Tumgik
Text
Kellerův model motivace
Existují čtyři klíčové prvky v procesu učení, které pomáhají s motivací studentů. Čtyři prvky tvoří zkratku modelu ARCS (Pozornost, Relevance, Důvěra, Spokojenost).
Je to model, který představuje, jaké jsou vhodné metody a způsoby vyvolání motivace a pozornosti u studentů kurzu. Některé z bodů se doplňují, jiné se zase trochu kopírují.
Ve svém kurzu plánují aktivní účast účastníků, využití reálných příkladů, ukázat hodnotu vědomostí a jejich využití v reálném světě, taktéž zpětnou vazbu a odměnu.
1. Pozornost - Aktivní účast – studenti se stávají aktivními účastníky výuky. - Použití humoru – použití odlehčeného humoru nebo humorného příběhu. - Konflikt – jestliže studentovi je podána informace, se kterou nesouhlasí nebo je v rozporu s jeho vědomím, tak to upoutá studentovu pozornost. - Různorodost – využití více forem podání informací, více médií. - Reálné příklady – je dobré ukázat studentům, jak se dají nově získané znalosti využít v reálném světě, uvést reálné příběhy využití.
2. Relevance - Propojenost – propojení dřívějších vědomostí s novými, ukázat, jak spolu souvisí a navazují na sebe, dává to pocit kontinuity. - Současná hodnota – hned na začátku jim říct, proč kurz navštěvují, jaké z toho budou mít znalosti, aby mohli sami posoudit, jestli je kurz pro ně prospěšný. - Budoucí užitečnost – ukázat na začátku, jak studentům pomohou nově získané vědomosti v budoucím využití. - Modelování – ukázat reálné příběhy lidí, kteří nabili vědomosti z kurzu. Když studenti uvidí, že už někdo v reálném životě znalosti využil, tak budou více motivováni. - Volba – volba vlastní vzdělávací strategie pro studenty, každý student si může vybrat, co mu bude vyhovovat.
3. Důvěra - Usnadnit vlastní růst – když studenti uvidí, jaké dělají pokroky i při těch nejmenších krůčcích, tak jim to zvýší sebevědomí a motivaci. - Komunikace cílů a předpokladů – je důležité, aby studenti předem věděli, čeho přesně mají dosáhnout. Taktéž by měli vědět, jaké dovednosti se od nich v kurzu očekávají a jak budou hodnoceni. - Zpětná  vazba – konstruktivní zpětná vazba, která ukazuje studentovi jeho posun od začátku kurzu. - Studentská kontrola – student si může zvolit svoji vzdělávací cestu.
4. Spokojenost - Odměna nebo pochvala – odměna nebo pochvala od lektora může přispět k motivaci jedince a k tomu, že bude mít větší sebevědomí. - Okamžitá praktická zkouška – studenti by měli vědět, že nové vědomosti použijí v reálném životě, proto je dobré je povzbuzovat, aby hledali způsoby, jak tyto znalosti zakomponovat do reálného světa.
0 notes
Text
Action mapping
Efektivní přístup ke školení (primárně firemní) Soustředí se na výkon, ne na informace (lepší je praktické cvičení než prezentace informací)
Vyhnout se používání kurzů
Soustředmě se na úplně základní zadání od klientů (neříkejme, že vytvoříme kurz, ale že budeme přemýšlet nad nejlepším řešením) → naplánovat zahajovací schůzku – pozvat klíčové strany – identifikovat obchodní cíl, co by lidé měli dělat a proč to nedělají
Obchodní cíl Měřitelná jednotka, která nám udává, jestli se činnost zlepší/zhorší a o kolik procent k určitému datu, když určitá skupina lidí něco udělá. (krkolomná definice, ale snad je o srozumitelné)
Action Map
Co lidé musí dělat? A proč to nedělají?
Vytváření mapy
Obchodní cíl ve středu, poté následují akce Důležitý je brainstorming s expertem a klientem → mapu vytváří všechny strany
Musíme se ptát, jestli přednost výběru mají mít akce, které budou nejvíce přispívat k dosažení cíle podle klienta? Které jsou provedeny nesprávně? Mají hrozné následky?
Další důležitá otázka na zodpovězení je, proč to lidé nedělají? V čem je problém? Prostředí? Znalosti? Dovednosti? Motivace? → O tomhle poznámky v Action Map
0 notes
Text
ADDIE a SAM
ADDIE (Analýza, Design, Vývoj, Implementace, Vyhodnocení)
Pětifázový model pro budování efektivního vzdělávacího řešení.
1.      Fáze – Analýza
Analýza problému, publika/účastníků, nutného zázemí a cílů kurzu Zjištění, jaká je příčina problému, jaký má původ, víc informací o problému Persony, rozhovory, více informací o účastnících Vytvoření plánu, jak budu postupovat (check list) Analýza je často přehlížená
2.      Fáze – Design
Rozhodnutí se o formátu kurzu Tvoření storyboardu a plánu kurzu na základě analýzy Learning objectives Vytvoření plánu (storyboardu), scénáře
3.      Fáze – Vývoj
Začátek vytváření kurzu v autorském nástroji na základě předešlých fází, vytváření všech podkladů Před implementací je dobré kurz vyzkoušet, jestli vše jede správně Je dobré vytvořit prototyp nebo Wireframe
4.      Fáze – Implementace
Doručení kurzu účastníkům, vyškolení lektorů Nahrání kurzu do LMS Zajištění toho, aby kurz probíhal hladce, dle plánu
5.      Fáze – Vyhodnocení
Vymyslet vhodný způsob feedbacku Využití Kirkpatrick modelu Feedback od účastníků (pocity, zkušenosti, vědomosti atd.), zjištění, jestli vědomosti aktivně využívají
  SAM (Postupný aproximační model)
Proces, který je o budování prototypů, rychlosti a neustálého opakování a zkoušení kurz/procesu
Zrychlená verze modelu ADDIE, U modelu ADDIE musíme dokončit fázi, abychom se přesunuli do další fáze, SAM jde rovnou k prototypům, vynechává plán/storyboard, výhodou je, že vidíme, jak se kurz chová v praxi a můžeme dělat úpravy za běhu.
Klient si umí rychleji představit vizi/výsledný produkt lépe jako prototyp, než jako „jen“ storyboard, větší kreativita
Prototypy je nutné několikrát vyzkoušet, aby se předešlo chybám
SAM má tři fáze iterace:
1.      Hodnocení
Jací jsou naší účastníci? Jaký je problém, který řešíme? Kdo je klientem? Jaký je rozpočet? Jak by měl vypadat výsledný produkt?
2.      Design
Vymyslet/uhodnout řešení/cíl a představit klientům (zeptat se proč bychom to nemohli udělat takhle (podle návrhu)?) Návrh může být dost v počátcích
3.      Vývoj
Design a vývoj jsou propojené, návrh je forma prototypu Vytvořit prototyp jen tak funkční, abychom ukázali, jak funguje a jak by mohl fungovat v budoucnosti
Jsou tři iterace, v každé jsou výše zmíněné tři fáze, při nichž jsou vytvořeny tři různé prototypy, různé návrhy Po vytvoření třech prototypů je na čase se rozhodnout, který je nejlepší nebo jak docílit skvělé kombinace několika prototypů
0 notes
Text
Backward design
U backward designu je důležité se zaměřit na potřeby studentů, respetive na to, aby se znalosti chtěli naučit a pamatovali si je. Proto je u učitele důležité, aby se zaměřil na cíle výuky, podle kterých bude dál vymýšlet postup toho, jak se studenti dané učivo naučí. Jinak řečeno na základě cílů učení vytváříme plán, jak cíle efektivně dosáhnout.
Domnívám se, že učitelé přestanou vnímat učebnici jako primární zdroj vědění pro studenty, ale jen jako pomůcku. Místo toho se zaměří na to, jak by studentům nejlépe a srozumitelně vysvětlili látku s přesahem použití v praktickém světě. Obsahovalo by to náročnější přípravu na výuku, vytvořit si plán s cíli a metodami, které pomohou se k cíli dostat, uvažovat o tom, jak studenty zaujmout.
0 notes
Text
Projekt – text
Jako tone of voice zvolím formální styl s vykáním, pozitivní zpětná vazba na aktivity. Průvodce využiji v krátkém e-kurz, průvodcem bude má osoba s mojí fotkou, účastníkům bude vykat a pomáhat jim. Konzistenci budu spíše řešit až toho budu mít více a spíše to nechám zkusit někoho dalšího, aby mě upozornil na nekonzistenci, rpotože si nejsem jist, jestli to dokážu posoudit. Wireframe asi využiju, lépe se mi bude tvořit e-kurz, i když možná “jenom” na papíře.
Vytvořil jsem různé úvody pro tři části vzdělávací intervence:
1.      Webinář
Chtěl bych vás všechny přivítat na dnešním webináři, který se bude věnovat tomu, jak poznat podvodné zprávy a co s nimi dále dělat. Nacházíme se, bohužel, ve světě, kde dochází k podvodům přes e-maily docela často, proto je dobré vědět, jak tyto e-maily poznat. Doufám, že vás webinář bude bavit, přijde vám zajímavý a přínosný.
(Představení prvků kurzu a ovládání)
2.      Kurz
(S průvodcem)
Vítám Vás u tohoto krátkého elektronického kurzu, který slouží k procvičení Vašich znalostí, které jste nabrali při webináři. V tomto kurzu si budete moc vyzkoušet praktickou aplikaci těchto znalostí.
Kurzem Vás budu provázet já, David, jakožto průvodce, který bude doplňovat některé z informací, případně Vám bude radit, co dělat dál.
(Představení prvků kurzu a ovládání)
3.      Webinář 2
Chtěl bych vás všechny přivítat na dnešním webináři, který bude závěrečný a po kterém byste měli mít dostatečné vědomosti na to, abyste se dokázali ubránit podvodným e-mailům.
Taktéž i tři různé závěry:
1.      Webinář
(Před závěrem shrnutí informací z webináře)
Dostali jsme se už na konec tohoto webináře doufám, že jste si zapamatovali nějaké informace, budu se na vás těšit při dalším webináři, kam doufám, že se připojíte. Mezi těmito dvěma webináři vám ještě pošlu odkaz na elektronický kurz, ve kterém si budete moct vyzkoušet aplikovat některé z poznatků, abyste si je procvičily.
2.      Kurz
(Shrnutí informací z webináře před závěrem)
Jako Váš průvodce se s Vámi loučím a budu se těšit na druhém webináři. Zde ještě máte prostor pro zpětnou vazbu.
3.      Webinář 2
Tak tohle je úplný konec našich setkání, doufám, že jste si odnesli znalosti, které budete aktivně využívat ve svých životech a na závěr dostanete digitální odznáček.
0 notes
Text
Plán projektu
Jako nástroj pro tvorbu jsem se rozhodl použít Mural, nejen pro lepíky a dostatek místa, ale i pro propojování šipkami.
Teď k samotnému plánu, zatím bych neřekl, že je to úplně plán, spíše jsou to různé myšlenky, které společně tvoří celek, ale ještě to není dokončené, nové nápady stále přicházejí.
Zatím mám tedy tohle:
Tumblr media Tumblr media
0 notes
Text
Autorské nástroje – 2. část
Teachable
Nástroj pro tvorbu kurzů, líbí se mi jednoduchost designu, ikonky se mi taktéž líbí. U pricingu se mi líbí měsíční poplatek, který není zase tak vysoký. Je možné použít své výtvory jakožto šablony (vlastní pozadí stránek), taktéž se mi líbí, že se dá k lekcím dát možnost komentování účastníky. Dá se hodně vyhrát s grafickou stránkou kurzu, ale co jsem se díval na různé tutoriály tvorby kurzu, tak se mi to zdálo celkem chaotické, moc možností tam bylo.
Thinkific
Dá se vyhrát s designem, je možné nastavit způsob platby za kurz. Nejsem si jistý proč, ale trochu mi to nastavováním připomíná Wordpress.
Yoscenario
U tohoto nástroje mě trochu odrazuje designová stránka navrhování/tvoření kurzu + se domnívám, že tam není tolik interaktivních aktivit pro účastníky. Ovšem tento nástroj je pro tvorbu větvených scénáře, což je velmi velké plus, aspoň za mě a docela mi vyhovuje i používání příkazů.
Eduflow
Obsahuje spoustu interaktivních aktivit, je tam možnost dát feedback přímo od účastníků, zdá se mi jako jednoduchý nástroj na ovládání, zdá se mi, že graficky se s tím nedá tolik vyhrát
 Popravdě nevidím moc velké rozdíly mezi jednotlivými nástroji, aspoň podle videí, musel bych si je sám vyzkoušet, ovšem Yoscenario se mi dost líbilo, mým favoritem stále zůstává Articulate Storyline.
0 notes
Text
Můj projekt
Ověřování a dosažení cílů dle KirkPatricka Rozeznávání mezi „normálním“ a podvodným e-mailem, přičemž u podvodných i vyjmenování znaků u daného případu, podle kterých se to pozná. S dosažením cílů mám trochu problém, stále si nejsem jistý, co by bylo nejlepší. Ovšem přemýšlel jsem nad Webinářem spojený s online workshopem, ve kterém bych ukazoval jednotlivé znaky podvodného e-mailu s tím, že bych poskytl i pomůcku pro rozpoznávání těchto znaků. Na procvičování bych v kurzu měl moduly, ve kterých by účastník se mohl cvičit na rozpoznáván í podvodných e-mailů.
Bohužel jsem stále neprozkoumal dost materiálů, abych si byl v tématu tolik jistý (do příště to zlepším), na nějaké materiály jsem se ale už podíval a mám v tom lepší znalost, aspoň na elementární úrovni, na existující řešení jsem se ještě taktéž nedíval.
0 notes
Text
Vzdělávací cesta – Kurz Lektorské minimum 2
Prošel jsem si výše zmíněný kurz a velmi se mi líbil, certifikát taktéž mám a teď nějaké mé poznámky z tohoto kurzu.
Webinář (Webový seminář) Krátké webináře (20-40 minut) se hodí jako doplnění kurzu, většinou je sdílená obrazovka mluvčího; Delší webináře (60+ minut) je moderované setkání s expertem (možnost prostřídat několik expertů), taktéž doplnění o online workshop Některé sw pro webináře – ClickMeeting, Whereby, Google Hangouts a další
Online workshop Aktivní zapojení účastníků, lektor koordinuje aktivity workshopu, samostatná nebo skupinová práce. Online workshop má délku 40 minut, maximálně hodiny, taktéž se využívají digitální nástroje, koordinace a kontrola nástrojů. Je třeba detailní příprava, musí být účastníkům jasný účel. Aktivity – Interaktivní tabule a prvky, video chat, hlasování a podobně. Některé sw pro online workshop – miro, klaxoon a další
Asynchronní kurz Samostatné studium účastníků, musí být proto výborná struktura kurzu, která je přehledná a logická. Obsah by měl být členěn na menší části (kapitoly), certifikátem by měl být zakončen kurz.
Videa
Důležitá je gamifikace v každém případě – body, leaderboard, odměny, odznáčky a podobně
2. Blended learning (kombinované vzdělávání)
Kombinace prezenčního vzdělávání a online vzdělávání, prezenční přednášky a online kurz/uložiště dig. Materiálů, forma online samostudia, workshopy, skupinové práce, online úkol a následná diskuse a podobně. Důležitá je zpětná vazba od lektora. Je nutné účastníky předem upozornit, naučit je s technologiemi, poskytnout jim pomoc a taktéž kde ji najdou.
Flipped clasroom
Účastníci kurzu se setkají s novými materiály, které si projdou, udělají si o nich poznámky, mimo výuku a ve výuce se setkají, aby poznatky aplikovali při úkolech nebo probíhá diskuse o těchto materiálech.
0 notes
Text
KirkPatrick model
Model na vyhodnocování projektu.
Čtyři úrovně 1. Reakce Celková spokojenost a motivace, měří se pomocí průzkumu (dotazník), rozhovorů. Důležité pro pochopení, jestli se lidem líbí způsob prezentace.
2. Učení Měření nových znalostí, dovedností a postojů. Zjišťuje se pomocí testů (pre-post), rozhovorů, diskuse, pozorování a podobně. Důležité pro úspěšnost kurzu, zda se účastníci něco nového naučili.
3. Chování/změna Velmi důležité, zjišťujeme, jestli účastníci používají nové znalosti v praktickém životě; zjišťujeme, zda došlo k žádané změně. Zjišťujeme pomocí dotazníků (ne tak obvyklé), pozorování, pracovní přezkoumání a pomocí Klíčových ukazatelů výkonnosti
4. Výsledky Skutečné výsledky v reálném životě, např. jestli došlo k lepším prodejům.
 Plánování
Musíme se rozhodnout: Jakého cíle chceme dosáhnout? (úroveň 4 – Výsledky) Jaké změny chování chceme u účastníků dosáhnout? (úroveň 3 –Chování) Jaké znalosti a dovednosti účastníci potřebují (úroveň 2 – Učení) Jak navrhneme atraktivní způsob změny? (úroveň 1 – Reakce)
 Můj projekt
1. Jakého cíle chceme dosáhnout? (úroveň 4 – Výsledky) Pokaždé když senior dostane e-mail, aktivně kontroluje, zda nerozezná znaky podvodného e-mailu. (Tento cíl se mi zdál velmi dobrý a líbil se mi, doufám tedy, že nevadí, že jsem si ho tak „ukradnul“.
2. Jaké změny chování chceme u účastníků dosáhnout? (úroveň 3 –Chování) Senior dokáže rozpoznat podvodnou zprávu. Senior ví, co má dělat, v případě, že podvodnou zprávu identifikuje.
3. Jaké znalosti a dovednosti účastníci potřebují (úroveň 2 – Učení) Potřebují znát nebo poznat znaky podvodné zprávy, jak ji vyhodnotit a jak s ní posléze naložit.
4. Jak navrhneme atraktivní způsob změny? (úroveň 1 – Reakce) Přes různé aktivity (poznávání, zda daný příklad je nebo není podvodná zpráva), sdílení zkušeností, konkrétní ukazování, jak podvodná zpráva vypadá.
0 notes
Text
Autorské nástroje
Podíval jsem se na videa a ukázky z autorských nástrojů
Articulate Storyline Tento nástroj se mi velice líbí (propagační video docela zabralo), líbí se mi propojení s bankou audiovizuálních děl. Práce s tímto nástrojem vypadá docela příjemně, využívá hodně interaktivních prvků a dá se s tím hodně vyhrát.
Articulate Rise Tento nástroj je taktéž zajímavý, avšak nepůsobí na mě tak přívětivě (nevím proč), každopádně mi přijde, že se více soustředí na interaktivní část, než na grafickou. Dá se vytvořit například komiks, vysvětlivky, ale i třeba kvíz.
Elucidat Zajímavý nástroj, který se nesnaží o grafickou stránku (aspoň mi přijde, že ne primárně, jednotlivé slidy se mi zdají graficky nenáročné, ačkoli jsou pěkné). Umožňuje vytvářet ankety, dialogové okénka, testy, dle zadaných možností větví scénář, informační okénka a mnoho dalšího.
Myslím, že by mi nejvíce vyhovovalo Articulate Storyline, ovládání vypadalo snadně a dost se mi líbily možnosti, které tento nástroj nabízí.
0 notes
Text
Můj záměr – pokračování
Nakonec jsem si vybral pracovat na projektu, který se zabývá tématem Jak rozpoznat podvodné zprávy?
Moje cílová skupina budou senioři a to proto, že většina podvodů je mířena na ně a tato skupina obyvatelstva si s těmito podvody neumí poradit.
Ukázka persony:
Tumblr media
Jakožto překážky bych viděl velkou důvěřivost a nedostatek znalostí, jak takovou zprávu rozpoznat. U nedostatku znalostí jsem usoudil, že je potřeba, aby si to jedinci pamatovali, tudíž by pro ně bylo vhodné vytvořit aktivity, které by k tomuto cíli mohly pomoc. Problém se ukázal u důvěřivosti, což považuji taktéž za velkou překážku, protože jsem si úplně nebyl jistý do jaké kategorie ji zařadit, nakonec jsem se rozhodl ji zařadit do Dovedností, ovšem nejsem si zcela jist, jaké aktivity mohou napomoci v problematice důvěřivosti.
Cílem by mělo být, aby senioři dokázali rozpoznat vzhled podvodné zprávy a více dbali na svoji bezpečnost.
0 notes
Text
Můj záměr
Rozmýšlím nad třemi návrhy (rozdělení potravin v lednici, zdravý životní styl a rozpoznání podvodných a nežádoucích zpráv).
Záměr rozdělení potravin v lednici U tohoto problému je mým záměrem zajistit, aby se lépe skladovali potraviny v lednici a předcházelo se tak vyhazování těchto potravin. Cílovou skupinou jsou tedy studenti, kteří si chtějí lépe uspořádat první bydlení; rodiče s dětmi a široká veřejnost, která chce lépe skladovat potraviny.
Záměr správného životního stylu. U tohoto problému je mým záměrem zajistit, aby lidé byli v dalších letech méně unavení a cítili se lépe. Cílovou skupinou jsou tedy lidé se sedavým zaměstnáním; studenti, kteří chtějí zlepšit svůj životní styl a začít se více hýbat; široká veřejnost, která chce mít aktivní styl života.
Záměr rozpoznání podvodných a nežádoucích zpráv U tohoto problému je mým záměrem zajistit, aby meziročně klesl počet obětí internetových podvodů. Cílovou skupinou jsou mladí lidé, kteří se chtějí naučit něco více o bezpečí na internetu; pracující osoby, které se chtějí chránit před podvody a senioři, kteří jsou většinově cílená skupina podvodníků.
Zatím mám persony a odpovědi na otázky (zkrátka vše, co zatím k projektu mám) v dokumentu ve Wordu, chtěl jsem to zkusit přes software Obsidian, ovšem tam se nedají vkládat obrázky, takže to nejspíše budu dělat přes nástroj Mural, kam jsem se zatím jen zaregistroval.
0 notes
Text
Závěr Digitálních materiálů
Celkově se mi předmět líbil, naučil jsem se nové věci, taktéž jsem se dozvěděl, že ne všechny aktivity byly pro mě.
Co vše jsem v rámci předmětu udělal?  Naučil jsem se pracovat s editory audia, videa a obrázků, trochu jsem vylepšil své dovednosti, co se týče českého jazyka a HTML, naučil jsem se vytvářet testové otázky, větvený scénář, interaktivní pracovní listy a interaktivní knihy, dozvěděl jsem se něco více o chatbotech a augmentované realitě, taktéž jsem trochu vytvářel videa.
Čeho jsem dosáhl? Nových znalostí a dovedností, nových zkušeností, ale jsem na sebe hrdý, že jsem vytvořil aspoň pár věcí/objektů, které se mi osobně líbí.
Co pro sebe hodnotím jako obzvlášť užitečné?  Naučení se vytváření různých digitálních objektů, aspoň základy, které se určitě budou hodit i v budoucnosti, taktéž tedy i zlepšení se v českém jazyce.
Které objekty jsem si vytunil a co jsem v nich upravil?  Nebyl jsem si jistý, co je myšleno těmi objekty, jestli všechno, co jsme vytvořili nebo jen něco určitého, každopádně jsem se rozhodl vylepšit moji HTML tabulku, Pracovní list a Koláž obrázků s textem. Když píšu vylepšit, tak je v mém případě myšleno vytvořit nové objekty.
Naučil jsem se něco nového v oblasti komunikace a spolupráce při společném úkolu?  Popravdě si nejsem zcela jistý, komunikace probíhala v rámci daného dokumentu, ve kterém se tvořily otázky, ovšem určitá míra komunikace tam byla, ale nemyslím si, že by mi to přineslo něco nového. Tohle ovšem není chyba úkolu nebo zadání, ale už jsem dělal vícero věcí v rámci týmu, takže už mám nějaké zkušenosti.
Jak sám pro sebe hodnotím svůj pokrok v oblasti tvorby výukových digitálních materiálů?  Myslím si, že pokrok je u mě velký, je zde prostor pro zlepšení, ale dozvěděl jsem se o nástrojích, které jsem neznal, taktéž jsem si některé z nich vyzkoušel. Takže myslím, že pokrok je tam určitě veliký.
Co si navrhuju za hodnocení do ISu a proč (na škále A–F)? Navrhuji si B, některé úkoly nebyly splněny, tak jak jsem chtěl, některé úkoly vypadaly i hrozně, takže si myslím, že je to adekvátní.
Tumblr media Tumblr media Tumblr media
0 notes
Text
Online kvízy a jiné aplikace pro učení
Sli.do Nástroj, ve kterém je možné tvořit výběr z možností, graf ze slov, kvíz a otevřené otázky.
Quizizz Nástroj, ve kterém je možné tvořit výběr z možností, zaškrtávání správných odpovědí, doplňování slov, hlasování a otevřená otázka.
Kahoot Nástroj, ve kterém je možné tvořit kvíz, pravda nebo lež, otevřená otázka, seřazování odpovědí nebo vysvětlení k úloze.
Mentimeter Nástroj, ve kterém je možné tvořit výběr z možností, možnost interaktivního výběru z možností pomocí obrázků, graf ze slov, nastavování hodnot, otevřená otázka a spoustu dalšího.
Socrative Nástroj, ve kterém je možné tvořit výběr z více možností, pravda nebo lež a krátké odpovědi, změny jsou vidět v reálném čase.
Myslím si, že nástroje umožňují dělat stejné nebo aspoň podobné věci, každá má své využití, barevnější (Quizizz nebo Kahoot se hodí pro práci s malými dětmi), Socrative, Mentimeter nebo Sli.do bych viděl zase pro starší.
0 notes
Text
Robustní autorské nástroje
Articulate Rise Co vše se v nástrojích dá dělat? Přidávat vlastní citát nebo někoho jiného na uvítání, vkládat odstavce, obrázky a videa, přidávat interaktivní prvky (prvky na obrázcích, které můžete rozkliknout a zobrazí se popisující text), taktéž se dají vytvářet kartičky na procvičování nebo zapamatování, doplňování slov do vět, zaškrtávání správných odpovědí, spojování.
Přizpůsobování rozlišení mobilu.
Jak obtížná/snadná práce v těchto nástrojích je? Práce v nástroji se mi zdála docela lehká, uživatelsky příjemná, editace byla velmi lehká.
Adobe Co vše se v nástrojích dá dělat? Interaktivní video – do videí dávat úlohy, pokročilé možnosti umožňují vybrat, kam uživatele nasměruje jeho odpověď, výběr z možností.
Jak obtížná/snadná práce v těchto nástrojích je? Tento nástroj už vypadá složitěji.
 Ve kterém z těchto nástrojů se asi pracuje nejsnáze? Myslím si, že v Articulate Rise se tvoří snadněji. Od začátku jsem tušil, že v Adobe to bude těžší, ale bude nabízet více možností, což si nejsem zcela jist. Celkově si myslím, že nástroje na webu mají příjemnější prostředí, než je tomu u softtwaru, který se musí nainstalovat
0 notes
Text
Únikovka online
Z videí jsem zaznamenal tyto body:
Únikovky v online prostředí se dají tvořit skrz Google Prezentace, ve které jsou odkazy na extérní služby s výukovým potenciálem (Flippity, Learningapps, nebo videa) Taktéž se dají využít Weby Google, na které se vloží jednotlivé prezentace s úkoly, více stránek na jednom webu – jedna stránka = jedna část únikovky, také je dobré využívání reálného prostředí, úkolem je někam dojít. Únikovky se dají tvořit i přes MS Teams, tam je to ovšem takové neelegantní, podle mě aspoň. Jednotlivé části únikovky jsou samostatné týmy, do jiné části únikovky se dostává přes kód týmu.
Myslím si, že to učitelé dělají jako ozvláštnění a zpříjemnění výuky, třeba na testování nebo ať se žáci dozví nové věci, taktéž na procvičování
0 notes