Tumgik
the-erasmus-paprika · 3 years
Text
Dél-Afrika: Baie lekker!
Hihetetlen, de a dél-afrikai utazásom összejött! :D Másfél hónapja itt vagyok Stellenboschban, és ideje feltámasztani a blogomat, még akkor is, ha nem lesz sok időm posztokat írni.
2020 júliusában, mikor valójában jöttem volna, épp akkor tetőzött az első hullám Dél-Afrikában. Akkor erősen megkérdőjeleződött az egész Erasmus projektem. Akkor úgy döntöttem, hogy kockára teszek egy egész évet, reménykedve, hogy a covid helyzet ideális lesz 2021 márciusára. Pont 2021 januárjában tetőzött a második hullám, ami februárra leült, így március elsején, egy rendkívül kedvező covid helyzetben, be tudtam utazni. Hatalmas szerencsém volt!
És, hogy érzem magam eddig? Baie lekker! (Azaz, Afrikaans nyelven: nagyon jól!) Úgy érzem, hogy a kiutazásommal becsaptam az európai covidos telet, és elcseréltem egy ‘covidmentes’ dél-afrikai nyárra. Folyamatosan jó idő van, most ősz beköszöntével is van, hogy 36 fok van délutánonként.
A város (és a régió: Western Cape) lélegzetelállítóan gyönyörű. Bármilyen túlzás nélkül merem állítani, hogy Western Cape a leggyönyörűbb régió, ahol valaha életemben voltam. Ha 3 percet elsétálok a házamtól a Jan Marais parkba (ami egy természetvédelmi terület, rögtön a ház közelében) egy körbenézéssel 5 különböző hegyet látok, ami egy magyarnak szokatlan, és ledöbbentő.
Nagyon aktív, pörgős az élet. Másfél hónap alatt bejártam szinte egész Stellenboscht, a parkokat, folyót, megmásztam a Coetzenburg hegyet kétszer, elutaztam Gordon’s Baybe, Bikini Beachre, a Delheim borbirtokra. Fokvárosba többször is mentünk: várost néztünk, megmásztuk a Table Mountaint, ami a 7 új természeti világcsodák egyike, elmentünk Camp’s Bay tengerpartjára, fürödtünk a Muizenberg tengerparton. Tartottam magyar vacsoraestet otthon a lakótársaimnak, ahol életemben először, sikeresen, elkészítettem a gulyást. Ha épp nem utazunk valahova a barátaimmal, akkor sportolok, étterembe vagy italozóba megyünk, házibulit szervezünk, vagy bebiciklizem Stellenboscht, braai délután/estet tartunk (dél-afrikai grill), üvegházba és botanikai kertbe megyünk, bort kóstolunk,vagy csak otthon lazítunk, játszunk, szórakozunk.
Ezen kívül járok órákra, amikről később részletesebben beszámolok. Van Afrikaans nyelvi órám, ami szerencsére személyesen tartanak meg. A többit online tartják, de azok közül az egyiken többször is találkozom a csoporttársaimmal személyesen.
Nagyon sok barátot szereztem máig, és szerencsémre, rengeteg dél-afrikai barátom van (nem csak külföldiek). Mindennap új és új dolgot tanulok az itteni emberekről, az országról, és igyekszem a legmélyebben elmerülni a dél-afrikai kultúrákban, környezetben, mindennapokban.
Szuperül érzem magam! Boldog vagyok, hogy ez így összejöhetett. 3 és fél hónap vár rám, és alig várom, hogy átélhessem. Jövő hétvégén őszi szünet kezdődik, és egy 10 napos autóútra megyünk 8 nemzetközi cserediákkal.
Milliónyi dolog van a fejemben, amiről írnék, de most többet nem tudok írni. Remélem, tudok még posztokat megosztani. Köszönöm, hogy olvastál! :p
0 notes
the-erasmus-paprika · 4 years
Text
Bevezetés / Introduction
--- HUNGARIAN ---
Kedves barátaim, ismerőseim, és blogomra látogatók!
Üdvözlök mindenkit a blogomon, a The Braai of Erasmuson. Ez a blog azért születik meg, hogy megosszam az eddigi és a leendő külföldi tanulmányi uta(i)m élményeit és tapasztalait.
Nagy Kristóf vagyok, a Pécsi Tudományegyetem nemzetközi tanulmányok mester programjának hallgatója. A következő félévre az Erasmus+ kreditmobilitási program keretein belül nemzetközi mobilitást nyertem el a Stellenbosch University-re, ami a dél-afrikai köztársasági Stellenbosch városában található. Korábban CEEPUS ösztöndíjjal tanultam félévet a Karl Franzens Universität-en Grazban (2017), majd szintén félévet a Nazareth College-on, a new york állambeli Rochesterben, Campus Mundi ösztöndíjjal (2019).
A dél-afrikai mobilitás 2020. júliusában kezdődne meg. Mindenkiben felmerülhet a kérdés: hogyan alakul egy külföldi mobilitás a koronavírus idején, amikor már olyanokat is olvasni lehet, hogy a nyár elején fog csak tetőzni a válság? Ha röviden válaszolnék a kérdésre, akkor azt írom: könnyen előfordulhat, hogy a mobilitás nem fog megvalósulni, és halasztani kell / teljesen elmarad.
Ennek ellenére, a blogom nem csak a várható mobilitásról fog szólni. Szeretnék megosztani tanácsokat az eddigi tapasztalataimból azoknak, akik a jövőben terveznek hasonló utat. Többek között olyan témákra gondolok, mint a ‘Mire érdemes figyelni’, a ‘Hogyan intézzem a pénzügyeimet’, ‘Hogyan készüljek fel előre’ stb. Ezeket a tanácsokat ne vegyétek készpénznek, mert mindenki esetében más lehet. Emellett blogom azoknak is szól, akiket érdekel, hogyan néz ki egy ilyen program.
Vendégposztokat szívesen fogadok!
A blogot főleg magyarul tervezem írni, magyaroknak. Az idő függvényében lefordítom ezeket, vagy kizárólag angol nyelvű posztokat írok. We’ll see.
Stay tuned!
--- ENGLISH ---
Dear friends, acquaintances and visitors,
Welcome to my blog The Braai of Erasmus. This blog is born to share my former and future experiences of my study abroad programmes.
I am Kristóf Nagy, international studies master’s student at the University of Pécs, Hungary. For the next semester, I have been granted an international credit mobility at Stellenbosch University, South African Republic. Previously, I had been a CEEPUS grantee at Karl Franzens Universität, Graz, Austria (2017); and a Campus Mundi grantee at Nazareth College, Rochester NY, USA (2019).
The South African mobility is scheduled to start mid-July 2020. The question might arise: is such a mobility viable in the current corona crisis? The answer briefly is that due to the circumstances, the whole mobility might not happen at all, or at least not in the close future.
Anyhow, this blog’s goal is not only to tell about the experiences at Stellenbosch University, but to share study-abroad experiences and tips in general to prospective students on how to prepare and go through such a programme. 
This blog will mostly be written in Hungarian, at least in the beginning, as I want to primarily focus on preparation, on-the-go and after the mobility tips for Hungarians. Some of them I am willing to translate to English as well, but many tips might differ for people living in other countries than Hungary. Thus, please, always take the tips and recommendations with a grain of salt. Anyhow, I will try to indicate who is the target audience of specific posts. Hopefully, I will make it to Stellenbosch University so that I can write more posts about the experiences in English as well.
I welcome guest posts from guest writers! Share your own blog, thoughts and experiences! Please text me on Tumblr.
Stay tuned!
0 notes