Tumgik
solarrayoptics · 1 year
Text
FORMALISM
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Text
Tumblr media
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Text
Tumblr media
Happy 90th Birthday to Mickey Mouse! (11/18)
100 notes · View notes
solarrayoptics · 1 year
Text
Tumblr media
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Video
youtube
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Video
youtube
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Video
youtube
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Text
Magnum Opus
ir tikai sācies, tas ir tikai sākums. Pateicības Valdim, Indriķim, Jānim un Zinātnes Padomei par atbalstu ilgterminjā un izturību. Gaidam nākamās saulainās dienas. Jāizmēģina visi trīs stendi kopā vienlaicīgi ALFAS zālē - tumsā. Tas būs kautkas.  
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Text
LU Zinātņu Māja 10.03.2023
Sākās pirmās saulainās dienas, Martā. Bija dažas labas arī pirms tam, bet tajā laikā Jānis bija Israēlā un viens pats īsti nevarēju grozīties pa LU pagrabiem. Sagaidīju vienu dienu, kad uz vietas ir Jānis, ir arī saulaina diena un arī es pats. Izvilkām vienu no trīs saules zaķu verķiem uz pirmo stāvu Zinātņu Mājā pie galvenās ieejas. Sapildījām prizmu akvārijus ar ūdeni un nolikām vestibilā. Iepriecināja tas, ka tikko parādījās gaismas efekts - tā uzreiz VISI vilka ārā savus telefonus , fotografēja efektu, līda iekšā krāsainajā gaismā, bildējās, filmējās, nāca skatīties un kustināt ro spoguļu palagu un visādi tur ņēmās kā nu kurš mācēja. Paši. Uzreiz saprata, kās tā ir par štelli, ko ir jādara. Emocionālais tests ir iziets. Par to esmu ļoti priecīgs. No malas tākā novēroju to visu jampadraci, kas tur notikās. Iepazinos uzreiz ar kādām 4-5 meitenēm, visas ļoti apmierinātas, smaida un miedz ar aci. Nu kapitāli. Ja meitenēm patīk, tad jau tā ir puse no panākumiem vismaz un varūt pat vairāk. Būs jāuzliek kautkādu atsauci uz mani kā autoru, LU Zinātnes Padomi kā projekta atbalstītāju. Doma ir pielikt arī ziedojumu kasti, lai met naudu projekta attīstībai. Tas būt perfekti - kautkādu krājkasīti vai pat savu bankas kontu tur uzrakstīt, lai katrs, kas grib, var piemest lielajam darbam.
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Text
LU Zinātņu Māja 10.03.2023
Tumblr media
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Text
LU Zinātņu Māja 10.03.2023
Tumblr media
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Text
LU Zinātņu M��ja 10.03.2023
Tumblr media
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Text
LU Zinātņu Māja 10.03.2023
Tumblr media
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Text
TAISĪT LIETAS
Vienmēr esmu kautko taisījis, būvējis, skrūvējis, projektējis un tamlīdzīgi. Pamatskolā pirmajās klasēs bija darbmācības pulciņš. Godīgi sakot, darbnīcas apstākļi pirmajās klasēs bija labāki !!! par LU FMOF darbnīcu, nebija tikai pieredzes un ar datoru vadāmu iekārtu, kā lāzeri, 3D printeri. Uzskatu, ka LU FMOF darbnīcai jābūt pilnīgi citā līmenī - instrumentu izgatavošanas klases darbnīcai. Daudzi reāli aplaužas, jo nevar neko paveikt, ārpakalpojumi ir iespējami retu reizi, un tas ir parasti dārgi, ilgi, nepareizi uztaisa utt. Visam jābūt uz vietas, kā labākajās pasaules universitātēs - mehāniskās darbnīcas ar reālām apstrādes operāciju iespējām. Kādus 4 gadus ikdienā piestaigāju pie kaimiņa metālapstrādes darbnīcā taisīt lietas, ko vēlējos, dizainu, fizikas instrumentus, visu ko. Pusgadu biju juveliera māceklis. Gatavojoties studijām Mākslas Akadēmijā un tur arī pastudējot, daudz ko iemācījos no amatniecības, manufaktūras lietām, grafikas. Vasarnīcas darbnīcā vasarās taisīju visu ko, ir bijuši ūdeņraža aparāti, vēja ģeneratori, skulptūras no žagaru buntēm, visādi griežamie aparāti, giljotīnas utt. Bērnībā pagalmā taisījām visu ko, plostus, štābus, bet arī ieročus, no kuriem dažus, ja tagad atceros, novērtēju kā visai nopietnu bruņojumu, ir bijušas raķetes, gaisa šautenes, sprāgstvielas, arbaleti. 
Reiz spridzinot kautkādu kasti ar paštaisītu pulveri, sprādziens un uzliesmojums bija tik liels, ka visi 4 vai 5 uz laiku zaudējām redzi. Kādu minūti vai divas visi reālā stresā viens pie otra pieķērušies sabļaustījāmies par tēmu:’’ eu es neredzu neko, Tu redzi?” ‘’Nē, es arī neko neredzu’’. Pēc minūtes divām pamazām atgriezās redze un tika konstatēts fakts, ka man biksēm nav vienas staras, kādam nodeguši mati un uzacis un tādā garā. 
Reiz uz ielas ar šveices naža palīdzību izrāvu metāla gabalu, kurš bija iestrēdzis dziļi pirkstā aiz naga Čuikinam - vietējam radio inženierim, kurš bija uztaisījis savu radio staciju pagalma apraidei. Spridzinājām patronas, sitot tās ar akmeņiem, Trāpīja aiz naga paliela metāla gabals. Čuikins bļāva un prasīja palīdzību. Es to lietu izņēmu ar šveiču naža palīdzību. Ir bijuši arī dīvāni ar pienaglotām slēpēm, kuri vilkti uz vietējo šautuves kalnu, lai ar tiem laistu lejā ziemā. 
Pie čoma Kaspara Tukumā pēc dievnama apmeklējuma šabatā, Kaspars mūs izklaidēja, braucot pa Tukuma latvāņu laukiem, tieši virsū latvāņiem. Sākumā bija jautri, bet kautkādā brīdī sapratām, ka mašīnai nedarbojas sajūgs un nevar pārslēgt ātrumus. Izkāpjot ārā, konstatējām, ka pazudis ir arī mašīnas nummurs un pagrieziena rādītājs. Latvānis bija ticis zem motora un iekšā motorā, kautko salauzis, kautko salocījis. Kautkā aizbraucām līdz vietējām garāžām, kur vietējie veči mums ļāva pieturēt. Apmēram stundas laikā es salaboju visu, kas bija saistīts ar sajūgiem un ātrumu pārslegšanu, uz vietas, no nekā, izgatavojot salauztās detaļas. Pēc tam Tukuma lidostā, no kuras netālu ir milzīgi latvāņu lauki, atradām arī mašīnas nummuru un pagrieziena rādītāju. Par paveikto latvāņu laukā un vietējās garāžās bijām priecīgi, bet izlēmām šabatā vairs negrēkot. Sestdiena tomēr jāvēltī atpūtai un attiecībām ar lielo arhitektu. 
Man ir vienalga ko taisīt. Es visu laiku kautko taisu. Manas taisītās skrūvju raķetes skaitījās pašas labākās pagalmā, kādu laiku taisīju priekš visiem. Sprāgstot, skrūves lidoja pa gaisu un kaimiņu dusmīgajām tantēm trāpīja arī logos. Īstenībā visi darbnīcu darbi ir līdzīgi, principā arī ēst gatavošana virtuvē tas pats vien ir. Reiz pavasarī, visi astoņi apgāzušies ar plostu Tatru upē, kurā rīko pasaules čempinoātus kanoe airēšanā, no upes izvilku divus cilvēkus, pa starpai pārķerot visus airus un pašu plostu, kurš varēja arī aizpeldēt ļoti tālu prom un netiktu atrasts. Tas gan nav tieši saistītas lietas ar darbnīcu darbiem, tomēr man pašam tas liekas kautkā saistīti, nevaru pateikt gan tieši kā un kāpēc. Tajā vienkārši ir kautkāda roku veiklība, situācijas ķeršana gaisā, būšana momentā.  Bildē zemāk - instalācija no īstiem gleznu rāmjiem un paspartou izgriezumiem - viss, kas paliek pāri no gleznu ierāmēšanas - uztaisīju vairākas šādas instalācijas. Varbūt jāuztaisa kādu izstādi būs kādreiz. Saitē pārējie darbi no šīs sērijas. 
https://universalantiart.wordpress.com/antiart-cornerpiece/
Nekad neesmu taisījis kautkādus portfolio vai publicējis savas taisītās lietas. Ja to darītu, šobrīd jau sanāktu vesela grāmata. Rīgas Juridiskajai Augstskolai uztaisīju tribīnes, ko izmanto svētkos, semināros, pieņemšanās, izlaidumos. No manām taisītajām tribīnēm tagad jau ir runājuši teju visi vērā ņemamie politiķi, prominences no ārzemēm, arī prezidents Levits, kurš ir biežs viesis RGSL augstskolā Strēlnieku ielā. Levita fotogrāfiju pārzīmēju pēc viņa svītas cilvēka lūguma, būšot uz vāka kautkādai citātu grāmatai. Pārzīmēju fotogrāfiju vektorgrafikā uz Adobe Illustrator programmas. LĪdzīgā veidā esmu pārzīmējis vēl vismaz 60 portretus, katram veltot apmēram 2-3 dienas nepārtraukta darba. Šo pārzīmēšanas stilu esmu nodēvējis par VektorRealismu - līdzīgi kā foto realisms vai hiperrealisms, tikai vektorgrafikā. Pārzīmēta tiek katra detaļa atsevišķi, tie nav fotošopa efekti vai kautkādi filtri. TIkai tehniski pārvilkta katra detaļa, gaismas, ēnas, krītošās ēnas, refleksi, atspīdumi - līdz tiek panākts zīmējums, kurš izskatās kā dzīvs. Mākslas Akadēmijā apgūtās zīmēšanasun gleznošanas prasmes lieti noder šādā smalkā darbā. Jāpiemin arī Pēteris Aulmanis - Ogres Mākslas Skolas direktors, kura privātajā studijā pavadīju gandrīz katru dienu pusotru gadu. Man bija pat pašam sava atslēga no studijas jumta stāvā ar izeju uz terasi. Zīmēt iemācījos tieši tur. 
Tālāk jau tuvāk gaismas instalācijas lietai, šis bija tāds ievada teksts par un ap. 
V/
Tumblr media Tumblr media Tumblr media
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Photo
Tumblr media
Kādu dienu šeit ielikšu arī izgatavotās iekārtas efekta video. Ļoti gaidu saulainu dienu, lai veiktu eksperimentu. Jāsaka, ka, lai arī izgatavotā iekārta ir 10x lielāka un kvalitatīvāka par iepriekšējiem mdeļiem, tur ir vēl ko pilnveidot un darīt.  Es plānoju izgatavot iekārtai jaunu versiju. Tehniski sarežģītāku, varbūt arī lielāku. Tam ir vajadzīga iepriekš zināma vieta, kur iekārta tiks izvietota, kautkāds finanasējums un labi aprīkota mehāniskā darbnīca. Dažus nestandarta instrumentus plānoju izgatavot pats.
Iekārtai, kura tika izgatavota, aptuvenas izmaksas bija ap 10 000 Eur. Iekārtu izgatavoju apmēram 1.5-2 gadu laikā, ieskaitot R&D posmu. Pašu iekārtu pēc mēroga modeļa parauga izgatavoju 2 mēnešu laikā, izmaksas apmēram 3000 Eur. Tās summas atbilst materiālu izmaksām - tik cik samaksāju par materiāliem veikalos. Darbs un darbnīcas izmaksas te nav iekļautas. Nākamajam iekārtas modelim vajadzētu apmēram 100 000 Eur un arī kādu gadu vai divus izmēģinājumu posmu, lai pēc tam pāris mēnešu intensīvā režīmā uzgrieztu kautko jau monumentālu :)
0 notes
solarrayoptics · 1 year
Text
VAJAG SAULI
Tā lieta vēl nav gatava Bet nav arī saules, lai izmēģinātu to, kas jau būtu gatavs. Saules nav vispār. Ziemas mēnešos te Latvijā ir apmēram 2-3 stundas nedēļā, vidēji. Ir bijuši mēneši, kad nedēļas norma izpildās meneša laikā utt. Es slikti panesu rudeņus un ziemas. Pavasarī ap februāri, martu, kad parādās saule, sāku iet peldēties uz Daugavu Ogrē. Pieteik!
Bildēs var redzēt - tipiska diena ap plkst 12-13 Latvijas ainavā, ziemas periodā. Nevar saprast, kur sākās debesis un beidzās šīferis. Tās ir šīfera debesis vai debešķīgs šīferis? Tas nekam neder, vajag skaidrību. Salīdzinājumam normāla diena pavasarī. Vot to es saprotu!
 Gaismas efekts šobrīd ir apmēram 10x reizes lielāka apjoma nekā iepriekšējais. Iepriekšējais bija uz 518 spoguļu trijstūriem. Šobrīd visas trīs uztaisītās iekārtas darbinot reizē būtu ap 5300 trijstūru spoguļu, jeb krāsainu sauleszaķu. Arī tas, ka spektra joslu platums ir lielāks dēļ daudz lielākām prizmām, kuras kopā tagad ir 3 gab.. Es gribu redzēt kā tas izskatās. 
Tumblr media Tumblr media
0 notes