Kidan: Piece of Darkness (Nakamura Yoshio, Asato Mari, Ohata Hajime, Iwasawa Hiroki, Naito Eisuke & Shiraishi Koji, 2016)
Aren’t horror anthologies a consistent bag of excellence? The structure gimmick here is letters sent to a ghost story writer. They mostly follow the same pattern of someone seeing a ghost, that ghost trailing them to no real consequence. I’m sure she gets letters like this all the time, and this really has all the excitement of going through someone’s work inbox. Absolute standout and maybe the greatest movie of all time was one of Eisuke Naito’s about kids running about a graveyard and one by one falling down on to things or having things fall down onto them. Asato Mari’s were more in that creepy ghost pounding a door or staring at you vein.
3 notes
·
View notes
THE ABCS OF DEATH 2
02/10/2014
Summary: Another 26-chapter anthology that showcases death in all its vicious wonder and brutal beauty.
Genre: Comedy | Horror
Director: Rodney Ascher, Julian Barratt, Robert Boocheck, Alejandro Brugués, Kristina Buozyte, Alexandre Bustillo, Larry Fessenden, Julian Gilbey, Jim Hosking, Lancelot Oduwa Imasuen, E.L. Katz, Aharon Keshales, Steven Kostanski, Marvin Kren, Juan Martínez Moreno, Erik Matti, Julien Maury, Robert Morgan, Chris Nash, Vincenzo Natali, Hajime Ohata, Navot Papushado, Bill Plympton, Dennison Ramalho, Todd Rohal, Jerome Sable, Bruno Samper, Jen Soska, Sylvia Soska, Sôichi Umezawa
Starring: Tristan Risk
0 notes
Puroresu Best Bout Listing for January 2017
All Japan Pro Wrestling
Kento Miyahara, Jake Lee & Naoya Nomura vs. Suwama, Joe Doering & Hikaru Sato, 1/2 @ Korakuen Hall
Zeus & The Bodyguard vs. Takao Omori & Manabu Soya, 1/3 @ Korakuen Hall
Keisuke Ishii vs. Yuma Aoyagi, 1/3 @ Korakuen Hall
Kento Miyahara vs. Takao Omori, 1/15 @ Hakata StarLanes
Big Japan Pro Wrestling
Kohei Sato & Shuji Ishikawa vs. Daisuke Sekimoto & Yuji Okabayashi, 1/2 @ Korakuen Hall
Daisuke Sekimoto vs. Yoshihisa Uto, 1/29 @ Nagoya Diamond Hall
DRAGON GATE
Shingo Takagi, T-Hawk & El Lindaman vs. Masato Yoshino, Ben-K & Kotoka, 1/18 @ Korakuen Hall
Dramatic Dream Team
HARASHIMA vs. Mike Bailey, 1/3 @ Korakuen Hall
Jun Kasai vs. Akito, 1/3 @ Korakuen Hall
Konosuke Takeshita vs. Kazusada Higuchi, 1/7 @ Kasukabe Fureai
KUDO, Yukio Sakaguchi & Masahiro Takanashi vs. Makoto Oishi, Shunma Katsumata & MAO, 1/7 @ Kasukabe Fureai
KUDO Vs. Tetsuya Endo, 1/8 @ Aichi Sports Center
Konosuke Takeshita & Mike Bailey vs. Masakatsu Funaki & Yukio Sakaguchi, 1/9 @ Osaka Oyodo Center
HARASHIMA vs. Daisuke Sasaki, 1/9 @ Korakuen Hall
Konosuke Takeshita vs. KUDO, 1/29 @ Korakuen Hall
DNA - Kouki Iwasaki vs. Ryota Nakatsu, 1/7 @ Kasukabe Fureai
BASARA - Isami Kodaka vs. FUMA, 1/6 @ Shinkiba 1stRING
BASARA - Isami Kodaka & Takumi Tsukamoto vs. Ryuichi Sekine & Ryota Nakatsu, 1/8 @ Osaka Oyodo Center
Ganbare - Kenshin Ohka & Osamu Nagamaguchi vs. Ken Ohka & Shuichiro Katsumura, 1/21 @ BASEMENT MON☆STAR
New Japan Pro Wrestling
Kazuchika Okada vs. Kenny Omega, 1/4 @ Tokyo Dome
Tetsuya Naito vs. Hiroshi Tanahashi, 1/4 @ Tokyo Dome
Hirooki Goto vs. Katsuyori Shibata, 1/4 @ Tokyo Dome
Hiroshi Tanahashi, Manabu Nakanishi & Ryusuke Taguchi vs. SANADA, EVIL & BUSHI, 1/5 @ Korakuen Hall
Volador Jr. vs. Ultimo Guerrero, 1/22 @ Korakuen Hall
Pro Wrestling NOAH
Katsuhiko Nakajima vs. Takashi Sugiura, 1/7 @ Korakuen Hall
Go Shiozaki & Maybach Taniguchi vs. Naomichi Marufuji & Atsushi Kotoge, 1/7 @ Korakuen Hall
Hajime Ohara vs. Taji Ishimori, 1/7 @ Korakuen Hall
Katsuhiko Nakajima vs. Kenoh, 1/9 @ Korakuen Hall
Takashi Sugiura vs. Kaito Kiyomiya, 1/9 @ Korakuen Hall
Takashi Sugiura vs. Atsushi Kotoge, 1/11 @ Yokohama Radiant
Go Shiozaki & Maybach Taniguchi vs. Kenoh & Masa Kitamiya, 1/21 @ EDION Osaka, 2nd
Hajime Ohara vs. Daisuke Harada, 1/21 @ EDION Osaka, 2nd
Pro Wrestling ZERO1
Kohei Sato vs. Yusaku Obata, 1/1 @ Korakuen Hall
Kohei Sato & Shogun Okamoto vs. Yusaku Obata & KAI, 1/14 @ Shinika 1stRING
Masakatsu Funaki vs. Masato Tanaka, 1/22 @ EDION Osaka, 2nd
WRESTLE-1
Masayuki Kono vs. Manabu Soya, 1/8 @ Korakuen Hall
Kaz Hayashi & Kotaro Suzuki vs. Daiki Inaba & Yusuke Kodama, 1/8 @ Korakuen Hall
MAZADA vs. Andy Wu, 1/8 @ Korakuen Hall
Koji Doi & Kumagoro vs. Daisuke Sekimoto & Yuji Okabayashi, 1/25 @ Shinjuku FACE
Daiki Inaba vs. Shinjiro Otani, 1/25 @ Shinjuku FACE
MISC/INDIES
FREEDOMS - Daisuke Masaoka vs. Yuya Susumu, 1/3 @ Shinkiba 1stRING
HEAT-UP - Kazuhiro Tamura vs Rocky Kawamura, 1/19 @ Shinyurigaoka 21 Hall
VKF - Koji Kanemoto vs Masamune, 1/21 @ Osaka Fukushima Center
Guts World - Keizo Matsuda & YUJI KITO vs. Masked Mystery & Daisuke, 1/24 @ Shinkiba 1stRING
Guts World - Mr. Gannosuke, Guts Ishijima, Michio Kageyama vs. Masao Orihara, Dick Togo, Amigo Suzuki & Liang Ping, 1/24 @ Shinkiba 1stRING
FREEDOMS - Yuya Susumu & HAYATA vs. Takashi Sasaki & Dyna Mido, 1/29 @ Moriguchi Gym
K-DOJO - Ayato Yoshida & Kyu Mogami vs. Kengo Mashimo & Ayumu Honda, 1/29 @ Blue Field
JOSHI SELECTION
OZ-A - Hiroyo Matsumoto vs. Kyoko Kimura, 1/8 @ Shinjuku FACE
OZ-A - Hikaru Shida & Syuri vs. Hiroyo Matsumoto & Kagetsu, 1/8 @ Shinjuku FACE
WAVE - Misaki Ohata & Ryo Mizunami vs. Kyoko Kimura & Kagetsu, 1/8 @ Shinjuku FACE
Sendai Girls - Chihiro Hashimoto vs. Aja Kong, 1/9 @ Shinjuku FACE
Stardom - Io Shirai vs. Viper, 1/15 @ Korakuen Hall
Stardom - Yoko Bito & Kairi Hojo vs. Kay Lee Ray & Nixon Newell, 1/15 @ Korakuen Hall
Tokyo Joshi - Yuu vs. Shoko Nakajima, 1/21 @ BASEMENT MON☆STAR
Kyoko Kimura Retirement - Kyoko Kimura, Hana Kimura & ISAO vs. Minoru Suzuki, Aja Kong & Meiko Satomura, 1/22 @ Korakuen Hall
SEAdLINNNG - Nanae Takahashi vs. Arisa Nakajima, 1/26 @ Korakuen Hall
WAVE - Yumi Ohka & Yuki Miyazaki vs. Misaki Ohata & Ryo Mizunami, 1/28 @ Shinkiba 1stRING
JWP - Hanako Nakamori vs. LEON, 1/29 @ KFC Hall
Stardom - Kairi Hojo vs. Nixon Newell, 1/29 @ Shinkiba 1stRING
2 notes
·
View notes
CALIFICACIÓN PERSONAL: 3 / 10
Título Original: The ABCs of Death 2
Año: 2014
Duración: 125 min.
País: Estados Unidos
Director: Rodney Ascher, Bill Plympton, Erik Matti, Julien Maury, Alexandre Bustillo,Marcus Dunstan, Kristina Buozyte, Bruno Samper, Vincenzo Natali,Larry Fessenden, E.L. Katz, Jen Soska, Sylvia Soska, Aharon Keshales,Jim Hosking, Navot Papushado, Dennison Ramalho, Lancelot Imasuen,Julian Gilbey, Jerome Sable, Robert Morgan, Julian Barratt, Todd Rohal,Alejandro Brugués, Steven Kostanski, Hajime Ohata, Chris Nash, Robert Boocheck,Juan Martínez Moreno, Sôichi Umezawa
Guion: Alex de la Iglesia, Rodney Ascher, Bill Plympton, Erik Matti, Julien Maury, Alexandre Bustillo, Marcus Dunstan, Kristina Buozyte, Bruno Samper, Vincenzo Natali, Larry Fessenden, E.L. Katz, Jen Soska, Sylvia Soska, Aharon Keshales, Jim Hosking,Navot Papushado, Big Bad Wolves, Dennison Ramalho, Lancelot Imasuen, Julian Gilbey, Jerome Sable, Robert Morgan, Julian Barratt, Todd Rohal, Alejandro Brugués, Steven Kostanski, Hajime Ohata, Chris Nash
Música: Jeremy Gillespie, Mads Heldtberg, Haim Frank Ilfman, Sergio Moure, Alex Khaskin,Kyle Newmaster, Vytis Puronas, Raphael Gesqua, Stefan Will
Fotografía: Jon Britt, Nick Gillespie, Adam Hall, Clay Liford, Alex Gomez, Antoine Sanier, Ioana Vasile, Mahlon Todd Williams, John Rutland
Reparto: Martina García, Miguel Ángel Muñoz, Victoria Broom, Béatrice Dalle,Laurence R. Harvey, Alan McKenna, Jason Cabell, Ian Virgo, Lauren Molina,Mark Grossman, Ryan Winsley, Petra Lo, Olivia Bremner, Eric Jacobus, Iman Haji,Alys Crocker, Andy Nyman, Gary Reimer
Productora: Drafthouse Films / Magnet Releasing / Timpson Films / Okta / Rook Films / Shaiker
Género: Comedy, Horror
http://www.imdb.com/title/tt2926810/
TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=w9eP4GEXM1w
1 note
·
View note
Puroresu Best Bout Listing for May 2017
All Japan Pro-Wrestling
Zeus & The Bodyguard vs. Jake Lee & Naoya Nomura, 5/22 @ Osaka Moriguchi Citizen Gym
Zeus & The Bodyguard vs. Daichi Hashimoto & Hideyoshi Kamitani, 5/20 @ Yokohama Radiant Hall
Kento Miyahara vs. Shuji Ishikawa, 5/21 @ Korakuen Hall
Zeus & The Bodyguard vs. Kengo Mashimo & KAI, 5/21 @ Korakuen Hall
Hikaru Sato vs. Black Tiger VII, 5/21 @ Korakuen Hall
Jun Akiyama vs. Mitsuya Nagai, 5/21 @ Korakuen Hall
Suwama, Atsushi Aoki & Hikaru Sato vs. Atsushi Onita, Ichiro Yaguchi & Hideki Hosaka, 5/28 @ Chigasaki Gym Kanagawa
Big Japan Pro-Wrestling
Hideki Suzuki vs. Yuji Okabayashi, 5/5 @ Yokohama Cultural Gym
Abdullah Kobayashi vs. Masaya Takahashi, 5/5 @ Yokohama Cultural Gym
Hideki Suzuki, Yoshihisa Uto & Takuya Nomura vs. Abdullah Kobayashi, Masaya Takahashi & Takayuki Ueki, 5/15 @ Act City Hamamatsu
Hideki Suzuki vs. Hideyoshi Kamitani, 5/25 @ Korakuen Hall
Daisuke Sekimoto & Yuji Okabayashi vs. Ryota Hama & Yasufumi Nakanoue, 5/25 @ Korakuen Hall
Daisuke Sekimoto & Yuji Okabayashi vs. Tsutomu Oosugi & Hercules Senga, 5/28 @ Aichi Diamond Hall
DRAGON GATE
YAMATO vs. Cyber Kong vs. Naruki Doi vs. Shingo Takagi vs B×B Hulk, 5/5 @ Aichi Gym
CIMA & Dragon Kid vs. T-Hawk & El Linderman, 5/5 @ Aichi Gym
Jimmy Kagetora vs. Takehiro Yamamura, 5/5 @ Aichi Gym
YAMATO vs. Eita, 5/9 @ Korakuen Hall
CIMA vs. Takehiro Yamamura, 5/9 @ Korakuen Hall
Masaaki Mochizuki vs. Shingo Takagi, 5/9 @ Korakuen Hall
Keiji Mutoh, YAMATO & B×B Hulk vs. Shingo Takagi, T-Hawk & Takashi Yoshida, 5/14 @ Aimesse Yamanashi
Eita vs. Dragon Kid, 5/15 @ Kobe Sanbo Hall
CIMA vs. Naruki Doi, 5/20 @ EDION Arena Osaka, 2nd
BxB Hulk vs. Masaaki Mochizuki, 5/20 @ EDION Arena Osaka, 2nd
Naruki Doi vs. Ryo “Jimmy” Saito, 5/26 @ Sasukino Mars Gym
CIMA vs. Ryo “Jimmy” Saito, 5/27 @ Sasukino Mars Gym
Dramatic Dream Team
Daisuke Sasaki vs. Antonio Honda, 5/21 @ Sasukino Mars Gym
Shigehiro Irie & Kazusada Higuchi vs. Konosuke Takeshita & Akito, 5/21 @ Sasukino Mars Gym
Konosuke Takeshita vs. Yasu Urano, 5/28 @ Korakuen Hall
DNA – Kazusada Higuchi vs. Mike Bailey, 5/10 @ Korakuen Hall
New Japan Pro Wrestling
Kazuchika Okada vs. Bad Luck Fale, 5/3 @ Fukuoka International
Kenny Omega vs. Tomohiro Ishii, 5/3 @ Fukuoka International
SANADA, EVIL & BUSHI vs. Hiroshi Tanahashi, Ryusuke Taguchi & Ricochet, 5/3 @ Fukuoka International
Dragon Lee vs. Hiromu Takahashi, 5/17 @ Korakuen Hall
Jushin Thunder Liger vs. TAKA Michinoku, 5/17 @ Korakuen Hall
El Desperado vs. KUSHIDA, 5/17 @ Korakuen Hall
Hiromu Takahashi vs. Jushin Thunder Liger, 5/18 @ Korakuen Hall
Hiromu Takahashi vs. Taichi, 5/23 @ Tochigi Sports Park
KUSHIDA vs. Ryusuke Taguchi, 5/29 @ Korakuen Hall
Jushin Thunder Liger vs. Taichi, 5/31 @ EDION Osaka, 2nd
LION’S GATE – Satoshi Kojima vs. Ayato Yoshida, 5/9 @ Shinjuku FACE
YOSHI-HASHI vs. Daisuke Kanehira, 5/9 @ Shinjuku FACE
Pro Wrestling NOAH
Go Shiozaki & Atsushi Kotoge vs. Takashi Sugiura & Kenoh, 5/3 @ Korakuen Hall
Naomichi Marufuji & Maybach Taniguchi vs. Go Shiozaki & Atsushi Kotoge, 5/4 @ Korakuen Hall
Naomichi Marufuji vs. Masa Kitamiya, 5/23 @ Korakuen Hall
Hajime Ohara vs. HAYATA, 5/27 @ EDION Arena Osaka
Pro-Wrestling ZERO1
Shinjiro Otani & Tatsuhito Takaiwa vs. Koji Kanemoto & Minoru Tanaka, 5/12 @ Nagoya Tsuyuhashi Sports Center
Masato Tanaka vs. Shogun Okamoto, 5/21 @ Korakuen Hall
Yusaku Obata & KAI vs. Kohei Sato & Hideki Suzuki, 5/21 @ Korakuen Hall
Kotaro Suzuki vs. Sean Guinness, 5/21 @ Korakuen Hall
WRESTLE-1
Shotaro Ashino vs. Manabu Soya, 5/4 @ Korakuen Hall
Masayuki Kono & Takanori Ito vs. Koji Doi & Kumagoro, 5/4 @ Korakuen Hall
MAZADA vs. Andy Wu, 5/4 @ Korakuen Hall
Daiki Inaba, Yusuke Kodama & Kohei Fujimura vs. Kaz Hayashi, Shuji Kondo & Manabu Soya, 5/14 @ Shizuoka Create Hamamatsu
Kaz Hayashi, Shuji Kondo & Manabu Soya vs. Jiro “Ikemen” Kuroshio, Andy Wu & Kumagoro, 5/28 @ Minowa Naga Dome
MISC / INDY SELECTION
FREEDOMS – Mammoth Sasaki & Toru Sugiura vs. Takashi Sasaki & Shuji Ishikawa vs. Jun Kasai & Gunso, 5/2 @ Korakuen Hall
FREEDOMS – Daisuke Masaoka vs. Kenji Fukimoto, 5/2 @ Korakuen Hall
FREEDOMS – Mammoth Sasaki & Toru Sugiura vs. Jun Kasai & Gunso, 5/24 @ Shinkiba 1stRING
GUTS World – Masked Mystery vs. Daisuke, 5/5 @ Korakuen Hall
GUTS World – Dick Togo vs. Yuko Miyamoto, 5/5 @ Korakuen Hall
K-DOJO – Kengo Mashimo vs. Isami Kodaka, 5/28 @ Shinkiba 1stRING
Michinoku – Rui Hyugaji vs. Manjimaru, 5/6 @ Yano-machi General Gym
NEW – Shinichi Suzukawa vs. Super Tiger, 5/12 @ Tochigi Cultural Center, Sub Hall
Joshi Selection
Ice Ribbon – Tsukasa Fujimoto vs. Hiroyo Matsumoto, 5/5 @ Yokohama Radiant Hall
OZ Academy – Hikaru Shida vs. Mayumi Ozaki, 5/14 @ Shinjuku FACE
SEAdLNNNG – Arisa Nakajima & Tsukasa Fujimoto vs. Nanae Takahashi & Sareee, 5/5 @ Yokohama Radiant Hall
SEAdLNNNG – Hiroyo Matsumoto vs. Arisa Nakajima, 5/24 @ Korakuen Hall
Stardom – Kairi Hojo, Konami & Hiromi Mimura vs. Io Shirai, HZK & AZM, 5/6 @ Shinkiba 1stRING
Stardom – Io Shirai vs. Toni Storm, 5/14 @ Korakuen Hall
Stardom – Mayu Iwatani vs. Kairi Hojo, 5/14 @ Korakuen Hall
Stardom – Hiroyo Matsumoto & Jungle Kyona vs. Tessa Blanchard & Jessica Havok, 5/14 @ Korakuen Hall
WAVE – Misaki Ohara vs. Rina Yamashita, 5/3 @ Korakuen Hall
WAVE – Ryo Mizunami vs. Fairy Nihonbashi, 5/3 @ Korakuen Hall
WAVE – Yumi Oka & Mizaki Ohata vs. Sumire Natsu & Akane Fujita, 5/3 @ Korakuen Hall
WAVE – Ryo Mizunami vs. Yuki Miyazaki, 5/28 @ Aichi Diamond Hall
0 notes
Puroresu Best Bout Listing for March 2017
All Japan Pro Wrestling
Keisuke Ishii vs. Koji Iwamoto, 3/12 @ Korakuen Hall
Jun Akiyama vs. KENSO, 3/12 @ Korakuen Hall
Kento Miyahara, Daisuke Sekimoto & Kengo Mashimo vs. Zeus, Jake Lee & Ryoji Sai, 3/27 @ Shinkiba 1stRING
Big Japan Pro Wrestling
Daisuke Sekimoto vs. Hideki Suzuki, 3/5 @ Korakuen Hall
Kankuro Hoshino vs. Masashi Takeda, 3/5 @ Korakuen Hall
Isami Kodaka vs. Ryuji Ito, 3/8 @ Shinkiba 1stRING
Daisuke Sekimoto & Yuji Okabayashi vs. Daichi Hashimoto & Hideyoshi Kamitani, 3/12 @ Hiroshima Industrial Hall
Masashi Takeda vs. Masaya Takahashi, 3/19 @ Hakata StarLanes
Ryuichi Sekine vs. Yuko Miyamoto, 3/19 @ Hakata StarLanes
Yuko Miyamoto vs. Masaya Takahashi, 3/26 @ Aichi Diamond Hall
Daisuke Sekimoto vs. Hideki Suzuki, 3/30 @ Korakuen Hall
Jaki Numazawa vs. Masashi Takeda, 3/30 @ Korakuen Hall
Isami Kodaka vs. Takumi Tsukamoto, 3/30 @ Korakuen Hall
DRAGON GATE
Shingo Takagi, T-Hawk & Cyber Kong vs. Jimmy Susumu, Jimmy Kanda & Ryo “Jimmy” Saito, 3/4 @ EDION Osaka, 2nd
YAMATO vs. Cyber Kong, 3/5 @ EDION Osaka, 2nd
CIMA Dragon Kid vs. BxB Hulk & Kzy, 3/5 @ EDION Osaka, 2nd
CIMA, Dragon Kid, Naruki Doi, Eita & Takehira Yamamura vs. Shingo Takagi, T-Hawk, ‘brother’ YASSHI, El Lindaman & Punch Tominaga, 3/8 @ Korakuen Hall
Naruki Doi, Big R Shimizu & Ben-K vs. Shingo Takagi, T-Hawk & ‘brother’ YASSHI, 3/20 @ Wakayama Pref. Gym
Jimmy Kagetora vs. El Lindaman, 3/20 @ Wakayama Pref. Gym
Dramatic Dream Team
Konosuke Takeshita vs. HARASHIMA, 3/20 @ Saitama Super Arena
Daisuke Sasaki vs. Jun Kasai, 3/20 Saitama Super Arena
Masakatsu Funaki & Yukio Sakaguchi vs. Shuji Ishikawa & Tetsuya Endo, 3/20 @ Saitama Super Arena
New Japan Pro Wrestling
Kazuchika Okada vs. Tiger Mask W, 3/6 @ Ota Ward Gymnasium
Hiroyoshi Tenzan & Satoshi Kojima vs. Toru Yano & Tomohiro Ishii, 3/6 @ Ota Ward Gymnasium
Hiromu Takahashi vs. Ryusuke Taguchi, 3/6 @ Ota Ward Gymnasium
Hiroshi Tanahashi vs. EVIL, 3/11 @ Aichi Pref. Gym
Tomohiro Ishii vs. Kenny Omega, 3/12 @ Hyogo Baycom
Katsuyori Shibata vs. Minoru Suzuki, 3/12 @ Hyogo Baycom
SANADA vs. YOSHI-HASHI, 3/12 @ Hyogo Baycom
Tomohiro Ishii vs. SANADA, 3/17 @ Tokorozawa Citizen Gym
Bad Luck Fale vs. EVIL, 3/19 @ Act City Hamamatsu
Katsuyori Shibata vs. Tomohiro Ishii, 3/19 @ Shizuoka Hamamatsu
Katsuyori Shibata vs. Bad Luck Fale, 3/20 @ Aore Nagaoka
Pro Wrestling NOAH
Katsuhiko Nakajima vs. Go Shiozaki, 3/12 @ Yokohama Cultural Gym
Takashi Sugiura & Kenoh vs. Masa Kitamiya & Muhammad Yone, 3/12 @ Yokohama Cultural Gym
Hajime Ohara vs. Hitoshi Kumano, 3/12 @ Yokohama Cultural Gym
Taiji Ishimori & Hi69 vs. Daisuke Harada & Tadasuke, 3/12 @ Yokohama Cultural Gym
Masa Kitamiya vs. Kenoh, 3/25 @ Korakuen Hall
Pro Wrestling ZERO1
Akebono & Shogun Okamoto vs. Yusaku Obata & KAI, 3/2 @ Korakuen Hall
Koji Kanemoto & Minoru Tanaka vs. Isami Kodaka & Takumi Tsukamoto, 3/2 @ Korakuen Hall
Atsushi Onita & Masakatsu Funaki vs. TARU & Masato Tanaka, 3/5 @ Nagoya International Hall
Kotaro Suzuki vs. Tatsuhito Takaiwa, 3/5 @ Nagoya International Hall
Naomichi Marufuji & Dick Togo vs. Ikuto Hidaka & Minoru Fujita, 3/15 @ Toyosu PIT, Tokyo
Kohei Sato vs. Masato Tanaka, 3/26 @ Yasukuni Shrine
Shinjiro Otani vs. Tatsuhito Takaiwa, 3/26 @ Yasukuni Shrine
WRESTLE-1
Shotaro Ashino vs. Masayuki Kono, 3/20 @ Korakuen Hall
Kaz Hayashi & Kotaro Suzuki vs. Koji Doi & Kumagoro, 3/20 @ Korakuen Hall
Seiki Yoshioka vs. MAZADA, 3/20 @ Korakuen Hall
INDIE/MISC
Toru Owashi Produce - Toru Owashi, Shuji Kondo & Takuya Sugawara vs. Ultimo Dragon, Shu & Kei Brahman, 3/9 @ Shinjuku FACE
K-DOJO - Shiori Asahi vs. Ken Ohka, 3/18 @ Blue Field Chiba
K-DOJO - TAKA Michinoku vs. Ayato Yoshida, 3/18 @ Blue Field Chiba
MichiPro - Manjimaru vs. Takeshi Minamino, 3/19 @ Yano-machi Town Gym
GUTS World - Daisuke vs. Kenichiro Arai, 3/19 @ Shinjuku FACE
GUTS World - Masao Orihara, Dick Togo & Liang Ping vs. Mr. Gannosuke, Guts Ishijima & Michio Kageyama, 3/19 @ Shinjuku FACE
FREEDOMS - Daisuke Masaoka vs. Masashi Takeda, 3/23 @ Korakuen Hall
FREEDOMS - Mammoth Sasaki & Toru Sugiura vs. Shu & Kei Brahman, 3/23 @ Korakuen Hall
FREEDOMS - GENTARO vs. Yuko Miyamoto, 3/23 @ Korakuen Hall
FMW - Atsushi Onita, Hideki Hosaka, Ricky Fuji & Mammoth Sasaki vs. Mr. Gannosuke, Tetsuhiro Kuroda, Ichiro Yaguchi & Tomohiko Hashimoto, 3/25 @ Shinkiba 1stRING
Hard Hit - Yoshiaki Fujiwara & Hikaru Sato vs. Atsushi Aoki & Ryuta Sakurai, 3/25 @ Shinkiba 1stRING
Hard Hit - Takuya Nomura vs. Rocky Kawamura, 3/25 @ Shinkiba 1stRING
Hikaru Sato Produce - Koji Iwamoto, Takuya Nomura & Yuu Iizuka vs. Yuma Aoyagi, Toru Sugiura & Fuminori Abe, 3/25 @ Shinkiba 1stRING
VKF - Koji Kanemoto vs. Tsubasa, 3/26 @ Azelea Taisho Osaka
JOSHI SELECTION
Stardom - Kairi Hojo & Yoko Bito vs. Hiroyo Matsumoto & Jungle Kyuna, 3/5 @ Nagoya International Hall
Stardom - Io Shirai vs. Kagetsu, 3/5 @ Nagoya International Hall
WAVE - Ryo Mizunami vs. Moeka Kasuga, 3/6 @ Shinjuku FACE
WAVE - Yumi Oka & Yuki Miyazaki vs. Mika Iida & Hikaru Shida vs. Kaori Yoneyama & Cherry, 3/6 @ Shinjuku FACE
JWP - Hanako Nakamori vs. Kaori Yoneyama, 3/8 @ Asakusa Hanayashiki
Io Shirai Produce - Io Shirai & Meiko Satomura vs. Mayu Iwatani & Chihiro Hashimoto, 3/9 @ Korakuen Hall
SEAdLINNNG - Nanae Takahashi & Arisa Nakajima vs. Ryo Mizunami & Hiroyo Matsumoto, 3/15 @ Korakuen Hall
SEAdLINNNG - Yoshiko vs. Sareee, 3/15 @ Korakuen Hall
Stardom - Io Shirai vs. Kairi Hojo, 3/20 @ Korakuen Hall
Stardom - Toni Storm vs. Jungle Kyuna, 3/20 @ Korakuen Hall
Stardom - Kairi Hojo vs. Konami, 3/26 @ Shinkiba 1stRING
Ice Ribbon - Risa Sera vs. Rina Yamashita, 3/26 @ Korakuen Hall
Ice Ribbon - Tsukasa Fujimoto vs. Arisa Nakajima, 3/26 @ Korakuen Hall
Ice Ribbon - Tsukushi & Kurumi Hirami vs. Misaki Ohata & Ryo Mizunami, 3/26 @ Korakuen Hall
Gatoh Move - Makoto vs. Aasa Natsu, 3/26 @ Osaka Hirano Hall
Gatoh Move - Emi Sakura & Masahiro Takanashi vs. Riho & 'Kotori', 3/28 @ Shinkiba 1stRING
0 notes
Puroresu Best Bout Listing for February 2017
All Japan Pro Wrestling
Zeus & The Bodyguard vs Kento Miyahara & Jake Lee, 2/17 @ Korakuen HAll
Kento Miyahara vs. The Bodyguard, 2/26 @ EDION Osaka, 2nd
Hikaru Sato vs. Koji Iwamoto, 2/26 @ EDION Osaka, 2nd
Big Japan Pro Wrestling
Hideki Suzuki vs. Ryuichi Kawakami, 2/10 @ Korakuen Hall
Masashi Takeda vs. Toshiyuki Sakuda, 2/16 @ Shinkiba 1stRING
Dragon Gate
YAMATO vs. BxB Hulk, 2/2 @ Korakuen Hall
Naruki Doi, Eita, Big R Shimizu & Ben-K vs. Shingo Takagi, T-Hawk, Cyber Kong & Punch Tominaga, 2/12 @ Hakata StarLanes
CIMA & Dragon Kid vs. Kzy & Yosuke Santa Maria, 2/12 @ Hakata StarLanes
Dramatic Dream Team
Jun Kasai vs. Mad Paulie, 2/4 @ EDION Osaka, 2nd
KUDO, Yukio Sakaguchi & Masahiro Takanashi vs. Kazusada Higuchi, Kouki Iwasaki & Mizuki Watase @ 2/4 @ EDION Osaka, 2nd
Masakatsu Funaki & Yukio Sakaguchi vs. HARASHIMA & Akito, 2/12 @ Nerima, Tokyo
HARASHIMA & KUDO vs. Konosuke Takeshita & Dick Togo, 2/19 @ Korakuen Hall
Tetsuya Endo vs. Yukio Sakaguchi, 2/19 @ Korakuen Hall
DNA - Kotaro Suzuki vs. Shunma Katsumata, 2/23 @ Shinjuku FACE
DNA - Akebono & Kazusada Higuchi vs. Yuji Okabayashi & Naomi Yoshimura, 2/23 @ Shinjuku FACE
BASARA - Ryuichi Sekine & Ryota Nakatsu vs. Ikuto Hidaka & Sean Guinness, 2/5 @ BASEMENT MONSTAR
BASARA - Isami Kodaka & Takumi Tsukamoto vs. Ryuichi Sekine & Ryota Nakatsu, 2/12 @ Nagoya Higashi
BASARA - FUMA vs. Ryuichi Sekine, 2/20 @ Shinkiba 1stRING
KAIENTAI DOJO
Yuji Hino vs. Saburo Inematsu, 2/5 2 Blue Field
Kengo Mashimo vs. Taishi Takizawa, 2/26 @ TKP Chiba
Shiori Asahi vs. SUSHI, 2/26 @ TKP Chiba
Ayato Yoshida & Kyu Mogami vs. Tank Nagai & Yuki Sato, 2/26 @ TKP Chiba
New Japan Pro Wrestling
Kazuchika Okada vs. Minoru Suzuki, 2/5 @ Hokkaido KitaYell
Hirooki Goto vs. Juice Robinson, 2/5 @ Hokkaido KitaYell
Tetsuya Naito vs. Michael Elgin, 2/11 @ EDION Osaka, Main
Hiromu Takahashi vs. Dragon Lee, 2/11 @ EDION Osaka, Main
Togi Makabe & Tomoaki Honma vs. Toru Yano & Tomohiro Ishii, 2/21 @ Korakuen Hall
Hirooki Goto vs. Punisher Martinez, 2/27 @ Korakuen Hall
Pro Wrestling NOAH
Atsushi Kotoge vs. Daisuke Harada, 2/14 @ Korakuen Hall
Kenoh vs. Hajime Ohara, 2/14 @ Korakuen Hall
Taiji Ishimori & Hi69 vs. HAYATA & YO-HEY, 2/18 @ Hakata StarLanes
Takashi Sugiura vs. Kenoh, 2/18 @ Hakata StarLanes
Naomichi Marufuji vs. Atsushi Kotoge, 2/24 @ Korakuen Hall
Katsuhiko Nakajima & Hajime Ohara vs. Go Shiozaki & Hitoshi Kumano, 2/24 @ Korakuen Hall
Pro Wrestling ZERO1
Kohei Sato vs. KAI, 2/3 @ Korakuen Hall
Kotaro Suzuki vs. Shinjiro Otani, 2/3 @ Korakuen Hall
Yusaku Obata vs. Shogun Okamoto, 2/19 @ Shinkiba 1stRING
Masakatsu Funaki vs. Atsushi Onita, 2/6 @ Esforta Hachioji
WRESTLE-1
Koji Doi vs. Hiroki Murase, 2/22 @ Shinjuku FACE
Daiki Inaba, Yusuke Kodama & Kohei Fujimura vs. Shuji Kondo, Manabu Soya & NOSAWA Rongai, 2/22 @ Shinjuku FACE
MISC/INDIES
DOVE - GUNSO vs. Isami Kodaka, 2/4 @ Shinkiba 1stRING
PRO WRESTLING MASTERS - Keiji Mutoh, Tatsumi Fujinami, Riki Choshu & Jushin Thunder Liger vs. Shiro Koshinaka, The Great Kabuki, AKIRA & Akitoshi Saito, 2/8 @ Korakuen Hall
FREEDOMS - Masashi Takeda & Kenji Fukimoto vs. Daisuke Masaoka & Jun Kasai, 2/11 @ Shinkiba 1stRING
GUTS World - Masked Mystery vs. YUJI KITO, 2/21 @ Shinkiba 1stRING
FMW - Atsushi Onita vs. The Great Sasuke, 2/24 @ Shinkiba 1stRING
JOSHI SELECTION
Stardom - Toni Storm vs. Viper, 2/5 @ KBS Hall
WAVE - Ryo Mizunami vs. Misaki Ohata, 2/11 @ Korakuen Hall
WAVE - Yumi Oka & Yuki Miyazaki vs. Risa Sera & Maya Yukihi, 2/11 @ Korakuen Hall
Marvelous - Mio Momono vs. Mika Shirahome, 2/13 @ Shinkiba 1stRING
Stardom - Io Shirai vs. Shayna Baszler, 2/23 @ Korakuen Hall
Stardom - Kairi Hojo vs. Jungle Kyona, 2/23 @ Korakuen Hall
Diana - Kyoko Inoue vs. Kaoru Ito, 2/26 @ Korakuen
Diana - Sareee vs. Yoshiko, 2/26 @ Korakuen Hall
Sendai Girls - Cassandra Miyagi & DASH Chisado vs. Hikaru Shida & Syuri, 2/26 @ Shinjuku FACE
OZ ACADEMY - Kagetsu vs. Hikaru Shida, 2/26 @ Shinjuku FACE
0 notes