pobízení podlehne. Je to proto, že jsou i přes vlastní nechuť ke koupání schopni z vašeho výrazu a chování poznat, že to děláte pro jejich vlastní dobro. Máte takovou zkušenost, nebo toho vašeho musíte do vany nosit? Zkuste příště jen chvíli naléhat a nechat ho poznat na vás, že to myslíte dobře. Podobně to funguje, i s návštěvami u veterináře. I když má mazlíček strach, nakonec na vás pozná, že by měl jít, protože to děláte pro něj.
#6 – Když se na něj zlobíte
Viděli jste videa, na kterých páníček svého mazlíčka za něco kárá a přirozená odpověď psa je, že odvrací hlavu a zrak? A dělá to ten váš? Odborníci z University of Helsinki prokázali, že psi se snaží co nejvíce vyhnout očnímu kontaktu, když cítí, že se na ně jejich páníček zlobí. Mazlíčci paradoxně nevnímají ani tolik to, že na ně křičíte, ale pravděpodobně právě intenzitu očního kontaktu a výraz obličeje v okolí úst. Pes doufá, že odvrácením zraku váš vztek zmírní a uklidní vás. Tak to totiž v psí říší funguje – vyhnutí se očnímu kontaktu znamená vyslání zprávy „vyhrál jsi, už toho nech.“
Více o očním kontaktu a řeči psího těla se dočtěte v dalším, dvoudílném článku:
Řeč psího těla: 1. díl
#7 – Když nejste alfa a jste měkcí
Psovité šelmy, mezi které váš pes patří, se ve smečkách řídí hierarchií a poznají, kdo je v rodině alfa. To má v sobě i váš mazlíček. Když nejste dostatečně tvrdí a rozhodní nebo když nenastavíte jasná pravidla a důsledně nevyžadujete jejich dodržování, váš mazel to bude vnímat a nebude se mu samozřejmě chtít poslouchat. Bude totiž vědět, že mu to znovu projde. Pamatujte, že ať je váš pes vycvičený sebevíc, vždycky se bude snažit testovat hranice a zkoušet, co mu tentokrát projde, aby si svou pozici ve „smečce“ vylepšil. Správný leader však pokušitele dokáže zkrotit a ukázat mu, že tohle dovoleno není. Takové chování má pes zakódované. I když se někdy jedná jen o zdánlivě nevinný test, jestli mi tentokrát náhodou neprojde, že si na tu pohovku vyskočím nebo že se zase jednou pokusím vyspat se v páníčkově posteli…
O tom, co znamenají jednotlivé zvuky, kterými s vámi pes komunikuje, se více dočtete v dalším článku:
Vokalizace u psů: co se vám mazlíček snaží říct?
Tumblr media
#8 – Když máte v plánu odejít z domu nebo někam jet bez něho
Během té doby, za kterou se svým mazlíčkem žijete a vytváříte si vzájemné pouto, se váš pes naučil zachytit jednotlivé signály, které se opakují, když se chystáte odejít nebo nedejbože odjet bez něj na výlet. Někdy se to u mazlíčka projevuje silnou úzkostí z odloučení a není zcela známé, co konkrétně ji spouští. Jedna ze zajímavých teorií říká, že když dojde k pro něj nečekané události (jdete výjimečně na procházku do lesa bez něj), narušíte mu tím jeho rutinu a harmonogram. To může být spouštěč úzkosti, z toho důvodu že psi jsou zvyklí se pevně řídit svými zvyky a pravidelnost je pro ně důležitá.
Zároveň je pozoruhodné, a možná to sami znáte, že pes často dokáže poznat, že se naopak domů blížíte. Bylo prokázáno, že řada psů pozná např. 5 minut před příjezdem páníčka domů, že už se shledání blíží. Jak víme, pes má mocný sluch a ještě mocnější čich. Může tedy slyšet váš příjezd z mnohem vetší dálky, než byste čekali. A buďte si jistí, že za dobu vašeho soužití má mazlíček všechny zvuky spojené např. s vaším autem dokonale naposlouchané. Další zajímavá teorie říká, že pes je schopen odhadnout čas vašeho příjezdu podle toho, jak dlouho se doma po vašem odchodu udržuje váš pach. Pokud tedy trávíte každý den v práci podobnou dobu, váš mazel je podle toho, v jakém „stádiu rozložení“ je pach, který po vás doma zůstal, schopen poznat, že už se blíží váš návrat. Další možností je, že využívá své vlastní vnímání času a váš příjezd očekává prostě na základě svých vnitřních hodin.
#9 – Jestli jste štědří, sobečtí nebo nedůvěryhodní
Psi jsou tyto vaše vlastnosti schopni přirozeně poznat na základě toho, jak s nimi komunikujete. Odborníci v časopisu PLOS One prokázali, že se psi o vás dokážou naučit, jestli jste štědří, nebo sobečtí, a potom tuto informaci systematicky využívat ve svůj prospěch. Ve výzkumu se ukázalo, že psi samozřejmě preferují lidi, kteří vůči nim někdy před tím prokázali štědrost a poskytli jim „cenné zdroje“, a vyhýbali se lidem, kteří se nepodělili nebo jim řekli, ať jdou pryč. Zároveň bylo prokázáno, že si psi dokáží vyhodnotit míru vaši důvěryhodnosti. Když vás bude považovat za málo důvěryhodného „vůdce smečky“, přestane vás poslouchat. Velká část tohoto hodnocení pro psa závisí na tom, jak je páníček důsledný a jak jsou jeho harmonogram a trénink konzistentní, ucelené a pravidelné. Když něco sklouzne k nepravidelnosti, stáváte se méně důvěryhodnými a pro psa tato nepravidelnost vede ke stresové situaci.
Podívejte se také na:
7 důvodů, proč si pořídit psa: Vliv mazlíčka na lidské zdraví
Tumblr media
#11 – Že je žena těhotná
Váš čtyřnohý parťák si může vašeho jiného stavu všimnout ještě dříve, než se o něm dozvíte vy. Pomůže mu v tom opět jeho mocný čenich, pomocí kterého zaznamená drobné změny ve vaší vnitřní tělesné chemii. Může to ale také poznat na základě změn ve vašem chování a náladě, případně podle tvaru břicha, které ale vám samotné ještě nepřijde vůbec jiné.
#12 – Že je vaše dítě v ohrožení
Protože psi jsou velmi instinktivní stvoření a jsou silně orientovaní na ochranu své rodiny, poznají, kdy hrozí nebezpečí vašemu nejmladšímu, na kterého svou pozornost od přírody extra zaměřují. Nedivte se tedy, když pes bude hlasitým štěkotem reagovat při sebemenším náznaku ohrožení vašeho dítěte, když se například někdo nečekaně přiblíží k jeho postýlce. Pouto mezi člověkem a psem sílí, když spolu sdílejí domov. Někteří psi toto propojení a ochranu vnímají chytřeji, další zase reagují více emotivně. Kdykoli se k vám pes však přitulí, až budete sedět na gauči a nebudete se cítit nejlépe, buďte si jistí, že to je jeho způsob, jak vám říct, že vám prostě rozumí…
Pokud se vám článek hezky četl, udělá nám radost, když ho budete sdílet na Facebooku. Jestli u nás rádi nakupujete, potěší nás, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Tak pěkný den a zase příště!
HPF🐺
Kam dál?
Vůně, nebo živiny? – Jak si pes vybírá jídlo
Řeč psího těla: 1. díl
Vokalizace u psů: co se vám mazlíček snaží říct?
Filozofie pamlsků: 1. díl
Jak do domácnosti zavést nového mazlíčka?
7 důvodů, proč si pořídit psa: Vliv mazlíčka na lidské zdraví
▶️HPF.cz ▶️facebook.com/HajekPetFood ▶️instagram.com/HajekPetFood
▶️TopKrmiva.cz ▶️facebook.com/TopKrmiva ▶️instagram.com/TopKrmiva
Zdroje:
https://topdogtips.com/things-dogs-can-sense-about-you https://www.theguardian.com/technology/2018/nov/04/five-diseases-that-dogs-can-detect https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1534735405285096 https://www.theguardian.com/world/2018/oct/29/dogs-noses-powerful-weapon-malaria-symptoms https://www.dailydogdiscoveries.com/five-ways-dogs-know-youre-coming-home/ https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0116314 https://ucsdnews.ucsd.edu/pressrelease/dog_jealousy_study_suggests_primordial_origins_for_the_green_eyed_monster https://topdogtips.com/ways-to-bond-with-your-dog/
0 notes
hajekpetfood · 5 years
Text
Jak krmit psa s onemocněním jater
Tumblr media
Onemocnění jater je dnes u psů bohužel relativně častý problém. Důležitá je včasná diagnóza, abyste mohli co nejdříve k vašemu mazlíčkovi začít vhodně přistupovat. Se vším vám samozřejmě určitě bude asistovat váš veterinář a doporučí přesné postupy, které budou mírnit příznaky onemocnění vašeho čtyřnohého přítele. To bude zahrnovat testy a vyšetření, léky a upravenou stravu. Jak už asi očekáváte, my se dnes společně zaměříme na to poslední, tedy tipy na jídelníček, který vašemu mazlovi pomůže onemocnění zvládat. Doporučíme vám také místo, kde si budete moci vytvořit svou vlastní recepturu jen z těch ingrediencí, které jsou při onemocnění vhodné a které má navíc váš pes rád. Pojďme na to. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Samozřejmě existuje spousta tipů, jak pro vašeho nemocného psa připravovat domácí jídlo, které bude obsahovat ingredience a živiny prospívající při zdravotních problémech. Na ty se dnes také podíváme. Nicméně vězte, že na trhu najdete i řadu hotových veterinárních receptur pro psy a kočky, které jsou přesně připravené na určité druhy zdravotních komplikací, jako jsou např. problémy s citlivou kůží, žaludkem nebo obezitou. Pojďme se ale blíže podívat na dnešní téma, kterým jsou problémy s játry.
Co je onemocnění jater u psa?
Játra jsou velmi důležitý orgán v těle vašeho mazlíčka (ano,máte pravdu, i ty ostatní jsou opravdu důležité!). Játra slouží jako čisticí systém organizmu, ze kterého filtrují toxiny a odpad, a produkují žluč, která podporuje trávení. Když jsou játra psa narušena, nahromaděné toxiny a jiné odpadní látky začnou negativně ovlivňovat ostatní orgány a způsobovat tak další zdravotní obtíže.
Příčiny vzniku jaterního onemocnění u psa jsou různé. Může být následkem zranění, špatné stravy, stárnutí nebo k němu mazlíček může mít i genetickou predispozici. Dále existují případy, kdy onemocnění jater zapříčinila nějaká infekce nebo jiná nemoc, která měla na játra silný vliv. Tyto problémy však mohou být zapříčiněny i různými chemickými léky nebo medikamenty. Některé rasy, jako je např. dobrman nebo třeba West highland white teriér, jsou navíc dle některých studií k problémům s játry více náchylní než rasy jiné.
Tumblr media
Pokud máte podezření, že by váš pes mohl trpět tímto onemocněním, ihned ho raději vezměte k veterináři. Včasná diagnóza může do budoucna zdravotnímu stavu hodně pomoci a dokonce díky seberegeneračním schopnostem jater vést i k úplnému uzdravení, když se doplní správným jídelníčkem, případně vhodnými léky.
Strava psa s onemocněním jater
Protože mohou být příčiny onemocnění jater různé, i způsoby léčby se budou lišit. To, že společně s veterinářem vytvoříte plán, jak s vaším mazlíčkem postupovat, je naprosto zásadní, nicméně změny v jídelníčku mohou obecně vašemu psovi velmi prospět.
Jakékoli úpravy stravy by se měly zavádět pomalu a postupně. Rychlé změny mohou podráždit žaludek a způsobit, že se pes bude cítit ještě hůř než předtím. Úpravy diety opět prodiskutujte s veterinářem.
Zkuste psa krmit několikrát denně, ne jen jednou nebo dvakrát. Držte se malých porcí a krmivo podávejte 4-5krát denně, aby se tolik nezatěžoval jeho žaludek a snížilo se množství živin, které musí játra zpracovávat.
Někteří holističtí veterináři mohou doporučit, abyste se zcela vyhnuli některým komerčním krmivům, protože ta mohou obsahovat proteiny, zrna nebo škroby, které mohou negativně ovlivňovat játra. V tuto chvíli sice neexistuje žádný vědecký důkaz, že tomu tak je, nicméně pokud se budete držet opravdu kvalitních superprémiových krmiv, neměli byste mít problém. Pokud chcete mazlíčka krmit vaším domácím krmivem, řekneme si jak na to.
Někteří páníčci preferují krmení syrovou stravou (BARF).Ačkoli je to neustále debatované téma a neexistují jasné vědecké důkazy, že BARF má nějaké zásadní výhody, je bezpečná syrová strava určitě mnohem lepší než některé, zvláště ty levnější a méně kvalitní, komerční receptury. Jedna cesta je tedy strava BARF dle daných, bezpečných zásad, druhá cesta pak kvalitní kompletní kupovaná krmiva. Příklad jednoho skvělého domácího receptu si uvedeme na konci článku.
Mrkněte na další domácí vychytávky pro vašeho psa! Ve druhém článku se zase dočtete o rozdílech v reakcích psů a koček na stravu BARF.
Maso, kosti, vývar
Jak psi a kočky reagují na podobnou čerstvou stravu (BARF)
Důležité živiny
Některé živiny jsou při onemocnění jater důležitější než jiné a měli byste to vzít při plánování jídelníčku pro vašeho psa v potaz.
Tumblr media
Bílkoviny
Optimální příjem bílkovin se bude lišit v závislosti na fázi a typu onemocnění jater u vašeho psa. Některé typy onemocněníbudouvyžadovat zvýšení příjmu proteinů, přičemž u některých typů a fází bude potřeba příjem omezit. Co ale bude pro všechny stejné, je krmit psa opravdu vysoce kvalitním proteinem. To je naprosto zásadní (a mělo by být vlastně u každého mazla, nejen u nemocného), společně s tím krmit mazlíčka střídmými porcemi.
Nejlepší bílkoviny při zvýšeném příjmu jsou ty pocházející z živočišných zdrojů. Mají optimální obsah aminokyselin, které jsou pro psa zdravé obecně, zvláště pak pro jeho trávení. Rostlinné proteiny, které jsou obsaženy např. v zrnech, naproti tomu tyto aminokyseliny neobsahují. Živočišné bílkoviny veterináři však doporučují doplnit např. sójou, mléčnými výrobky a zejména vejci.
Některé živočišné zdroje bílkovin mají vysoký obsah mědi, což není při jaterních problémech dobré. Těch byste se pro vašeho psa měli vyvarovat. Patří sem třeba vnitřnosti, hlavně játra. Dále se vyhněte lososovi, vepřovému, jehněčímu a kachně, protože tato masa jsou na měď opravdu bohatá. Sáhněte raději po kuřecím, krocaním a krůtím, hovězím a bílých rybách.
Podívejte se, jaké další zlepšováky můžete obecně pro psa využít!
8 přírodních zlepšováků jídelníčku
5 stopových prvků, bez kterých se váš pes neobejde
Tuky a uhlohydráty
Tady znovu záleží na jednotlivém případu – někteří psi s jaterními problémy budou tolerovat vyšší hladiny tuku v jejich stravě, jiní zase budou potřebovat snížený obsah. Tuk je velmi důležitý jako zdroj energie, resp. kalorií, ale protože se zpracovává hlavně v játrech, může psům s jaterními problémy způsobit nepříjemnosti. Proto je důležité krmit hlavně tuky, které jsou snadno stravitelné, jako je např. kokosový.
Uhlohydráty jsou naopak důležité ve všech případech, protože mohou psovi s trávením pomoct – obsahují totiž hodně vlákniny. Také pomáhají z těla psa odstraňovat amoniak. Přidejte do jídelníčku vašeho mazla bílou rýži, ovesné vločky nebo těstoviny.
Tumblr media
Vitaminy a minerály
Je velmi důležité do stravy zahrnout vitaminy jako E, C, K, vitaminy B komplexu a minerály jako zinek. Vitamin C je prospěšný díky svým antioxidačním vlastnostem stejně jako vitamin E a oba jsou pro zdraví jater skvělé. Mohou mimo jiné pomoct snižovat zánět v játrech.
Vitamin K zase působí proti krevním sraženinám a také pomáhá psímu organizmu zbavovat se vedlejších produktů změněného jaterního metabolizmu. Zinek zase umí dobře vázat měď a také má antioxidační účinky, které pomáhají játrům správně fungovat.
Podívejte se, jak mohou zdraví a chování psa ovlivňovat doplňky stravy.
Studie: Doplňky stravy a jejich vliv na chování psů
Jídelníček
Jak jsme už zmínili výše, jakékoli ingredience, které chcete do jídelníčku vašeho mazla zařadit, raději zkonzultujte s veterinářem. Určitě ho také krmte alespoň čtyřikrát denně v menších porcích.
Vhodné ingredience
Přidejte do jídelníčku bezpečné mléčné výrobky jako např. sýr cottage nebo bílý jogurt. Tyto potraviny mohou pomoct s trávením a také z nich bude v trávicím traktu vznikat méně amoniaku než z masa. Jen se vždy ujistěte, že podáváte mléčné výrobky s nízkým obsahem soli a tuku a také mějte na paměti, že kozí sýr je stravitelnější než ten kraví.
Vejce jsou pro vašeho psa skvělým zdrojem bílkovin a měli byste je do jeho stravy určitě zařadit. Dalšími parádními proteiny jsou ryby, krocan a kuře bez kůže. Tyto potraviny představují skvělý a vysoce kvalitní zdroj bílkovin, které jsou pro játra vašeho mazlíčka prospěšné.
Ovesné vločky jsou při jaterních problémech také skvělé, protože obsahují rozpustnou vlákninu, která z psího organizmu pomáhá odstraňovat amoniak. To je pro játra dobrá zpráva, protože pak tento jed nemusí sama zpracovávat. Vařená bílá rýže je také dobrá ingredience, kterou stojí za to díky jejímu obsahu nerozpustné vlákniny do jídelníčku zahrnout. Stejně prospěšná je např. dýně. Když přidáte trochu lososového oleje (maso z lososa se nedoporučuje, olej je však naopak vhodný), doplníte tak do jídelníčku cenné omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají redukovat záněty v játrech.
Někdy také ve stravě nemocných psů pomáhá ovoce, jako je vodní meloun, fíky nebo papája, tak jim dejte šanci. Odstraňte však všechny pecky a semínka a s ovocem, hlavně s fíky, to nepřehánějte, protože mohou podráždit žaludek. Dále pak kokos je pro játra velmi prospěšný. Zvláště kokosový olej je výborný, pokud má váš pes problémy se vstřebáváním tuků. Stačí jedna lžíce kokosového oleje denně. Ale určitě použijte ten panenský, resp. nerafinovaný.
Tumblr media
Chcete se dozvědět více o ovoci pro psa? Které je vhodné, a které naopak nebezpečné?
Ovoce pro psa – zdravý pamlsek, nebo nebezpečná hra?
Čemu se vyhnout
Vyvarujte se potravin bohatých na měď. Při onemocnění jater se někdy měď v organizmu hromadí, takže pokud je to případ vašeho mazlíčka, je třeba příjem tohoto minerálu omezit. Vysoké hladiny mědi jsou obsaženy hlavně ve vnitřnostech, zvláště byste se měli vyhýbat hovězím játrům. Kuřecí a a krůtí játra obsahují mědi málo, takže ty můžete v rozumné míře do jídelníčku zařadit. Vyvarujte se také jehněčího, kachny, vepřového a lososího masa.
Dále pak by měl být pečlivě monitorován příjem soli, protože její vysoké hladiny mohou k onemocnění jater přispívat, např. zadržováním tekutin v těle. Pokud váš pes trpí vážnou poruchou jater, měli byste ho držet na jídelníčku s velmi nízkým příjmem soli. To zabrání přebytečnému zadržování tekutin v jeho břichu.
Domácí recept pro psa s jaterními problémy
Nejlepším způsobem, jak mít jistotu, že váš pes nebude jíst to, co mu škodí, je mu doma vařit, případně si pro něho nechat připravit recepturu, která mu bude namíchána na míru. Takovou možnost jsme nedávno začali sami nabízet ve formě receptur z českých ingrediencí pod značkou Bohemia Pet Food. Sami si tak můžete přesně vybrat, jaké ingredience bude váš mazlíček do misky dostávat a určit si i jejich přesné poměry! Pokud chcete psovi vyloženě vařit sami, existuje spousta jednoduchých receptů, které zvládnete hravě připravit. Můžete třeba vyzkoušet vařené kuře se sýrem cottage. Tento domácí recept je pro játra prospěšný, protože obsahuje vysoce kvalitní proteiny ve formě kuřete, sýru a vejce, ale také je bohatý na rozpustnou vlákninu z ovesných vloček a dýně. Ta pomůže trávení. Recept je také velmi rychlý, zvládnete ho pohodlně připravit za 20 minut:
Ingredience:
3/4 šálku nízkotučného cottage sýru
1/2 šálku vařeného kuřecího
1/2 šálku vařených ovesných vloček
1 vařené vejce
1/2 šálku neslazené konzervované/vařené dýně
Příprava:
Nejprve uvařte kuře. Můžete použít prsa, pokud se chcete držet libového, nízkotučného masa, ale jiné části jsou také vhodné. Jen se ujistěte, že je kuře vykostěné a bez kůže. Kuřecí maso nasekejte a potom ho upečte nebo uvařte. Uvařte ovesné vločky a vejce a když je kuře dostatečně tepelně upraveno, všechny ingredience smíchejte. Následně přidejte sýr cottage a dýni a vše promíchejte ve větší míse. Pokud směs není horká, můžete ihned podávat. Zbytek vám vydrží v lednici až 4 dni nebo, když jídla připravíte více, zásoby si zamrazte – v této formě vydrží až 2 měsíce.
To je pro dnešek vše. Někdy příště se podíváme i na jiné zdravotní potíže a doporučení pro jejich zvládnutí pomocí vhodné stravy.
Udělá nám radost, když náš článek budete sdílet na Facebooku. Jestli u nás rádi nakupujete, potěší nás, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Zatím se mějte!
HPF🐺
Kam dál?
Míchání vlastních receptur v e-shopu Bohemia Pet Food
Maso, kosti, vývar
Jak psi a kočky reagují na podobnou čerstvou stravu(BARF)
8 přírodních zlepšováků jídelníčku
5 stopových prvků, bez kterých se váš pes neobejde
Studie: Doplňky stravy a jejich vliv na chování psů
Ovoce pro psa – zdravý pamlsek, nebo nebezpečná hra?
▶️HPF.cz ▶️facebook.com/HajekPetFood ▶️instagram.com/HajekPetFood
▶️TopKrmiva.cz ▶️facebook.com/TopKrmiva ▶️instagram.com/TopKrmiva
Zdroje:
https://topdogtips.com/feed-dogs-with-liver-disease/
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
0 notes
hajekpetfood · 6 years
Text
Jak připravit psa na silvestrovský ohňostroj
Tumblr media
Páníčci si zase na Silvestra budou užívat nejen barevného, blýskavého, ale hlavně hlasitého představení a mazlíčci budou dělat přesný opak. Budou se snažit schovat, jak nejlépe dovedou, a budou ve velkém stresu. Existuje ale několik opatření, kterými se zodpovědný páníček může řídit a která psovi ve zvládnutí těchto nepříjemných chvil opravdu pomůžou. Dnešní bohatá doba na ohňostrojích nešetří a můžeme je zažít i několikrát do roka. Ti zkušenější už tedy snad vědí, jak na to, nicméně řada lidí ohňostroje a jejich vliv na mazlíčka bohužel moc neřeší. Však on si někam zaleze a nějak to zvládne… Takovéto chování může vašemu mazlovi přivodit potíže na celý život. Nemusí to tak být a váš pes může každý ohňostroj přečkat víceméně v klidu. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Na úvod se samozřejmě pro pořádek sluší říct, že nejlepší strategií, jak vašeho mazla udržet v klidu, je ho tomuto představení vůbec nevystavovat. Pokud máte možnost s ním být někde jinde nebo ho alespoň na jeden večer odvézt do většího klidu, udělejte to. Jestli takovou možnost nemáte a zůstanete s ním doma, budou se vám hodit naše tipy. Další možností, které se bohužel někdo nevyhne, je vzít psa na ohňostroj s sebou. To důrazně nedoporučujeme, nicméně i pro tento extrémní případ si uvedeme několik doporučení.
Snížit napětí před ohňostrojem
Protože se pro vašeho psa může jednat o opravdový stres, příprava na tuto událost by měla začít už během dne. Hned se dozvíte proč.
Poskytněte psovi hned od rána dostatek jídla a vody. Když totiž ohňostroj začne, může stres způsobit, že pes nebude mít několik hodin vůbec chuť k jídlu. Určitě mu dejte večeři ještě, než se setmí, aby měl do stresové situace čas vše v klidu strávit. Dostatek vody mu ale zajistěte i během silvestrovské venkovní střelby. Pít naopak chuť mít bude, protože psi pijí více, když jsou sklíčení nebo neklidní.
Dopřejte mazlíčkovi během dne hodně pohybu. Energie, kterou nechá venku, by se později přetavila do prožívání stresu, a to nechceme. Pes bude jednoduše vnímat méně a nebude mít sil nazbyt, aby běhal po domu, když to vypukne. Dobrý čas na procházku je ještě těsně před setměním. Hrajte si s ním více než obvykle, ať se pořádně proběhne nebo mu naservírujte také něco, co mu zaměstná i hlavu. Prostě unavit – podobně jako jsme se o tom bavili ohledně přípravy na cestu autem:
Tumblr media
Jak cestovat se psem: 1. díl
Připravte mazlovi doma únikové místo, kam se bude moct ukrýt, když se bude cítit nesvůj. Můžete vytvořit i více schovávaček v různých místech, kam si zaleze a bude se cítit bezpečně. Psi mají v těchto situacích rádi malé, uzavřené a tmavé prostory. Můžete speciálně uzpůsobit i jeho pelech, do kterého mu hoďte nějaké vaše starší oblečení a udělejte provizorní střechu z deky. Počítejte s tím, že mazlíček si může vybrat i schovku, se kterou jste úplně sami nepočítali, třeba pod stolem nebo může skočit do vany. Ujistěte se, že takové prostory jsou volné a čisté. Pokud naopak nechcete, aby se pes dostal všude, tyto prostory uzavřete a ponechte mu jen ty možnosti, které jsou podle vás vhodné.
O tom, jak ještě uklidnit psa jsme psali třeba tady:
Jak zrelaxovat psa?
Desenzibilizace. Tohle přejaté slovo zní jako zaklínadlo, ale jeho význam je jednoduchý, hned si to vysvětlíme. Jde o to nechat psa na nějaký potenciálně stresující podnět zvyknout – snížit jeho citlivost na stresor. V tomto případě mazla zvykáme na zvuk hlasitých dělobuchů. Jak na to? Pusťte třeba z počítače do reproduktorů zvuk ohňostroje a vybuchujících petard. Na internetu je řada videí s ohňostroji – asi jste si všimli množství amatérských kameramanů, kteří pokaždé kolem váš natáčejí! Začněte vždy několik dní s předstihem. Každý večer lehce přidejte na hlasitosti a nechte zvuky chvíli znít. Chovejte se normálně, jako by se nic zvláštního nedělo. Mazel si zhruba třetí den už nebude ničeho všímat a když přijde ten pravý ohňostroj, nepřekvapí ho.
Uklidnění psa během ohňostroje
Když přijde na věc, je pro mazlíčka hodně důležité, jak se budete chovat vy. Tady je pár tipů a rad.  
Chovejte se, jako by žádný ohňostroj nebyl. Buďte pozitivní a radostní, ale zase to nepřehánějte, nekřičte, neskákejte, nebuďte nervózní a rozrušení. Když k vám pes přijde pro útěchu, pohlaďte ho a pomazlete se s ním. Když se bude chtít izolovat a schovat se, do ničeho ho nenuťte a nepronásledujte ho. Nechte ho být, i kdyby ve svém úkrytu kňučel. Jen ho občas zkontrolujte, ale udělejte to úplně v klidu a bez utěšování. Opět podobný přístup, jako když je pes rozrušený při cestování:
Jak cestovat se psem: 2. díl
Pusťte hudbu nebo jiné zvuky. Dobře funguje televize, pokud je na ni mazlíček zvyklý. Nepouštějte však hudbu ani televizi více nahlas, než byste to udělali normálně. Nic zvláštního se přece neděje – pamatujete? I když ani hudba ani televize nemusí ohňostroj úplně přehlušit, určitě sníží jeho efekty na smysly vašeho psa.
Tumblr media
Zatáhněte závěsy. Nejen dunivý hluk silvestrovských oslav může psa vyplašit. Stejně negativně působí i množství jasných záblesků ohňostroje, které rozzáří celou oblohu. Když zatáhnete závěsy nebo jakkoli jinak zatemníte okna, váš pes se bude cítit více v bezpečí. Existují dokonce i speciální uklidňující čepice, resp. klapky na oči pro psy. Na to ale musí být váš mazel vycvičený, aby ho zakrytí očí spíše nerozrušovalo a vy mu tak nedávali najevo, že se přece jen něco děje. To nechceme. Pokud zvyklý na takovéto prostředky je, stačí když si někde s nasazenou čepicí lehne a ohňostroj v klidu přečká.
Přiveďte psa na jiné myšlenky. Jakkoli mazlíčka zkusíte během ohňostroje zabavit, pomůže to s jeho stresem, protože se začne soustředit na něco jiného než na rány a blesky. Můžete si s ním uvnitř hrát nebo mu dát jeho oblíbenou hračku, u které je třeba přemýšlet. Může to být i nějaká pamlsková hračka, ale nedávejte mu samotný pamlsek nebo jídlo. Potřebuje se plně soustředit na nějakou aktivitu, ne na jídlo, na které je zvyklý a které dostatečně nezaměstná jeho hlavu.
Uklidňující vesta, bandáž. Někteří psi jsou naučení na uklidňující oblečení, jako je vesta, nebo na lehkou elastickou bandáž. Tyto pružné materiály obalí a lehce stáhnou tělo psa, což pocitově působí proti stresu. Stejně tak funguje i pružná nepřilnavá bandáž, která se lehce omotá okolo hrudníku, za předníma nohama a přes záda. Opět platí, že pes musí být na podobné věci zvyklý, jinak napáchají více škody než užitku.
Mějte psa na vodítku, pokud jdete ven. Pokud tedy ven nemusíte, nechoďte. Zároveň také to, že je zrovna pauza mezi ohňostroji, neznamená, že je všemu konec. Víte, jak to na Silvestra chodí – nikdy nevíte, odkud co vystřelí. Jestli však ven se psem jít musíte, mějte ho vždy na vodítku – i na vlastní zahradě! Nikdy nevíte, jak by mohl mazel na nečekaný stresor ve formě ran a blesků zareagovat. Může začít utíkat a třeba i přeskočit váš plot. Jakmile je to možné, vraťte se raději dovnitř.
Berete ho na představení
Jak už jsme řekli, toto opravdu nedoporučujeme, ale pokud nemáte jinou možnost, i pro tyto případy vám dáme pár tipů.
časté zívání
těžké oddychovaní
slintání
třesení
časté olizovaní
Tumblr media
Pro podrobnější informace o tom, co pes vyjadřuje svým tělem, čtěte naše články věnované právě tomuto tématu!
Řeč psího těla: 1. díl
Řeč psího těla: 2. díl
Mějte psa vždy na vodítku. Tady je to snad ještě jasnější než v předchozím odstavci. V jiném prostředí než na vaší zahradě je pravděpodobnost, že pes začne při výbuchu zběsile utíkat, dost vysoká. Ujistěte se také, než vyrazíte, že jste mazlovi nasadili obojek se známkou a kontaktními údaji. Kdyby se cokoli stalo a ztratil se vám i přesto, že ho budete mít na vodítku, alespoň ho každý bude moct identifikovat a kontaktovat vás.
Mějte s sebou vodu. Vystresovaný pes bude hodně oddychovat, takže bude mít větší žízeň. Vezměte s sebou nějaký kalíšek, do kterého mu venku vodu nalijete. Pokud máte jen lahev, pomalu vodu odlévejte před mazlíčka, aby mohl proud zachytit a napít se.
Choďte s ním. Váš mazel možná bude chtít pochodovat, aby se zbavil své úzkostlivé energie. Pokud vstane a bude chtít někam jít, běžte s ním na krátkou procházku a nenuťte ho sedět a místě.
Vezměte ho domů, když to nebude zvládat. Pokud bude pes příliš rozrušený a nebudete ho moci ničím uklidnit, vezměte ho hned domů. Velký stres mu může způsobit újmu na celý život. To by vás určitě mrzelo víc, než zmeškat jeden ohňostroj.
Dlouhodobé, výraznější problémy s úzkostmi a silnými reakcemi na stresové podněty konzultujte s veterinářem. To se může týkat jak ohňostrojů, tak i hromů a blesků nebo jiných výrazných zvuků. Pokud váš pes ohňostroj nezvládá pomocí tipů zmíněných výše, zajděte k veterináři pár dní před akcí a on vám pro něj může předepsat i nějaké uklidňující prostředky. Není to ideální, ale pořád lepší, než přehnaný stres. Můžete také sáhnout po některých přírodních řešeních založených na bylinkách.
Přejeme krásné svátky a veselého Silvestra plného klidu i pro vašeho mazlíčka!
Udělá nám radost, když náš článek budete sdílet na Facebooku. Jestli u nás rádi nakupujete, bude super, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Na viděnou příště!
HPF🐺
Kam dál?
Jak cestovat se psem: 1. díl
Jak psi a kočky reagují na podobnou čerstvou stravu (BARF)
Jak zrelaxovat psa?
Řeč psího těla: 1. díl
Filozofie pamlsků: 1. díl
Blízká setkání s volně pobíhajícím psem
▶️HPF.cz ▶️facebook.com/HajekPetFood ▶️instagram.com/HajekPetFood
▶️TopKrmiva.cz ▶️facebook.com/TopKrmiva ▶️instagram.com/TopKrmiva
Zdroje:
https://www.wikihow.pet/Keep-a-Dog-Calm-During-Fireworks https://www.bluecross.org.uk/pet-advice/dogs-and-fireworks https://positively.com/contributors/10-safety-and-calming-tips-for-dogs-during-fireworks/ https://www.k9ofmine.com/calm-dog-during-fireworks/
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
0 notes
hajekpetfood · 6 years
Text
Vůně, nebo živiny? – Jak si pes vybírá jídlo
Tumblr media
„Nedávej mu to celé, jen mu to navoň.“ Tak jestli jste tohle sami někdy neřekli, určitě jste to aspoň někde slyšeli. Je jasné, že čich hraje v rozhodovacích procesech psa zásadní roli. Je ale velká vůně málo výživného jídla důležitější než vysoký obsah masa a bílkovin jídla méně voňavého? A preferuje tedy pes vždy čichově lákavou alternativu, která očividně voní masem, ale nemusí být chutná a výživná, před superprémiovými granulemi, které tak vonět vždy nemusí, ale jsou vysoce výživově hodnotné a chutné? Pojďme se na téma podívat blíže na základě zajímavých studií. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
I když se psi vyvinuli z masožravých vlků, dokážou bez problémů trávit uhlohydráty (brambory, rýži, obiloviny, …) a rostlinnou stravu. Je za tím historie tisíců generací divokých, potulných psů, kteří se živili zbytky po lidech vybíraných z odpadků. Ty byly na bílkoviny velmi chudé a zároveň obsahovaly velká množství uhlohydrátů. Psi jsou dnes tedy jednoznačně všežravci, nicméně jejich preference jídel založených na mase je očividná. Tato touha po mase však nemusí být čistě instinktivní, jak tvrdí Linda P. Case na svém blogu The Science Dog. A existují pro to i vědecké důkazy.
Psi dokážou trávit uhlohydráty díky svým biologickým rozdílům od vlčích předků. Konkrétně mají psi více kopií genu AMY2B, kódujícího pankreatickou amylázu, enzym, který rozkládá uhlohydráty na jednodušší molekuly cukru. Psi však i tak neustále preferují jídla s vysokým obsahem masa, i když takový pokrm pouze jako maso voní, před granulemi s vysokým obsahem masa a bílkovin. Case prozkoumala několik studií týkajících se divokých psů v Indii (kde jich žije hodně a mají dlouhou historii) a jejich přirozeného výběru stravy. Tito psi se živili pouze vybíráním odpadků a občasným lovem malých zvířat.
Studie
Výzkumy vesměs potvrzují domněnku a zkušenosti, že psi volí jídla, která voní po mase, a upřednostňují je před takovou dobrotou, která je ve skutečnosti hodnotnější a obsahuje bílkovin a masa více. V jedné ze studií publikovaných v časopise Ethology, Ecology and Evolution vědci provedli tři experimenty. Nabídli v nich třiceti potulným psům tyto možnosti výběru:
chleba, chleba namočený ve vodě nebo chleba namočený v kuřecím vývaru
chleba, chleba namočený ve štávě z masa nebo vařené kuře
suché granule s vysokým obsahem masa nebo chleba namočený v různě koncentrovaném kuřecím vývaru
Tumblr media
U prvních dvou pokusů studie se asi dá odhadnout, jak si psi vybírali. V tom prvním preferovali chleba nasáklý vývarem a v tom druhém vařené kuře, za kterým následoval chleba namočený ve šťávě z masa. Třetí experiment však přinesl překvapení, říká Case. Ačkoli v něm psi měli na výběr kvalitní granule plné proteinů z masa, vybírali si raději chleba nasáklý různé koncentrovaným vývarem. Očividně tedy v rozhodovacím procesu psa hrála důležitější roli vůně masového vývaru než vysoký obsah živin v méně „navoněných“, ale masem nabitých granulích.
Zajímavé ovšem je, že takováto preference masa (spíše tedy jeho vůně) je pravděpodobně u psů naučená, nikoli vrozená. V další studií publikované v Journal of Ethology bylo totiž ve stravovacím ohledu zkoumáno rozhodování štěňat potulných psů. A u těch se podobná preference masa vůbec neprojevila. Štěňata ve skutečnosti nedělala žádné velké rozdíly a jedla všechny nabízené alternativy stejně. Tento experiment tedy vyvrátil fakt, že by u psů byla touha po mase vrozená. Je pravděpodobné, že ji malí mazlíčci získávají až v důsledku pozorování své matky a jiných dospělých jedinců a také svými vlastními zkušenostmi.
Co si z toho vzít?
U dospělých psů jednoduše a obecně platí pravidlo: „Pokud to voní jako maso, sněz to.“ Nezáleží už tedy na tom, zda to opravdu maso je, nebo jestli je pokrm vůbec výživný. A naopak, pokud jídlo dostatečně nevoní, pes si ho nevybere, ani kdyby obsahovalo kupu masa. To však není až tak nic moc překvapivého, protože v přírodě to tak prostě funguje – silná vůně masa přirozeně naznačuje vysoký obsah bílkovin a masa. A pes, jak se prokázalo, nejvíce důvěřuje svému čichu. Nedokáže už jinak odhadnout, jak výživné jídlo je a kolik masa ve skutečnosti obsahuje. Jen v laboratorních podmínkách, kde mohou i méně voňavé granule obsahovat hromadu bílkovin, se situace může, jak jsme viděli, trochu zamotat.
Tumblr media
Štěňata se však tuto preferenci teprve naučí od ostatních a hlavně svou vlastní zkušeností – nemají touhu po mase vrozenou. A co to znamená pro nás? Že to, jak si pes bude vybírat svůj jídelníček v budoucnu, můžeme sami silně ovlivnit v době, kdy je štěnětem a kdy se své preference k jídlu teprve učí. Tím, čím budeme našeho mazlíčka krmit, a pravděpodobně také tím, co uvidí u psů okolo něho, se dají zásadně ovlivnit jeho stravovací návyky a preference v dospělosti.
Pokud se vám náš článek líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet na Facebooku. Jestli u nás rádi nakupujete, udělá nám radost, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
V příštím článku se s mazlíčkem budeme chystat na Silvestra! Na viděnou. 
HPF🐺
Kam dál?
Jak psi a kočky reagují na podobnou čerstvou stravu (BARF)
Filozofie bílkovin
Maso, kosti, vývar
Měl by mazlíček jíst bezobilná krmiva?
Studie: Doplňky stravy a jejich vliv na chování psů
8 přírodních zlepšováků jídelníčku
Proč jí můj pes trávu?!
▶️HPF.cz ▶️facebook.com/HajekPetFood ▶️instagram.com/HajekPetFood
▶️TopKrmiva.cz ▶️facebook.com/TopKrmiva ▶️instagram.com/TopKrmiva
Zdroje: https://www.petfoodindustry.com/articles/7122-dogs-can-digest-carbs-but-may-learn-to-prefer-meat (TimWall, Petfood Industry) https://thesciencedog.wordpress.com/2018/03/30/a-taste-for-meat/
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
1 note · View note
hajekpetfood · 6 years
Text
Jak psi a kočky reagují na podobnou čerstvou stravu (BARF)
Tumblr media
Spousta páníčků má doma kočku i psa a někteří milovníci zvířat mají těchto členů rodiny celou řadu. Jste podobný nadšený „chovatel“? A krmíte psa i kočku stejnými dobrotami? Pokud ano, měli byste zbystřit, zvlášť pokud jim dopřáváte čerstvou, syrovou stravu neboli BARF. Výzkum totiž prokázal, že trávicí ústrojí koček a psů reagují na podobnou syrovou stravu velmi odlišně, a každý z těchto mazlíčků by tak měl do misky dostávat oběd jiného složení. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Studie byla prezentována na konferenci Petfood Forum 2018, kde dr. David Thomas z University Massey na Novém Zélandu ve své přednášce s nadsázkou doslova poznamenal, že „výrobci krmiv pro mazlíčky by měli pamatovat na to, že kočky nejsou malí psi.“ Rozebíral v tu chvíli rozdíly mezi kočičím a psím trávením a bakteriemi, které v jejich trávicích traktech sídlí. Zároveň narážel na to, že někteří lidé nebo výrobci krmiv nedělají mezi těmito mazlíčky zásadní rozdíl, co se jejich trávení týče, přitom se jedná o dva zcela odlišné živočichy. Jedna z mála věci, která je vlastně spojuje, je, že dnes často žijí v jedné domácnosti a páníčci mají tendenci k nim přistupovat stejným způsobem. A také výsledky zmiňované studie jednoznačně potvrzovaly, že psi a kočky, kteří dostávali naservírováno téměř identické čerstvé jídlo s vysokým obsahem bílkovin, které se často nazývá „biologicky vhodná syrová strava“ neboli BARF (biologically appropriate raw foods), na něj rozhodně nereagovali stejně.
To je zajímavá zpráva právě v době, kdy výživa BARF neustále nabírá na větší a větší popularitě a řada páníčků na ni nedá dopustit. Jedná se o stravu založenou převážně na mase, která obsahuje velmi málo, případně žádné, uhlohydráty (rýže,brambory, batáty, cizrna, obiloviny, některé druhy zeleniny). „I přes velkou popularitu této syrové stravy pro mazlíčky stále existuje pouze málo vědeckých důkazů o její výživové prospěšnosti,“ dodává dr. David Thomas. Ten se spolu se svými kolegy stravou BARF zabývá už přes šest let.
Tumblr media
Studie
Rozdíl v reakcích trávicího traktu psů a koček vzešel z výsledků dvou samostatných studií, ve kterých vědci podávali téměř stejnou čerstvou stravu kočkám i psům. Tyto studie byly původně navrženy tak, aby zkoumaly rozdíly mezi reakcemi na stravu BARF a na granulovaná krmiva, ale výstupy se podařilo využít i k tomuto dalšímu zjištění – rozdílu mezi psy a kočkami.
V obou experimentech se syrová strava skládala ze 73 % hovězího masa, 10 % hovězích jater, 5 % drcených kostí, 5 % hovězích drštěk, 3,5 % hovězích srdcí, 3,5 % hovězích ledvin, 0,2 % minerální směsi specificky namíchané pro psy a kočky. Jediná složka, ve které se receptura pro psy a kočky lišila, byla tato minerální směs.
„Zdánlivá stravitelnost živin v takovéto BARF receptuře je extrémně vysoká,“ říká Thomas. Jak ale na takovou stravu plnou bílkovin reagovali psi a kočky? Vědci zkoumali výkaly mazlíčků, kterým BARF stravu servírovali, po dobu tří týdnů a hodnotili je na stupnici od 1 do 5. Jednička znamenala suchý exkrement a pětka tekutý. Rozmezí konzistence 1,5 a 2,5 bylo považováno za ideální. Výsledek? Kočičí výkaly obdržely průměrné skóre 1,8 a ty psí celých 3,5.
Jak zhodnotil dr. Thomas, „kočky obsadily spodní hranici ideálního rozmezí konzistence výkalů, přičemž psi ji naopak celkem přesáhli.” Jinými slovy, kočičí výkaly byly spíše sušší a vešly se kategorie ideální konzistence, přičemž výkaly psí byly spíše ve formě průjmu.
Tumblr media
Příčiny je třeba hledat v rozdílné střevní mikroflóře psů a koček. Organické kyseliny v psích a kočičích výkalech se lišily v poměru octanů, propionátů a butyrátů.„Bakteriální kolonie ve střevě zvířete ovlivňují hladiny těchto aminokyselin,” doplňuje Thomas. Stejně jako se lišily aminokyseliny, rozdílné byly i druhy bakterií nalezené v exkrementech a jejich poměry. Ve způsobu práce trávicího traktu psů a koček se samozřejmě objevila řada podobností, nicméně i velká škála odlišností, které vedly k výrazným rozdílům ve schopnostech trávení stravy BARF.
Co si z toho vzít?
Pokud doma máte psa i kočku, myslete na to, že pro oba nebude vhodné úplně stejné krmivo. U granulí se to nabízí přirozeně, protože receptury pro psy a kočky jsou většinou jasně odděleny. U čerstvé syrové stravy už se ale doma můžete nechat zlákat, abyste oběma mazlíčkům naservírovali v podstatě stejnou večeři. Psí a kočičí trávicí systém se zkrátka liší a měli byste to při krmení vzít v potaz. V dnešní době se dají ve skvělé kvalitě pořídit i granulovaná krmiva nebo prvotřídní konzervy jak pro psy, tak pro kočky. Proti stravě BARF však samozřejmě nemáme nic! Nebudeme ale teď a tady hodnotit její výhody a nevýhody, o tom vám přineseme nějakou zajímavou studii třeba zase někdy příště a řekneme si, jaká domácí strava je vhodná pro psy a jaká pro kočky.
Budeme rádi, když náš článek budete sdílet na Facebooku. Jestli u nás rádi nakupujete, udělá nám radost, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Mějte se fajn a zatím!
HPF🐺
Kam dál?
Studie: Doplňky stravy a jejich vliv na chování psů
5 stopových prvků, bez kterých se váš pes neobejde
8 přírodních zlepšováků jídelníčku
Co jsou pre- a pro-biotika, a potřebuje je můj mazlíček?
Proč jí můj pes trávu?!
Maso, kosti, vývar
▶️HPF.cz ▶️facebook.com/HajekPetFood ▶️instagram.com/HajekPetFood
▶️TopKrmiva.cz ▶️facebook.com/TopKrmiva ▶️instagram.com/TopKrmiva
Zdroj: Tim Wall, Petfood Industry https://www.petfoodindustry.com/articles/7122-dogs-can-digest-carbs-but-may-learn-to-prefer-meat
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
0 notes
hajekpetfood · 6 years
Text
Jídla, která by psi nikdy neměli jíst
Tumblr media
Každý správný páníček chce pro svého mazlíčka to nejlepší, a s tím jsou neodmyslitelně spojené dobroty, kterými můžeme psovi přilepšit. Existuje ale řada běžných potravin, které pro mazla dobré rozhodně nejsou, i když se to na první pohled nemusí vůbec zdát. Už jsme se tu bavili o tom, jaké „lidské” potraviny jsou vhodné i pro psa nebo jestli je pro něj zdravé ovoce, na kterém si běžně pochutnávají páníčci. Dnes tedy tuto trilogii zakončíme různorodými potravinami, které by mazlíčci v žádném případě pozřít neměli, případně těmi, které sice nejsou životu nebezpečné, ale zároveň nejsou zdraví prospěšné a je tedy dobré se jim vyhnout. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
V článku o ovoci jsme si povídali o tom, které z těchto přírodních sladkých dobrot jsou pro vašeho psa dobré, a které ne. Protože se dnes bavíme o těch potravinách, které našemu chlupáčovi dávat nechceme, připomeneme si i ty ovocné z minula.
Na prvním místě sem určitě patří hroznové víno a hrozinky, které mají u mazlíčků prokázanou souvislost s častými případy selhání orgánů, zvláště pak ledvin. Jako škodlivá se také ukázala zahradní pochoutka jménem rybíz, který má podobně vysokou toxicitu jako hrozny a hrozinky. Jako komplikovaný případ jsme zmiňovali rajče (hlavně nedozrálé plody nebo jeho listy a stonky), které obsahuje, stejně jako třeba syrové brambory, solanin. Ten může být pro psa velmi nebezpečný. V článku o „lidských” potravinách pro mazlíčky jsme dále upozorňovali na makadamové ořechy, které jako možná jediné ořechy představují pro psy zdravotní riziko. Pojďme se pustit do dalších nebezpečných ingrediencí, abyste mohli svého mazlíčka co nejvíce uchránit před zbytečnými zdravotními komplikacemi!
#1 – Kyselé okurky
I když se jedná o variantu okurku, neznamená to, že jsou pro psa stejně zdravé. Okurek získá svou kyselost díky svému nálevu z octa, soli a dalších látek, ve kterém dlouho odpočívají. Sůl nemá ve stravě vašeho psa co dělat a nemusíme asi zmiňovat, že ostatní substance, které se do nakládaček přidávají, také nejsou pro vašeho mazlíčka to pravé. Je pravděpodobné, že po kyselých okurkách by váš pes zvracel nebo měl horečku. To samozřejmě platí i o jakékoli jiné nakládané zelenině. Občasný kousíček kyselé okurky neudělá žádnou velkou paseku, ale doporučujeme se jim raději úplně vyhnout.
#2 – Sůl
Když už jsme nakousli sůl neboli chlorid sodný, podíváme se na ni více zblízka. Nejviditelnější symptom, který budete při přemíře sodíku v těle psa pozorovat, bude zvýšená žízeň. Když pes omylem sní větší množství slaného pokrmu, může dojít i k otravě. Projeví se zvracením, průjmem, třesem, zvýšenou teplotou, záchvaty a v nejhorším případě může skončit i smrtí. Vyvážená kompletní krmiva obsahují soli dostatek a není žádný důvod něco mazlovi dosolovat. Dobroty, jako jsou slané chipsy, preclíky nebo slaný popkorn, by tedy pes dostávat rozhodně neměl. Když už mazlíček něco slaného sní, ujistěte se, že má k dispozici dostatek čerstvé vody, aby nedošlo k dehydrataci.
Tumblr media
#3 – Skořice
Sladká, lahodná vůně skořice může být pro vašeho mazlíčka sice přitažlivá, ale toto koření pro něj není úplně bezpečné. Skořice sice není toxická, ale to neznamená, že byste ji měli psovi pravidelně servírovat. Když ho necháte požvýkat kus celé skořice, může to podráždit jeho tlamu mletou formu zase může vdechnout, což způsobí kašlání a problémy s dýcháním (možná jste to někdy zažili sami!). Pozření většího množství skořice opět vyvolá u vašeho psa zvracení a průjem a může docházet ke změnám v srdečním tepu.
#4 – Syrové kvasnicové těsto
Pokud rádi pečete, těsto je u vás doma na denním pořádku a možná že ho někdy i třeba trochu ochutnáte v syrové formě. To by ale rozhodně neměl dělat váš pes, je to opravdu nebezpečné. Kvasnice totiž při své fermentaci vytvářejí alkohol, který může vést k otravě, dalším problémem je velké nadýmání, které by těsto způsobilo. Tím jsme si vlastně zodpověděli i další dotaz – alkohol je pro mazlíčka velmi nebezpečný a často smrtící! Věříme, že není potřeba mu věnovat samostatný odstavec…
#5 – Čokoláda
Načali jsme sladké, tak se do něj pustíme naplno. Ať už jste milovníci čokolády, nebo ji naopak nemusíte, váš pes ji nemůže. Tahle dobrota totiž obsahuje theobromin a kofein, dva stimulanty, které psí trávicí systém nedokáže metabolizovat. Pozření čokolády může zase vést ke zvracení, průjmu a také dehydrataci. Tyto symptomy mohou dále vést k mnohem větším komplikacím, jako je svalový třes, záchvaty nebo vnitřní krvácení. Asi víte, že pro člověka je v přiměřeném množství zdravější tmavá (hořká) čokoláda nebo čisté kakao, protože neobsahuje tolik cukru, pro psa je však z důvodu vyššího obsahu theobrominu a kofeinu méně nebezpečná ta mléčná. To však opět neznamená, že byste mu ji měli nabízet.
Tumblr media
#5 – Xylitol
Tato chemická sloučenina se často používá místo cukru. Že xylitol neznáte? Vězte, že pokud kupujete sladkosti, určitě ho doma máte. Jedná se o tzv. březový cukr, který v zásadě není nezdravý. Pro vašeho psa však ano. Najdeme ho v různých cukrovinkách, žvýkačkách (jasně,ty by vás asi mazlovi ani nenapadlo dávat) nebo sladkém pečivu. Když pes xylitol zkonzumuje, může to vést k rapidnímu poklesu hladiny cukru v krvi, a tím ke svalové slabosti a záchvatům. Tato látka ale může mít i závažnější důsledky, protože by u mazlíčka mohla způsobit např. poškození jater. Ptáte se, jestli je tedy lepší obyčejný cukr? Cukr opravdu potřeba není žádný a jeho nebezpečí pro psa spočívá ve stejných potenciálních komplikacích jako pro lidi – nadváha, problémy se zuby, cukrovka.
Med je ale jiná písnička! Čtěte náš článek a dozvíte se více!
Čerstvý med pro psa?
#6 – Cibule
Tato zelenina obsahuje pro psa nebezpečné látky, které jsou toxické. Poškozují totiž červené krvinky a hemoglobin, který je nutný pro přenos kyslíku krví. Když tedy mazlíček sní větší množství cibule, může to vést až k anémii. Příznaky se však projeví až za několik hodin a často až za několik dní. Pes by v takovém případě byl zesláblý, neměl by chuť k jídlu a mohl by i omdlívat. V případě závažné otravy látkami obsaženými v cibuli je třeba i krevní transfuze. Mějte na paměti, že toxické jsou všechny formy a části cibule, třeba i sušený prášek nebo listy.
#7 – Káva a čaj
Řada páníčků si bez kávy, případně bez čaje nedokáže představit svůj život. Však asi sami víte, jak šálek dobrého čaje nebo kávy dokáže člověka nakopnout. Pokud ale chcete, aby byl v euforii i váš pes, dejte mu místo kávy nebo čaje jeho oblíbenou hračku… Kvůli jejich vysokému obsahu kofeinu jsou totiž pro psa velmi nebezpečné. U kávy je všem obsah kofeinu jasný, u čaje se jedná hlavně o ten zelený a černý. Tento stimulant povzbuzuje nervový systém psa, což může vést k hyperaktivitě, zvracení, průjmu, zrychlenému srdečnímu tepu, záchvatům a třesu. Jsou zaznamenány i případy selhání plic a nebo poruchy srdečního rytmu, které vedly ke smrti. Káva, čaj a vlastně cokoli, co obsahuje kofein a podobné stimulanty, jsou tedy dobroty, které si užívejte jen vy a vašeho mazla z toho určitě vynechte.
Tumblr media
#8 – Tučná jídla
Jazyk bude mlsně vykukovat z tlamy a pohled bude tak upřený, až budete mít pocit, že vás možná naskrz propálí. Pro plátek slaniny nebo jiného tučného nebo mastného jídla možná váš pes udělá cokoli. Vy se ale nedejte. Tuk jako takový samozřejmě toxický není, ale může způsobovat zažívací potíže, plynatost, zvracení, při dlouhodobější konzumaci zánět slinivky nebo problémy s játry. Není tedy ani vhodné, abyste mazlovi dávali tučné části masa, které vám zbyly od oběda. A pokud si vzpomenete na náš článek o mase, kostech a vývaru, v receptu na oblíbený vývar určený přímo pro psa jsme uváděli, že po vychladnutí je třeba celou vrstvu tuku odstranit a vyhodit.
(#9 – Česnek – jak to s ním tedy je?!)
U tohoto zázraku přírody probíhá velká diskuze, resp. většina lidí zastává běžně rozšířený názor, že česnek je pro mazlíčka jedovatý a může ho i zabít. Uvádíme ho v závorce a na samý konec, protože podle nás nespadá do kategorie pro psa čistě škodlivých potravin. Ano, když to přeženete, česnek je pro mazla toxický a je nebezpečnější něž jakákoli jiná zelenina ve velkém množství. Obsahuje totiž thiosírany, které mohou, stejně jako u cibule, vést k anémii. Když ale víte, jak s česnekem naložit, může z jeho neuvěřitelných zdravotních benefitů těžit i váš mazlíček! Doporučujeme však česnek z bio produkce, abyste se vyhnuli nežádoucím látkám, jako jsou třeba těžké kovy apod. Takové substance škodí samozřejmě i člověku, ale pro psa jsou nebezpečné v mnohem nižších dávkách. Česnek nakrájejte nadrobno, nechte asi 15 minut odležet a dle hmotnosti mazla můžete přidat do krmiva. Uvádí se, že jedna čajová lžička je bezpečná a zdravá pro zhruba 15kg psa. V případě jakýchkoli zdravotních problémů vašeho mazlíčka vše raději konzultujte s veterinářem. A pokud si prostě stejně nejste jistí, česneku se jednoduše vyhněte stejně jako ostatním potravinám z toho seznamu.
Budeme rádi, když náš článek budete sdílet na Facebooku. Jestli u nás rádi nakupujete, udělá nám velkou radost, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Zatím se mějte!
HPF🐺
Kam dál?
Ovoce pro psa – zdravý pamlsek, nebo nebezpečná hra?
Která „lidská” jídla jsou vhodná i pro vašeho psa?
Čerstvý med pro psa?
Maso, kosti, vývar
5 stopových prvků, bez kterých se váš pes neobejde
8 přírodních zlepšováků jídelníčku
▶️HPF.cz ▶️facebook.com/HajekPetFood ▶️instagram.com/HajekPetFood
▶️TopKrmiva.cz ▶️facebook.com/TopKrmiva ▶️instagram.com/TopKrmiva
Zdroje:
https://pawcastle.com/human-foods-dogs-cant-can-eat/ https://www.healthline.com/nutrition/human-foods-for-dogs https://dogtime.com/dog-health/general/5504-bad-foods-for-dogs-list https://pets.webmd.com/dogs/ss/slideshow-foods-your-dog-should-never-eat https://www.dogsnaturallymagazine.com/garlic-for-dogs-poison-or-medicine/ https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/people-foods-avoid-feeding-your-pets https://blog.nationwide.com/toxic-foods-for-dogs-and-cats/
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
0 notes
hajekpetfood · 6 years
Text
Studie: Doplňky stravy a jejich vliv na chování psů
Tumblr media
Dnes vám přinášíme výsledky studie, která se zabývala vlivem doplňků stravy s mastnými kyselinami a vitaminy na problémy s chováním psů. Vědci zjistili, že doplňování stravy těmito suplementy v mnohých případech pomáhá nežádoucí chování psů redukovat nebo snižovat jejich intenzitu. Zajímá vás, jaké doplňky byly testovány a jaké problémy pomáhaly řešit? Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Studie byla publikována v odborném časopise Topics in Companion Animal Medicine a provedli ji vědci na univerzitě Ferdowsi v Mashhadu v Iránu. Ti konkrétně psům podávali suplementy s omega-3 nasycenými mastnými kyselinami, hořčíkem a zinkem. Při vyhodnocení efektů za pomoci majitelů psů, kteří své mazlíčky samozřejmě znají nejlépe, bylo zjištěno, že doplňováni stravy zmíněnými látkami vedlo k menšímu nebo většímu zlepšení nežádoucího chování psů.
Mrkněte na přírodní zlepšováky stravy, o kterých jsme psali:
8 přírodních zlepšováků jídelníčku
Studie zkoumala několik velmi častých problémů v chování psů, kterými jsou bojácnost, ničivost/destruktivita, nežádoucí močení a kálení, nadměrná aktivita a agresivita vůči jiným psům nebo lidem. Doplňky stravy se denně podávaly skupině 48 psů, přičemž majitelé 42 psů uvedli, že jejich mazlíček vykazuje minimálně jeden z výše zmíněných problémů. 6 psů, u kterých se neprojevoval žádný z těchto problémů s chováním, sloužilo jako kontrolní skupina.
Všech 48 psů dostávalo želatinové kapsle s rybím tukem. Ten obsahoval 330 mg kyseliny eikosapentaénové(EPA)a 480 mg kyseliny dokosahexaenové(DHA).Všichni psi také dostávali 12–15 mg/kg hořčíku citrátu hořečnatého a 5 mg/kg síranu zinečnatého.
V jednom z našich článků jsme psali i o dalších stopových prvcích, které jsou pro vašeho psa nepostradatelné:
5 stopových prvků, bez kterých se váš pes neobejde
Majitelé psů byli požádáni o vyplnění čtyř dotazníků týkajících se chování jejich mazlíčků. Nejdříve vyplnili dva dotazníky před začátkem studie(42a 0 dní) a poté další dva dotazníky 84 a 126 dní po zahájení suplementace stravy svých psů. U kontrolní skupiny mazlíčků majitelé nezaznamenali žádné změny v chování.
Majitelé psů, kteří před zahájením studie vykazovali výše zmiňované problémy v chování, naopak uváděli zlepšení reakcí a zmírnění nežádoucího chování svých psů v bojácnosti, destruktivitě a nežádoucím močení a kálení. Na druhou stranu však nebyl prokázán žádný efekt pro nadměrnou aktivitu nebo agresivitu vůči jiným psům nebo lidem.
Co si z toho odnést? Bylo vědecky prokázáno, že doplňování omega-3, hořčíku a zinku má pozitivní vliv na chování psů. Zároveň z toho můžeme vyvodit, že pokud pes najde dostatečné množství těchto látek ve své stravě, nebude potřeba nic doplňovat a radikálně se sníží pravděpodobnost, že by váš mazlíček trpěl různými problémy s chováním. Dostáváme se tedy oklikou zpět k tomu, že vyvážená, kompletní strava je naprosto zásadní. Proti doplňování stravy v zásadě také nic nemáme, jen předem raději vše prokonzultujte s veterinářem, i kdyby se mělo jednat jen o vitaminy a minerály. Skvělé je však doplňování omega-3 mastných kyselin, ideálně formou lososového oleje. Ten navíc mazlíčkovi zajistí nablýskanou srst, zdravou kůži a také silné srdce! V neposlední řadě také zlepšuje chuť a vůni krmiva, kdyby byl váš pes třeba trochu vybíravý.
Ostatně podívejte se na krásná videa z dílny značky Hofseth BioCare, která produkuje vynikající lososový olej:
youtube
youtube
Budeme rádi, když náš článek budete sdílet na Facebooku. Jestli u nás rádi nakupujete, udělá nám radost, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Mějte se hezky a na viděnou příště!
HPF🐺
Kam dál?
5 stopových prvků, bez kterých se váš pes neobejde
8 přírodních zlepšováků jídelníčku
Co jsou pre- a pro-biotika, a potřebuje je můj mazlíček?
Proč jí můj pes trávu?!
Ovoce pro psa – zdravý pamlsek, nebo nebezpečná hra?
Maso, kosti, vývar
▶️HPF.cz ▶️facebook.com/HajekPetFood ▶️instagram.com/HajekPetFood
▶️TopKrmiva.cz ▶️facebook.com/TopKrmiva ▶️instagram.com/TopKrmiva
Zdroj: Tim Wall, Petfood Industry
https://www.petfoodindustry.com/articles/7459-fatty-acid-vitamin-supplements-may-help-dog-behavior
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
0 notes
hajekpetfood · 6 years
Text
Ovoce pro psa – zdravý pamlsek, nebo nebezpečná hra?
Tumblr media
Pro páníčky slouží ovoce jako zdravý mls a skvělá alternativa umělých sladkostí. Ovoce je v ideálním případě čistě přírodní a i když některé druhy také obsahují spoustu cukru, je ovoce zdravější, protože má v sobě další spoustu prospěšných látek, např. vitaminy nebo vlákninu. Je ale ovoce stejně zdravé i pro naše mazlíčky? Můžeme jim ho každý den nabízet jako dobrý pamlsek, po kterém se jen zapráší? Některé druhy jsou vhodné stoprocentně a pokud váš pes není vybíravý, zhltne kus ovoce skoro stejně rychle jako kus sušeného masa. Jsou ale další druhy těchto sladkých pochoutek, se kterými by se mělo lehce brzdit, a také ty, kterým byste se měli úplně vyhnout, aby vašemu mazlíčkovi nezpůsobily zdravotní komplikace. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Vybrali jsme pro vás různé druhy ovoce, které jsou v Česku oblíbené. Ani jsme si netroufli sepsat plný výčet, určitě by vás ještě další druhy napadly! Každý pes je osobnost, takže pokud si nejste jistí, jestli by ovoce, které doporučujeme, bylo zrovna pro vašeho mazla nevhodné, raději se poraďte se veterinářem, který s vámi vyřeší individuální potřeby vašeho psa.
Mohou psi jíst …?
#1 – Banány
Odpověď: Psi mohou jíst banány v přiměřeném množství. Upozornění: Nikdy psovi nepodávejte banánovou slupku.
Co se týče banánů, skvělé výživové benefity platí jak pro páníčky, tak pro jejich chlupáče. Porce této žluté dobroty obsahuje dobrou dávku vlákniny, vitaminu A, vitaminu C a draslíku. Stejně jako u každého jídla platí, že příliš mnoho dobrého může být v konečném důsledku špatně. U psů a banánů to platí dvojnásob, protože když to váš mazel s tímto exotickým ovocem přežene, může mít problémy si ulevit – ano, může mít zácpu! Tak na ně dávejte pozor. Banány by měly být fajn pamlsek, ne hlavní složka psího oběda.
#2 – Jablka
Odpověď: Psi mohou jíst jablka v přiměřeném množství. Upozornění: Nikdy psovi nepodávejte stonek, semínka nebo střed jablka.
Nakrájená jablka jsou pro většinu psů zdravým a chutným pamlskem. Toto ovoce, jedno z nejpopulárnějších v Česku, je plné fytonutrientů, vitaminu A a C, minerálů a antioxidantů. Obsahuje také hodně vlákniny, která prospěje trávení. Jablka můžete podávat i se slupkou ale vyhněte se jadérkům, středu nebo stopce. Ty jsou toxické, když se rozžvýkají a ve větším množství mohou způsobit potíže.
Tumblr media
O zdravých zlepšovácích stravy jsme psali tady:
8 přírodních zlepšováků jídelníčku
#3 – Jahody
Odpověď: Jahody jsou pro vašeho psa bezpečné.
Upozornění: Podávejte vašemu psovi pouze čisté a čerstvé jahody.
Další chuťová bomba, která je navíc velmi výživná jak pro lidi, tak pro psovité šelmy. Dejte jen pozor, abyste jahody dobře omyli a odstranili všechny části stonku a lístků. Pak už vám nic nebrání dopřát vašemu psovi delikatesu plnou vlákniny a antioxidantů. Můžete je i rozmačkat nebo z nich rovnou udělat pyré, pokud třeba máte malého mazlíčka, pro kterého by byla poctivá jahoda příliš velké sousto.
#4 – Broskve
Odpověď: Broskve jsou pro vašeho psa bezpečné.
Upozornění: Odstraňte pecky a podávejte psovi pouze dužinu.
Dužina broskve je lahodný pamlsek pro vašeho chlupatého přítele. Zase si dávejte pozor na pecky, které obsahují toxické látky. Těch by sice mazel musel sníst hodně, aby mu hrozilo nebezpečí, ale mnohem větší zdravotní riziko u pecky hrozí z mnohem prostšího důvodu, a sice kvůli nebezpečí udušení a podráždění nebo ucpání trávicího traktu. Když si na pecku dáte pozor, je broskev pro vašeho psa výborná volba.
#5 – Pomeranče
Odpověď: Psi mohou jíst pomeranče v přiměřeném množství.
Možná nejoblíbenější ovoce pro fanoušky citrusů může být i relativně zdravým pamlskem pro jejich mazla. Jako většina druhů ovoce mohou pomeranče obsahovat vysoká množství cukru, což obecně není pro zdraví úplně nejlepší, zvláště pak pokud pes trpí cukrovkou. S tímto oranžovým citrusem to pro jistotu nepřehánějte, ani pokud je váš mazlíček zdravý. Jeden dva plátky jsou akorát, abyste zároveň vypozorovali, jestli pomeranč nezpůsobuje komplikace pro žaludek. Některé psy mohou totiž citrusy dráždit. Další věc, kterou nechcete, je, aby váš pes polkl pomerančovou kůru, takže mísu s ovocem držte mimo dosah.
#6 – Borůvky
Odpověď: Borůvky jsou pro vašeho psa bezpečné.
Tohle malé lesní ovoce je pro zdraví vašeho psa, stejně jako pro to vaše, naprosto skvělé. Ne nadarmo se téměř všude borůvky uvádějí jako jedna z nejmocnějších superpotravin. Tento modrofialový zázrak je plný antioxidantů a živin, které mohou vašemu mazlíčkovi ve stravě chybět. K tomu vláknina a velká dávka vitaminů A, B, C, D, E a K! Borůvky jsou pro psy také vhodné svou velikostí. Bobulky jsou příjemně malé na to, aby posloužily jako zdravý pamlsek a vy tak nemusíte ani nic krájet.
Tumblr media
#7 – Hroznové víno a hrozinky
Odpověď: Hrozny a hrozinky jsou pro vašeho psa nebezpečné.
Velmi oblíbené ovoce u páníčků se bohužel ukázalo být velmi nebezpečným pro psy. Přesné důvody jsou zatím z velké části zastřeny tajemstvím, ale hroznové víno nebo hrozinky mají u zvířat prokázanou souvislost s četnými případy selhání orgánů, zejména ledvin. Mezi symptomy poruchy ledvin u psů patří zvracení, průjem, ztráta chuti k jídlu, deprese nebo úbytek váhy. Pokud váš pes hrozny snědl a vy nepozorujete žádné negativní účinky, může být vůči jejich negativním efektům odolný a zvládá je strávit. To ale není důvod dávat mu je znovu, toto malé ovoce si raději dopřávejte jen vy a vašeho mazlíčka z toho vynechte.
#8 – Brusinky
Odpověď: Psi mohou jíst brusinky v přiměřeném množství.
Toto superovoce je podle nás velmi zajímavé zmínit už jen proto, že možná málokoho napadlo ho svému mazlovi dát. Pokud jste brusinky v syrové nebo sušené formě (pouze takové byste měli nabídnout svému psovi) někdy ochutnávali, víte, že jsou dost trpké. Ani vašemu mazlovi tedy moc chutnat nemusejí. No tak proč o nich píšeme? Páníčkům brusinky skvěle pomáhají s některými zdravotními problémy, zejména pak se záněty močových cest. A to stejné platí i pro psí a kočičí močové ústrojí! Zvláště pak u koček mohou brusinky přijít vhod, protože ty v porovnání se psy trpí těmito zdravotními komplikacemi ještě častěji. Samozřejmě je ideální, když se nejdřív poradíte s veterinářem, a taky to hlavně nepřehánějte s množstvím, jinak můžete docílit vedlejších účinků. Taky dávejte pozor na bobule, které pocházejí z balení nějaké namíchané směsi. Mohly by potom obsahovat zbytky ostatních ingrediencí, které jsou pro psa nevhodné až toxické jako např. hrozinky nebo některé ořechy.
O ořeších a dalších „lidských“ potravinách jsme psali zde:
Která „lidská” jídla jsou vhodná i pro vašeho psa?
#9 – Třešně
Odpověď: Třešně jsou pro vašeho psa bezpečné. Upozornění: Nepodávejte vašemu psovi stonky, pecky a listy třešně.
Kdybyste se zeptali, jestli můžete dát svému psovi třešni, odpověď by mohla znít „ano“ i „ne“. Dužina je totiž pro mazlíčka zdravá a dobrá, ale o zbytku platí přesný opak. Stonek, pecka a listy obsahují jedovatý kyanid, který je pro psy velmi nebezpečný (samozřejmě i pro člověka, ale až ve větších množstvích). Pecky jsou navíc malé, mohou tak být spolknuty omylem a způsobit ucpání střeva nebo jiné trávicí poruchy. Dávejte si tedy s tímto jinak prospěšným a chutným ovocem pozor.
Tumblr media
#10 – Maliny
Odpověď: Psi mohou jíst maliny v přiměřeném množství.
Jestli máte zahradu s maliníkem, po které má váš pes volný výběh, možná jste si všimli, že si občas sám malinu dá. Někteří psi si takto rádi sami nějakým malým ovocem přilepší a není na tom nic špatného, jen zrovna u malin(au rybízu, viz níže!) byste to měli alespoň do určité míry sledovat. Jsou sice taky nabité živinami a vitaminy, ale prospěšné jsou jen v malém množství. Obsahují totiž xylitol, přírodní cukr, který může být ve větší dávce pro mazlíčka nebezpečný. U člověka nebyly prokázány žádné negativní zdravotní důsledky této látky, ale u psů může její konzumace vést k onemocnění jater nebo hypoglykémii. Na druhou stranu mohou být maliny skvělé pro starší psy, kteří trpí záněty kloubů, protože toto zahradní ovoce má silné protizánětlivé účinky.
#11 – Rybíz
Odpověď: Rybíz je pro vašeho psa nebezpečný.
Další zahradní ovoce, které by si pes mohl „natrhat“ sám. Mohl, ale neměl by, tak dávejte pozor. Rybíz má podobně vysokou toxicitu jako hrozny a hrozinky a i když ho někteří psi strávit dokážou, pro některé může být jedovatý. Takže pro jistotu velké ne!
#12 – Hrušky
Odpověď: Psi mohou jíst hrušky v přiměřeném množství.
Hrušky slouží pro mnoho psů jako oblíbený pamlsek. Jsou zdravé a plné vitaminů A a C, stejně jako vlákniny, která pomáhá s trávením. Hruška se dá pohodlně nakrájet a vzít na procházku jako odměna, ale prosím nepřehánět, obsahuje totiž dost cukru. Proto se úplně vyhněte nakládaným hruškám (stejně jako jinému konzervovanému ovoci).
#13 – Rajče
Odpověď: Je to komplikované.
Ano, i když to ne každý ví, rajče se řadí mezi ovoce. A je to příklad plodu, který můžete mít jakkoli rádi, ale váš pes by se mu měl pro jistotu vyhýbat. Rajče obsahuje, stejně jako třeba syrové brambory, solanin, který může být pro mazla nebezpečný. Koncentruje se hlavně ve stoncích a listech, ale najdeme ho ve velkém množství i v nedozrálých plodech. Může způsobovat podráždění trávicího traktu nebo negativně ovlivňovat centrální nervovou soustavu. Pes pak může dostat svalové křeče, ztrácet pohybovou koordinaci nebo pociťovat celkovou slabost. Pokud tedy pěstujete toto ovoce na zahradě, dávejte velký pozor, aby pes nezralé plody nebo stonky neochutnal. Ani zralá rajčata pak nejsou zcela bezpečná, takže je pro jistotu mazlíčkovi nedopřávejte.
Tumblr media
(#14 – Vodní meloun)
Možná vám ve výčtu ještě chyběl další sladký plod, oblíbený pamlsek páníčku, a sice vodní meloun. Ten jsme neuvedli záměrně, protože meloun se totiž řadí mezi zeleninu, a ne ovoce. Když už jsme ale u něj, zmínit ho můžeme. Vodní meloun je pro psa bezpečný. Kromě toho, že skvěle hydratuje, obsahuje i množství vitaminů a minerálů. Jen, jako i jiných plodů, vyberte před servírováním pecky a nenechte psa žvýkat zelenou kůrku.
Jestli vám článek přišel zajímavý, budeme rádi, když ho budete sdílet na Facebooku.
Ještě radši budeme, když nám do komentářů napíšete zkušenosti a řeknete nám a ostatním, co má rád ten váš mazlíček!
Jestli u nás rádi nakupujete, udělá nám radost, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Příště mrkneme na lidské potraviny, které jsou pro mazlíčky, stejně jako třeba hrozny, rybíz, rajčata nebo různé pecky, nevhodné a nebezpečné. Mějte se hezky!
HPF🐺
Kam dál?
Která „lidská” jídla jsou vhodná i pro vašeho psa?
8 přírodních zlepšováků jídelníčku
Filozofie vlákniny
Maso, kosti, vývar
Čerstvý med pro psa?
Filozofie pamlsků: 1. díl
▶️HPF.cz ▶️facebook.com/HajekPetFood ▶️instagram.com/HajekPetFood
▶️TopKrmiva.cz ▶️facebook.com/TopKrmiva ▶️instagram.com/TopKrmiva
Zdroje:
https://pawcastle.com/human-foods-dogs-cant-can-eat/ https://mom.me/pets/18014-10-human-foods-dogs-can-eat/ https://iheartdogs.com/10-fruits-vegetables-that-are-toxic-to-dogs/
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
0 notes
hajekpetfood · 6 years
Text
Která „lidská” jídla jsou vhodná i pro vašeho psa?
Tumblr media
Existuje řada jídel, o která bychom se s naším mazlíčkem rádi podělili. Některé potraviny jsou velmi zdravé i pro psy, některé jsou neutrální, ale psi je jíst mohou, a některé jsou dokonce nevhodné až nebezpečné a toxické. Na ty ale koukneme příště a dnes zaměříme pozornost na vybraná jídla, která jsou vhodná jak pro páníčky, tak pro jejich čtyřnohé přátele. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Jako obvykle pro jistotu připomeneme, že kdybyste si nebyli jisti, jestli nějakou dobrotu vašemu psovi dát můžete, nebo ne, nebo jestli je vhodná zrovna pro toho vašeho mazlíčka, určitě se poraďte s veterinářem. Potraviny, které zde budeme uvádět by však měly být za běžných okolností bezproblémové pro každého psa. Nejedná se samozřejmě zdaleka o jejich plný výčet, ale pouze o vybraná jídla, na která se často ptáte.
#1 – Kuře
Kuřecí maso je jednou z nejčastějších ingrediencí v psích suchých krmivech a konzervách. A je také pro vašeho psa dobré a zdravé, pokud na něj není zrovna alergický. Vařené je naprosto bezpečné a syrové ve většině případů také, pokud víte, odkud ho máte a z jakého zdroje pochází. Pokud ne, raději ho uvařte, aby náhodou neobsahovalo bakterii Salmonella. Kuřecí může sloužit jako chutný pamlsek nebo doplněk granulí a je skvělým zdrojem bílkovin. Syrové kosti jsou také dobrou, měkkou pochoutkou, ale vyhněte se kostem vařeným. Ty se mohou štěpit a představovat tak pro psí trávicí trakt nebezpečí.
TIP! Někteří páníčci volí jiný zdroj bílkovin, pokud se chtějí vyhnout alergické reakci svého mazla na kuře. Existuje tedy spousta krmiv bez kuřete s unikátními druhy masa, která jsou také výbornými zdroji proteinů.
#2 – Losos
Tato ryba je výborným zdrojem lehkých bílkovin bez rizika alergické reakce a je velmi oblíbenou ingrediencí superprémiových krmiv pro psy i kočky. Pokud mazlíčkovi chcete do jídelníčku přidat lososa sami, nabídněte mu ho vařeného bez kostí, nesoleného a nekořeněného. Vyhněte se však jakémukoli lososovi v syrové formě, protože ten může obsahovat parazity, které jsou často životu nebezpečné. Kromě bílkovin je tato ryba velmi bohatá na omega-3 nasycené mastné kyseliny, které působí protizánětlivě, jsou důležité pro zdravé srdce, pevnou kůži a nablýskanou srst. Lososový olej vašemu psovi nebo kočce můžete dodat i ve formě kapslí, případně rovnou koupit olej v lahvičce. Nám a našim zákazníkům se výborně osvědčily produkty od značek Essential Foods nebo Hofseth BioCare.
O mase a bílkovinách jsme více psali v těchto článcích:
Maso, kosti, vývar
Filozofie bílkovin
Tumblr media
#3 – Sýry a jogurty
Tvrdý sýr může posloužit jako skvělý pamlsek. Mnoho páníčků si pro psy oblíbilo i sýr cottage, protože je bohatý na bílkoviny, vápník a je snadno stravitelný. Sýry dále obsahují vitamin A, B komplex nebo esenciální nasycené mastné kyseliny. Držte se nízkotučných nesolených produktů a vyhýbejte se ochuceným sýrům. O jogurtech platí v podstatě to stejné. Mají ale navíc tu výhodu, že obsahují trávicí kultury. Většina psů toleruje laktózu bez problémů. Mazlíčci, kteří mají s trávením této mléčné bílkoviny problémy, by si měli mléčné výrobky dopřávat minimálně nebo vůbec.
O zlepšovácích jídelníčku obecně jsme psali tady:
8 přírodních zlepšováků jídelníčku
#4 Vejce
Vařená vejce jsou pro vašeho mazlíčka naprosto bezpečná a zdravá. Jedno vejce obsahuje opravdu širokou škálu vitaminů a minerálů a k tomu spoustu dobře stravitelných proteinů. Samozřejmě je opět nesolte, nepepřete ani jinak nedochucujte. Říká se, že tato pochoutka psům také pomáhá s nevolností, ale neexistuje pro to jednoznačný vědecký důkaz. Stejně jako byste vy neměli jíst syrová vejce, nedávejte je ani svému mazlovi. Mohou obsahovat Salmonellu.
#5 – Mrkev
Mrkev je bohatá na vlákninu a vitamin A a zároveň obsahuje relativně málo kalorií. Představuje tedy skvělou alternativu pamlsku nejen pro psy s nadváhou, která je navíc zdravá i pro psí zuby. Mrkev je dále prospěšná pro kůži, srst a zrak. Můžete ji podávat vařenou nebo syrovou. Druhá volba může být lepší, protože některé psy bude tvrdší křupavá textura bavit.
Tumblr media
#6 – Fazole
Vařené zelené fazolové lusky jsou pro vašeho psa parádní pamlsek, zvlášť pokud se chystá shodit. Obsahují hodně vlákniny, takže nasytí, a mají málo kalorií. Ostatní druhy, zvláště ty tmavé, pro psy vhodné nejsou. Obsahují toxiny, které jsou ve větším množství v syrové formě škodlivé, a to i pro lidský zažívací trakt.
#7 – Batáty a brambory
Podobně jako dýně, o které jsme psali ve zlepšovácích jídelníčku, jsou batáty bohaté na vitamin A, železo, hořčík, draslík a vlákninu. Pomáhají s imunitou a zdravím očí. Jsou pro psa dobře stravitelné, když se dobře uvaří a neokoření. Dají se pohodlně použít jako pamlsek nebo hezky přimíchat do suchého či konzervovaného krmiva. Nezapomínejte však, že přemíra vitaminu A může u psů vést k problémům s kostmi nebo svalové slabosti, takže to zase nepřehánějte. Ale nebojte, to by hrozilo pouze kdybyste batáty dávali opravdu skoro do každého jídla.
Co se týče běžných brambor, ty jsou pro psa také bezpečné. Ale pozor, opět jen ve vařené, nekořeněné formě. Syrové hlízy totiž obsahují sloučeninu zvanou solanin, která může být toxická. Vařením se její množství v bramborách radikálně snižuje. Pokud je váš pes cukrovkář, tato zelenina se obecně nedoporučuje, protože může způsobovat výkyvy v hladině krevního cukru.
#8 – Paprika
To je další zelenina, která je prospěšná pro páníčka i jeho svěřence. Paprika jakékoli barvy je zdravá, červená je však nejvhodnější. Opět se vyvarujte koření a soli, podávejte ji čistou. Dá se pohodlně nakrájet na malé kousky, takže se hodí jako pamlsek na procházky. Paprika má protizánětlivé účinky a obsahuje hodně betakarotenu a vitaminu A a C.
O filozofii pamlsků se můžete přiučit tady:
Filozofie pamlsků: 1. díl
Filozofie pamlsků: 2. díl
#9 – Okurka
Když ji oškrábete a nakrájíte na kostky, poslouží pro vašeho psa jako skvělý, nízkokalorický pamlsek, který navíc obsahuje notnou dávku vlákniny. Pokud máte kočku, dávejte jen pozor, abyste okurku nenechali jen tak někde povalovat. Mohli byste jí totiž způsobit pěkný šok! Mrkněte na video:)
youtube
#10 – Ovesné vločky
Vločky často najdeme v řadě běžných krmiv pro psy a kočky. Pro ty jedince, kteří nejsou na receptury s obilovinami citliví, může oves sloužit i jako zdravý doplněk do misky. Nejen že obsahuje spoustu vitaminů a minerálů, ale je také výborným zdrojem vlákniny. Určitě psovi ale nepodávejte ochucené směsi s ovesnými vločkami. Vždy sáhněte pouze po vločkách čistých.
O další „lidské” dobrotě, medu, jsme psali v tomto článku, tak můžete kouknout:
Čerstvý med pro psa?
#11 – Ořechy
Některé jsou pro psa v pořádku, některé ne. Rozhodně to ale není potravina, která by byla pro mazlíčka nějak přehnaně přirozená a kterou byste mu chtěli servírovat často. Jedním z důvodů je jejich vysoký obsah tuků. Pokud chcete oříškem mazlovi přilepšit, použijte nesolené, nijak jinak neupravené mandle, kešu nebo pistácie. Nebezpečí představuje pouze ořech makadamový. Po něm bude pes s největší pravděpodobností zvracet, bude pociťovat slabost a mít horečku. Vzhledem k ceně ořechů a tomu, že nejsou pro psa až tak prospěšné, se asi shodneme, že krmit mazla těmito plody je v podstatě zbytečné. No a pokud se ptáte po relativně levných arašídech, ty jsou v omezeném množství bezproblémové, nicméně nejedná se o ořechy ale o luštěninu.
#12 – Popkorn
Oblíbená filmová pochoutka páníčků může okouzlit i mazlíčka. Čistý popkorn připravený horkým vzduchem bez jakékoli příchutě a soli pro psy nepředstavuje problém. Jakákoli příchuť, máslo nebo sůl by mohly s žaludkem mazla pěkně zamávat. Zrnka popkornu mají určité nutriční benefity, jako je vyšší obsah zinku a fosforu, ale jinak se nejedná o žádnou výživovou bombu. Navíc se může docela nepříjemně lepit mezi zuby, zasekávat se mezi nimi a představovat určité riziko udušení, takže s popkornem opatrně.
Tumblr media
Pokud máte pocit, že by článek mohl zajímat i vaše známé a jejich mazlíčky, budeme rádi, když ho budete sdílet na Facebooku.
Ještě radši ale budeme, když nám do komentářů napíšete vaše zkušenosti doporučíte ostatním, co ještě vašemu mazlíčkovi chutná!
Jestli u nás rádi nakupujete, udělá nám radost, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Příště se podíváme na potraviny, které jsou pro mazlíčky naopak nebezpečné, a také jste si mohli všimnout, že jsme zatím nezmínili žádné ovoce! Tak se zatím mějte fajn a na viděnou.
HPF🐺
Kam dál?
8 přírodních zlepšováků jídelníčku
Filozofie vlákniny
Maso, kosti, vývar
Filozofie bílkovin
Čerstvý med pro psa?
Filozofie pamlsků: 1. díl
▶️HPF.cz ▶️facebook.com/HajekPetFood ▶️instagram.com/HajekPetFood
▶️TopKrmiva.cz ▶️facebook.com/TopKrmiva ▶️instagram.com/TopKrmiva
Zdroje:
https://iheartdogs.com/12-healthiest-human-foods-for-dogs/ https://pawcastle.com/human-foods-dogs-cant-can-eat/ https://www.healthline.com/nutrition/human-foods-for-dogs https://mom.me/pets/18014-10-human-foods-dogs-can-eat/item/can-dogs-eat-watermelon/ https://pets.webmd.com/feed-pets-17/slideshow-people-foods-your-dog-can-eat
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
0 notes
hajekpetfood · 6 years
Text
Vokalizace u psů: co se vám mazlíček snaží říct?
Tumblr media
Povídáte si někdy se svým psem? Rozumíte tomu, co se vám snaží říct? A posloucháte ho vůbec, nebo myslíte, že se ze série náhodných zvuků nedá nic vyčíst? Jasně že si asi úplně s mazlem nepovyprávíte, jak jste strávili den, ale měli byste být schopni rozumět alespoň základním zprávám, které se vám snaží sdělit. Všichni asi víme, že psi štěkají, vyjí, kňučí, vrčí a vydávají řadu dalších zvuků. Obecně se tomu říká vokalizace a jejich zvuková komunikace s okolím a hlavně s vámi probíhá opravdu často. Dnes si řekneme, co mají základní akustické projevy psa za význam, abyste svému mazlíčkovi dokázali zase o trochu lépe porozumět. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Řada psích zvukových projevů jde samozřejmě ještě rozšířit. Když půjdeme do detailu, dají se identifikovat následující:
štěkání
mručení
vrčení
kňučení
vytí
naříkání
kňourání/cvakání
skučení
funění
vyštěkávání
bafání
určitě byste doplnili další
Každá z těchto „promluv” má své přesné příčiny a smysl. My se zaměříme na ty základní a nejdůležitější a vysvětlíme si, jak jim porozumět.
Štěkání
V závislosti na tom, jak je štěknutí dlouhé a jakou má výšku tónu, může se jednat o ostražitost, nouzový signál nebo třeba přátelský pozdrav.
„Kdo to tam je?“ - Ostražité štěkání je každodenním chlebem pošťáků. Když uslyšíte psa štěkat rychle, je to znamení, že někdo vstupuje do vašeho teritoria.
„Kde jsi?“ - Neustávající štěkání může být signálem úzkosti z odloučení. Když vám soused volá do práce, že váš pes bez přestání štěká, váš mazlíček se pravděpodobně cítí osaměle.
„Nazdar, rád tě vidím!“ - Když vás pes přivítá několika štěknutími, prostě vás zdraví. Nebo vás rovnou vyzývá, abyste si s ním hráli. Mazla totiž nenapadne, že občas musíte po příchodu domů ještě něco zařídit!
„Nech toho!“ - Jedno krátké štěknutí je způsob, kterým se pes snaží někomu říct, ať okamžitě nechá toho, co dělá. Někdy takový projev můžete slyšet, když si psi hrají, jeden druhého přemůže a ten toho už má dost.
Tumblr media
Vytí
Tenhle ponurý projev nám připomíná, že psi jsou potomci vlků. A může mít opravdu hodně významů. Vytí se používá hlavně na dálkovou komunikaci a může mít jeden z následujících cílů:
„Pojď, navedu tě!“ - Pokud jste celý den v práci a ne a ne skončit, váš pes může dostat pocit, že jste prostě netrefili domů. A tak na vás vyje, aby vás navedl zpět do vašeho společného teritoria, stejně jako to dřív dělali vlci pro svou smečku.
„Drž se dál.“ - Vytí může být také signál pro ostatní„vlky”,že tohle teritorium je prostě zabrané a že by se neměli přibližovat. Někdy si tedy váš pes může ze zahrady dálkově své území takto značit.
„Je mi smutno!“ - Sklíčený nebo smutný pes dává vytím najevo, že zůstal osamocen. Možná opět volá zpět svou smečku v podobě své rodiny, aby si ho zase našla. Tak ho v tom nenechte dlouho.
„Co to je za zvuk?“ - Možná jste si všimli, že pes často vytím reaguje na neznámé zvukové podněty typu siréna nebo střílení z výfuku auta. Může to být zase odstrašování neznámého.
Zakňučení
Tohle bohužel známe moc dobře, když třeba nechtěně šlápneme psovi na packu. Je to hlasitý, ostrý a překvapivý zvuk. Nemusí se ale jednat jenom o fyzickou bolest.
„Auu!“ - Ano, náhlá bolest je však asi nejčastější příčinou zakňučení. Vašeho mazlíčka píchla včela, někdo ho kopl nebo se mu někde zasekl ocas.
„To jsem se lekl!” - Zakňučení může být také projevem překvapení a leknutí. Pokud váš pes něco převrátí nebo rozbije nebo se třeba vystraší při spaní, jeho reakce může být zakňučení. Jedná se tedy i o jakousi„mentální“bolest. Může vám tak dát najevo i leknutí z možného ublížení, tzn. hrozí, že na něj šlápnete, on se lekne a zakňučením vás upozorní:„Hejjsem tady, tak dávej pozor!”
Vrčení
Vrčením psi jednoznačně vyjadřují nepohodlí a podráždění. Mohou nicméně vrčet i při hraní. Abyste to rozeznali, pečlivě sledujte jejich řeč těla.
Jak rozpoznat signály řeči těla jsme psali tady:
Řeč psího těla: 1. díl
Řeč psího těla: 2. díl
„Nech toho, prosím.“ - Zavrčení je především varování. Když se pes cítí nejistě a nesvůj, dá vám to vědět zavrčením.
„To mě baví!“ - Když si dva psi hrají, můžou na sebe vrčet jako součást hry. Jak už jsme říkali, vyplatí se sledovat řeč těla, abyste poznali, kdyby se náhodou o hru nejednalo! Pokud se psi uvolněně vrtí, vrčení je součást hry. Když už jim vstanou chlupy, jsou strnulí a zírají na sebe, znamená to„couvninebo bude zle“. Pak je nejvyšší čas je rozdělit.
TIP! Nikdy netrestejte psa za vrčení! Místo toho se snažte vyřešit situaci, ze které se cítí nejistý. Nezapomeňte, že vrčení je varování. Kdybyste psa potrestali a on by si odvykl vydávat tento varovný signál, mohl by příště přejít o krok dál a rovnou např. kousnout, aniž byste to vůbec čekali.
Tumblr media
O tom, jak zpacifikovat psa, jsme psali třeba v těchto článcích:
Jak zrelaxovat psa?
Co když štěně kouše všechno, co vidí?
Blízká setkání s volně pobíhajícím psem
Kňučení/naříkání
To používají hlavně štěňata a že si nás tím dokážou získat! Je to vlastně stejná strategie, kterou používají malé děti, které také ještě neumí komunikovat jinak. Většinou prostě chtějí pozornost. Ale tady je pár dalších překladů:
„Něco potřebuju” - Ať už je to procházka, vaše pozornost nebo jídlo či pamlsek, váš pes se vám snaží kňučením říct, že mu něco chybí a vy to můžete napravit. Jen musíte přijít na to, co to je.
„Jsem nesvůj“- Váš chlupatý přítel kňučí, protože se vám snaží říct, že ho něco bolí, je ve stresu nebo je nesvůj či nervózní. Ujistěte se nejdřív, že váš pes nemá nějaké zranění, než začnete situaci řešit jinak.
„To je naprostá paráda!“- Kňučí váš mazlíček radostí, když se vrátíte domů? Intenzivní tělesné projevy v takovýchto vzrušujících situacích mohou být doprovázeny radostným„naříkáním“.
Mluvení?
Někteří psi jsou schopní napodobovat a opakovat slova nebo dokonce věty lidské řeči. S největší pravděpodobností nemají tušení, co„říkají“,nicméně když přihlédneme k různým výzkumům psího vnímání z poslední doby, úplnou jistotu zatím nemáme. Nejčastější věty, které páníčci své mazly učí nejsou překvapivé. Většinou se jedná o nějaké to„Ilove you“ apod. Naučili jste vašeho psa něco napodobovat vy? Pošlete nám ukázku do komentářů na Facebooku!
Na konec pro vás máme video s ukázkami my:
youtube
Uvědomujeme si, že náš výčet vokalizací a jejich významů zdaleka není vyčerpávající, ale chtěli jsme vám aspoň osvěžit základy a prostě vám připomenout, že je velmi důležité svému mazlíčkovi naslouchat. Když budete sledovat řeč jeho těla a zároveň poslouchat, co vám říká, budete mnohem lépe vědět, kdy se cítí dobře nebo je nesvůj, a vaše soužití tak bude ještě radostnější!
A na úplný závěr… zajímá vás, která rasa je prý „nejukecanější“? Napříč internetem narážíme na stále stejné firmy… Většinou vítězí bígl a zbylé pozice do první desítky na střídačku obsazují čivava, sibiřský husky, jorkšírský teriér, trpasličí pinč, pomeranian, aljašský malamut, knírač malý nebo baset. Až na pár výjimek to vypadá, že platí: Čím menší, tím hlasitější!
Budeme rádi, když náš článek budete sdílet na Facebooku.
Ještě radši ale budeme, když nám do komentářů napíšete vaše zkušenosti nebo rovnou videa vašich úžasných mazlů!
Jestli u nás rádi nakupujete, udělá nám radost, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Mějte se fajn!
HPF🐺
Kam dál?
Řeč psího těla: 1. díl
Řeč psího těla: 2. díl
Jak zrelaxovat psa?
Co když štěně kouše všechno, co vidí?
Blízká setkání s volně pobíhajícím psem
▶️HPF.cz ▶️facebook.com/HajekPetFood ▶️instagram.com/HajekPetFood
▶️TopKrmiva.cz ▶️facebook.com/TopKrmiva ▶️instagram.com/TopKrmiva
Zdroje: https://www.petmd.com/dog/conditions/neurological/c_dg_excessive_vocalization https://www.rover.com/blog/how-to-understand-dog-noises-sounds-in/ https://positively.com/dog-training/understanding-dogs/canine-vocal-language/ https://www.whole-dog-journal.com/issues/14_8/features/Understanding-Vocal-Communications_20324-1.html https://cit.vfu.cz/oz/IVA/etopes.htm https://www.dogster.com/lifestyle/dog-breeds-10-most-talkative http://www.vetstreet.com/our-pet-experts/the-12-most-talkative-dog-breeds
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
1 note · View note
hajekpetfood · 6 years
Text
Prevence nadváhy u psů a koček
Tumblr media
V předchozích dvou článcích jste se mohli dozvědět, jak se vůbec pozná, že má pes nebo kočka nadváhu nebo je obézní. Taky jsme si povídali o tom, jak váhové problémy konkrétně řešit a v závěrečném díle série věnované tomuto tématu se zaměříme na to, čeho je potřeba se držet, jakmile se mazla podaří dostat na optimální váhovou úroveň. Není totiž ještě úplně vyhráno. Dozvíte se také, jak nadváze předcházet a téma zakončíme jedním velice výmluvným příběhem o bíglovi jménem L.C. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Váhu držet
Jestli je váš pes nebo kočka obézní a společně si zvyknete na nový režim, díky kterému má mazel zhubnout na optimální váhu, může to trvat i rok a déle. Nespěchejte, všechno chce čas. Jak ke zhubnutí dospět, jsme psali v minulém příspěvku. Jakmile se vám do tohoto bodu podaří dostat, dalším cílem bude tam mazlíčka udržet. A to bude cíl celoživotní. Pokud se vám ale povedlo nechat ho i sebe zvyknout si na nový životní styl, nebude to problém. Funguje to stejně jako u člověka. Jakmile přistoupíte k hubnutí jako k nutné, dočasné dietě a nepříjemnému pohybu, po skončení plánu jste zpátky, kde jste byli, a celé úsilí přišlo vniveč. Když ale dobrovolně změníte životní styl a přijmete změnu za svou, máte vyhráno natrvalo. U psa je to stejně, jen to on sám neovlivní. Je to vaše zodpovědnost. Budete se muset nadále držet kvalitní stravy a pravidelného pohybu. Je to vlastně celé takto jednoduché.
TIP!
Jednou za čas psa zvažte. Jedině když to budete dělat pravidelně, zjistíte, jestli se váha neplíží pomalu zpátky nahoru. Pokud ano, budete to vědět včas a můžete situaci hned probrat s veterinářem, který vám doporučí, co dál.
Tumblr media
Prevence nadváhy
To, na co byste se ovšem měli zaměřit nejvíce, je prevence překročení zdravé váhy. Nejlepší problém je takový, který nevznikne. Prevence nadváhy je mnohem snadnější, než řešit, jak přebytečná kila shodit. Řada věcí se ale opakuje, tak jen jednoduše v bodech:
Krmte mazla kvalitními krmivy dle míry jeho aktivity a věku, ne podle jeho zdánlivého hladu nebo chuti. Dávkování najdete vždy obalu nebo v obchodě, kde jste krmivo koupili. Mělo by to vypadat třeba takhle (klikněte si na záložku dávkování).
Dopřávejte mazlíčkovi dostatek pravidelného pohybu.
Nenechávejte jídlo k dispozici nepřetržitě. Někteří psi a kočky se sice dokáží kontrolovat a jedí, jen když mají hlad, ale někteří snědí, co vidí. Stejně jako je zdravé pro vás dávat si 3-5 jídel denně v určitý čas, udělá to nejlépe i vašemu příteli.
Nekrmte od stolu. To je možná nejzásadnější faktor při vzniku problémů s váhou. Nenechte se přemluvit smutnýma očima, které touží po extra kaloriích. Když vás bude bolet u srdce, myslete na to, že děláte to nejlepší pro vašeho mazlíčka.
Poctivě odměřujte krmivo. Buď dle dávkování na obalu nebo dle vašich nejlepších osobních zkušeností. Budete tak mít přehled, kolik toho pes nebo kočka snědli a budete moci porovnávat množství i s jinými obdobími, kdy jste je třeba z nějakého důvodu krmili méně či více.
Sledujte a monitorujte váhu. Pokud zaznamenáte nepřirozenou odchylku, poraďte se s veterinářem.
Omezte pamlsky. I když jsou pamlsky nenahraditelným pomocníkem při výcviku, mnoho páníčků jimi vyjadřuje svou lásku k mazlíčkovi v podstatě kdykoli. Jsou i jiné způsoby, jak svou náklonnost projevit, aniž byste tím psovi nebo kočce působili zdravotní trable.
O pamlskové problematice si více můžete přečíst tady:
Filozofie pamlsků: 1. díl
Filozofie pamlsků: 2. díl
Tumblr media
Jeden příběh za všechno
Problematiku zvýšené váhy mazlíčků podle nás krásně shrnuje následující příběh paní jménem Rebecca Skloot, která byla 10 let veterinární sestrou, než se stala spisovatelkou. Toto je její vyprávění:
Když jsem byla teenager, vrátila jsem se jednou domů ze školy a našla jsem naši fenku, bígla L.C. [elsí], jak leží na spodní polici otevřené ledničky. Byla skoro v bezvědomí a rozpláclá jako bochník chleba. Věděli jsme, že L.C. má problémy s jídlem: bolestně kňučela, kdykoli někdo v dohledu jedl nebo měl v rukou něco dobrého. Jednou nám na Den díkuvzdání ukradla celého krocana, odtáhla ho svými dvířky ven a celého ho sežrala. Kdykoli jsme otevírali ledničku, byli jsme ve středu jejího zájmu. Takže se není čemu divit, že jednou prostě skončila v ní.
Do té doby jsme se o udržení její váhy starali tak, že jsme jí pečlivě přidělovali jídlo a běhali s ní po lese. Teď jsme k tomu přidali i barikádu lednice: stůl před ní a židle naskládané kolem něj. Ale ona prostě nábytek vždycky nějak odtáhla.
Kdyby byla L.C. dneska ještě naživu, možná bychom místo ledničky s petlicí (kterou jsme opravdu koupili) uvažovali o nějakém komerčním léku na poruchy příjmu potravy pro psy (které už dnes existují). Řekli byste si, že u psa s tak jednoznačně nevyrovnaným (no dobře, vyšinutým) vztahem k jídlu je to dobrý nápad. Ale já si to nemyslím. Problém u obézních psů, dokonce i psů, jako byla L.C., není psí porucha příjmu potravy. Je to lidská „porucha“ v krmení.
V poslední době jsme svědky psí a kočičí epidemie obezity a není to náhoda: Lidé necvičí, takže jejich psi necvičí. Když páníček jí, krmí svého mazlíčka, který tak přibírá společně s ním. Když navíc zohledníme, že spousta psů a koček dostává od svých páníčků do misek krmivo s opravdu bídným složením, mohli bychom je bez rozdílu každý den nechat jíst klidně fast food… Tím, že krmíme mazlíčky nezdravým jídlem a zbytky z našich talířů, jsme přirozené stravovací instinkty šelem proměnili v nebezpečnou posedlost jídlem a ve stravovací poruchy.
Tumblr media
Máme kontrolu nad tím, co psi jedí. Nedávno jsem u silnice našla zatoulaného vyhladovělého pejska. Vzala jsem ho domů a nakrmila ho. A on jedl. A jedl. A jedl. Snědl po okraj naplněnou misku granulí za 28 vteřin (stopovala jsem to). O tři měsíce později jsem si najednou uvědomila, že se z vychrtlého, podvyživeného psa stal pes oplácaný. Neudělala jsem s tím nic jiného, než že jsem mu začala dávat o třetinu méně jídla na každé porci. O tři týdny později už to byl atlet.
Během své kariéry veterinární sestry jsem viděla řadu psů umírat kvůli obezitě nebo ochrnout, když to kvůli váze nezvládla jejich páteř. Takže když vidím na ulici obézního psa, mám vždycky chuť se jeho majitele zeptat: „Máte svého psa rád? Tak proč ho zabíjíte?“ Většinou se udržím. Ale nedávno jsem seděla v čekárně u svého veterináře se svým sedmnáctiletým pejskem, protože ho začalo bolet rameno kvůli artritidě. Vtom se do čekárny vbelhal neuvěřitelně tlustý aljašský malamut v závěsu se svým břichatým páníčkem, který se spíš jen držel za vodítko. Ten chlap zahučel do židle vedle mě a jeho pes se pomalu, bolestně položil na podlahu.
„Kolik mu je?“ zeptala jsem se.
„Čtyři,“ odpověděl majitel.
Úplně mi zatrnulo. Pak mi řekl, jak už utratil přes sto tisíc za léčbu artritidy svého mazla a dokonce za výměnu jeho kyčelních kloubů za nové. „Zkusili jsme už všechno,“ povzdechl si velký muž a přitom hladil svého obrovského psa po hlavě. „Aha,“ řekla jsem neurčitě. „A zkoušel jste změnit jídelníček?“
Pokud znáte mazlíčky, kterým by mohl náš článek pomoct, sdílejte ho prosím na Facebooku s jejich páníčky.
Ještě radši ale budeme, když nám do komentářů napíšete vaše příběhy a tipy!
Jestli u nás rádi nakupujete, udělá nám radost, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Tak se mějte!
HPF🐺
Kam dál?
Řešení nadváhy a obezity u psů a koček
Jak poznat nadváhu a obezitu u psa a kočky
Jak si vybrat psa?
Filozofie pamlsků: 1. díl
Filozofie vlákniny
Jak zrelaxovat psa?
▶️https://TopKrmiva.cz ▶️https://facebook.com/Topkrmiva ▶️https://HPF.cz ▶️https://facebook.com/HajekPetFood ▶️https://instagram.com/HajekPetFood
Zdroje:
https://www.prevention.com/life/a20466562/prevent-obesity-in-your-pet/ https://www.mypoof.com/blog-4-ways-prevent-pet-obesity/ https://www.petcoach.co/article/preventing-dog-obesity/ https://www.prnewswire.com/news-releases/pet-obesity-on-the-rise-for-seventh-straight-year-300573831.html https://www.wikihow.pet/Prevent-Obesity-in-Dogs
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
0 notes
hajekpetfood · 6 years
Text
Řešení nadváhy a obezity u psů a koček
Tumblr media
V minulém článku jsme si povídali o tom, jak vůbec poznat, že má váš chlupatý přítel problémy s váhou. Někdy si totiž páníček ani neuvědomí, že jeho pes nebo kočka má přebytečná kila, mazel trpí a samozřejmě nic neřekne. Dnes probereme, jakým způsobem už vzniklou nadváhu nebo obezitu ideálně řešit, aby se mazlíček co nejdříve mohl radovat z každého dne svého dlouhého, zdravého života. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Přítel veterinář
Pokud zjistíte, že je váš pes nebo kočka již za hranicí zdravé váhy, je ideální zamířit k veterináři, než začnete podnikat kroky samostatně. Přece jen chcete mít jistotu, že bude všechno podchyceno a pod odborným dohledem, když obezita může mít tak vážné následky, jako jsou problémy se srdcem, cukrovka nebo onemocnění jater. Čím dříve se začnete řídit ozdravným plánem sestaveným na míru vašemu mazlovi, tím rychleji bude moct dosáhnout zdravé váhy a být šťastný. Výhodou návštěvy veterináře je i to, že se vašemu psovi nebo kočce dostane komplexní prohlídky. Budete tak vědět, jestli se už náhodou nezačínají projevovat nějaké negativní dopady vyšší váhy. Veterinář by totiž měl vyšetřit i srdce a jiné orgány, které mohou pod vlivem nadváhy trpět. Navíc existuje několik onemocnění, které nárůst váhy sama způsobují, např. poruchy štítné žlázy, jako je hypotyreóza. Ty mohou být nicméně nadváhou naopak i způsobovány, takže to může být začarovaný kruh. Tato onemocnění může vyloučit také pouze vyšetření u veterináře.
Plán na hubnutí
Jen pro pořádek, od této chvíle se rady budou týkat převážně hubnutí psa, protože u něho můžete ovlivnit více věcí, kočku zmíníme později. Společně s veterinářem byste měli sestavit ozdravný plán pro vašeho mazla. Obecně se bude jednat o podobný princip, jako když chce zhubnout páníček. Bude potřeba snížit kalorický (energetický) příjem a zvýšit míru pohybu. Veterinář v závislosti na váze vašeho psa (resp. na základě indexu BCS) může doporučit, jaký pohyb je žádoucí, aby byl bezpečný, a jaké krmivo je vhodné.
Tumblr media
My doporučujeme kvalitní lehká dietní krmiva, případně rovnou receptury přímo specializované na snížení váhy psa. Takové nabízí nabízejí třeba značky Diamond CARE nebo Essential Foods.
O indexu BCS a o tom, jak poznat nadváhu se dočtete v předchozím článku:
Jak poznat nadváhu a obezitu u psa a kočky
TIPY!
Pes by měl dle plánu shazovat maximálně 2 % své původní tělesné váhy týdně, aby to bylo bezpečné. Mazel s nadváhou, který váží např. 50 kg, by tedy neměl snižovat svou váhu o více než 1 kg za týden.
Jaká je ideální váha vašeho mazlíčka vám řekne veterinář.
Nezačínejte s žádným plánem na hubnutí pro vašeho psa nebo kočku, aniž byste to probrali s veterinářem. Důležité je mít odborný dohled, aby byl celý proces efektivní a bezpečný.
Změna jídelníčku
Když pomineme případy jiných, specifických zdravotních obtíží, pes překročí zdravou váhovou hranici, když dlouhodobě denně přijímá více kalorií, než je schopen spálit. Jak už jsme zmínili, je proto cílem jakéhokoli plánu na hubnutí snížit kalorický příjem mazla. To ovšem neznamená hladovění. Naopak bude potřeba dostatek chutné, kvalitní stravy určené k redukci váhy. Potom je zcela zásadní, abyste psa nekrmili ničím jiným. Pokud je to váš případ a dáváte mazlíčkovi třeba zbytky od stolu nebo ho přikrmujete během vaší večeře, protože smutně kouká, musí to pro dobro všech zúčastněných skončit. Jasně, že si můžete dovolit mu občas dát zdravý pamlsek. Ale všeho s rozmyslem a vědomím, že i pamlsek má nějakou energetickou hodnotu a měl by se tedy potom příslušně snížit denní příděl krmiva.
Tumblr media
Více o problematice pamlsků se dočtete v našich dalších článcích:
Filozofie pamlsků: 1. díl Filozofie pamlsků: 2. díl
TIPY!
Speciální receptury na hubnutí typicky obsahují více bílkovin a vlákniny. Obě tyto složky stimulují metabolizmus a pes se také cítí více zasycený.
Příkladem zdravých pamlsků jsou třeba kousky jablka nebo banánu, ale skvělé je i sušené nízkotučné maso. V případě komerčních pamlsků pečlivě sledujte složení a vyhýbejte se těm příliš tučným. Kvalitní pamlsky vyrábějí např. značky Bohemia Pet Food nebo Bubeck.
Nenechte mazlíčka hladovět tím, že mu prostě snížíte denní příděl. To by nakonec vedlo k podvýživě, která je ještě nebezpečnější než samotná nadváha.
O vláknině a bílkovinách se více dočtete v těchto příspěvcích:
Filozofie vlákniny Filozofie bílkovin
Více pohybu
Existuje hodně způsobů, jak pomoct psovi k vyšší aktivitě. To nejjednodušší je brát ho na delší procházky. To samozřejmě vyžaduje váš čas, ale s tím musíte počítat, protože pokud ho nemáte a nikdy jste ho neměli, pořídit si psa nebylo moc zodpovědné.
Minimálně byste mazla měli brát na dvě 15minutové procházky každý den. Když vidíte, že zvládne i delší výlety, dopřejte mu je. Pohyb je zásadní a pokud se pes vyloženě netrápí, dejte mu do těla. Jak už jsme říkali, i pohyb proberte s veterinářem. Kdybyste totiž neuváženě navýšili míru pohybu psovi moc, mohlo by dojít i ke zraněním nebo bolestivým kloubním potížím. Všechno chce čas a dlouhodobou změnu režimu. Stejně jako váš pes„nedostal“nadváhu ze dne na den, ani se ji tak rychle nemůže zbavit.
TIPY!
Naplánujte si na každý den se svým psem několik chvilek na hraní. Může to být i během procházek. Zahrajte si s ním aport nebo se přetahujte o provaz. Naučte ho třeba i nějaké nové triky a dovednosti, vycvičte ho na nějaký povel a odměňte ho zdravým pamlskem. Dobrý sport je i plavání. Asi úplně nejlepší je mít dalšího psího parťáka, se kterým si ten váš zablbne.
Skvělé je třeba trénování povelu„sedni“.Když pes dovednost několikrát zopakuje, je to podobné, jako by člověk dělal třeba sedy-lehy. Je to výborné pohybové cvičení pro vašeho mazla, které mu pomůže zhubnout.
Sledujte váhu vašeho psa. V průběhu plánu na hubnutí byste ho měli vážit asi jednou za dva týdny. Čísla si zaznamenávejte a porovnávejte. Pomůže vám to zjistit, jestli je program účinný a jestli třeba není nutné ještě přidat, nebo jestli to naopak nepřeháníte.V případě, že mazlova váha dolů nejde nebo naopak padá strmě, to určitě proberte s veterinářem. Jestli se váš pes nechce vážit, vytvořte mu z toho rituál pomocí odměn. Ale pozor na uplácení! O tom si můžete více přečíst v našem článku o pamlscích.
Pokud máte malého pejska, můžete ho jednoduše zvážit tak, že si ho vezmete do náručí a zvážíte se s ním. Když si před tím zapíšete vlastní váhu a od té společné ji odečtete, máte výsledek!
Pohyb má navíc i mnoho dalších výhod, než jen spálené kalorie:
Posiluje dýchací a oběhový systém
Pomáhá dodávat kyslík buňkám v tkáních
Posiluje svaly a klouby
Zahání nudu, udržuje aktivní i mysl
Pomáhá s trávením
Tumblr media
A co kočky?
Uvědomujeme si, že se na těchto řádcích věnujeme především psům. U koček je totiž situace vlastně o dost jednodušší v tom, že my můžeme ovlivnit v podstatě„jen“jejich stravu. Tam platí to stejné jako pro psy. Navštívit veterináře, který doporučí ideální řešení pro váš individuální případ. Opět je dobrou strategií servírovat kvalitní krmivo určené pro redukci váhy koček a omezit kalorický příjem. Protože se kočka většinou venčí sama, pohyb je hlavně na ní. Vy můžete ovlivnit především to, že ji nebudete překrmovat, zvláště pak když se jedná o kočku ryze domácí, která má minimální energetický výdej.
No dobře, takže mazel zhubl, ale co teď? Je po všem? Máme vyhráno? Ne tak docela. Příště pokračujeme, řekneme si, co po redukci váhy dělat dál a hlavně… jak vůbec nadváze předcházet. Čeká nás i jeden hezký příběh, který celé téma krásně shrne!
Pokud znáte mazlíčky, kterým by mohl článek pomoct, sdílejte ho prosím na Facebooku s jejich páníčky.
Ještě radši ale budeme, když nám do komentářů napíšete vaše příběh a tipy!
Jestli u nás rádi nakupujete, potěší nás zase, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Další článek: Pondělí 13/08/18: Prevence nadváhy u psů a koček
Na viděnou tady!
HPF🐺
Kam dál?
Jak poznat nadváhu a obezitu u psa a kočky
Filozofie pamlsků: 1. díl
Jak zrelaxovat psa?
Filozofie bílkovin
Filozofie vlákniny
7 důvodů, proč si pořídit psa: Vliv mazlíčka na lidské zdraví
▶️https://TopKrmiva.cz ▶️https://facebook.com/Topkrmiva ▶️https://HPF.cz ▶️https://facebook.com/HajekPetFood ▶️https://instagram.com/HajekPetFood
Zdroje:
https://www.prevention.com/life/a20466562/prevent-obesity-in-your-pet/ https://www.mypoof.com/blog-4-ways-prevent-pet-obesity/ https://www.petcoach.co/article/preventing-dog-obesity/ https://www.prnewswire.com/news-releases/pet-obesity-on-the-rise-for-seventh-straight-year-300573831.html https://www.wikihow.pet/Prevent-Obesity-in-Dogs
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
0 notes
hajekpetfood · 6 years
Text
Jak poznat nadváhu a obezitu u psa a kočky
Tumblr media
Kdo by se nerozplynul nad malým baculatým štěňátkem? Všichni se samozřejmě nemůžeme nabažit malých zakulacených mazlíčků s krátkýma nožkama. Jak ale naši mazlové dospívají, je důležité, aby jejich dětský tuk začal mizet a místo něj se objevily zdravé, silné svaly. U mnoha psů a koček se to bohužel neděje a od raného věku trpí nadváhou, která se v horším přehoupne do obezity. Někdy se tento problém objeví až později, protože páníčci se zpočátku snaží, ale později jim životospráva jejich mazlíčka začne být lhostejná. Něco kolem 40 % psů a koček v Česku má nadváhu nebo je obézních. To je opravdu hodně a dlouhodobá kila navíc mohou vést k závažným zdravotním problémům a značnému zkrácení života. Ale nezoufejte, vždy se s tím dá něco dělat! Dnes si řekneme, jak příliš vysokou váhu u mazlíčka vůbec poznat. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Myslíte že vašeho mazlíčka se tento problém netýká? Věříme, že ne, ale přece jen je možné, že to prostě přesně neodhadnete. To je asi nejnebezpečnější aspekt tohoto problémů. Většina panáčků vůbec netuší, že jejich mazlovi hrozí nebezpečí a problémy s váhou prostě nepoznají. V médiích se dnes objevuje tolik fotek baculatých psů a koček, že to člověk prostě přijme za standard. Potom může být těžké si vůbec uvědomit, že má váš mazlíček vážný problém.
Pojďme si nejdřív říct, proč je obezita tak nebezpečná. Může vést k velikým rozsáhlým zdravotním problémům a zkrátit život mazlíčka o několik celých let. I pár kilo navíc tělo zatěžuje a jediný, kdo s tím může něco vědomě dělat, jste vy. Váš mazlíček vám to neřekne, i kdyby chtěl, a další porci jídla od vás pravděpodobně přijme, i kdyby třeba tak úplně nechtěl. Toto jsou nejčastější důsledky nadměrné váhy:
Psi
Artritida
Onemocnění močového měchýře nebo cest
Onemocnění jater
Poruchy štítné žlázy
Natržené kolenní vazy
Cukrovka
Problémy s ploténkami
Chronické onemocnění ledvin
Selhání srdce
Vysoký krevní tlak
Tumblr media
Kočky
Onemocnění močového měchýře nebo cest
Chronické onemocnění ledvin
Cukrovka
Astma
Onemocnění jater
Artritida
Vysoký krevní tlak
Selhání srdce
Poruchy žlučníku
10. Imobilita páteře
Jak poznat nadváhu u psa?
Pro relativně objektivní hodnocení váhy psů i koček se používá mezinárodně uznávaná stupnice zvaná Body Condition Score (BCS, volně přeloženo Stupnice tělesné kondice). Je to škála od 1 do 9, kde 1 znamená vychrtlý, 4-5 ideální váha a 9 obézní. To jen abyste byli v obraze, až o ní třeba uslyšíte u veterináře. Vy ale doma můžete pomocí několik jednoduchých kroků zjistit, jak na tom váš mazlíček je, a určování čísel nechat na veterináři. Vždy samozřejmě záleží na rase, pohlaví a tělesné stavbě psa, ale následující body platí víceméně obecně.
Začněte u žeber. Jemně stiskněte hrudní koš vašeho psa. V ideálním případě (BCS 4-5) byste měli cítit tenkou vrstvu tuku pokrývajícího žebra. Ta by měla jít relativně snadno nahmatat a při přejíždění i vidět. Pokud musíte zmáčknout hodně, abyste žebra vůbec ucítili, váš pes má pravděpodobně nadváhu nebo je obézní.
Lehce pomačkejte páteř, ramena a boky vašeho psa. Stejně jako u žeber byste měli cítit tenkou vrstvu tuku pokrývající tato místa. Větší zásoby tuku v těchto oblastech signalizují obezitu. V takovém případě by vám vrstva tuku nedovolila kosti nahmatat.
Prověřte kořen ocasu. Ten se nachází na konci páteře psa. Měli byste nahmatat hladké místo s trochou tukové pokrývky. Ne měkké nic. Pokud prsty přes tuk kořen ocasu necítíte, váš pes má pravděpodobně problém s nadměrným tukem.
Zkontrolujte oblast pasu. Psi, stejně jako páníčci, mají mít viditelný pas. Postavte psa před sebe a podívejte se na jeho tělo z vrchu. V ideálním případě, uvidíte zúžení těla v místě mezi hrudníkem a boky (tělo bude mít z vrchu tvar přesýpacích hodin). Pokud pas vidět není a v popisovaném místě se tělo nezužuje, ale je spíše souvislé nebo dokonce širší, má váš pes nadváhu nebo je obézní (viz obrázek níže). Kdybychom to měli přirovnat k lidskému tělu, byl by to ekvivalent boků “přetíkajících” přes kalhoty, což je známka nadměrné váhy.
Tumblr media
Podívejte se na břicho vašeho psa. Sedněte si na zem, abyste s mazlem byli z oči do očí a zkontrolujte jeho břicho hned za hrudním košem. Břicho by mělo být zastrčené, jinými slovy by mělo být výše než spodní část hrudního koše). Zkuste přejet hřbetem dlaně po hrudním koši směrem k břichu a přes něj. Pokud vaše ruka cestou stoupne vzhůru, je to v pořádku a váš pes má břicho zastrčené. Pokud pojedete prostě celou dobu rovně, není to dobré znamení. Jen aby bylo jasno, zastrčeným břichem u mazlíčků nemyslíme to stejné jako u lidí, kdy je zastrčení otázkou vůle a držení těla. U mazlíčků to není o tom, že by ho měli prostě zastrčit - buď ho prostě z principu zastrčené mají a je to v pořádku, nebo nemají a mají problém s přebytečným tukem!
Jak poznat nadváhu u kočky?
Abyste věděli, zda má vaše kočka problém, můžete opět provést základní vyšetření, které opět hravě zvládnete doma. Pokud nedůvěřujete svým analytickým schopnostem, určitě vám samozřejmě pomůže váš veterinář. Následující kroky vám ale pomohou zjistit, jak na tom váš mazlíček je.
Většina bodů se bude překrývat s vyšetřením psa, takže si to lehce zopakujeme a doplníme o věci specifické pro kočky. Podívejte se na kočku z různých úhlů. Nejvíc výmluvný bude pohled z vrchu a z boku. Při pohledu ze shora by se tělo, podobně jako u psa, mělo mezi hrudním košem a boky lehce zužovat a tvořit jasný pas. Pokud pas nevidíte nebo se toto místo naopak rozšiřuje, je to známka problému s nadměrnou váhou. Stejně jako pes by kočka měla mít zastrčené břicho. To uvidíte při pohledu z boku. Pokud je břicho na úrovni spodní části hrudníku nebo níž, není vaše kočka fit! Osahejte kočce žebra. I u kočky byste je měli jasně nahmatat. Pokud musíte hodně mačkat, abyste byly schopni žebra počítat, je to známka nadváhy. Jako u psa vám další indicii může dát kořen ocasu. Měli byste cítit kosti chráněné slaboučkou vrstvou tuku. Zkontrolujte další kostnaté oblasti. Páteř, boky a ramena by také na dotek neměly být příliš měkké.
Tumblr media
Nedělejte si přehnané starosti ohledně povislé části břicha, která je u některých koček typická. Většinou se jedná o kus kůže, který kočce visí v oblasti mezi zadníma nohama. Pokud je vaše kočka celkově štíhlá, není důvod se tím znepokojovat. Tento “váček” plní ochrannou roli pro břicho při případných soubojích s jinými kočkami. Kočky totiž často při potyčkách zběsile kopou zadníma nohama a tato povislá kůže může při obraně hodně pomoci. To ale neznamená, že je tento útvar vždycky neškodný. Když bude vaše kočka jevit známky nadváhy nebo obezity, můžete zjistit, že i tento kožní váček slouží k ukládání nadměrného tuku. Mohli byste si říct, že aspoň bude kočku ještě lépe chránit. Nezapomeňte ale na to, že taková kočka ochranu už moc potřebovat nebude, protože se jí kvůli problémům s váhou do soubojů a jiné interakce s ostatními vůbec nebude chtít…
Věříme, že vám tyto praktické tipy a postřehy pomohou určit, jestli má váš mazlíček problémy s váhou, nebo mu nic nehrozí. Kila navíc prosím nepodceňujte, ve hře je život vašeho přítele. Pokud budete mít podezření na nadváhu, co nejdřív zamiřte k vašemu veterináři, který stanoví diagnózu přesně a určí plán na zlepšení kondice vašeho mazlíčka. My se na prevenci a řešení nadváhy zaměříme v příštím článku.
Pokud se vám dnešní příspěvek líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet na Facebooku.
Ještě radši ale budeme, když se v komentářích podělíte o vaše zkušenosti a fotky!
Jestli rádi nakupujete v našem velkoobchodě nebo kamenné prodejně u Prahy, potěší nás, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Další článek: Pondělí 30/07/18: Řešení nadváhy a obezity u psů a koček
Budeme se na vás těšit!
HPF🐺
Kam dál?
8 přírodních zlepšováků jídelníčku
Můj pes má větry
5 stopových prvků, bez kterých se váš pes neobejde
Proč jí můj pes trávu?!
Moje kočka čůrá vedle záchodku a další močové problémy
Filozofie pamlsků: 1. díl
▶️https://TopKrmiva.cz ▶️https://facebook.com/Topkrmiva ▶️https://HPF.cz ▶️https://facebook.com/HajekPetFood ▶️https://instagram.com/HajekPetFood
Zdroje:
https://www.prnewswire.com/news-releases/pet-obesity-on-the-rise-for-seventh-straight-year-300573831.html https://www.wikihow.pet/Determine-if-Your-Dog-Is-Obese https://www.wikihow.com/Determine-if-Your-Cat-is-Overweight
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
1 note · View note
hajekpetfood · 6 years
Text
Jak cestovat se psem: 2. díl
Tumblr media
V prvním díle jsme probrali, jak se správně připravit na cestování se psem. Dneska si prozradíme tipy na samotnou cestu a zmíníme také další dopravní prostředky včetně letadla. Dáváte vašemu mazlovi něco na uklidnění? A víte, proč není dobré psa při cestě utěšovat? Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Medikamenty
Pokud má váš pes při cestování pravidelně problémy s nevolností, určitě to proberte s veterinářem. Nikdy psovi nedávejte žádné prášky, aniž byste to předem zkonzultovali. Na těch si mazel může vytvořit závislost. Jestli má váš pes sklony k hyperaktivitě, cesta autem může být docela peklo. Jestli se vám s hyperaktivitou nedaří bojovat jinak, tak by lehká sedativa mohla být na místě. S tímto problémem se ale dá válčit i jinak a často tak bude existovat mnohem zdravější řešení.
O tom, jak uklidnit psa, jsme psali tady:
Jak zrelaxovat psa?
Zvyk je železný pes
Vašeho psa nerozhází ani delší výprava, když už bude mít nějaké ty cesty, klidně jenom krátké, za sebou. Nechte mazla zvyknout si na ježdění v autě postupně. Začněte jen od kraťoučkých výletů. Pokud se chystáte někam cestovat 10 hodin autem, dopřejte mu nejdřív trochu tréninku. Vezměte ho týden předtím aspoň na hodinový výlet autem. Když ho na pár prvních vyjížděk vezmete na nějaké zábavné místo, spojí si cestování s pozitivním zážitkem. Dlouhé cesty pak bude snášet mnohem lépe. Samozřejmě je se zvykáním opět nejlepší začít od štěněte a opravdu není dobré brát psa na prvních pár projížděk zrovna k veterináři.
Dělejte přestávky
Ty potřebujete při řízení nejen vy, ale ještě častěji váš pes. Ideální interval je aspoň jednou za hodinu nebo za dvě. Nechte psa proběhnout nebo ho jen sami na vodítku vyvenčete, pokud je v okolí provoz. Dejte mu vodu a, jestli nemá sklony k nevolnosti, pamlsek. I když pauza proběhne jen na trávníčku u fast foodu, mazel si aspoň protáhne nohy a v autě se pak nebude tolik nudit. Zvlášť u dlouhých výletů jsou pravidelné zastávky velmi důležité. Říká se, že 4 hodiny je pro psa absolutní maximum, které je schopen bez újmy vydržet bez delší přestávky. Vy byste stejně také déle než 2 hodiny v kuse řídit neměli.
Nenechávejte psa v autě samotného
Mazlové jsou náchylní k úpalu, který je může snadno stát i život. I když si potřebujete jen někam odskočit, nenechávejte ho uvnitř samotného. Nikdy nevíte, kde se můžete zdržet. Je lepší mazlíčka uvázat někde venku, kde na něj uvidíte. Pokud není zbytí, odpoutejte ho, otevřete okénka alespoň dva centimetry, nalijte mu do misky vodu, auto zamkněte a nebuďte pryč déle než 5 minut.
Tumblr media
Neutěšovat
Když bude váš pes při cestě nesvůj, přehnaně ho neutěšujte. My víme, bylo by to pro vás přirozené a budete to chtít hned udělat, když svého mazla uvidíte v nouzi. Docílíte tím ale jen toho, že posílíte jeho pocit, že se děje něco špatného, co by se dít nemělo. Příští cestování tak pro něj bude už z principu jen dalším stresem. Zůstaňte v klidu, chovejte se normálně, buďte pozitivní. Pokud se jedná jen o diskomfort, a ne o zdravotní problém, bude to v pohodě.
Hned po příjezdu pak mazlovi dopřejte hodně lásky, protože první, co by měl dostat, když dorazíte na místo určení, je odměna. Dejte mu pamlsek a běžte s ním hned na dlouhou procházku. Po cestě se potřebuje protáhnout a taky má určitě přebytek energie. Musí vědět, že oceňujete to, že s vámi dlouhý výlet bez problémů zvládl.
Veřejná doprava a létání
Pokud plánujete se psem vyrazit jiným dopravním prostředkem než vlastním autem, pak nejspíš pojedete vlakem nebo poletíte. Na dlouhé trasy je to dobrý nápad, ale zvlášť do letadla budete vašemu psovi muset dopřát nějaký výcvik. Pro všechny typy veřejného cestování pak platí jedna důležitá zásada, a sice podrobně se seznámit s přepravními podmínkami. Když totiž tuhle část podceníte, může se vám lehce stát, že vás do dopravního prostředku ani nepustí. Zjistěte si předem, zda dopravce vůbec umožňuje přepravu mazlíčků a jaké podmínky musíte během cesty splnit. Někde je potřeba očkování, vodítko, náhubek, někde musíte mazla dokonce držet v rukou.
Nejvíce stresující je pro psa, a tím pravděpodobně i pro vás, létání. Ať už váš malý mazlíček poletí s vámi jako další kabinové zavazadlo, nebo bude umístěn do zavazadlového prostoru, bude muset být předem vycvičen, aby vydržel v přepravním zavazadle sám v klidu více hodin v kuse. Tam musí mít dostatek prostoru, aby si mohl stoupnout a otočit se. Před letem mu dejte hodně času na to, aby si na své přepravní útočiště zvykl. Je také dobré ho nechat přivyknout na zvýšený hluk, aby v letadle nezažil šok. Na letišti a při nástupu budou kolem davy lidí. To je také něco, co nechcete, aby vašeho mazla hned úplně rozhodilo. Pouštějte mu doma z reproduktorů šum davu lidí a zvuky vzlétajícího a přistávajícího letadla, aby potom na místě neměl pocit, že končí svět. Stejně jako při cestování autem je u létání dobré, když je pes unavený. Běžte s ním před odjezdem na dlouhou procházku. Nechte mazla ulevit si v poslední možný moment - před odbavením (pokud váš pes letí v zavazadlovém prostoru) nebo před bezpečnostní kontrolou (když letí s vámi jako příruční zavazadlo). Když poletí v nákladovém prostoru bez vás, nezapomeňte mu dát do cestovního boxu jeho oblíbenou hračku nebo klidně nějaké vaše triko, aby „vás” měl pořád při sobě.
Tumblr media
Pokud uvažujete, že koupíte levnější letenky „jen” za cenu toho, že je na letu o přestup navíc, není to dobrý nápad. Vyberte ten nejkratší a nejpřímější let, ideálně bez přestupů. Kdyby měla cesta trvat déle než 18 hodin a aerolinka nenechá vašeho mazla cestovat jako extra kabinové zavazadlo, tedy s vámi, zkuste sáhnout po službě, která se specializuje přímo na leteckou přepravu mazlíčků. Nepoletíte tak sice spolu se psem v jednom letadle, ale bude v lepších rukou než v klasickém zavazadlovém prostoru.
Věříme, že jste se dozvěděli něco, co vám i vašemu mazlíčkovi zpříjemní společné chvilky na cestách. Pokud by článek zajímal i vaše přátele cestovatele, budeme rádi, když ho budete sdílet.
Ještě radši ale budeme, když do komentářů napíšete vaše tipy a zkušenosti. Ostatní cestovatelé vám určitě také rádi poradí!
Jestli u nás rádi nakupujete, potěší nás, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Další článek:
Pondělí 16/07/18: Jak poznat nadváhu a obezitu u psa a kočky
Mějte se fajn!
HPF🐺
Kam dál?
Jak cestovat se psem: 1. díl
Jak zrelaxovat psa?
Blízká setkání s volně pobíhajícím psem
7 důvodů, proč si pořídit psa: Vliv mazlíčka na lidské zdraví
Řeč psího těla: 1. díl
Klíště psí: 1. díl
Filozofie pamlsků: 1. díl
▶️https://TopKrmiva.cz ▶️https://facebook.com/Topkrmiva ▶️https://HPF.cz ▶️https://facebook.com/HajekPetFood ▶️https://instagram.com/HajekPetFood
Zdroje:
https://www.wikihow.com/Travel-by-Car-with-Your-Dog https://www.cesarsway.com/dog-care/travel/safe-ways-to-transport-your-dog-in-your-car https://www.cesarsway.com/dog-care/travel/cesars-travel-tips https://www.thesprucepets.com/how-to-travel-with-your-dog-1118643 https://www.rover.com/blog/how-to-fly-with-a-dog https://www.nomadasaurus.com/why-and-how-to-travel-with-your-dog
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
0 notes
hajekpetfood · 6 years
Text
Jak cestovat se psem: 1. díl
Tumblr media
Máte cestování s vaším psem rádi, nebo je to spíš nutné zlo? Někteří mazlové si cestování oblíbí a je to pro ně i pro vás zábava. Někteří prostě cestu nějak přežijí a některé zase neuvěřitelně stresuje. Ať už je váš případ kterýkoli, někdy se vám určitě stane, že psa s sebou na cesty berete. Špatný plán může dovolenou zkazit celé rodině. Když se ale naopak dobře připravíte a budete dodržovat pár zásad, bude to zábava. Přinášíme … tipů, jak cestování s mazlem zvládnout, na co nezapomenout a jak si výlet jednoduše užít. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Hned na úvod ale zmíníme, že někdy je prostě lepší s sebou psa nebrat... Pokud plánujete delší cestu nebo jedete někam, kde to není úplně „pet-friendly” a kde byste se tím pádem samými starosti nemohli ani soustředit na nic jiného než na svého mazla, domluvte se s někým z rodiny nebo se známým, aby vám psa pohlídal. Dají se sehnat i různé služby placeného hlídání u profesionála, který to s mazlíčky určitě umí.
Ano, ano, my víme, to odloučení… Ale na druhou stranu vy víte, to vítání!
Většina následujících tipů bude platit spíše pro delší cesty a dovolené a převážně pro cestování autem, nicméně spousta nápadů se bude týkat jakéhokoli cestování, jako je běžný výlet k veterináři nebo na nákup. Zmíníme také jiné dopravní prostředky včetně letadla.
Správná příprava
Pokud jste se rozhodli, že s vámi váš pes jede, vrhněte se na plánování. Správná příprava je zásadní. Ujistěte se, že má váš mazlíček neponičený obojek se svou známkou - ten by na sobě měl bezpodmínečně mít bez přestání. Vždycky se může stát, že psa chytne nutkání někam odběhnout a v cizím prostředí se dá rychle ztratit stopa. S tím souvisí další obecný tip - pes by měl být dobře vychovaný a vycvičený. No dobře, víme, že to zní jednoduše, ale ve výsledku to samozřejmě není otázka několika dní před odjezdem. Pokud je ale na těchto řádcích někdo, kdo má teprve štěně nebo se chystá si psa pořídit, s výcvikem je třeba začít co nejdřív. Cestování pro vás pak bude nesrovnatelně snazší a příjemnější než s hyperaktivním divochem… Ať už jedete kamkoli, naplánujte si program a každou minutu počítejte i s vaším psem. Je tam povolený vstup s mazlíčky? Bude mít co jíst a pít? Nebude se nudit?
Jak psa zabezpečit na cestu autem
Rozhodně zapomeňte na to, že byste mazlovi nechali svobodu. I když by to někomu mohlo přijít jako dobrý nápad psa nestresovat zavíráním nebo připoutáváním a nechat mu volný pohyb, je to to nejnebezpečnější, co byste mohli udělat. Pokud psa naopak zabezpečíte, budete se moct soustředit pouze na řízení a nebude hrozit, že vám mazel při jízdě skočí do klína nebo bude tropit jinou neplechu.
Tumblr media
Oblíbenou možností je umístit psa do cestovní klece. Zvlášť pokud jedete daleko nebo je váš mazel trochu nervák, klec se vyplatí, protože ho udrží pod maximální kontrolou po celou dobu. Nejde ale jen o vaše pohodlí a soustředěnost na řízení. Kdyby náhodou došlo k nehodě nebo rychlému manévru, klec je pro psa relativně bezpečným místem. Ujistěte se ale, že je řádně připevněna. Kdyby se při nárazu uvolnila, mohlo by to být pro psa snad ještě nebezpečnější, než kdyby seděl na běžné sedačce.
Pokud nemáte cestovní klec, jsou i jiné alternativy. Jestli máte auto v provedení kombi nebo pickup, můžete pro mazla vyrobit zázemí v zadní části a umístit mezi vás a něj mřížku. Tak budete tak mít každý svůj bezpečný prostor. Vystelte mazlíčkovu útočiště dekami a dejte mu tam klidně jeho pelech, na který je zvyklý. Tam si bude moct během cesty zdřímnout a lépe ji tak přečkat. Kromě pelechu psovi dejte nějaké jeho oblíbené hračky na kousání. Zaprvé ho tak zabavíte a zadruhé bude mít pořád u sebe něco, na co je zvyklý, a pomůže mu to se uklidnit. Ujistěte se ale, že jste v kufru nenechali žádné těžší předměty. Z těch se totiž můžou v případě rychlého brzdění nebo nárazu stát nebezpečné projektily.
Další volbou je psí autosedačka. Ta sice není tak bezpečná jako například klec, ale pořád je to lepší nápad, než psa nechat sedět na běžné sedačce. Autosedaček se prodává nepřeberné množství, takže pokud se vám toto řešení líbí, určitě si vyberete takovou, která bude zrovna vašemu mazlovi vyhovovat.
Pro psy také existuje řada různých druhů bezpečnostních pásů. Ten se z jedné strany připevní k postroji (pozor, nikdy ne jen k obojku, aby si pes při nečekané dopravní situaci neporanil krk!) a druhou stranou se klasicky zaklapne. Na jednu stranu jsou pásy docela bezpečné a nemusíte psa nikam uzavírat, na druhou stranu ho ale mohou ještě více omezovat v pohybu.
Určitě vypněte nebo jinak zabezpečte elektrické ovládání okének, aby se k němu pes nedostal. Není pro něj těžké, klidně jen omylem, tlačítko stisknout a okénko otevřít. To ho může rozrušit a jsou známy případy, kdy pes prostě z okénka za jízdy vyskočil nebo vypadl. Ani takové nehody, jako je udušení v důsledku skřípnutého krku bohužel nejsou vzácné.
Seznámení s klecí
Pokud používáte klec nebo jiný přepravní box, ukažte ji psovi dřív, než pojedete. Musíte mu ji představit v pozitivním světle, protože jestli si k ní vytvoří odpor, budete mít při každé další cestě o velkou starost navíc. Nechte mazla, ať si klec do sytosti očichá. Až ji budete mít řádně připevněnou v autě, psa do ní vpravte. Pokud nebude chtít sám, hlavně ho nenuťte. Použijte třeba pamlsek a nalákejte ho dovnitř. Chvalte, odměňujte. Dejte mu do klece i jeho oblíbenou hračku. Nechte ho uvnitř a na několik minut se vzdalte, ať si zvykne být ve svém novém útočišti sám. Když se mu do ní ze začátku nebude chtít, po krůčkách to bude postupně určitě lepší. Proto musí tato příprava začít probíhat ideálně alespoň několik dní před cestou.
Více o pamlscích se dočtete v dalším našem článku:
Filozofie pamlsků: 1. díl
Dneska bez večeře
Před cestou musíte mazla pořádně vyvětrat a hlavně unavit. Ztahanému psovi se sice možná do klece moc chtít nebude, ale odpočatý a čilý bude určitě na zvládnutí ještě horší. Nikdy taky psa nekrmte těsně před cestou. Měli byste vyrazit až minimálně dvě hodiny po jídle. Nebude mu tak v autě špatně a taky se mu nebude chtít tolik na záchod. Kdyby měl mazlíček během cesty problém ještě před tím, než budete mít možnost někde zastavit, bylo by to dost nepříjemné jak pro něj, tak pro vás.
Tumblr media
Zásoby na cestu
Už jsme říkali, že je fajn vystlat mazlovi klec dekami a dát mu tam jeho pelech a hračky. Hračky jsou lepší než žvýkací pamlsky. Z těch by se psovi mohlo udělat nevolno. Pamlsky s sebou ale taky vezměte, můžou vás zachránit v situacích, kdy jiné metody na uklidnění nezaberou. Dobrý nápad ale nejsou hračky pískací, z těch by se při několikahodinové jízdě udělalo nevolno zase vám…
Na co ještě nezapomenout:
Seznam zastávek a adresy veterinárních stanic po cestě
Vodítko
Klec/autosedačku/bezpečnostní pás
Vodu a misky
Pamlsky
Několik hraček
Deky nebo pelech
Pytle na odpad a sáčky na hovínka
Medikamenty (pokud vám je doporučí veterinář)
Zdravotní záznamy vašeho psa
Tady to pro dnešek ukončíme a příště budeme pokračovat praktickými tipy pro samotnou cestu. Dozvíte se mimo jiné, proč není dobré mazla utěšovat a zmíníme také další dopravní prostředky. Pokud máte přátele, které by mohl článek také zajímat, sdílejte ho prosím na Facebooku.
Ještě radši ale budeme, když do komentářů napíšete vaše cestovatelské tipy a zkušenosti.
Jestli u nás rádi nakupujete, potěší nás zase, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Další článek:
Pondělí 02/07/18: Jak cestovat se psem: 2. díl
Tak zatím!
HPF🐺
Kam dál?
Jak zrelaxovat psa?
Blízká setkání s volně pobíhajícím psem
7 důvodů, proč si pořídit psa: Vliv mazlíčka na lidské zdraví
Řeč psího těla: 1. díl
Klíště psí: 1. díl
Jak si vybrat psa?
Filozofie pamlsků: 1. díl
▶️https://TopKrmiva.cz ▶️https://facebook.com/Topkrmiva ▶️https://www.hajek-petfood.cz ▶️https://facebook.com/HajekPetFood ▶️https://instagram.com/HajekPetFood
Zdroje:
https://www.wikihow.com/Travel-by-Car-with-Your-Dog https://www.cesarsway.com/dog-care/travel/safe-ways-to-transport-your-dog-in-your-car https://www.cesarsway.com/dog-care/travel/cesars-travel-tips https://www.thesprucepets.com/how-to-travel-with-your-dog-1118643 https://www.rover.com/blog/how-to-fly-with-a-dog https://www.nomadasaurus.com/why-and-how-to-travel-with-your-dog
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
0 notes
hajekpetfood · 6 years
Text
Maso, kosti, vývar
Tumblr media
Když někde uvidíte ležet nachystané kosti, je dost pravděpodobné, že vás hned napadne, že jsou asi pro psa. Je to hluboce zažitý stereotyp. Dáváte ale svému mazlovi kosti pravidelně? A co syrové maso? Je to zdravé? A vaříte psovi vývar? V dnešním volném pokračování článku z minulého týdne o přírodním doplňování stravy mazlíčka se zaměříme právě na syrové maso, kosti a tzv. „bone broth“ neboli vývar z kostí, který může gastronomii vašeho psa posunout na novou chuťovou a výživovou rovinu. Pokud vás zajímají další zlepšováky jídelníčku, mrkněte na článek z minulého týdne. Vítejte na blogu Hájek Pet Food.
Syrové maso
Doplnit misku syrovým masem je skvělý způsob, jak dopřát vašemu psovi čerstvé, nezpracované živiny, což přináší mnoho výhod. Jsou to kvalitní, plné bílkoviny, které mají skvělý profil aminokyselin a vysokou biologickou hodnotu. Tyto aminokyseliny pak psí organizmus využívá doslova v každém metabolickém procesu, což vede k výrazné podpoře celkového zdraví mazlíčka.
Existuje řada mýtu ohledně krmení psa syrovým masem, které straší jeho horší stravitelností, případně zmiňují problém současného trávení suchého krmiva a syrového masa z důvodu rozdílného pH v žaludku, při kterém se tyto dvě různé součásti stravy tráví. Psí zažívání je ale na syrové maso připraveno a ani různé další potraviny naservírované současně mu neudělají problém. Pokud ovšem chcete mít jistotu, můžete najet na koncept, který známe i ze zdravého stravování páníčků - dělenou stravu - tzn. podávat granule k snídani a syrové k večeři nebo naopak. Minimálně ze začátku servírujte malá množství nově přidané potraviny a postupně můžete přidávat, Je to stejný princip, jako když přecházíte na jakékoli nové krmivo.
O bílkovinách a principu změny krmiva se více dozvíte tady:
Filozofie bílkovin
Jak přejít na nové krmivo
Tumblr media
Malé množství syrového masa může jen prospět, jen se ujistěte, že ho máte z kvalitního zdroje, kterému můžete věřit. Výživově nejhodnotnější budou červená masa, jako je hovězí nebo jehněčí. Nemusíte se ale bát ani vnitřností. Taková játra nebo plíce jsou doslova multivitamínem pro vašeho mazlíčka!
Kosti
„Dáš si kostičku?“ To je věta, kterou už každý z nás slyšel nebo řekl snad tisíckrát. Psa si automaticky při jakékoli příležitosti v našich myšlenkách spojíme s kostí. Proč je ale mazlíčkům páníčci dávají čím dál méně? Je to přežitek? Není, stereotyp psa a kosti se zakládá na pravdě a kosti jsou pro ně velmi důležité a prospěšné. Psi kosti milují a hlavně je opravdu potřebují. A nemyslíme to jen tak, že si s nimi chtějí hrát nebo si cvičit chrup. Mají velké množství zdravotních a výživových benefitů!
Jedním z nejlepších druhů kostí, které můžete svému mazlovi nabídnout, jsou ty syrové se zbytky masa, chrupavkami a jinými pojivými tkáněmi. Nejdostupnější a nejvhodnější budou různé druhy hovězích kostí. Ty většinou nejsou tak poddajné jako např. kosti kuřecí, takže i dobře poslouží jako žvýkací trénink a pomůžou také s čištěním dásní a zubů. To ovšem neznamená, že by byla práce hotova  a nebylo pak mazlíčkovi potřeba čistit zuby… Kuřecí kosti se stejně obecně nedoporučují, nicméně platí to hlavně o těch vařených. Ty se totiž mohou při žvýkání a trávení štěpit a tvořit velmi ostré úlomky. Psovi ale ze stejného důvodu nepodávejte vařené kosti žádné, ani hovězí. Jedinou alternativou mohou být kosti povařené opravdu lehce, což je jen na povrchu zjemn��, ale uvnitř kost zůstane zcela syrová. Nejideálnější a nejbezpečnější je ale jednoduše sáhnout po syrovém kusu!
Syrové kosti dodají z výživového hlediska organizmu dobrou dávku vápníku, zbytky masa esenciální aminokyseliny a chrupavky zase prospějí kloubům. Když to vezmeme kolem a kolem, kosti s masem jsou to, co by pes jedl, kdybych byl vydán na pospas divočině. Jedl je i před tím, než si ho ochočili lidé. Možná jediná nevýhoda tady existuje pro páníčka. Pes a kost rovná se nepořádek. Záleží samozřejmě na jejím druhu, ale doporučuje se kosti podávat raději venku nebo na místě, které se dobře čistí.
Zdravotní benefity doplnění jídelníčku kostmi:
Čistší, bělejší zuby
Zdravější dásně
Voňavější dech
Pevná, méně zapáchající stolice
Pravidelná stolice
Doplnění důležitých minerálů
Tumblr media
Kosti jsou sice pro zdraví neuvěřitelně prospěšné, ale opět platí, že by se to nemělo přehánět. Přejídání touto pochoutkou může vyústit v zažívací potíže, průjem, zácpu. Vždycky, když vašemu mazlovi kost nabídnete, buďte poblíž, kdyby náhodou došlo k problémům. Přirozeně tu existuje mnohem větší riziko, že mu zaskočí, než když jí malé granulky něco dalšího s předpřipravenou konzistencí. Nezapomeňte ani na misku svěží vody, protože mu při žvýkání může pěkně vyschnout!
Vývar z kostí
Řekli jsme si, že vařené kosti vhodné nejsou a můžou být i nebezpečné. Skvělou volbou je ale samotný vývar z kostí! Sice to není tak zázračný elixír zdraví, jak někteří lidé popisují, ale i vývar dodá spoustu živin, hlavně minerálů, pomůže s trávením, ale hlavně přidá novou úroveň chuti a vůně jakémukoli jídlu, do kterého ho psovi přidáte. Můžete s ním totiž perfektně vylepšit a ozvláštnit například suché granule. Příprava je navíc neuvěřitelně snadná. Pojďme se podívat, jak na to!
O minerálech a stopových prvcích více zde:
5 stopových prvků, bez kterých se váš pes neobejde
#1: Kosti, voda, ocet
Dejte do hrnce kosti jakéhokoli druhu. Skvěle se hodí ty, na kterých jsou klouby a chrupavky, jako jsou třeba kuřecí pařáty. Jestli vám zbyly kosti od oběda, ty jsou na vývar také vhodné. Můžete přidat česnek pro lepší chuť (možná jste slyšeli, že je pro psy toxický, nicméně v malých množstvích je naopak prospěšný - můžete ho ale vynechat, jestli máte jiný názor). Pokud máte tlakový hrnec, budete mít uvařeno rychleji, jinak budete muset vývar nechat vařit třeba přes noc. Přidejte vodu, aby sahala pár centimetrů nad úroveň kostí. Dodejte dvě až tři lžíce jablečného octa nebo citronové šťávy. To je kouzelná ingredience, která pomůže z kostí částečně vytáhnout minerály a další živiny. V obyčejném hrnci vařte 24 hodin (můžete s přestávkami, pokud nechcete vařit přes noc), v tlakovém hrnci bude stačit pár hodin.
#2: Vyčistit a tvořit
Když je uvařeno, je třeba pečlivě vybrat všechny kosti, maso, česnek a cokoli dalšího, co se uvolnilo. Kosti vyhoďte, protože vařené už nejsou pro psa vhodné. A teď přichází ta zábavná, kreativní část. Můžete přidat cokoli dalšího, co vývaru přidá něco extra na výživové a chuťové rovině! Super je třeba kapusta, fazole, brokolice nebo bylinky. Vyberte prostě potravinu, kterou má váš mazel rád (a kdyby to náhodou rád neměl, vývar je přesně tím ideálním místem, kam to schovat!).
#3: Vychladnout a skladovat
Všechno nechte spolu proležet a pomalu vychladnout. I zelenina, kterou jste přidali po vaření tak bude mít čas ve vývaru pěkně změknout. Po vychladnutí dejte hrnec do ledničky a za pár hodin budete vědět, že se vám to povedlo! Na povrchu vývaru bude tuhá vrstva tuku, kterou oddělte a vyhoďte. Pod tukem byste měli najít krásné želé, které prospěje kloubům a zažívání vašeho psa, které navíc mazlovi bude skvěle vonět a chutnat. Pokud vám nevyšlo želé, nic se neděje, vývar stejně bude skvělý doplněk jídelníčku! Jen příště zkuste na začátku přidat více octa. Vývar můžete skladovat přímo v hrnci v lednici. Máte zásobu na několik dní a potom můžete uvařit čerstvou várku. Vývar si můžete po malých porcích uložit i do mrazáku a rozmrazit, kdykoli bude potřeba.
Tumblr media
#4: Rozdávat radost
Tohle je určitě ta nejpříjemnější část. Naservírujte vývar vašemu mazlíčkovi! Dejte mu lžíci nebo dvě na jakékoli krmivo, které jste mu do misky nachystali. Nejen že mu tím přidáte skvělé živiny, ale vývar např. granule krásně zvlhčí a porce tak bude psovi ještě více chutnat.
Komu vývar nejvíce prospěje?
Pokud mazlíčka krmíte kvalitními granulemi, dostává se mu dostatek živin, které jeho organizmus potřebuje. Jestli ale máte například více utažený rozpočet a nekupujete ta nejlepší krmiva, může být vývar velmi levným a jednoduchým řešením. Nicméně ať už se váš pes stravuje na té nejvyšší úrovni, nebo ne, proč mu někdy prostě nepřilepšit?
Další kategorie mazlů, která bude z vývarů profitovat, jsou psi s kloubními problémy. Vývar obsahuje hodně želatiny, která se podílí na syntéze kolagenu. A ten je hlavním stavebním kamenem pojivých tkání.
Skvělým doplňkem je vývar i pro vybíravé nebo dehydrované psy, případně pro mazlíčky trpící nechutenstvím. Parádní chuť a vůně vývaru jim totiž může dodat ztracený apetit. Stejně tak když trochu vývaru přidáte dehydrovanému mazlovi do vody, může ho to přimět vypít více. Myslete ale na to, že vývar neobsahuje všechny pro psa potřebné živiny. Je to tedy skvělý doplněk, ale neměli byste na něj spoléhat jako na spásný lék a kompletní krmivo, které dodá vše potřebné a vyléčí všechny nemoci.
Takže jdeme vařit?
Pokud by článek zajímal i vaše přátele, budeme rádi, když ho budete sdílet. 
Jestli u nás rádi nakupujete, potěší nás, když nám na Facebooku napíšete krátkou recenzi.
Další článek: Pondělí 18/06/18: Jak cestovat se psem: 1. díl
Mějte se hezky!
HPF🐺
Další články:
8 přírodních zlepšováků jídelníčku
Filozofie bílkovin
5 stopových prvků, bez kterých se váš pes neobejde
Filozofie vlákniny
Jak přejít na nové krmivo
Můj pes má větry
Filozofie pamlsků: 1. díl
Kam dál:
▶️https://TopKrmiva.cz ▶️https://facebook.com/Topkrmiva ▶️https://www.hajek-petfood.cz ▶️https://facebook.com/HajekPetFood ▶️https://instagram.com/HajekPetFood
Zdroje:
https://iheartdogs.com/12-things-you-can-sneak-into-your-dogs-food-to-boost-their-health https://www.darwinspet.com/herbs-raw-fed-dogs https://pets.thenest.com/vitamin-e-dogs-3935.html https://www.whole-dog-journal.com/issues/14_5/features/Improving-Your-Dogs-Diet_20260-1.html https://therawfeedingcommunity.com/2017/02/12/simple-ways-to-improve-your-dogs-kibble/ http://timberwolfpetfood.eu/why-herbs/ https://moderndogmagazine.com/gallery/herbs-are-good-dogs?slide=7 https://www.whole-dog-journal.com/issues/19_4/features/Common-Herbs-and-Dogs_21433-1.html https://www.dogsnaturallymagazine.com/how-to-make-bone-broth-for-your-dog/ https://therawfeedingcommunity.com/2017/01/03/no-bones-about-it-the-scoop-on-bone-broth-for-dogs/
Příspěvky na tomto blogu mají pouze informativní charakter a obrázky jsou pouze ilustrační. Jedná se převážně o souhrn veřejně dostupných informací a naše subjektivní názory, pomocí kterých se při nejlepším vědomí a svědomí snažíme zlepšit kvalitu života vašeho mazlíčka a přispět k vašemu šťastnému soužití s ním.
0 notes