Tumgik
trylit-blog · 8 years
Photo
Tumblr media
Prace w toku.
Work in progress.
by Derek Paul Boyle
0 notes
trylit-blog · 8 years
Photo
Tumblr media
Fragmenty zapraw imitujących kamienie: marmur, żółty i szary piaskowiec.
Fragments of mortar imitating stones: marble, yellow and gray sandstone.
0 notes
trylit-blog · 8 years
Photo
Tumblr media
Czy wiesz, czym jest trylit? To konstrukcja megalityczna złożona z trzech kamieni, dwóch ustawionych pionowo i trzeciego leżącego na nich poziomo.
Do you know what it is "trilithon"? This is a structure consisting of two large vertical stones supporting a third stone set horizontally across the top. It is commonly used in the context of megalithic monuments.  
1 note · View note
trylit-blog · 8 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Fotoreportaż z "Dnia Wolnej Sztuki" w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu (fot. Piotr Ciechanowski).
23 kwietnia skupiliśmy uwagę na pięciu wybranych dziełach zachęcając zwiedzających do zaangażowanego, świadomego i wnikliwego odbioru. Odbyliśmy również inspirującą dyskusję na temat pojęcia Sacrum, nowoczesnej sztuki sakralnej oraz pracy konserwatorów.
Zapraszam do zwiedzania muzeum mieszczącego się w odrestaurowanej, zabytkowej XV-wiecznej kamienicy (więcej informacji znajdziecie na www.muzeumdiecezjalnetorun.pl).
 Photoreport of "Slow Art Day" in the Diocesan Museum in Torun. Encourage you to visit the museum located in a renovated historic fifteenth century building (more information can be found on www.muzeumdiecezjalnetorun.pl).
0 notes
trylit-blog · 8 years
Link
Zapraszam do wspólnej dyskusji 23.04. w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu. W ramach "Dnia Wolnej Sztuki" opowiem o gotyckich maswerkach z Biskupic.
Więcej o akcji na http://www.dzienwolnejsztuki.pl/.  
0 notes
trylit-blog · 8 years
Photo
Tumblr media
Witajcie po krótkiej przerwie :)
Welcome after a short break.
Photo: Barry Rosenthal - Found in Nature  
0 notes
trylit-blog · 8 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Potrzeba matką wynalazków - Lego System.
Necessity is the mother of invention - Lego System.
0 notes
trylit-blog · 8 years
Video
youtube
Film poklatkowy z otwarcia odnowionej nawy głównej Kościoła św. Macieja Apostoła we Wrocławiu. Jedna z tych mrówek to ja :)
The time-lapse movie from the opening of the renovated Church of St. Matthias the Apostle in Wroclaw. One of these ants is me :)
0 notes
trylit-blog · 8 years
Photo
Tumblr media
Uzupełnienia neogotyckich kształtek w masie imitującej cegłę.
Complement the neo-Gothic molded brick in the mass imitating original material.
0 notes
trylit-blog · 8 years
Photo
Tumblr media
Czy wiesz, że problem niszczenia ceglanych zabytków spowodowany obecnością bakterii dotyka w szczególności nadmorskich obiektów?
Do you know that the problem of destruction of brick monuments due to the presence of bacteria, particularly affects coastal architectural monuments?
Photo by Clarence John Laughlin
14 notes · View notes
trylit-blog · 8 years
Link
Jedna z moich ostatnich dużych realizacji konserwatorskich. Link: fotoreportaż wrocław.fotopolska.eu dokumentujący stan fasady Schronu kompanii piechoty - I.R. nr 1 przed renowacją.
One of my last big work. Link: photoreport for wrocław.fotopolska.eu documenting the shelter before renovation.
BEFORE RENOVATION
0 notes
trylit-blog · 8 years
Link
Jedna z moich ostatnich dużych realizacji konserwatorskich. Link: fotoreportaż Gazety Wyborczej Wrocław dokumentujący renowację fasady Schronu kompanii piechoty - I.R. nr 1 we Wrocławiu.
One of my last big work. Link: photoreport for “Gazeta Wyborcza Wroclaw” documenting renovation of the facade shelter.
AFTER RENOVATION
0 notes
trylit-blog · 8 years
Link
Jak zadbać o rodzinne pamiątki? Anna Czajkowska (kierownik Centralnego Laboratorium Konserwacji Archiwaliów w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych) opowiada o ich prawidłowym przechowywaniu, czyszczeniu i możliwościach archiwizacji.
How to take care of family heirlooms? Anna Czajkowska talks about their storage, cleaning and archiving.
0 notes
trylit-blog · 8 years
Photo
Tumblr media
Czy wiesz, że chuchając na piaskowiec i wyczuwając zapach gliny możesz być pewny, że jego lepiszcze jest ilaste?
Do you know that breathing on sandstone and sensing the smell of clay you can be sure that the clay is binder of this stone?
Photo: Marina Abramovic - Stromboli, 2002 
26 notes · View notes
trylit-blog · 8 years
Photo
Tumblr media
Historia gotyckich maswerków z Biskupic.
The history of Gothic traceries from Biskupice.
Gotycka kropielnica osadzona była przed głównym wejściem do kościoła p.w. św. Marii Magdaleny w Biskupicach. Jest to miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim należąca do powiatu toruńskiego i gminy Łubianka. Parafia ta należała niegdyś do dekanatu chełmżyńskiego. Obecnie kościół św. Marii Magdaleny należy do dekanatu bierzgłowskiego, którego terytorium ograniczają wsie Biskupice i Brąchnowo.
Najstarszym zabytkowym elementem kościoła jest gotycka granitowa kropielnica ustawiona na stopie, która została wtórnie złożona z gotyckich maswerków, kształtek i cegieł. Maswerki to najcenniejsza i najbardziej dekoracyjna część stopy. Są one geometrycznymi wzorami architektonicznymi wykonanymi z ceramiki o ceglastej barwie.
Detale z Biskupic datowane są na około 1300 rok. Problem stanowi brak jakichkolwiek informacji w literaturze na temat warsztatu i pochodzenia zabytku.
Pewne jest, że maswerki pochodzą z miejsca o wyższej randze, bezpośrednio związanego z rejonem Biskupic. Mogłaby to być zatem Katedra w Chełmży, która niegdyś przekazywała sprzęty liturgiczne kościołowi p.w. św. Marii Magdaleny w Biskupicach lub Zamek w Bierzgłowie, który jest jedną z najstarszych obronnych budowli krzyżackich znajdujących się w pobliżu Biskupic.
Warto również wspomnieć, że detale mają swoje formy analogiczne na Zamku Wysokim w Malborku. Być może zostały one wykonane przez ten sam, nieznany warsztat. Nie wykluczone, że mógł być to warsztat toruński, który wykonał detale dla Katedry w Chełmży, a kolejno przeniósł się do Malborka.
aut. Jagoda Ciechanowska
0 notes
trylit-blog · 8 years
Photo
Tumblr media
Renowacja cegły współczesnej. Trzy etapy uzupełniania ubytków w masie imitującej cegłę.
Renovation bricks.
0 notes
trylit-blog · 8 years
Link
Inspiracje. Nieco inne uzupełnianie ubytków.
Inspirations.
0 notes