Tumgik
lekcjespiewuw88-blog · 11 years
Text
Małgorzata Majza
Małgorzata Majza-Dymek (ur. 22 lutego 1965 w Rudzie Śląskiej) – polska gimnastyczka sportowa, olimpijka z Moskwy 1980.
W trakcie kariery sportowej (lata 1972-1980) reprezentowała klub Slavia Ruda Śląska. Mistrzyni Polski w skoku przez konia w roku 1979.
Uczestniczka mistrzostw świata w 1979 w Fort Worth podczas których zajęła 65. miejsce w wieloboju indywidualnym oraz 11. miejsce w wieloboju drużynowym.
Uczestniczka mistrzostw Europy w 1979 roku w Kopenhadze podczas których zajęła 31. miejsce w wieloboju.
Na igrzyskach olimpijskich w 1980 roku w Moskwie zajęła:
7. miejsce w wieloboju drużynowym (partnerkami w drużynie były: (Anita Jokiel, Łucja Matraszek, Wiesława Żelaskowska, Agata Jaroszek, Katarzyna Snopko),
20. miejsce w wieloboju indywidualnym,
30. miejsce w ćwiczeniach wolnych,
35. miejsce w ćwiczeniach poręczach,
38. miejsce w ćwiczeniach na równoważni,
41. miejsce w skoku przez konia.
Bibliografia
Polski Komitet Olimpijski: Małgorzata Majza – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl (pol.). www.olimpijski.pl. [dostęp 9 września 2011">
Małgorzata Majza Biography and Olympic Results (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 9 września 2011">.
0 notes
lekcjespiewuw88-blog · 11 years
Text
Kadzielnia
Kadzielnia, 1920 r.
Kadzielnia, 2004 r.
Stary Amfiteatr na Kadzielni
Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne – widok od strony zachodniej
Kadzielnia – wzgórze, w południowo-zachodniej części Kielc – stolicy województwa świętokrzyskiego. Kadzielnia, zbudowana z wapieni górnodewońskich (fran, famen) ma wysokość 295 m n.p.m. Obecne wyrobisko (wcześniej były tam kamieniołomy) wypełniają wody podziemne tworząc Jezioro Szmaragdowe. Od 1962 roku znajduje się tu Rezerwat przyrody Kadzielnia. Odkryto tu kilkadziesiąt niewielkich jaskiń.
Przez Kadzielnię przechodzi czerwony szlak miejski prowadzący przez Kielce.
Geneza nazwy
Nazwa Kadzielnia pochodzi od rosnącego tu jałowca wykorzystywanego do produkcji kadzideł, lub według innej wersji, od kadzielnika (kościelnego), który dzierżawił ten teren.
Historia Kadzielni
Wg legend na Kadzielni znajdowało się miejsce pogańskiego kultu z ołtarzem służącym do składania ofiar. Trudno o dowody na potwierdzenie tej tezy, wiadomo tylko o fakcie, że jeszcze w XVI w. wzgórzem opiekował się kościelny kieleckiej kolegiaty, który za zadanie miał m.in. "odpędzanie" pogańskich mocy.
W XVIII w. rozpoczęto eksploatację tworzących Kadzielnię skał wapiennych. Kamieniołom stale rozbudowywano; w 1770 z inicjatywy biskupa K. Sołtyka postawiono w nim pierwszy wapiennik (piec do wypalania wapna). Powstały głębokie wyrobiska na najniższym poziomie zalewane wodami podskórnymi, które z kolei utworzyły jeziorko noszące nazwę, od niepowtarzalnej barwy, Szmaragdowego. Zarybione niegdyś pstrągami, wyschło w latach 80. w wyniku obniżenia się poziomu wód gruntowych. Obecnie trwają prace nad jego odtworzeniem. Już w I poł. XIX w. Kadzielnia stała się celem podmiejskich wycieczek, opisywanych głównie przez Adolfa Dygasińskiego i Stefana Żeromskiego. Planowano tu nawet utworzenie parku z ogrodem botanicznym.
Dopiero w 1931 roku objęto ochroną szczytowy ostaniec skalny, zwany Skałką Geologów. Eksploatacja kamienia trwała aż do 1962 roku. Utworzono wówczas Rezerwat przyrody Kadzielnia, obejmujący 0,6 ha dawnego kamieniołomu. W południowej części wzgórza wybudowano amfiteatr na ponad 5000 miejsc, który przekazano miastu w 1971 roku podczas obchodów IX wieków Kielc. Mają tu miejsce liczne koncerty i imprezy, m.in. coroczny Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej "Kielce". Charakterystycznym elementem Kadzielni jest pomnik Bojowników o Narodowe i Społeczne Wyzwolenie dłuta Józefa Sobczyńskiego odsłonięty w 1979 roku.
Rozbudowa
W 2010 roku amfiteatr na Kadzielni przeszedł całkowitą przebudowę. Wybudowana została nowa scena wraz z garderobami i pomieszczeniami technicznymi. Zamontowane zostało zadaszenie: nad sceną stałe, a nad widownią rozsuwany dach. Wymienione zostały także ławki dla widzów. Obecnie amfiteatr mieści 5,5 tys osób.
0 notes
lekcjespiewuw88-blog · 11 years
Text
Najlepsze treści
Już niebawem się zacznie
0 notes