Tumgik
ogrodnictwo-blog · 6 years
Text
Zakup drzew i krzewów do ogrodu
Pielęgnując bądź zakładając ogród pojawia się moment, w którym podejmujemy decyzję o zakupie drzewa bądź krzewu. Postaram się opowiedzieć jak do tego się przygotować i na co zwrócić uwagę. 
W dzisiejszych czasach kupować i sadzić krzewy możemy praktycznie przez większą część roku. W sprzedaży znajdziemy rośliny w doniczkach z bryłami korzeniowymi oraz z gołymi korzeniami. Rośliny uprawiane w doniczkach łatwiej  przyjmą się w naszym ogrodzie z kolei rośliny z nagimi korzeniami nie są ograniczane dnem doniczki przez co inaczej się ukorzeniają.
Większość popularnych drzew i krzewów znajdziemy w dużych centrach ogrodniczych ale czasem musimy się pofatygować do szkółki. Można w nich kupić zarówno rośliny z nagimi korzeniami jak i w doniczkach. Szkółkarze często specjalizują się w uprawie mało popularnych roślin dzięki czemu zdobędziemy wyjątkowe drzewko.
Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na to czy roślina jest zdrowa i nieuszkodzona. Sprawdzamy liście zarówno wierzch i spód. Uszkodzone, zwiędłe lub martwe dyskwalifikuje roślinę i szukamy następnej. Pojemnik powinien być czysty bez mchów i glonów a korzenie nie powinny być splątane wystające poza doniczkę.
0 notes
ogrodnictwo-blog · 6 years
Text
Sadzimy różę :)
Jak wszyscy dobrze wiemy nie ma nic piękniejszego i bardziej romantycznego niż spacer we dwoje po ogrodzie pełnym pięknych i pachnących róż! Wbrew pozorom nie jest to takie proste ponieważ wiedza dotycząca uprawy tych kwiatów jest dość rozległa. Dziś poznamy podstawy czyli dowiemy się jak zasadzić różę.
Pierwszym krokiem przy sadzeniu róż jest wybór odpowiedniego miejsca i przygotowania podłoża. Róże sadzi się wiosną. Od połowy marca do końca kwietnia. Ta zasada nie dotyczy róż z donic, które to można sadzić przez cały sezon. Zaczynamy od namoczenia korzeni. Roślinę wsadzamy na godzinę do naczynia i zalewamy zimną wodą. W tym czasie zajmujemy się wybraniem miejsca i wykopaniem otworu w ziemi na głębokość, szerokość 40cm i zmiękczamy ziemię  widłami. Wykopaną ziemię wykorzystamy do przysypania korzeni ale warto do niej dodać kompost lub obornik. Przed włożeniem rośliny i przysypaniem ziemią należy jeszcze podciąć jej uszkodzone fragmenty korzenia oraz odrobinę przyciąć korzenie. Tak przygotowaną roślinę przytrzymujemy za szyjkę i zasypujemy ziemią. Na koniec udeptujemy i podlewamy. 
O czym pamiętać?
Róże pnące sadzimy około 40cm od ścianki. Korzenie w ziemi ukierunkowujemy w przeciwną stronę niż ściana.
Sadząc róże pienne razem z sadzonką w otworze umieszczamy palik.
Ważne jest by odstęp pomiędzy różami wynosił minimum 50cm.   
Więcej ciekawostek o różach znajdziecie m.in. tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCa
0 notes
ogrodnictwo-blog · 6 years
Text
Krzewy ozdobne w ogrodzie
Każdy ogród wymaga mniejszej czy większej pielęgnacji. Czasem rezygnujemy z niektórych gatunków roślin właśnie biorąc pod uwagę czas jaki należy im poświęcić. Zapominamy o bardzo ważnym aspekcie jakim jest ich ROLA. 
Najprostszym przykładem są rośliny, które zazwyczaj sadzimy wzdłuż ogrodzenia. Krzewy z kolcami jak np berberys stanowią skuteczną przeszkodę dla intruzów. Żywopłot z gęstych tui odgrodzi ogród od kurzu, wiatru oraz da cień. 
Różnorodność krzewów zawsze ożywi działkę. Nie należy się bać eksperymentować. Warto jednak zdobyć odrobinę wiedzy dotyczącej wyboru odpowiednich gatunków.   
Wybór krzewów ozdobnych
Często wiele osób na małej działce gromadzi zbyt wiele różnych gatunków roślin tworząc małe sanktuaria zapominając o funkcjonalności jaką powinien spełniać ogród. Ilość krzewów jest ogromna warto jednak zachować umiar i wybrać dokładnie te, które spełnią na naszej działce określone funkcje. Warto się wzorować na profesjonalnych projektach ogrodów np tym projekcie świetnie został wykorzystany potencjał jaki daje zacieniona działka: : https://www.projektogrodu.com.pl/portfolio/projekt-zacienionego-ogrodu-przydomowego/ 
Najważniejszą umiejętnością jest takie dobranie roślin aby rosły! Każdy krzew ma swoje upodobania glebowe. Jedne wolą miejsca zacienione inne nasłonecznione. Stąd pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich gatunków. Zachęcam przed zakupem do dokładnego przestudiowania swojej działki. Poznania jej zalet i wad, które spokojnie przy odrobinie wiedzy można przekuć w atuty!
0 notes
ogrodnictwo-blog · 6 years
Text
Jak ciąć rośliny
Cięcie roślin to jeden z elementów, który każdy ogrodnik powinien opanować do perfekcji. Rośliny tniemy zarówno w celu nadania jej pożądanego kształtu ale w zawsze w pierwszej kolejności robimy to utrzymać ja w dobrej kondycji.
Dzięki odpowiedniemu przycinaniu zachowujemy odpowiednią równowagę miedzy wzrostem a kwitnieniem co z kolei przekłada się na ilość owoców. 
Zdrowie roślin 
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że rośliny przycinane co roku zawsze  będą w lepszej kondycji od tych pozostawionych samym sobie. Należy zarówno wycinać fragmenty roślin zaatakowanych przez szkodniki jak i chore słabe pędy. W początkowych fazach wzrostu przycinanie daje impuls roślinie do jeszcze większego wzrostu. Starsze rośliny za odpowiednie przycięcie odwdzięczą się nam większą ilością kwiatów i owoców.
Pora cięcia
Jeżeli mówimy o drzewach owocowych najlepszym okresem ich przycinania jest okres ich spoczynku zimowego. Wyjątkiem są drzewa wiśni i brzoskwiń, które lepiej ciąć wczesną wiosną. Krzewy ozdobne natomiast przycina się biorąc pod uwagę zarówno ich okres spoczynku jak i kwitnienia. Na przykład przycinając roślinę zaraz po przekwitnieniu mogli byśmy ją narazić na uszkodzenie młodych pędów przez mróz.
Jak ciąć rośliny?
Nie licząc róż i roślin żywopłotowych, które wymagają starannego formowania  przycinanie nie jest takie trudne i nie wymaga wielkich umiejętności. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad. Drzewa owocowe należy przycinać w okresie wzrostu dzięki czemu mamy wpływ na prawidłowe ukształtowanie korony drzewa. Krzewy ozdobne wymajają corocznego przycinania będzie to dla rośliny impuls do regularnego owocowania. Żywopłoty wymagają ciągłego cięcia w okresie kwitnienia. Szybki przyrost pędów sprawia, że w jednym cyklu może wystąpić potrzeba kilkukrotnego przycinania. Róże i krzewy ozdobne natomiast wymagają silnego corocznego przycinania.
0 notes
ogrodnictwo-blog · 6 years
Text
Kilka słów o ogrodnictwie
Czym jest a czym nie jest ogrodnictwo? Nie jest rolnictwem a czym jest? Wszystkim co wiąże się z hodowlą i uprawą roślin sadowniczych, warzywnych oraz ozdobnych. Na stronie poruszymy też wiele kwestii dotyczących urządzaniu i pielęgnowaniu ogrodów co również jest częścią ogrodnictwa.  
0 notes
ogrodnictwo-blog · 6 years
Photo
Tumblr media
Świetna zaaranżowane miejsce na wazon :)
0 notes