Tumgik
pepikhipik · 1 month
Text
0 notes
pepikhipik · 1 month
Photo
Tumblr media
Tým Jiřího Dědečka z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR vyvinul katalyzátor, který umožňuje aktivovat kyslík za nízké teploty, za což vědec v roce 2020 získal cenu Česká hlava. Aktivovaný kyslík pak umožňuje přímou cestou oxidovat metan na metanol. Odstraňuje tak nevýhody současného postupu výroby, je jednodušší a mohl by být použit pro zpracování rozptýlených zdrojů metanu a k levnější produkci metanolu. A možná naznačuje směr ke snadnému „zkapalnění“ metanu či vodíku.
0 notes
pepikhipik · 1 month
Text
0 notes
pepikhipik · 1 month
Text
0 notes
pepikhipik · 6 months
Text
Na Kamčatce vybuchla sopka Ključevskaja. Vyvrhla popel do výšky 14 kilometrů a ohrozila letecký provoz
Ve středu 1. listopadu ráno vybuchla na Kamčatce sopka Ključevskaja. Ruská tisková agentura INTERFAX uvádí, že dle informací Institutu vulkanologie a seismologie Ruské akademie věd vyvrhla sloup popela až do výšky 14 kilometrů. Z tohoto důvodu byl v oblasti vyhlášen červený kód leteckého nebezpečí.
Oblak popela se táhl na vzdálenost 1500 kilometrů východojižním směrem od sopky. Hlavní úřad ruského ministerstva pro mimořádné situace v Kamčatské oblasti později upřesnil, že se popel šíří směrem k Tichému oceánu. Událost předznamenaly již v úterý čtyři menší výbuchy, při kterých však vyvržený prach nedosáhl takové výšky.
1 note · View note
pepikhipik · 6 months
Text
Vědci z Akademie věd popsali, jak fungují molekulární nůžky na stříhání RNA
Za molekulárního kadeřníka je možné s nadsázkou označit bílkovinu Gemin3. Objevená byla už před téměř čtvrtstoletím a vědělo se o ní, že je velmi důležitá, protože bez ní žádný organismus nepřežije. Nebylo ale zcela jasné, k čemu vlastně slouží. Nyní se vědeckým týmům z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Mikrobiologického ústavu AV ČR podařilo prokázat, že bílkovina hraje důležitou roli v procesu zvaném RNA sestřih. Výsledky jejich studie zveřejnil časopis Nature Communications.
V lidské DNA se nachází přibližně 20 tisíc genů, jakýchsi „stránek“ naší „genové knihy“. Každá stránka obsahuje návod pro výrobu určité bílkoviny (proteinu). Před tím, než se bílkovina vyrobí, se informace z DNA přepíše do molekuly RNA zvané pre-mRNA, která je přesnou kopií dané stránky v DNA.
Pouze malá část (asi jedna desetina) obsahuje informaci pro výrobu dané bílkoviny, zatímco zbytek se odstraní v procesu zvaném RNA sestřih. Zajišťují jej ohromné molekulární nůžky, tzv. „sestřihový komplex“, který se skládá ze 150 dílků, jež do sebe musí přesně zapadnout, aby nůžky správně fungovaly.
Kadeřník RNA
Mezinárodní vědecký tým pod vedením Davida Staňka z Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve spolupráci s Mikrobiologickým ústavem AV ČR zjistil, že některé z dílků se musí nejdříve upravit, aby správně do skládačky zapadly, a popsal bílkovinu, která tyto úpravy dělá. Tato bílkovina je součástí většího komplexu, jehož poruchy způsobují odumírání motorických neuronů a svalovou dystrofii.
1 note · View note
pepikhipik · 6 months
Text
Japoncům se podařilo na ISS vypěstovat myší embrya
Japonským vědcům se na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) podařilo při prvním experimentu svého druhu za podmínek mikrogravitace vypěstovat myší embrya, která se normálně vyvíjela. Studie naznačuje, že by mohlo být možné, aby se lidé ve vesmíru rozmnožovali.
0 notes
pepikhipik · 6 months
Text
Helena Štorchová z Ústavu experimentální botaniky AV ČR
hovořila na Českém rozhlasu o svém výzkumu na vodní masožravé rostlině aldrovandce měchýřkaté. Zajímá ji, jak se tato rostlina dokáže šířit mezi různými kontinenty.
0 notes
pepikhipik · 6 months
Text
Laseroví fyzici poprvé urychlili elektrony na nanofotonickém urychlovači
V nanofotonických urychlovačích, které se pohodlně vejdou na počítačový čip, pohánějí elektrony ultrakrátké laserové pulzy. Tým německé Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg jako první dosáhl podstatného navýšení energie elektronů v takovém zařízení – o 43 procent. Je to významný úspěch, ale pro praktické aplikace v medicíně i jinde bude nutné zvýšit energii elektronů asi tak stokrát.
0 notes
pepikhipik · 6 months
Text
Až šest miliard lidí se ocitne v neobyvatelném světě, varuje nová zpráva o klimatu
Změna klimatu představuje „existenciální hrozbu“ pro život na Zemi, varovala tento týden skupina předních vědců ve zprávě analyzující extrémní jevy počasí a nedostatečná protiopatření.
0 notes
pepikhipik · 6 months
Text
Vědci rekonstruovali tvář „Ledové panny“. Ukázali, jak vypadala nejslavnější mumie Peru
Archeologové představili veřejnosti plastický model, který ukazuje, jak mohla za svého života vypadat nejslavnější mumie z Peru. Dívka z říše Inků celosvětově známá jako Juanita nebo také Ledová panna byla před více než pěti sty lety s největší pravděpodobností rituálně obětována.
0 notes
pepikhipik · 6 months
Text
Zase jeden omyl v prognózování
Klimatologové nám říkají, že po požárech jehličnatých lesů na jejich místě vzniká les listnatý. A protože listnaté lesy přijímají více uhlíku a odráží také více světla, výsledkem je ochlazování planety.
0 notes
pepikhipik · 6 months
Text
Sepse stále zabíjí zbytečně, varuje britský ombudsman
Příliš mnoho lidí stále umírá z důvodu sepse, ke které dochází ze stejných důvodů, na které odborníci upozornili před více než deseti lety, varuje britský ombudsman pro zdraví Rob Behrens. Problematická je podle něj především délka diagnostiky sepse a následná léčba, píše anglický zpravodajský web BBC.
0 notes
pepikhipik · 6 months
Text
Stačilo dvacet let a oceány změnily barvu. Ubylo modré, přibylo zelené
Oceány mění barvu z modré na zelenou. Klimatology překvapilo, že se tento proces, jehož příčinou je lidmi způsobená klimatická změna, odehrál během pouhých dvaceti let.
0 notes
pepikhipik · 6 months
Text
Ochrnuté ohnuté prsty jako dědictví po neandrtálcích
Nový výzkum ukazuje, že tzv. Dupuytrenova choroba (kontraktura) je částečně neandertálského původu. Vědci již dlouho věděli, že toto onemocnění je mnohem častější u Severoevropanů než u lidí s africkými předky. Neoficiálně se mu říkalo také „vikingská nemoc“. Podle jedné studie u Norů starších 60 let trpí touto chorobou až 30 % populace.
0 notes
pepikhipik · 6 months
Text
Není to stejné! Mozková aktivita je při videohovoru mnohem nižší než při osobním rozhovoru
Každý den probíhá mezi lidmi nespočet konverzací. Pokaždé, když se zastavíte, abyste si popovídali s pošťákem, nebo potkáte starého známého v místní kavárně, váš mozek zapojuje složitou choreografii nervové aktivity v oblastech mozku, které řídí sociální interakce. Vědci z Yaleovy univerzity zjistili, že mozková aktivita lidí, kteří spolu hovoří prostřednictvím aplikací, jako je například Zoom, je ve skutečnosti zcela odlišná.
0 notes
pepikhipik · 6 months
Text
Vesmírná technika: Kombinovaná širokoúhlá a planetární kamera WFPC2
Minulý díl Vesmírné techniky se věnoval kombinované širokoúhlé a planetární kameře WF/PC, která byla součástí Hubbleova teleskopu jen do první servisní mise. Tehdy byla nahrazena svou vylepšenou verzí - kamerou WFPC2. Ta jednak nabízela modernizované součástky, nebo měla různá vylepšení vytvořená na základě zkušeností s provozem první kamery. Především však obsahovala korekční optiku, která vyřešila problém se špatně vybroušeným primárním zrcadlem Hubbleova teleskopu.
0 notes