Tumgik
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
Publikacja poprojektowa "Pola widzenia książki - opowieści otwarte"
Projekt graficzny i skład: Małgorzata Jabłońska
Layout: Piotr Szewczyk
Krój pisma "Pola W": Małgorzata Jabłońska, Piotr Szewczyk
Redakcja: Anna Duda
Tumblr media
„Pola widzenia książki — opowieści otwarte” to kontynuacja unikal-nego projektu edukacji  literackiej w korespondencji  z innymi dziedzinami  sztuki dla odbiorców  Biblioteki Śląskiej,  tym razem odnosząca się  do arteterapeutycznej funkcji literatury  i opowiadania, przy wsparciu artystów  i pisarzy XXI wieku.  Celem projektu jest  wzmocnienie roli biblioteki  aktywizującą społeczności  lokalne oraz wsparcie  dla czytelników w czasach  niepokoju i lęku poprzez  organizację cyklu wystaw  na bazie literatury,  interdyscyplinarnego  programu warsztatów  dla odbiorców (szczególnie  dla dzieci i młodzieży)  i spotkania finałowego. Projekt tworzy lokalną sieć  powiązań na rzecz promocji  literatury. Kompleksowa,  interdyscyplinarna oferta  kładzie nacisk na jakość  i innowacyjność działań  oraz wzmacnianie  potencjału indywidualnego  uczestników, ale także  potencjału instytucjonal- nego (m.in. w zakresie wzmacniania i poszerzania  sieci współprac).  
Do projektu zaprosiliśmy,  w charakterze partnerów,  szereg instytucji — szkół,  instytucji kultury i sztuki,  placówek wsparcia dla  osób z niepełnosprawnościami, świetlice, urząd  miasta i uczelnię wyższą.  
Daje to przestrzeń do  popularyzowania interdyscyplinarnych metod pracy  i proponowanego modelu  czytelnictwa w ofercie  edukacyjnej regionu.
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
issuu
Tym razem przedstawiamy kolejny efekt projektu "Pola widzenia książki – opowieści otwarte" - KARTY PRACY TWÓRCZEJ
Karty Pracy Twórczej są przeznaczone dla nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury. To przykładowe warsztaty, które zrealizowaliśmy podczas trwania projektu do wystaw "Opowieść wizualna". Zachęcamy do korzystania i przeglądania materiałów.
Celem projektu "Pola widzenia książki - opowieści otwarte" było wzmocnienie roli biblioteki aktywizującą społeczności lokalne oraz wsparcie dla czytelników w czasach niepokoju i lęku poprzez: organizację cyklu wystaw na bazie literatury, interdyscyplinarnego programu warsztatów dla odbiorców (szczególnie dla dzieci i młodzieży) i spotkania finałowego. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Autorki Kart Pracy Twórczej: Agnieszka Dąbrowska, Marta Staciwa, Irena Imańska, Katarzyna Łata, Ewa Kokot
Oprawa graficzna: Marta Staciwa
Fotografie: Iwona Wander, Anna Duda, Anastazja Hadyna, Kinga Hołda-Justycka, Justyna Rybak, Kamila Jurewicz
Korekta: Anna Duda
Link: https://issuu.com/domoswiatowybibliotekislaskiej/docs/karty_pracy_tw_rczej_dob_
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
youtube
Projekt realizowany był przez Bibliotekę Śląską z siecią współprac (szkoły i przedszkola, biblioteki, świetlice socjoterapeutyczne, instytucje kultury i sztuki, uczelnie wyższe, galerie sztuki współczesnej). Dofinansowany w ramach programu „Partnerstwo dla książki” na 2023 r. ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt „Pola widzenia książki - opowieści otwarte” był kontynuacją wieloletniego projektu edukacji literackiej w korespondencji z innymi dziedzinami sztuki. Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej co roku eksploruje inny aspekt edukacyjny, dostosowany do bieżących potrzeb odbiorców. Punktem wyjścia dla projektowania oferty „Pola widzenia książki – opowieści otwarte” była refleksja o harmonizującej i arteterapeutycznej funkcji literatury i opowiadania jako ważnego elementu budującego porozumienie między ludźmi. Jest to szczególnie ważne w dobie intensyfikujących się globalnych problemów i rosnącego kryzysu (ekonomicznego, klimatycznego, kulturowego, itd.). Chcieliśmy więc podkreślić rolę trwałości wypracowywanych przez lat metod i narzędzi pracy, a także zachęcić do wspólnego wielowymiarowego kontaktu przez sztukę z własną wrażliwością. Działania w ramach projektu odbyły się na przestrzeni czerwca-grudnia 2023 r., m.in.: - Cykl 3 wystaw pod hasłem „Opowieść wizualna”, prezentujących prace zaproszonych artystów i artystek (Katarzyna Łata, Sybilla Skałuba, Piotr Szewczyk) wraz z oprowadzeniami kuratorskimi dla wszystkich grup wiekowych. - Warsztaty artystyczne z poszczególnymi artystami, nawiązujące do wystaw (dla młodzieży). Warsztat z: Katarzyną Łatą (warsztat w Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek), Sybillą Skałubą (warsztat w pracowni Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach), Piotrem Szewczykiem (warsztat w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej). - Warsztaty literackie z Agnieszką Dąbrowską, nawiązujące do wystaw (dla dzieci i młodzieży) - Warsztaty artystyczno-literackie dla dzieci z Martą Staciwą i Ireną Imańską (dla dzieci) - Warsztaty artystyczno-muzyczne z Ewą Kokot i Zdzisławem Smucerowiczem dla dzieci (przedszkola). - Warsztaty wyjazdowe – „Książka przenika sztukę”. Prowadzenie: Ewa Kokot - Spotkanie finałowe - na którym odbyły się m.in.: wykład Jakuba Pacześniaka, Tomasza Ignalskiego i oprowadzenie autorskie Piotra Szewczyka
Autor filmu: Piotr Szewczyk
Fot.: Iwona Wander, Anna Duda, Anastazja Hadyna, Kinga Hołda-Justycka, Justyna Rybak, Kamila Jurewicz.
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
Tumblr media
To my: zespół Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej (Ewa Kokot, Anastazja Hadyna i Marcin Kapral). Chcielibyśmy Wam serdecznie podziękować za udział we wczorajszym finale projektu "Pola widzenia książki - opowieści otwarte". Projekt wiązał się z ogromem pracy i zaangażowania, ale dał nam też mnóstwo satysfakcji i radości. Nie udałoby się go zrealizować, gdyby nie udział przede wszystkim naszych wspaniałych uczestników projektu. Dziękujemy za Waszą obecność i kreatywność. Wyrazy podziękowania również dla wszystkich osób wspierających działania w zakresie organizacyjnym i merytorycznym. Serdecznie Wam wszystkim dziękujemy, za Waszą pracę na każdym etapie tworzenia "Pola widzenia książki - opowieści otwarte". Niedługo podzielimy się relacją z wydarzenia i efektami projektu
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
Polecamy uwadze zdjęcia Marzeny Bugały - Astaszow (Dziennik Zachodni) z wystawy Piotra Szewczyka "Doskonale trwające teraz" w Galerii Intymnej.
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Podsumowanie projektu "Pola widzenia książki - opowieści otwarte" zaczynamy od dokumentacji fotograficznej Iwony Wander z finału projektu.
Finał był okazją do spotkania wszystkich osób zaangażowanych w realizację projektu.
W programie wydarzenia odbył się m.in.:
wykład Tomasza Ignalskiego na temat funkcjonowania książki w przestrzeni miejskiej;
wykład Jakuba Pacześniaka na temat współczesnych kontekstów promocji i funkcjonowania literatury polskiej za granicą;
slajdowisko zdjęć ilustrujących przebieg projektu,
prezentację pozostałych efektów pracy i wystąpienie: Małgorzaty Jabłońskiej (identyfikacja wizualna projektu, publikacja) oraz koordynatorki projektu Anny Dudy (Karty Pracy Twórczej zaprojektowane przez Martę Staciwę i omówienie działań realizowanych w ramach projektu).
autorskie oprowadzenie Piotra Szewczyka po wystawie "Doskonale trwające teraz" w Galerii Intymnej
Wydarzenie realizowane w ramach dofinansowania MKiDN „Partnerstwo dla książki” na 2023 r.
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Warsztaty Marty Staciwy do wystawy "Doskonale trwające teraz"
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Dziś koncert z pięknymi dźwiękami i obrazami, a do tego jeszcze oprowadzenie dla najmłodszych po wystawie Piotra Szewczyka "Doskonale trwające teraz".
WARSZTATY MUZYCZNO-ARTYSTYCZNO-LITERACKIE:
Warsztaty adresowane do najmłodszej grupy odbiorców (przedszkola). Punktem wyjścia dla tych warsztatów jest poszukiwanie korespondencji literackich, muzycznych i plastycznych wobec wystaw w formule aktywizującej najmłodszego odbiorcę. Założeniem koncertów jest stymulowanie rozwoju dziecka poprzez wybrane fragmenty muzyki klasycznej i improwizacji, które odwołają się do naturalnych predyspozycji i zdolności dzieci.
Warsztaty poprowadzą doświadczeni edukatorzy z obu dziedzin: Zdzisław Smucerowicz oraz Ewa Kokot.
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Warsztaty literackie Agnieszki Dąbrowskiej (poetki i edukatorki) do wystawy Piotra Szewczyka "Doskonale trwające teraz" w Galerii Intymnej.
Warsztaty zrealizowano w ramach projektu "Pola widzenia książki - opowieści otwarte".
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Irena Izabela Imańska (artystka i edukatorka) podejmowała różne artystyczne tropy aby przybliżyć uczestnikom warsztatu wystawę Piotra Szewczyka "Doskonale trwające teraz". W projekcie "Pola widzenia książki - opowieści otwarte" staramy się aby dzieci i młodzież mogły twórczo rozwijać tematy, które poruszane są na wystawie w Galerii Intymnej. Każdy ma szansę aby opowiedzieć swoją opowieść, w tym przypadku poprzez sztukę.
Fot. Iwona Wander
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Warsztaty z Piotrem Szewczykiem - artystą i autorem wystawy "Doskonale trwające teraz" zrealizowanej w ramach projektu "Pola widzenia książki - opowieści otwarte". Licealiści stworzyli pracę wspólnie z artystą, która jest stałym elementem wystawy w Galerii Intymnej.
Fot. Iwona Wander
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
Tumblr media
Podczas finału projektu "Pola widzenia książki - opowieści otwarte" uczestnicy będą mogli również wysłuchać wykładu Tomasza Ignalskiego na temat funkcjonowania książki w przestrzeni miejskiej
Tumblr media
Tomasz Ignalski - pedagog kultury, trener, aktywny muzyk. Zajmuje się arteterapią oraz działaniami Community Arts. Absolwent Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, Wydziału Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie oraz Szkoły Liderów Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności. Absolwent programu
stażowego Visitor Leadership Departamentu Stanu USA, w ramach którego pracował w organizacjach pozarządowych związanych z kulturą w Waszyngtonie, St. Louis i Atlancie. Obecnie dyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury, wcześniej związany z Domem Kultury Batory, oraz katowickim „Spodkiem”. Jako badacz i edukator współpracował m.in z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Instytutem Korfantego w Katowicach, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, Kongresem Obywatelskim, oraz Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w Warszawie.
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
Tumblr media
Podczas finału projektu (Finał projektu "Pola widzenia książki - opowieści otwarte") uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładu Jakuba Pacześniaka na temat współczesnych kontekstów promocji i funkcjonowania literatury polskiej za granicą.
Tumblr media
Jakub Pacześniak – poeta, tłumacz. Z wykształcenia polonista i bohemista. Wydał kilka zbiorów wierszy. Przetłumaczył z języka czeskiego między innymi prozę Bohumila Hrabala, a na potrzeby scen operowych, w tym Opery Narodowej – libretta i cykle pieśni do muzyki Antonína Dvořáka i Leoša Janáčka. Jego wiersze ukazały się również w językach: angielskim, czeskim, słowackim, ukraińskim, węgierskim i serbskim. Pracował jako nauczyciel akademicki na uniwersytetach w Ołomuńcu, Budapeszcie i Bańskiej Bystrzycy. Obecnie zatrudniony w Instytucie Książki, zajmuje się programami dla tłumaczy, opracowuje katalogi nowej polskiej literatury. Jest dyrektorem programowym odbywającego się w Rzeszowie Literackiego Festiwalu „Międzysłów Karpat”.
Fot. Anita Jost
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
Tumblr media
Finał projektu „Pola widzenia książki – opowieści otwarte”, realizowanego w ramach dofinansowania MKiDN „Partnerstwo dla książki” na 2023 r. To był dla nas obfity w działania rok, wzmacniający istniejące współprace, ale i dający przestrzeń na nowe odkrycia, szczególnie w obszarze wątków arteterapeutycznych w spotkaniu z literaturą, którym przyglądaliśmy się w tym roku w naszym projekcie. Finał jest ważną okazją do podsumowania działań i wspólnego spotkania się.
Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia o godz. 11:00 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, w naszej siedzibie przy ul. Francuskiej 12. Wstęp wolny. Obowiązują zgłoszenia mailowe: [email protected]
W programie wydarzenia przewidujemy:
- przywitanie gości i podziękowania dla uczestników i realizatorów projektu
- słowo wstępne Kierowniczki Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej Ewy Kokot
- wykład Tomasza Ignalskiego na temat funkcjonowania książki w przestrzeni miejskiej,
- wykład Jakuba Pacześniaka na temat współczesnych kontekstów promocji i funkcjonowania literatury polskiej za granicą,
- slajdowisko zdjęć ilustrujące przebieg projektu,
- prezentację pozostałych efektów pracy przez autorki: Małgorzata Jabłońska (identyfikacja wizualna projektu, publikacja) i Marta Staciwa (Karty Pracy Twórczej) oraz koordynatorki projektu,
- przekazanie podziękowań dla instytucji i placówek - partnerów projektu,
- oprowadzanie autorskie dla młodzieży i dorosłych po wystawie Piotra Szewczyka „Doskonale trwające teraz”.
0 notes
pwk-opowiesciotwarte · 4 months
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami piękną dokumentacją wystawy Piotra Szewczyka "Doskonale trwające teraz" zrealizowaną przez Iwonę Wander, która współpracuje z nami przy projekcie "Pola widzenia książki - opowieści otwarte". Praca z Iwoną to czysta przyjemność, bo doskonale potrafi pokazać nastrój wystaw i prac artystów.
0 notes