Tumgik
bookacademia · 9 months
Text
,,Bóg jest istotą, w której opiekę się ufa, której kary się obawia (...) istotą, z którą jest się w jakimś stopniu w stosunku osobistym, mimo najwyższego szacunku, jaki się doń żywi" Religijność badacza polega natomiast na ,,(...) pełnym zachwytu zdumieniu harmonią prawidłowości przyrody, w której objawia się rozum tak przemożny, że wszystko co rozumne w ludzkim myśleniu i decydowaniu jest wobec niego zupełnie bladym odblaskiem. (...) Uczucie to jest niewątpliwie blisko spokrewnione z tym, które wypełniało istoty twórcze pod względem religijnym we wszystkich czasach". - cyt. A. Einstein, w: ,,Fala jest morzem - rozmowy o duchowości" Willigis Jäger OSB.
Tumblr media
0 notes
bookacademia · 11 months
Text
,,W fascynującym komentarzu prasowym, opublikowanym w zeszłym roku, T. M. Luhrmann pisała, że kiedy schizofrenicy w Indiach słyszą głosy, te prawdopodobnie każą im posprzątać w domu, Amerykanów natomiast pchną raczej w stronę przemocy. Kultura ma znaczenie. Czy też, jak ujął to mój przyjaciel, śledczy pracujący dla obrońców w procesach kryminalnych, który doskonale poznał kwestie przemocy i szaleństwa: ,,Kiedy ktoś zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, chory, pełen urojeń mózg obsesyjnie fiksuje się na tym, w czym jest zanurzony - na chorobach otaczającej go kultury"." - R. Solnit ,,Mężczyźni objaśniają mi świat"
Tumblr media
0 notes
bookacademia · 11 months
Text
,,Oto na ziemi istoty żyją, które wampirami zwą. (...) Ten wampir, co pośród nas się znalazł, sam w sobie siłę dwudziestu ludzi posiada; i bardziej przebiegły jest niż zwykli śmiertelnicy, (...) dalej, nekromancją on posługuje się, czyli - jak etymologia słowa wskazuje - przepowiadaniem przyszłości przez zmarłych i wszyscy zmarli, którzy w pobliżu znajdą się, na jego rozkazach pozostają. On jest brutalny, a nawet więcej niż brutalny - jest nadzwyczajnie bezlitosny i bez serca. W pewnych granicach może tam pojawiać się, gdzie tylko ochota mu przyjdzie - w jednej z wielu postaci. Może też - do pewnego stopnia - żywiołami sterować: burzą, mgłą, gromem; wszystkimi podlejszymi stworzeniami wedle swej woli dyrygować może: szczurami, sowami, nietoperzami, ćmami, lisami i wilkami. Zwiększać się i zmniejszać może, a czasem znikać i zjawiać się dla otoczenia niewidoczny." - B. Stoker ,,Dracula" 1897 r.
Tumblr media
0 notes
bookacademia · 11 months
Text
,,Ale, moja najdroższa, co też robiłaś sama przez cały ranek? Dalej czytałaś Udolpho? -Tak, czytałam od chwili, kiedy otworzyłam oczy, i doszłam już do czarnej zasłony! -Co powiadasz? Cudownie! Och, za żadne skarby świata nie powiem ci, co się znajduje za czarną zasłoną. Bardzo chcesz wiedzieć? -Okrponie! Co tam może być? Ale nie mów mi, nie chcę wiedzieć, za nic w świecie! (...) Och jak mi się ta książka strasznie podoba! Powiadam ci, chciałabym całe życie nic innego nie robić, tylko ją czytać. (...) -(...) A jak skończysz Udolpho, przeczytamy razem Italczyka. Przygotowałam ci listę kilkunastu podobnych książek." - Jane Austen ,,Opactwo Northanger"
Tumblr media
1 note · View note
bookacademia · 1 year
Text
"Tylko idioci uważają, że jeden naród może być lepszy niż inne." – Erich Maria Remarque "Czarny obelisk"
8 notes · View notes
bookacademia · 1 year
Text
"Jeżeli cywilizacja ma przeciwieństwo, to jest nim wojna. Z tych dwóch rzeczy można mieć albo jedną, albo drugą. Nigdy obie naraz." – Ursula LeGuin "Lewa ręka ciemności"
10 notes · View notes
bookacademia · 1 year
Text
"Chaos nie jest atrakcyjny. Nawet ci, którzy uważają się za anarchistów i nihilistów, tak naprawdę wcale nie dążą do wywołania chaosu. Raczej widzą w nim oczyszczającą siłę, która niszczy obecny stan rzeczy i pomaga zaprowadzić nowy porządek. To zabawne, że najbardziej ponurzy nihiliści są zazwyczaj wielkimi romantykami." – Brian Anse Patrick „10 przykazań propagandy”
20 notes · View notes
bookacademia · 1 year
Text
"Aby znaleźć Boga w sobie, nie potrzebujesz ani religii, ani księdza, ani kościoła." – Peter Listkiewicz "Droga za próg"
29 notes · View notes
bookacademia · 1 year
Text
,,Ten brak zainteresowania i chłód tak dobrze znane potomkom klasy ludowej, często nie oznaczały braku uczuć i zgubionej więzi. Wielu zna ten sposób kontaktu ze swoich domów: brak ciepłych gestów przy powitaniu, zaledwie blady uśmiech. A potem wykładanie na stół najlepszych kąsków, pierogów, ciepłego ciasta, które matka lub babcia przygotowywały przez kilka godzin, stojąc przy kuchni, bo przyjedzie wnuczek, wnuczka, ukochana córka, z którymi się prawie nie rozmawia (...). Kto rozumie te kody, ten wie, że cała czułość matki trafia do szarlotki i nigdy nie zwątpił w jej miłość. Surmiak-Domańska odrzuca tę nieco literacką wizję relacji w rodzinie, choć przyznaje że dostrzegała i doceniała troskę ze strony mamy. - Jednak, gdy potrzebowałam, aby obroniła mnie przed moim przemocowym ojcem, ona odwracała oczy. (...) Nie wzrusza mnie więc szarlotka, nie wierzę w jej rzekomą koalicyjną moc. (...) Jest dowodem na to, jak system, kultura, nazwijmy ją patriarchalną, katolicką lub wiejską, zaprogramowuje kobietę do odgrywania schematycznych ról, tłumiąc w niej poczucie prawdziwej bliskości i solidarności z własnym dzieckiem, pozbawiając instynktu chronienia i wspierania go. (...) Jakkolwiek jest we mnie zrozumienie takiego stanu rzeczy, jest to zrozumienie bolesne. Za tym zrozumieniem nie idzie zgoda. A wybaczenie przychodzi tylko pod warunkiem nadziei, że świat jednak zmienia się na lepsze i że w przyszłości tak się już dziać nie będzie - tłumaczy Surmiak-Domańska." - J. Kuciel-Frydryszak, ,,Chłopki - opowieść o naszych babkach", Warszawa 2023 r.
Tumblr media
Ludwik de Laveaux ,,Do miasta" 1889 r.
14 notes · View notes
bookacademia · 1 year
Text
,,Jako Polak miałem tolerancyjny i kosmopolityczny pogląd na świat. Jako Ślązak - ksenofobiczny i agresywny. Jako Polak opowiadałem, że poradzimy sobie bez narodów, że mieszanie się kultur i języków to szansa, a kurczowe trzymanie się symboli szkodzi. Jako zaś Ślązak chciałem bronić tradycyjnych wartości, miałem pietra przed obcymi, obawiałem się że ich obyczaje rozcieńczą naszą górnośląskość. Moje poglądy zależały od narodowości. Nie tylko miałem inne zapatrywania na różne rzeczy, ale miałem też różną narodowość na różne sprawy." - Zbigniew Rokita ,,Kajś - opowieść o Górnym Śląsku"
4 notes · View notes
bookacademia · 1 year
Text
“– Obiecuję, że w następnym życiu się poprawię. (…) – Jeśli Hindusi mają rację, to odrodzę się jako kornik. Ale będę dobrym kornikiem.”
— Jo Nesbo “Pancerne serce” (via e-uociec)
49 notes · View notes
bookacademia · 1 year
Text
Nie przekonuje mnie teza, że można być porządnym człowiekiem wyłącznie ze strachu przed piekłem. [St Malecki]
37 notes · View notes
bookacademia · 1 year
Text
Następstwa czynów naszych biorą nas za łeb, zgoła nie dbając o to, iż tymczasem poprawiliśmy się. [Fryderyk Nietzsche „Poza Dobrem i Złem”].
23 notes · View notes
bookacademia · 1 year
Text
“You loved me—then what right had you to leave me?”
— Emily Brontë
189 notes · View notes
bookacademia · 1 year
Text
“To put everything in balance is good, to put everything in harmony is better.”
— Victor Hugo
304 notes · View notes
bookacademia · 1 year
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
bibliophilia (n.) the love of books
425 notes · View notes
bookacademia · 1 year
Text
“We all have souls of different ages.”
— F. Scott Fitzgerald
423 notes · View notes