Tumgik
kertem · 2 months
Text
0 notes
kertem · 2 months
Photo
Tumblr media
(via Mikor lehet tavasszal veteményezni? Elmondjuk! - Zöldségek - Konyhakert)
0 notes
kertem · 4 months
Text
0 notes
kertem · 1 year
Text
0 notes
kertem · 1 year
Photo
Tumblr media
Citrom
Citrus limon
A szellemƱzƑ citrom
A nagy sumer birodalomban, Nuppur vĂĄrosĂĄban kerĂŒltek elƑ az elsƑ citromhoz hasonlĂł maradvĂĄnyok. A több ezer Ă©ves citromok mĂ©g aligha voltak Ƒseink C-vitamin-forrĂĄsai, sokkal inkĂĄbb a rossz szellemek Ă©s betegsĂ©gek elƱzĂ©sĂ©nek eszközei. A szĂ©p egyiptomi kertekben is virĂĄgoztak mĂĄr a kitrifĂĄk, vagyis a citromok. Ɛsi egyiptomi neve maradt fenn a mai latin Citrus nĂ©vben.
IdƑszĂĄmĂ­tĂĄsunk elƑtt 3000 Ă©vvel komoly citromszakĂ©rtƑknek szĂĄmĂ­tottak a perzsĂĄk, de az igazi termesztĂ©s csak 200—300 Ă©vvel kĂ©sƑbb indult meg. A görög hĂłdĂ­tĂłk PerzsiĂĄban Ă©s MĂ©diĂĄban talĂĄlkoztak elƑször az egzotikus citromfĂĄkkal Ă©s ez a talĂĄlkozĂĄs hosszĂș ideig foglalkoztatta Ƒket. A gyĂłgyszernek Ă©s talĂĄn illatszernek hasznĂĄlt vastag hĂ©jĂș citromfĂ©le a perzsĂĄknĂĄl mĂĄs kĂŒlönleges szerepet is betöltött. LeheletĂŒket az illatos gyĂŒmölcshĂ©j rĂĄgcsĂĄlĂĄsĂĄval tettĂ©k kellemessĂ©.
A görögök ĂĄltal mĂ©diai vagy perzsa almĂĄnak nevezett Ƒscitrom sokfĂ©le nĂ©vnek örvendhetett. Vergilius aranyalmĂĄhoz hasonlĂ­tja, Galenus 200 Ă©vvel kĂ©sƑbb kitrionnak nevezi. AztĂĄn a mĂ©d almĂĄbĂłl a kelet csodafĂĄja lett, azaz Kedros.
A zsidĂłk is rĂ©gtƑl fogva ismertĂ©k a citromot, Ă©s földöntĂșli tulajdonsĂĄgai miatt vallĂĄsi szertartĂĄsaikban fontos szerepet töltöttek be illatos termĂ©sei. Ilyenkor perzsa almĂĄkat (malum persicumot) hordoztak, ami a görögöknĂ©l a citromot jelentette. FeltehetƑ, hogy babiloni fogsĂĄguk idejĂ©n ismerkedtek meg vele. A görögök Nagy SĂĄndor vezetĂ©sĂ©vel elhoztĂĄk a perzsĂĄk sok mĂĄs kincsĂ©vel egyĂŒtt citromjukat is.
TeofrĂĄtusz, a klasszikus kor nagy botanikusa többek között ezeket Ă­rta, idƑszĂĄmĂ­tĂĄsunk elƑtt, a messzi földrƑl hozott Ășj növĂ©nyrƑl: „MĂ©dia Ă©s Perzsia sajĂĄtos növĂ©nyi termĂ©kei közt talĂĄljuk egyebek mellett a mĂ©d vagy perzsa almĂĄt. Ennek a fĂĄnak olyan a levele, mint az andrachnĂ©Ă© s mikĂ©nt a körtĂ©nek Ă©s a galagonyĂĄnak tövisei vannak, ezek simĂĄk, nagyon hegyesek Ă©s erƑsek. AlmaszerƱ gyĂŒmölcsĂ©t nem eszik, de mint levele is, nagyon kellemes illatĂș, s ruha közĂ© rakva elƱzi a molyokat. OrvossĂĄgnak is hasznĂĄlatos."
Ez a citrom azonban alig hasonlĂ­tott mai formĂĄjĂĄhoz Ă©s feltehetƑen mĂ©g a rĂłmai birodalomban is ezt ismertĂ©k. GyĂłgyszernek hasznĂĄlt leve szörnyƱ Ă­zƱ lehetett, nemhiĂĄba neveztĂ©k ellenmĂ©regnek. Hogy mennyire mĂĄs volt elkĂ©pzelĂ©sĂŒk a citromrĂłl, az kitƱnik Galenus elsƑ szĂĄzadbeli Ă­rĂĄsĂĄbĂłl: ,,A kitrionnak nevezett mĂ©d alma hĂĄrom rĂ©szbƑl ĂĄll: a közepĂ©n levƑ savanyĂș leves rĂ©szbƑl, a savanyĂș rĂ©szt körĂŒlvevƑ hĂșsos rĂ©szbƑl Ă©s a kellemes illatĂș, fƱszeres hĂ©jbĂłl. UtĂłbbi nagyobb mennyisĂ©gben fogyasztva nehezen emĂ©szthetƑ, ellenben aprĂłra reszelve Ă©s kis mennyisĂ©gben elƑsegĂ­ti az emĂ©sztĂ©st. A savanyĂș, ehetetlen közĂ©psƑ rĂ©szt ecetbe teszik, hogy azt erƑsĂ­tse. A hĂșsos rĂ©teg sem nem savanyĂș, sem nem fƱszeres, ecettel Ă©s halmĂĄrtĂĄssal eszik." Ahhoz, hogy a halhoz a citrom levĂ©t fogyasszĂĄk, több szĂĄz Ă©vnek kellett eltelni. Mint sok mĂĄs illatos Ă©s fƱszeres növĂ©ny, a citrom is rendelkezett a szellemƱzĂ©s kĂ©pessĂ©gĂ©vel, mert jĂł kapcsolatban ĂĄllt az alvilĂĄg isteneivel. Így kerĂŒlt a halottak kezĂ©be utolsĂł Ăștjukon citrom, tĂĄvol tartva a rossz szellemeket.
Sok Ă©vvel kĂ©sƑbb Ă©s sok ezer kilomĂ©terrel tĂĄvolabb, IndiĂĄban is ebben hittek, mikor a mĂĄglyahalĂĄlra Ă­tĂ©ltek kezĂŒkben citromot tartva lĂ©ptĂ©k ĂĄt a mĂĄsvilĂĄg hatĂĄrĂĄt. De ez mĂĄr jobb Ă­zƱ, Ășn. ethrog tĂ­pus volt, Ă©rtĂ©kesebb a perzsĂĄk almĂĄjĂĄnĂĄl. A keserƱ citromokat rĂĄgcsĂĄlĂł rĂłmaiak kĂ©sƑbb Ă©lvezhetƑbb tĂ­pusokkal ismerkedtek meg.
A IV. szĂĄzadban telepĂ­tett szicĂ­liai Ă©s nĂĄpolyi citromfĂĄk azonban Palladiusz szerint mĂ©g jĂł vastag hĂ©jĂșak voltak. A kor legtermĂ©kenyebb Ă­rĂłja, aki 14 könyvet hagyott öröksĂ©gbe, barĂĄtja lehetett a kertĂ©szkedĂ©snek, mert utolsĂł könyvĂ©ben mĂĄr rĂ­mekre is fakadt, amikor kedvenc fĂĄinak oltogatĂĄsĂĄrĂłl Ă­rt. TƑle tudhatjuk meg, hogy a rĂłmaiak hogyan nevelgettĂ©k citromfĂĄikat. A furfangos kertĂ©szek mĂ©g a citrom alakjĂĄt is meg tudtĂĄk vĂĄltoztatni. A vastag hĂ©jĂș citrombĂłl, de fƑleg hĂ©jĂĄbĂłl sokfĂ©le csemegĂ©t lehetett kĂ©szĂ­teni, amelyek illatukat a citromnak, Ă©dessĂ©gĂŒket a mĂ©znek vagy cukornak köszönhettĂ©k.
A citrom mai tĂ­pusa csak kĂ©sƑbb, a közĂ©pkorban jelent meg EurĂłpĂĄban. A limonĂĄdĂ© mellett tovĂĄbbra is orvosszer maradt. Íme, nĂ©hĂĄny ajĂĄnlat hasznĂĄlatĂĄrĂłl: kolera esetĂ©n forrĂł vĂ­zben vagy kĂĄvĂ©ban, epekĂłlikĂĄnĂĄl forrĂł limonĂĄdĂ©kĂ©nt, sĂĄrgalĂĄz esetĂ©n naponta kĂ©t evƑkanĂĄlnyi citromlĂ© cukros vĂ­zben. JĂł hatĂĄsĂș kanyarĂł, szĂ­vdobogĂĄs Ă©s hisztĂ©ria ellen — ha mĂĄr mĂĄs szer nem hasznĂĄl —, fƑfĂĄjĂĄs, mĂĄj- Ă©s tĂŒdƑbaj ellen, gyomorgyulladĂĄs, reuma, szĂ©dĂŒlĂ©s, skorbut, vĂ­zkĂłr, vĂĄltĂłlĂĄz, giliszta, tĂ­fusz, izomsorvadĂĄs, veszett eb harapĂĄsa Ă©s torokgyĂ­k ellen.
A magyar kertek Ă©s virĂĄgok szenvedĂ©lyes kutatĂłja, Rapaics Raymund Ă­rĂĄsai alapjĂĄn kövessĂŒk a citrom tovĂĄbbi ĂștjĂĄt.
A kĂ©sƑbbi szĂĄzadokban ÁzsiĂĄban Ă©s EurĂłpĂĄban vĂ©gre megkĂłstoltĂĄk az igazi limonĂĄdĂ©t Ă©s a mohamedĂĄnok segĂ­tsĂ©gĂ©vel az Ășj szokĂĄs divattĂĄ vĂĄlt. A mohamedĂĄn vallĂĄs tilalma az alkoholra is kiterjedt, Ă­gy örömmel fogadtĂĄk az Ășj itĂłkĂĄt. Ennek eredmĂ©nyekĂ©nt az ĂŒdĂ­tƑ italnak kivĂĄlĂłan alkalmas bƑ levƱ citrom gyorsan terjedni kezdett. Az arabok kifejezetten limonĂĄdĂ© cĂ©ljaira kezdtĂ©k termeszteni Ă©s pĂ©ldĂĄjukra a X. szĂĄzadban PalesztinĂĄban Ă©s Egyiptomban, a XI. szĂĄzadban pedig SpanyolorszĂĄgban Ă©s SzicĂ­lia szigetĂ©n is kivirĂĄgoztak a citromkertek.
OlaszorszĂĄgban a reneszĂĄnsz korĂĄban lett divatos itallĂĄ a „limonata", s az olasz szĂŒletĂ©sƱ Mazarin a XVII. szĂĄzadban FranciaorszĂĄgban is meghonosĂ­totta a limonĂĄdĂ© fogyasztĂĄsĂĄt. A limonĂĄdĂ©ĂĄrus helyisĂ©gek limonatier nĂ©ven vĂĄltak ismerttĂ©.
A lovagkorban Ă©lƑ közĂ©p-eurĂłpai orszĂĄgok azonban csak termĂ©seit ismertĂ©k, de mĂ©g ezek is nagy ritkasĂĄgnak szĂĄmĂ­tottak. HazĂĄnkban fellehetƑen MĂĄtyĂĄs korĂĄban lĂĄttak elƑször citromot, amely ItĂĄliĂĄbĂłl Ă©rkezett udvarĂĄba.
A vilĂĄghĂ­rƱ versailles-i kert mintĂĄjĂĄra a fƑĂșri villĂĄk tĂ©likertjei a divatnak megfelelƑen ettƑl kezdve citrom- Ă©s narancsvirĂĄgoktĂłl illatoztak. Schönbrunn, Pozsony, BudavĂĄr, az EsterhĂĄzyak, Grassalkovichok tĂ©likertjei, az egri pĂŒspöksĂ©g a szĂ©p citrom- Ă©s narancsfĂĄk ĂĄllomĂĄsai.
Az EsterhĂĄzyak kertjĂ©nek egyik szemtanĂșja Ă­gy Ă­rja le a lĂĄtnivalĂłkat 1830-ban: „A ... mulatĂł hĂĄztĂłl vezet egy Ășt az ĂŒveghĂĄzhoz, mely jobban az alsĂł rĂ©szĂ©n vagyon a kertnek, ennek hossza valami szĂĄz, magassĂĄga pedig mintegy hat ölnyi lehet, ebben többnyire citrom Ă©s narancsfĂĄk vannak vĂ©gig, melyeket az emberi munkĂĄssĂĄg Ă©s szorgalom kĂ©nyek szerint tĂĄplĂĄlvĂĄn, oly termĂ©kenyek, mintha a termĂ©szettƑl hozzĂĄjuk alkalmaztatott Ă©ghajlat alatt hoznĂĄk az Ƒ gyĂŒmölcsĂŒket..."
Igaz hĂ­vei, a jezsuita misszionĂĄriusok AmerikĂĄba is magukkal vittĂ©k a citromot. Az 1800-as Ă©vekben KaliforniĂĄba Ă©rkezƑ elsƑ pĂ©ldĂĄnyok alapoztĂĄk meg a szĂĄz Ă©vvel kĂ©sƑbb mĂĄr hatalmassĂĄ duzzadĂł citromĂŒltetvĂ©nyeket.
 A citrom szaporítåsa és nevelése
A HimalĂĄja dĂ©li lejtƑin vadon tenyĂ©sznek a mai kultĂșrcitrom Ƒsi tĂ­pusai. Napjainkban OlaszorszĂĄg, SpanyolorszĂĄg, GörögorszĂĄg, India, Irak, Palesztina, BrazĂ­lia, Kalifornia Ă©s JapĂĄn a termesztĂ©s fƑ központjai. A citrom — Citrus limon — a rutafĂ©lĂ©k (Rutaceae) csalĂĄdjĂĄba tartozik, a 33 fajt magĂĄba foglalĂł Citrus nemzetsĂ©g tagja. Egyik közeli rokona a Citrus medica, a savanyĂș citrom szintĂ©n kultĂșrnövĂ©nynek szĂĄmĂ­t, mert ipari nyersanyagkĂ©nt termesztik.
Az egzotikus vidĂ©kekrƑl szĂĄrmazĂł ritkasĂĄgok mellett a citromfĂ©lĂ©k csalĂĄdjĂĄnak tagjai hazĂĄnkban is elƑfordulnak. Tölgyeseink honos növĂ©nye a KƑrislevelƱ ezerjĂł vagy erƑsfƱ (Dictamnus albus) a csalĂĄd szĂ©p kĂ©pviselƑje. A rutafĂ©lĂ©k csalĂĄdja a citromon, narancson Ă©s mandarinon kĂ­vĂŒl sok gyönyörƱ dĂ­szĂ­tƑ, mĂ©zet adĂł, gyĂłgyĂ­tĂł Ă©s mĂĄs hasznot hajtĂł növĂ©nyt is magĂĄban foglal.
MagyarorszĂĄgon a szobai tartĂĄs nyomaira mĂĄr a mĂșlt szĂĄzad elsƑ felĂ©ben rĂĄbukkanhatunk. NĂ©hĂĄny vidĂ©ken termesztĂ©sĂ©nek hagyomĂĄnyai alakultak ki Ă©s sok szĂ©p, virĂĄgzĂł-termƑ pĂ©ldĂĄnya dĂ­szlik hazĂĄnkban.
A citrom erƑteljes, felfelĂ© törƑ ĂĄgrendszert fejlesztƑ cserje vagy kis fa. HajtĂĄsai kezdetben zöldek, majd 1 Ă©ves kortĂłl megfĂĄsodnak Ă©s szĂŒrkĂ©sbarna szĂ­nƱek lesznek. Levelei kemĂ©ny tapintĂĄsĂșak, viaszos zöld szĂ­nƱek, enyhĂ©n fogazottak. A vesszƑkön gyakran talĂĄlhatĂłk tövisszerƱ kĂ©pzƑdmĂ©nyek. A levĂ©l nyele rövid, keskeny — levĂ©lke nem talĂĄlhatĂł rajta. Nagy virĂĄgai öt fehĂ©r sziromlevĂ©lbƑl, jĂłl fejlett porzĂłkbĂłl Ă©s erƑs, bunkĂłs vĂ©gƱ termƑbƑl Ă©pĂŒlnek fel. Gyakori a nagy szĂĄmban fejlƑdƑ virĂĄgok között a fejletlen termƑt Ă©s bibĂ©t tartalmazĂł tĂ­pus. A sziromlevelek kĂŒlsƑ oldalĂĄn sokszor lilĂĄs szĂ­nezƑdĂ©s figyelhetƑ meg. A virĂĄgok egyesĂ©vel vagy többesĂ©vel a levelek hĂłnaljĂĄban jelennek meg Ă©s erƑs, jellegzetes illatĂșak. GyĂŒmölcseik kezdetben zöldek, majd megsĂĄrgulnak, alakjuk hosszĂșkĂĄs, csĂŒcsökben vĂ©gzƑdƑ. HĂ©jĂĄban olajmirigyek talĂĄlhatĂłk, ezek illĂł olajat tartalmaznak. Többrekeszes termĂ©shĂĄzĂĄban sok mag kĂ©pzƑdik. Magjai egyik oldalukon elvĂ©konyodĂłk, fehĂ©ressĂĄrga szĂ­nƱek.
A citromok magvetĂ©ssel, szemzĂ©ssel, dugvĂĄnyozĂĄssal Ă©s oltĂĄssa szaporĂ­thatĂłk. A magbĂłl fejlƑdƑ növĂ©nyek csak hosszĂș idƑ utĂĄn virĂĄgoznak Ă©s termĂ©seik a narancsot kivĂ©ve, ĂĄltalĂĄban gyenge minƑsĂ©gƱek. A sokcsĂ­rĂĄs citromfĂ©lĂ©knĂ©l — ez a narancsnĂĄl a leggyakoribb — magvetĂ©ssel is kaphatunk az anyanövĂ©nnyel teljesen megegyezƑ tĂ­pusĂș utĂłdokat, de ennek gyakorisĂĄga elĂ©g kicsi. A magcsemetĂ©ket ezĂ©rt ajĂĄnlatos szemezni vagy oltani.
A szemzĂ©sek Ă©s oltĂĄsok alanyainak 2—3 Ă©ves magcsemetĂ©ket hasznĂĄlhatunk. A termĂ©sbƑl kiszedett magokat lemossuk Ă©s cserepekbe vagy lĂĄdĂĄba vetjĂŒk. A magokat a felsƑ homokrĂ©tegbe 1—2 cm mĂ©lyen rakjuk, a homok alĂĄ humuszban gazdag, laza szerkezetƱ földet rĂ©tegezzĂŒnk. A cserepeket ĂŒveglappal takarjuk le Ă©s meleg, 20—25 °C körĂŒli helyen tartsuk. A talaj ĂĄllandĂłan nedves legyen. A csĂ­ranövĂ©nyek 2—3 hĂ©t elteltĂ©vel megjelennek a talaj felszĂ­nĂ©n, ilyenkor az ĂŒveglapot tĂĄvolĂ­tsuk el, Ă©s szoktassuk szĂĄrazabb levegƑhöz a kis magnövĂ©nyeket. A 2—3 leveles növĂ©nyeket egyenkĂ©nt ĂŒltessĂŒk cserepekbe. A fƑgyökerek hegyĂ©t csĂ­pjĂŒk le, ezzel az oldalgyökereknek gyorsabb fejlƑdĂ©sĂ©t segĂ­thetjĂŒk elƑ. TavasztĂłl nyĂĄr vĂ©gĂ©ig szemezhetĂŒnk. A citromnak jĂł alanya a citrom Ă©s narancs. A narancsalanyok jĂł hatĂĄsĂșak a nemes rĂ©sz növekedĂ©sĂ©re Ă©s termĂ©sĂ©nek minƑsĂ©gĂ©re. A citromalanyon a növekedĂ©s erƑteljesebb Ă©s a termĂ©sek sokĂĄig rajta maradnak a fĂĄkon. SzemzĂ©shez növekedĂ©sben levƑ, egĂ©szsĂ©ges magcsemetĂ©ket vĂĄlasszunk. JĂł eredĂ©sre akkor szĂĄmĂ­thatunk, ha az alany hĂ©ja könnyen elvĂĄlik a farĂ©sztƑl.
Az alany hĂ©jĂĄt T vagy fordĂ­tott T alakban vĂĄgjuk be Ă©s a nyugalmi ĂĄllapotban levƑ hajtĂĄsok szempajzsait a levĂ©llemez eltĂĄvolĂ­tĂĄsa utĂĄn csĂșsztassuk a hĂ©j alĂĄ. A szemzĂ©seket rafiĂĄval szorosan kötözzĂŒk be. A farĂ©sszel egyĂŒtt vĂĄgott szemek is megerednek, de jobb eredmĂ©nyt kapunk farĂ©sz nĂ©lkĂŒl. A szabĂĄlyos, hengeres hajtĂĄsokrĂłl könnyen vĂĄghatunk szĂ©les szempajzsokat. Gyakori jelensĂ©g azonban a citromfĂ©lĂ©knĂ©l, hogy lapos keresztmetszetƱ hajtĂĄsok fejlƑdnek, amelyeken a szemek erƑsen kidudorodnak. Ilyen esetben keskeny, vastag fĂĄjĂș szempajzsokat tudunk csak vĂĄgni, amelyek rosszul vagy egyĂĄltalĂĄn nem erednek. Ebben az esetben kĂŒlönleges Ă©k alakban vĂĄgott szemekkel jĂł eredmĂ©nyt Ă©rhetĂŒnk el. Az alanyokon a hĂ©j kifli vagy L alakĂș bevĂĄgĂĄsĂĄval kialakĂ­tott nyĂ­lĂĄsokba jĂłl beszorĂ­thatĂłk a szemĂ©kek Ă©s hasonlĂłan bekötözhetƑk, mint a normĂĄlis T szemzĂ©sek. PĂĄrĂĄs fĂ©lĂĄrnyĂ©kos helyen szemzĂ©seink 2—3 hĂ©t alatt megerednek. Ekkor a kötözĂ©st tĂĄvolĂ­tsuk el, Ă©s a szemzĂ©s fölött 8—10 cm-rel az alanyt metsszĂŒk le. A megmaradĂł rĂ©sz az elƑretörƑ nemes hajtĂĄs tĂĄmasztĂ©kĂĄul szolgĂĄl, hozzĂĄkötözve a nemes hajtĂĄs szabĂĄlyos helyzetĂ©t könnyen tudjuk biztosĂ­tani, ami a kĂ©sƑbbi szĂ©p korona kialakĂ­tĂĄsĂĄnak egyik feltĂ©tele. 10—15 cm-es növekedĂ©s utĂĄn az alany csonkjĂĄt a szemzĂ©s helyĂ©ig vĂĄgjuk vissza Ă©s a nemes hajtĂĄsokat a gyorsabb elĂĄgazĂĄs Ă©rdekĂ©ben 4—5 levĂ©lre csĂ­pjĂŒk.
A citrom gyorsan Ă©s jĂł eredmĂ©nnyel szaporĂ­thatĂł dugvĂĄnyozĂĄssal. A 2—3 leveles, nyugalomban levƑ hajtĂĄsokrĂłl szĂĄrmazĂł rĂ©szek a tavaszi, nyĂĄr elejei idƑszakban erednek jĂłl. A dugvĂĄnyokat csak jĂł minƑsĂ©gƱ, termƑ fĂĄkrĂłl szedjĂŒk, hasonlĂłan a szemzƑhajtĂĄsokhoz. Az alsĂł levelet, levĂ©lnyĂ©llel egyĂŒtt tĂĄvolĂ­tsuk el, a felsƑk lemezĂ©t felĂ©re vĂĄgjuk vissza. A homokkal takart humuszos komposztfölddel töltött cserepekbe vagy lĂĄdĂĄkba, 2—3 cm mĂ©lyre sĂŒllyesszĂŒk a dugvĂĄnyokat. A homokrĂ©tegben jĂłl gyökeresednek, majd a gyökerek gyorsan behatolnak a homok alatt levƑ tĂĄpanyagban gazdag rĂ©tegbe Ă©s innen tĂĄplĂĄlhatjĂĄk kiĂŒltetĂ©sig a megjelenƑ hajtĂĄsokat. A jĂł gyökeresedĂ©shez ĂĄllandĂł nedvessĂ©get Ă©s magas pĂĄrĂĄt kell biztosĂ­tani. A szaporĂ­tĂł-cserepeket ezĂ©rt ĂŒveglappal fedjĂŒk. A dugvĂĄnyok eredĂ©sĂ©hez 5—6 hĂ©t szĂŒksĂ©ges. A hajtĂĄsfejlƑdĂ©s megindulĂĄsa utĂĄn a kis növĂ©nyeket kĂŒlön-kĂŒlön ĂŒltessĂŒk cserepekbe. Gyakori szaporĂ­tĂĄsi mĂłd az oltĂĄs. Így gyorsabban kaphatunk nagy növĂ©nyeket (hĂ©j alĂĄ oltĂĄs, oldalĂ©kezĂ©s). Tavasszal vagy augusztusban oltsunk fiatalabb Ă©s idƑsebb alanyokra egyarĂĄnt. JĂł eredmĂ©nyhez vezet az oldalĂ©kezĂ©s. Ebben az esetben az alany ferde bevĂĄgĂĄsĂĄba erƑsĂ­tjĂŒk az Ă©k alakĂșra vĂĄgott oltĂłhajtĂĄsokat. Az oltvĂĄnyokat pĂĄrĂĄs, fĂ©lĂĄrnyĂ©kos helyen tartsuk. Az eredĂ©shez 3—4 hĂ©t szĂŒksĂ©ges.
A citromfĂĄkat edĂ©nyben neveljĂŒk. NyĂĄron a szabadban tartott növĂ©nyek lombozata egĂ©szsĂ©gesebb, tartĂłsabb, kevĂ©sbĂ© Ă©rzĂ©keny a környezeti tĂ©nyezƑk hirtelen vĂĄltozĂĄsĂĄra. A szabadban tartott fĂĄkat az erƑs napsĂŒtĂ©stƑl, erƑs szĂ©ltƑl Ă©s szĂĄraz környezettƑl vĂ©deni kell. Meleg nyĂĄri idƑszakban gyakoribb öntözĂ©ssel, lombpermetezĂ©ssel vĂ©dhetjĂŒk növĂ©nyeinket. A szabadban fejlƑdƑ fĂĄkat az Ƒszi fagyok elƑtt — szeptember közepĂ©n —, ha mĂĄr a hajtĂĄsok jĂłl beĂ©rtek (növekedĂ©sĂŒket befejeztĂ©k), rakjuk vĂ©dett, zĂĄrt helyre, ahol 3—4 °C-os hƑmĂ©rsĂ©kleten, minimĂĄlis öntözĂ©ssel szĂ©pen telelnek. A teleltetĂ©s alatt tapasztalhatĂł rĂ©szleges lombhullĂĄs termĂ©szetes folyamat. A levelek csak 2—3 Ă©vig Ă©lnek, utĂĄna megsĂĄrgulnak Ă©s lehullanak. Az erƑsen kopasszĂĄ vĂĄlĂł fĂĄk a következƑ nyĂĄron ismĂ©t besƱrƱsödnek. Tavasszal a fagyok utĂĄn Ășjra kirakhatjuk nyĂĄri helyĂŒkre. A fiatal növĂ©nyeket az elsƑ Ă©vekben az Ășj hajtĂĄsok visszacsĂ­pĂ©sĂ©vel alakĂ­tani kell. A következƑ Ă©vekben mĂĄr csak ritkĂ­tĂĄsokat vĂ©gezzĂŒnk a koronĂĄkon.
LakĂĄsban is teleltethetjĂŒk növĂ©nyeinket, de fƱtött szobĂĄban gyakran kihajtanak Ă©s a fĂ©nyhiĂĄny következtĂ©ben megnyĂșlt vĂ­zhajtĂĄsok fejlƑdnek, melyek lerontjĂĄk a fa szĂ©psĂ©gĂ©t. Az egĂ©sz Ă©vben szobĂĄban tartott citromfĂĄkat nyĂĄron napfĂ©nyes helyen tartsuk Ă©s lehetƑleg fƱtetlen vagy alig fƱtött szobĂĄban teleltessĂŒk. A citrom a közömbös vagy gyengĂ©n savanyĂș kĂ©mhatĂĄsĂș talajokat kedveli. FöldjĂ©nek kĂ©szĂ­tĂ©sĂ©hez komposzt, melegĂĄgyi vagy Ă©rett trĂĄgyaföld, lombföld Ă©s kevĂ©s savanyĂș tƑzeg szĂŒksĂ©ges. A tĂșlzottan meszes, lĂșgos talajokon fejlƑdĂ©si rendellenessĂ©gek, lombsĂĄrgulĂĄsok, hiĂĄnytĂŒnetek jelentkeznek. Gyakori jelensĂ©g a meszes talajban fellĂ©pƑ vashiĂĄny, melyet a levelek ereinek sĂĄrgulĂĄsĂĄbĂłl, a fiatal levelek sĂĄrgulĂĄsĂĄrĂłl Ă©s csökkent mĂ©retĂ©rƑl ismerhetĂŒnk fel. VastartalmĂș tĂĄpoldatokkal (vaskelĂĄt, klorofer) vagy ĂĄtĂŒltetĂ©ssel megakadĂĄlyozhatjuk e jelensĂ©g erƑsödĂ©sĂ©t.
MegfelelƑ földkeverĂ©k esetĂ©n Ă©s lĂĄgy öntözƑvĂ­z segĂ­tsĂ©gĂ©vel kitƱnƑ feltĂ©teleket teremthetĂŒnk a citromfa fejlƑdĂ©sĂ©hez.
A citrom tĂĄpanyagigĂ©nyes. A jĂłl fejlett növĂ©nyeket a vegetĂĄciĂł folyamĂĄn havonta trĂĄgyalevezzĂŒk vagy tĂĄpoldatozzuk. Az edĂ©nyek földjĂ©t trĂĄgyĂĄval is takarhatjuk. MƱtrĂĄgyĂĄzĂĄs esetĂ©n a következƑ arĂĄnyokat tartsuk szem elƑtt: nitrogĂ©n 1, foszfor 0—0,75, kĂĄlium 1,25, magnĂ©zium 0,07, bĂłr 0,1. A pĂ©tisĂł helyett az ammĂłnium-nitrĂĄtot vagy kĂ©nsavas ammĂłniĂĄt, KCl helyett a Ka2SO4-et hasznĂĄljuk. JĂł hatĂĄsĂș a baromfitrĂĄgya vagy az abbĂłl kĂ©szĂŒlt trĂĄgyalĂ©. Rendszeresen öntözzĂŒnk, de Ăłvatosan, mert a citrom Ă©rzĂ©keny a tĂșlöntözĂ©sre. Ebben az esetben levĂ©lsĂĄrgulĂĄs, levĂ©lhullĂĄs, növekedĂ©si szĂŒnetek jelentkezhetnek. A citromnövĂ©nynek egy Ă©vben ĂĄltalĂĄban hĂĄrom növekedĂ©si szakasza van. Az Ășj hajtĂĄsok rendszeres visszacsipĂ©sĂ©vel (3—4 levĂ©lre) biztosĂ­thatjuk a gyors virĂĄgzĂĄst. A virĂĄgok ĂĄltalĂĄban a 4. elĂĄgazĂĄson jelennek meg.
A jĂłl fejlƑdƑ szemzett Ă©s oltott növĂ©nyek 2—3 Ă©ves korukban kivirĂĄgoznak Ă©s teremnek. A citromok fƑ virĂĄgzĂĄsi ideje a tavaszi, nyĂĄr eleji hetekre esik, bĂĄr elƑfordulnak folyamatosan virĂĄgzĂł tĂ­pusok is. A virĂĄgok öntermĂ©kenyĂŒlƑk, azonban a beporzĂł rovarok ritka lĂĄtogatĂĄsa miatt ajĂĄnlatos finom ecsettel a kinyĂ­lt virĂĄgok portokjait a bibĂ©hez dörzsölni, nyomkodni. A bibe hosszĂș ideig fogĂ©kony (3—10 nap).
MestersĂ©ges beporzĂĄs segĂ­tsĂ©gĂ©vel a virĂĄgok jĂłl termĂ©kenyĂŒlnek, 2—3 nap elteltĂ©vel a kötött virĂĄgok szirmai Ă©s porzĂłi lehullanak Ă©s a virĂĄgkocsĂĄnyokon jĂłl kivehetƑk a kis termĂ©sek.
A termĂ©sek mĂ©g abban az Ă©vben kifejlƑdnek Ă©s ha tĂ©len is meleg helyen tartjuk a fĂĄkat, februĂĄr—mĂĄrciusban beĂ©rnek. Hideg teleltetĂ©s esetĂ©n csak a következƑ tavasszal vagy nyĂĄr elejĂ©n szĂŒretelhetĂŒnk. Ilyenkor a termĂ©sek Ă©s virĂĄgok egyĂŒtt talĂĄlhatĂłk a fĂĄn.
Az elƑször termƑ csemetĂ©ken az elsƑ virĂĄgzĂĄsbĂłl csak 1—2 termĂ©st hagyjunk meg, hogy a fa egyensĂșlyĂĄt biztosĂ­thassuk. A következƑ Ă©vekben fokozatosan növelhetjĂŒk szĂĄmukat, de ezt mindig a korona ĂĄllapota Ă©s a levelek szĂĄma hatĂĄrozza meg. A citrom gyakori kĂĄrtevƑi a pajzstetvek, gyapjastetvek, levĂ©ltetvek Ă©s atkĂĄk. A tetves növĂ©nyeken ĂĄltalĂĄban a korompenĂ©sz megjelenĂ©sĂ©re is szĂĄmĂ­tani lehet. A tetvek lemosĂĄssal, kĂĄliszappanos mosĂĄssal, permetezĂ©ssel (hetente ismĂ©telve) elpusztĂ­thatĂłk. A takĂĄcsatkĂĄk ellen kĂ©nporozĂĄssal vĂ©dekezhetĂŒnk. Szabadban tartott nagyobb növĂ©nyeknĂ©l a forgalomban levƑ permetezƑszereket hasznĂĄlhatjuk. GombĂĄs Ă©s baktĂ©riumos betegsĂ©gek nem kĂĄrosĂ­tjĂĄk a hazai citromfĂĄkat.
A citromok, ha vĂ©gleges nagysĂĄgukat elĂ©rtĂ©k, fokozatosan sĂĄrgulni kezdenek. A sĂĄrgulĂĄs kezdetĂ©tƑl szedhetƑk. A fĂĄn hagyva teljesen megsĂĄrgulnak Ă©s sokĂĄig rajta maradhatnak. A nem teljesen Ă©rett gyĂŒmölcsök utóérnek. A termĂ©seket ollĂłval vagy kĂ©ssel, kocsĂĄnnyal egyĂŒtt szĂŒreteljĂŒk, hƱvös helyen hosszĂș ideig tĂĄrolhatĂłk.
A citrom leve sok C-vitamint (40—70 mg%), A- Ă©s B-komplex-vitaminokat Ă©s P-vitamint tartalmaz. LevĂ©nek fertƑtlenĂ­tƑ, csontfejlesztƑ, anyagcserezavarok elleni Ă©s Ă©relmeszesedĂ©st gyĂłgyĂ­tĂł hatĂĄsa közismert. KĂŒlönleges anyagai miatt kozmetikai cĂ©lokra is felhasznĂĄlhatĂł (haj-, kĂ©z- Ă©s arcĂĄpolĂĄs).
A nyers fogyasztĂĄson kĂ­vĂŒl körĂ­tĂ©sek, illatosĂ­tĂł fƱszerek, pĂĄstĂ©tomok, kandiscukor, zselĂ©k Ă©s fagylalt kĂ©szĂ­tĂ©sĂ©re hasznĂĄlhatĂł. ÉrtĂ©kes mellĂ©ktermĂ©kei, a citromsav, pektin Ă©s citromolaj nĂ©lkĂŒlözhetetlen ipari nyersanyagok. SƱrĂ­tett leve nĂ©pszerƱ ital.
  II. Citrom
Citrus limon (L.) Burm.f. (Citrus limonum Risso)
Csalåd: Rutaceae (rutafélék)
A: lemon;
F: citron;
S: limĂłn;
P: limÀo;
N: Zitrone
A citrom örökzöld, legfeljebb 6 m magas fa, zöld ĂĄgakkal, amelyek a levĂ©lhĂłnaljakban tövisesek lehetnek. Az elliptikus vagy tojĂĄsdad, tompĂĄn fogazott szĂ©lƱ, bƑrnemƱ levelek szĂ­nĂŒkön sötĂ©tzöldek, fonĂĄkjukon fehĂ©reszöldek, fiatal korban vörösesek; elĂ©rhetik a 17 x 9 cm-t is. A levĂ©llemez Ă©k alakban keskenyedƑ vĂĄllĂș Ă©s tompa csĂșcsba röviden kihegyezett, szĂ©tmorzsolva nagyon aromĂĄs illatĂș. A levĂ©lnyĂ©l, amely a Citrus fajok virĂĄgtalan ĂĄllapotban valĂł megkĂŒlönböztetĂ©sĂ©nĂ©l nagyon fontos, a citromnĂĄl kb. 1 cm hosszĂș, erƑteljes Ă©s nem szĂĄrnyas. A virĂĄgok 1-3-asĂĄval fejlƑdnek a levĂ©lhĂłnaljakban, bimbĂłjuk bĂ­borszĂ­nƱ, a 4-5 hĂșsos, lĂĄndzsĂĄs szirom szĂ­nĂ©n fehĂ©r, fonĂĄkjĂĄn vöröses, mintegy 2 cm hosszĂș.
TermĂ©se: a citrom termĂ©se (hesperidium, a termĂ©s szerkezetĂ©t lĂĄsd a 14. o.-on) elliptikus alakĂș, Ă©s többnyire kidomborodĂł, szemölcs vagy kĂșp alakĂș csĂșcsban vĂ©gzƑdik; nagysĂĄga elĂ©rheti a 14 x 8 cm-t. MegĂ©rve a kĂŒlsƑ termĂ©shĂ©j sĂĄrga Ă©s finom mirigyekkel pontozott; a fehĂ©r albedĂłval egyĂŒtt legfeljebb 1 cm vastag. A bƑ levƱ, halvĂĄnysĂĄrga termĂ©shĂșs 8-10 gerezdre tagolĂłdik, Ă©s zamatos, nagyon savanyĂș Ă­zƱ. A kb. 1 cm-es magok alakja elliptikus vagy tojĂĄsdad, kihegyezett.
FelhasznĂĄlĂĄsa: a termĂ©sek C-vitaminban gazdag levĂ©t vĂ­zzel Ă©s cukorral keverve hidegen vagy forrĂłn fogyasztjĂĄk, tovĂĄbbĂĄ Ă©telek, italok Ă©s Ă©dessĂ©gek Ă­zesĂ­tĂ©sĂ©re Ă©s savanyĂ­tĂĄsĂĄra, valamint limonĂĄdĂ©khoz hasznĂĄljĂĄk. A frissen reszelt vagy kandĂ­rozott hĂ©jjal sĂŒtemĂ©nyt Ă©s Ă©dessĂ©get Ă­zesĂ­tenek. A felvĂĄgott termĂ©sbƑl a hĂ©jjal egyĂŒtt lekvĂĄr kĂ©szĂŒl. A citromkarikĂĄkkal Ă©teleket Ă©s italokat dĂ­szĂ­tenek, a lĂ© Ă©lelmiszerek tartĂłsĂ­tĂĄsĂĄra is felhasznĂĄlhatĂł.
A forrĂł citromlevet hƱlĂ©sek megelƑzĂ©sekor vagy csillapĂ­tĂĄsakor isszĂĄk. A lĂ© lĂĄzcsökkentƑ, vizelet- Ă©s hashajtĂł hatĂĄsĂș. A hĂ©j illĂłolaja bĂștorfĂ©nyezƑ szerek, szappanok, samponok Ă©s parfĂŒmök alkotĂłrĂ©sze.
ElterjedĂ©se: Észak-IndiĂĄbĂłl vagy BurmĂĄbĂłl szĂĄrmazik valĂłszĂ­nƱleg, az arabok a Kr. u. 1. Ă©vezredben hoztĂĄk be DĂ©l-EurĂłpĂĄba. Ma a mediterrĂĄn Ă©s szubtrĂłpusi klĂ­mĂĄjĂș terĂŒleteken vilĂĄgszerte termesztik.
TermesztĂ©se Ă©s betakarĂ­tĂĄsa: szubtrĂłpusi növĂ©ny, amely a trĂłpusokon csak viszonylag hƱvös hegyvidĂ©keken termeszthetƑ. A gyenge fagyot -4 °C-ig eltƱri, de az erƑs hƑmĂ©rsĂ©klet-ingadozĂĄsokkal szemben Ă©rzĂ©keny. A szĂĄmos fajtĂĄt magrĂłl vagy ivartalan Ășton dugvĂĄnyokkal szaporĂ­tjĂĄk, Ă©s kertben, valamint ĂŒltetvĂ©nyen nevelik. A fĂĄk több mint 30 Ă©vig hoznak termĂ©st, amelyet cĂ©lszerƱbb Ă©retten leszedni.
  III.
Jambhiri-citrom
Citrus jambhiri Lush.
Csalåd: Rutaceae (rutafélék)
A: rough lemon;
S: limon rugoso;
N: Rauhschalige Zitrone
A jambhiri-citrom a közönsĂ©ges citromhoz közel ĂĄllĂł faj, amelyet inkĂĄbb a trĂłpusokon termesztenek. A kis fĂĄk vagy cserjĂ©k körĂŒlbelĂŒl 1 cm hosszĂș, levĂ©lhĂłnalji töviseket viselnek. Elliptikus, legfeljebb 11 x 6,5 cm-es, szabĂĄlytalanul, gyengĂ©n csipkĂ©s szĂ©lƱ levelei 1 cm hosszĂș, nagyon gyengĂ©n szĂĄrnyas nyelƱek.
TermĂ©se: gömbölyƱ vagy fordĂ­tott tojĂĄs alakĂș, a kocsĂĄnynĂĄl bemĂ©lyedƑ, Ă©s vastag, tompa, kidomborodĂł csĂșcsba vĂ©gzƑdik; többnyire nagyobb, mint a közönsĂ©ges citrom termĂ©se. SĂĄrga hĂ©ja megĂ©rve durva szemölcsös, Ă©s a fehĂ©r albedo legfeljebb 1 cm vastag. Az endokarpium többnyire 11 gerezdre tagolĂłdik, amelyeket a durva, hĂĄrtyĂĄs vĂĄlaszfal körĂŒlvesz; a szĂ­ntelen vagy halvĂĄnysĂĄrga, ĂŒveges, nedvvel telt szƑrök tipikus citromĂ­zƱek. A termĂ©s közepĂ©n egy 1,5 cm-nĂ©l nem vastagabb, szivacsos, gyakran ĂŒreges központi "oszlop" van. A fĂ©lkör alakĂș vagy ferdĂ©n tojĂĄsdad, kissĂ© lapĂ­tott magok (13 x 8 mm) sĂĄrgĂĄsfehĂ©rek, alapjukon kihegyezettek.
Felhasznålåsa: a közönséges citrommal azonos módon. A növény jó oltóalany mås Citrus fajok szåmåra.
ElterjedĂ©se: feltehetƑleg IndiĂĄbĂłl szĂĄrmazik; a trĂłpusokon Ă©s szubtrĂłpusokon, kĂŒlönösen DĂ©l-ÁzsiĂĄban Ă©s Latin-AmerikĂĄban termesztik.
Rokon fajok: a citromhoz közel ĂĄllĂł, sĂĄrga bogyĂłjĂș faj az Ă©des citrom (C. limetta Risso), kis, gömbölyƱ, sĂĄrgĂĄszöld termĂ©sekkel, Ă©s a nagyon vastag hĂ©jĂș keserƱ citrom vagy citronĂĄt-citrom (C. medica L.)
  IV.
Sudachi (JapĂĄn)
Citrus sudachi
A yuzu közeli rokona, de kisebb, akkor szĂŒretelik le, amikor mĂ©g zöld a hĂ©ja. Szezonja ellentĂ©tes a yuzuĂ©val (nyĂĄr Ă©s Ƒsz). Fanyar levĂ©t Ă©s illatos hĂ©jĂĄt Ă©rtĂ©kelik. JĂłl megy a matsutake gombĂĄhoz.
  V.
Yuzu, japåncitrom, keserƱ narancs
Citrus aurantium (korĂĄbban C. junos)
Az egyik leghidegtƱrƑbb citrus, vadon nƑ Tibetben Ă©s KĂ­na belsejĂ©ben. FƑkĂ©pp a japĂĄnok termesztik, kĂ©sƑ Ƒsszel Ă©rik, sĂĄrgulĂł termĂ©se a tĂ©l közeledtĂ©t jelzi szĂĄmukra. Mandarin nagysĂĄgĂș, vastag, egyenetlen hĂ©jĂș, hĂșsa halvĂĄny, sok benne a mag, ezĂ©rt a leve meglehetƑsen drĂĄga. AromĂĄja kĂŒlönleges, kissĂ© emlĂ©keztet a zöldcitromĂ©ra. FƑleg a hĂ©jĂĄt hasznĂĄljĂĄk.
Kyushui kĂŒlönlegessĂ©g a yuzu-koshĂŽ, yuzuhĂ©jbƑl, zöld csilipaprikĂĄbĂłl Ă©s sĂłbĂłl kĂ©szĂŒlt paszta.
http://www.gourmetsleuth.com/yuzu.htm
Egyéb citrusok:
Iyo tangerine - Citrus iyo
Satsuma mandarin orange - Citrus unshiu
Sanbokan - Citrus sulcata
Shiikuwasha - Citrus depressa
Navel orange - Citrus sinesis var. brasilieneis
Valencia orange - Citrus sinensis
Oroblanco - Citrus paradisi
Kabosu - Citrus sphaerocarpa
Tangors - Citrus sinesis x reticulata
Tangelos - Citrus tangerina x grandis
Natsu-mikan - Citrus natsudaidai
Hassaku - Citrus hassaku
Hyuganatsu - Citrus tamurana
Pummelo / shaddock - Citrus grandis (large pear-shaped citrus)
Ponkan - Citrus reticulata
Lime - Citrus aurantifolia
Lemon - Citrus limon
 VI.
Foshou, buddha-keze citrom
Citrus medica v. sacrodactylis
Buddha's Hand Citron
A buddha-keze egy eredetileg IndiĂĄban Ƒshonos citrusfĂ©le, amely nĂĄlunk orvosi citrom nĂ©ven ismert. NevĂ©t termĂ©sĂ©nek kĂŒlönleges alakjĂĄrĂłl nyerte, amely kinyĂșjtott ujjakhoz hasonlĂ­t. A termĂ©s nem ehetƑ, viszont erƑs, ĂĄthatĂł, Ă©des illata miatt gyakorta tartottĂĄk szobĂĄban. Az erotikus irodalomban ĂĄltalĂĄban a fĂ©rfi nemi szervet szimbolizĂĄlja. A buddha-keze az Ƒszibarackkal Ă©s a grĂĄnĂĄtalmĂĄval egyĂŒtt a hĂĄrom szerencsehozĂł gyïżœïżœmölcs csoportjĂĄt alkotjĂĄk. Ha ezt a hĂĄrom gyĂŒmölcsöt egy kĂ©pen ĂĄbrĂĄzoljĂĄk, azt a kĂ­vĂĄnsĂĄgot fejezi ki, hogy a megajĂĄndĂ©kozott hosszĂș Ă©letƱ legyen Ă©s szĂŒlessen sok-sok fia. A hangzĂĄsbeli hasonlĂłsĂĄg miatt a buddha-keze (foshou) a "boldog hosszĂșĂ©let" (fu shou) jelkĂ©pe is. Ha pillangĂłval (die) egyĂŒtt ĂĄbrĂĄzoljĂĄk, akkor az ĂŒzenet azt fejezi ki, hogy a megajĂĄndĂ©kozott Ă©ljen 80 Ă©vig (die).
Citrus medica = citronåd, cédråtcitrom
0 notes
kertem · 1 year
Text
Tumblr media
0 notes
kertem · 1 year
Text
Tumblr media
0 notes
kertem · 1 year
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media
FenyƑk Ă©s örökzöldek szaporĂ­tĂĄsa
(via FenyƑk Ă©s örökzöldek szaporĂ­tĂĄsa - Ezermester 2017/12)
https://sokszinuvidek.24.hu/kertunk-portank/2019/09/25/fenyo-ultetes-magrol/
0 notes
kertem · 2 years
Photo
Tumblr media
(via SĂĄrgafejƱ kirĂĄlyka | Magyar MadĂĄrtani Ă©s TermĂ©szetvĂ©delmi EgyesĂŒlet) Ășj madĂĄr a kertĂŒnkben
0 notes
kertem · 2 years
Link
Új madĂĄr a kertĂŒnkben a hĂĄzi rozsdafarkĂș.
0 notes
kertem · 2 years
Video
ÖntözĂ©stechnika mĂĄskĂ©pp - Fiskars watering
0 notes
kertem · 2 years
Video
youtube
FÜVESÍTÉS: hogy csináltam a SIVATAGBÓL ilyen kertet 1 HÓNAP alatt?
0 notes
kertem · 2 years
Quote
LINK
ErdƑt, földet vennĂ©l Ă©s ezĂ©rt kell a vĂ©gzettsĂ©g? – AranykalĂĄszos Gazda kĂ©pzĂ©s
0 notes
kertem · 2 years
Photo
Tumblr media
ƐSZI LEVELEK
“Az Ƒsz derekĂĄn muszĂĄj beszĂ©lgetnĂŒnk az Ƒszi lombrĂłl, a lombhullatĂł fĂĄkrĂłl, cserjĂ©krƑl, a zöld”hulladĂ©krĂłl”, a fakivĂĄgĂĄsokrĂłl, fapĂłtlĂĄsrĂłl, a diĂłfĂĄkkal Ă©s az örökzöldekkel kapcsolatos makacs kĂ©nyszerkĂ©pzetekrƑl, s a fƑvĂĄrosi zöldfelĂŒletek csökkenĂ©sĂ©rƑl, aminek a kulcsa meglepƑ, de az Önök kezĂ©ben is van.MiĂ©rt? A mƱholdas infrafotĂł elemzĂ©seink szerint a fƑvĂĄros zöldfelĂŒletei a leginkĂĄbb a kertvĂĄrosok magĂĄnkertjeiben csökkennek. Kiemelt beruhĂĄzĂĄsok ide, zöldmezƑs ingatlanfejlesztĂ©sek oda, a zöldfelĂŒleti intenzitĂĄs csökkenĂ©se leginkĂĄbb a budai Ă©s a pesti “zöld” kerĂŒleteket sĂșjtotta az elmĂșlt 30 Ă©vben. Ennek egyik jellemzƑ oka a telkek fokozatos beĂ©pĂ­tĂ©se Ă©s leburkolĂĄsa: nagyobb hĂĄzzal, gĂ©pkocsiparkolĂłkkal, garĂĄzzsal, mellĂ©kĂ©pĂŒlettel, medencĂ©vel, terasszal, mƱfƱvel. Azaz az ingatlanfejlesztĂ©s Ă©s a tĂșlburkolĂĄs. De van egy mĂĄsik ok is: a kertmƱvelĂ©s hanyatlĂĄsa. KĂ©nyelmetlen Ă©s idƑrablĂł lett összeszedni a lombot, rĂĄhull a parkolĂł autĂłra, belehull a medencĂ©be: egyszerƱbb kivĂĄgni. DivattĂĄ vĂĄlt az örökzöld, ami egyformĂĄn nĂ©z ki minden Ă©vszakban. Megjött a diĂłfĂșrĂł lĂ©gy, rĂ©gĂłta itt van a rĂłzsafĂ©lĂ©k nagy csalĂĄdjĂĄt tĂĄmadĂł tƱzelhalĂĄs, a vadgesztenyĂ©t tĂĄmadĂł aknĂĄzĂłmoly vagy a több fajt is megcsĂłcsĂĄlĂł amerikai szövƑlepke. Ezek pusztĂ­tjĂĄk a kiskertek fĂĄit is, de a pĂłtlĂĄsuk nem Ă©rkezik. Ha Ă©rkezik, akkor is fƑkĂ©nt örökzöldekkel, pĂ©ldĂĄul tujĂĄval, hamisciprussal. Ha pedig össze is gyƱjtƑdik a lombhullatĂłk lombja, akkor is gyakorta vĂ©gzi az FKF zöldhulladĂ©k zsĂĄkjaiban, azaz kikerĂŒl a kertbƑl. Ezzel pedig Ă©rtĂ©kes tĂĄpanyagtĂłl fosztjuk meg a kertĂŒnket, szegĂ©nyebbĂ© tesszĂŒk azt. ElĂ©g nagy a baj. Azt lĂĄtjuk, hogy a Zöld Budapest egyik kulcsa a magĂĄnkertekhez valĂł hozzĂĄĂĄllĂĄs vĂĄltozĂĄsĂĄban van. Ugyanakkor ezeken a terĂŒleteken a terĂŒlet tulajdonosa az Ășr, ahol a fƑvĂĄros csak kĂ©rhet, szemlĂ©letet adhat ĂĄt. JĂł, de mit tegyen a kert tulajdonosa? Miben vĂĄltoztathat? A hosszĂș bevezetƑ utĂĄn a technokratĂĄkat mĂĄr elvesztettĂŒk, ezĂ©rt elsƑkĂ©nt beszĂ©ljĂŒnk a gyökĂ©rgombĂĄrĂłl.Minden fa Ă©s cserje szimbiĂłzisban Ă©l gombafonalakkal. Ez a mikorrhiza. A legerƑsebb ez a kapcsolat az Ƒsibb tƱlevelƱ örökzöldekkel, mert ott hajszĂĄlgyökerek mĂ©g nem fejlƑdtek ki. Itt 100%-ban a gombĂĄk segĂ­tik vĂ­zhez Ă©s tĂĄpanyaghoz a fĂĄkat, amelyek sekĂ©lyen gyökereznek a felszĂ­n közelĂ©ben. Mikor Ă©rzi jĂłl magĂĄt a mikorrhiza? Ha etetik. Többnyire az Ƒszi lomb, a komposzt a legjobb etetƑanyag, amit a fa alĂĄ halmozhatunk. Jobb helye van ott, mint a mƱanyag zsĂĄkokban. Lebomlik, nem veszĂ©lyes, takarja a talajt Ă©s gyommentesen tartja azt. Az ĂĄgyĂĄsokban is. Sokat emlegetjĂŒk manapsĂĄg a körforgĂĄsos gazdasĂĄgot. Ez az egyik legelemibb körforgĂĄsos gazdasĂĄg, a sajĂĄt kertĂŒnk körforgĂĄsa. Ahol a lomb nem nylonzsĂĄkokba szĂĄmƱzött Ă©s ad blue adalĂ©kkal mƱködƑ dĂ­zelteherautĂłkkal ezer tonna szĂĄmra elszĂĄllĂ­tott “hulladĂ©k”, hanem szĂĄllĂ­tĂĄs, Ă©getĂ©s, ĂșjrafeldolgozĂĄs nĂ©lkĂŒl helyben elƑállĂ­tott tĂĄpanyag, amit egyĂ©bkĂ©nt drĂĄga pĂ©nzen veszĂŒnk meg a barkĂĄcsĂĄruhĂĄzak kerti rĂ©szlegĂ©n. Csak a munkĂĄnkat igĂ©nyli, pĂ©nzt nem.MĂ©g a diĂł levele is komposztĂĄlhatĂł, a növekedĂ©sgĂĄtlĂł anyag, a juglanin is lebomlik a komposztban, a lebontĂł bacik Ă©s gombĂĄk alkotĂłelemeikre szedik szĂ©t. ApropĂł kerti munka. Lehet, hogy szemĂ©lyisĂ©gfĂŒggƑ is, de Ă©n azt tapasztalom, hogy kevĂ©s stresszoldĂłbb tevĂ©kenysĂ©g van a kerti munkĂĄnĂĄl. A zöld lĂĄtvĂĄnya, a madarak, a fĂ©ny, az illatok. Van benne valami az Ă©denkert hangulatbĂłl. SzemĂ©lyes Ă©den. FeltöltƑdĂ©s. Aki ezt belĂĄtja, azt mĂĄr megnyertĂŒk a lombhullatĂłknak fĂ©lig. Akiket mĂ©g gyƑzködni kell, azoknak itt van nĂ©hĂĄny tĂ©ny:- az AlpokaljĂĄt kivĂ©ve a csak egy balatonfelvidĂ©ki terĂŒletrƑl Ă©s nĂ©hĂĄny homoki terĂŒletrƑl tudunk, ahol a mi klĂ­mĂĄnkhoz alkalmazkodtak a tƱlevelƱ, pikkelylevelƱ örökzöldek. Azok ugyanis a csapadĂ©kot szeretik, ami nincs, sƑt egyre kevesebb van belƑle. Mivel sekĂ©lyen gyökereznek, a mĂ©lybƑl sem lesz nekik több vĂ­z, szĂłval Ƒk mennek el legelĂ©bb, ha vĂĄltozik klĂ­ma. A klĂ­ma mĂĄrpedig vĂĄltozik. Ez itt sosem volt az Alpesek, sem a sĂłs tengeri pĂĄrĂĄban gazdag mediterrĂĄn mĂ©g ha divat is mĂ­melni mindkettƑt a kiskertekben. - aki csak az örökzöldet szereti lĂĄtni a kertjĂ©ben, az lemond az Ă©vszakok ajĂĄndĂ©kairĂłl. A tavaszi virĂĄgzĂĄsrĂłl, a nyĂĄri termĂ©sekrƑl, az Ƒszi lombszĂ­nrƑl, a deres, zĂșzmarĂĄs ĂĄgak szĂ©psĂ©gĂ©rƑl. De lemond a tĂĄpanyagrĂłl, amit ingyen ad neki a kert. SzĂłval: ha ma valaki Ășjbudai, hegyvidĂ©ki, Ăłbudai, Ășjpesti, angyalföldi, zuglĂłi, kƑbĂĄnyai, sashalmi, mĂĄtyĂĄsföldi, cinkotai, rĂĄkosmentei, kispesti, wekerle-telepi, pesterzsĂ©beti, soroksĂĄri, csepel kertvĂĄrosi, budafoki, nagytĂ©tĂ©nyi kerttulajdonoskĂ©nt akar tenni valamit a fƑvĂĄrosi zöldĂ©rt, körforgĂĄsos gazdĂĄlkodĂĄsĂ©rt, klĂ­mĂĄĂ©rt, az a kertjĂ©ben kezdje. ÜltetĂ©sre, lombgyƱjtĂ©sre, komposztĂĄlĂĄsra, ĂĄgdarĂĄlĂĄsra, faaprĂ­tĂ©k talajtakarĂĄsra fel! Szezonja van. FelejtsĂŒk el a nylon zsĂĄkokat. MƱveljĂŒk sajĂĄt kertjeinket!”
0 notes
kertem · 3 years
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Medence környéki növényzet
0 notes
kertem · 3 years
Text
Fekete berkenye
Tumblr media
Termesztése:
Egyetlen kertbƑl sem hiĂĄnyozhat! VĂ­zigĂ©nyes, nĂĄlam NagykörƱben, az öntĂ©s talajon, /homokon/ bƑven termett, virĂĄgai szĂ©p fehĂ©r csokorban dĂ­szlik, valamint Ƒsszel levelei, ezernyi szĂ­nben pompĂĄznak. Persze gyakran locsoltam, Ă­gy tavasszal mĂĄjus vĂ©gĂ©n mikor a kötödĂ©s miatt szĂŒksĂ©ges, valamint jĂșlius elejĂ©n, mikor a termĂ©s fejlƑdĂ©snek indul. Nem szabad hagyni, hogy kiszĂĄradjon, ugyanis a gyökĂ©rzet viszonylagosan sekĂ©lyen helyezkedik el. Mikor megvĂĄsĂĄroljuk a berkenyĂ©t, akkor az ĂŒltetĂ©snĂ©l vigyĂĄzzunk, hogy mĂ©lyebbre ne ĂŒltessĂŒk, ugyanis tĂșlzott sarjadĂĄs indulhat be, ami nem elƑnyös szĂĄmĂĄra. Hajlamos a besƱrƱsödĂ©sre, de ezt kihasznĂĄlhatjuk Ƒsszel, mikor egyszerƱen kiĂĄsva, szĂ©tszedve, tovĂĄbb szaporĂ­thatjuk a töveket! IgĂ©nyli a kĂĄliumot, nem ĂĄrt, ha a kerti tƱztĂ©rbƑl a fahamuval Ă©vente egyszer körĂŒlvesszĂŒk. Könnyen gyökeresedik, Ă­gy Ƒsszel, szĂ©p szĂĄmmal jutunk szaporĂ­tĂĄsra alkalmas hajtĂĄshoz. Ehhez nem ĂĄrt feltölteni, mert Ă­gy könnyebben kapunk, gyökeres hajtĂĄsokat. Permetezni nem kell, bĂĄr ha a bundĂĄsbogĂĄr rĂĄjön, hogy van berkenyĂ©nk akkor hajlamos a virĂĄgokat lerĂĄgni akĂĄr tövig is.. Metszeni is szĂŒksĂ©ges, nem ĂĄrt kivĂĄgni a 7-8 Ă©ves töveket, mert mĂĄr azok kevĂ©sbĂ© teremnek, ugyanis a termĂ©s a hĂĄrom-öt Ă©ves ĂĄgakon talĂĄlhatĂł java rĂ©szt. A gyĂŒmölcsök julius elejĂ©tƑl augusztusig Ă©rnek be, jĂł tulajdonsĂĄga, hogy beĂ©rve sem potyog le, Ă­gy hagyhatjuk „tĂșl” Ă©rni is, ugyanis zamatosabb lesz. Persze szĂĄmolni kell a madarak garĂĄzdĂĄlkodĂĄsĂĄval is.
GyĂłgyhatĂĄsa:
Könyvet lehetne Ă­rni, jĂłtĂ©kony hatĂĄsĂĄrĂłl! A leglĂ©nyegesebb az antioxidĂĄns, mely erƑsĂ­ti a hajszĂĄlereket, Ă©lĂ©nkĂ­ti a vĂ©rkeringĂ©st. A szĂĄj betegsĂ©geinek gyĂłgyulĂĄsĂĄt, is erƑsĂ­ti. Ugyanakkor a bƑr Ă©s körömre is nagyon jĂł hatĂĄssal bĂ­r. ElƑsegĂ­ti az öregedĂ©st kĂ©sleltetƑ nukleinsavak elƑállĂ­tĂĄsĂĄt.
Miben segĂ­t az fekete berkenye?
Alzheimer kĂłr – Magas vĂ©rnyomĂĄs – Diabetes,(magas vĂ©rcukorszint csökkentĂ©sĂ©vel) – A diabetes ĂĄltali mĂĄsodlagos kĂĄrosodĂĄsok, hajszĂĄlerek falainak kĂĄrosodĂĄsa), RĂĄkos daganatok kĂ©pzƑdĂ©se (fƑkĂ©nt vastagbĂ©lrĂĄk). KedvezƑ hatĂĄssal van a keringĂ©si rendszerre Ă©s a szĂ­vre, szabĂĄlyozza a vĂ©rnyomĂĄst. MegszĂŒnteti a gyomor problĂ©mĂĄkat, (megelƑzi gyomorfekĂ©lyt). EltĂĄvolĂ­tja a nehĂ©zfĂ©meket a szervezetbƑl. MegelƑzi az Ă©relmeszesedĂ©st, enyhĂ­ti migrĂ©nt, vĂ©dƑ hatĂĄst gyakorol a belek mƱködĂ©sĂ©re. ErƑsĂ­ti a vĂ©rszegĂ©nysĂ©g elleni kĂŒzdelmet. ErƑsĂ­ti az immunrendszert, csökkenti a cukorbetegsĂ©g kockĂĄzatĂĄt. BefolyĂĄsolja Ă©s javĂ­tja a lĂĄtĂĄst (megakadĂĄlyozza a szĂŒrke hĂĄlyog kialakulĂĄsĂĄt Ă©s vĂ©di a szemet az UV sugĂĄrzĂĄstĂłl). HatĂĄsa javĂ­tja a memĂłriĂĄt, növeli a bƑr rugalmassĂĄgĂĄt (lassĂ­tja az öregedĂ©si folyamatot), SegĂ­t a krĂłnikus betegsĂ©gek, mint a rĂĄk, a Parkinson-kĂłr, bronchitis kialakulĂĄsĂĄnak megelƑzĂ©sĂ©ben, a betegsĂ©gek megelƑzĂ©sĂ©re, a mĂĄj Ă©s mĂĄs szervek, tovĂĄbbĂĄ a gyomor-bĂ©l traktusaiban.
Receptek:
FĂ©nyen elbomlik, emiatt a gyĂŒmölcsszörpöt, lekvĂĄrt Ă©rdemes sötĂ©tszĂ­nƱ ĂŒvegben tĂĄrolni!
Mi ĂĄltalĂĄban fagyasztjuk, Ă©s magĂĄban ĂĄltalĂĄban nem kĂ©szĂ­tĂŒnk belƑle italt vagy szörpöt. Több gyĂŒmölccsel egyƱt, mint pĂ©ldĂĄul a homoktövis, ribizli, /vörös Ă©s fekete/ fagyasztva rĂĄszĂłrjuk pl görög joghurtra, mĂ©zzel Ă­zesĂ­tjĂŒk. Ha lĂ©t kĂ©szĂ­tĂŒnk, akkor is fagyasztjuk legalĂĄbb 3 hĂ©tig mĂ©zzel Ă­zesĂ­tjĂŒk, adunk mĂ©g hozzĂĄ kevĂ©s citromsavat, hogy szĂ©p legyen a szĂ­ne.
HĂ©jĂĄban lĂ©vƑ növĂ©nyi szĂ­nezƑanyagot Ă©lelmiszerek szĂ­nezĂ©sĂ©re lehet hasznĂĄlni: : ha pĂ©ldĂĄul eperlekvĂĄrhoz adagoljĂĄk, annak szĂ­nĂ©t intenzĂ­vebbĂ© Ă©s tartĂłsabbĂĄ teszi.
UgyanezĂ©rt, valamint magas C-vitamin-tartalma miatt hasznĂĄljĂĄk mĂĄlnĂĄs joghurtokban is. Nagyon finom kompĂłt, lekvĂĄr vagy szörp kĂ©szĂ­thetƑ belƑle, az ĂĄtpasszĂ­rozott gyĂŒmölcsök pedig kivĂĄlĂł adalĂ©kĂĄul szolgĂĄlnak vadĂ©telek mellĂ©.
SzörpkĂ©szĂ­tĂ©s: ÁltalĂĄban a hideg szörpkĂ©szĂ­tĂ©s a jobb, mert jobban megƑrzi a vitaminokat, a fekete berkenyĂ©nĂ©l a magas csersavtartalom miatt kevĂ©s fahĂ©jat adunk hozzĂĄ ez jelentƑsen csökkenti a „hĂșzĂłs” Ă­zt. Csak annyit szabad beletenni ami mĂ©g nem Ă©rzƑdik ki!
A vörösbor erjesztĂ©sĂ©hez összezĂșzott szƑlƑbogyĂłkhoz kb 5%-nyi zĂșzott berkenyĂ©t adjunk, ennek hatĂĄsĂĄra kĂŒlönleges zamatĂș, mediterrĂĄn jellegƱ bor keletkezett.
Dzsem: Egy lĂĄbasban 25 dkg almĂĄt puhĂĄra fƑzĂŒnk 1 dl vĂ­zzel, hozzĂĄadjuk 25 dkg berkenye levĂ©t Ă©s 50 dkg cukrot. Kevergetve fƑzzĂŒk 5-10 percen ĂĄt, Ă©s mĂ©g forrĂłn ĂŒvegbe töltjĂŒk, fejtetƑre ĂĄllĂ­tva hƱtjĂŒk le.
0 notes
kertem · 4 years
Video
youtube
SĂĄrkĂĄnyfa
illatos sĂĄrkĂĄnyfa (Dracaena fragrans)
Illatos sĂĄrkĂĄnyfa (Dracaena fragrans)
A legismertebb dracĂ©na fajtĂĄnak tartjĂĄk, amely hatalmas, rendkĂ­vĂŒl a kukorica levelĂ©hez hasonlĂłakat növeszt. A levelei szĂ©lesek Ă©s csĂ­kosak, a törzsĂŒk tetejĂ©t lĂĄtvĂĄnyos levĂ©lĂŒstökök formĂĄzzĂĄk. A kertĂ©szetekben igen vĂĄltozatosan fordulnak elƑ, a kĂŒlönbsĂ©g egyes vĂĄltozatok között a levelekben Ă©s a leveleket dĂ­szĂ­tƑ csĂ­kok szĂ­nĂ©ben nyilvĂĄnul meg.
0 notes