Tumgik
bookscoffeeandi · 16 days
Text
Tumblr media
Rafał Piechocki : Śladami smoGa wawelskiego
0 notes
bookscoffeeandi · 17 days
Text
Tumblr media
0 notes
bookscoffeeandi · 1 month
Text
Tumblr media
Pola Oloixarac : Mona
0 notes
bookscoffeeandi · 1 month
Text
Tumblr media
📚 Have a fantastic Tolkien Reading Day!
📚 Fantastycznego Dnia Czytania Tolkiena!
15 notes · View notes
bookscoffeeandi · 2 months
Text
Tumblr media
Zaglądacie czasem do antykwariatów?
Uwielbiam odwiedzać antykwariaty, przeglądać książki ze śladami użytkowania. Czasem można znaleźć tam prawdziwe perełki i to za grosze. Dzisiaj natrafiłam na jedną z takich wyjątkowych książkowych perełek. Wśród dziesiątek tytułów znalazłam „Metafizyczną pauzę” z autografem Mistrza Pióra - Czesława Miłosza.
Powiem wam, że serce mocniej mi zabiło, gdy otworzyłam książkę i znalazłam ten autograf. Prawdziwa książkowa perełka, która już znalazła się w mojej biblioteczce wśród bezcennych dla mnie egzemplarzy w mojej kolekcji.
2 notes · View notes
bookscoffeeandi · 2 months
Text
Tumblr media
Z jaką książką rozpoczynacie ten tydzień?
Dzięki uprzejmości Wydawnictwo GlowBook mam przyjemność przedpremierowego zapoznania się z książką „Mona” autorstwa #PolaOloixarac .
Od wczorajszego wieczora przeczytałam niemal połowę tej książki i już teraz mogę wam powiedzieć, że jest świetna.
Poniżej zostawiam wam opis wydawcy, może zachęci kogoś z was do sięgnięcia po tę książkę.
• opis wydawcy
Zjadliwa satyra na światowe elity literackie i tragiczna historia o tym, jak można utowarowić swoją tożsamość, pióra jednej z najbardziej ekscytujących przedstawicielek współczesnej literatury argentyńskiej.
„Do takich miejsc jak to, przyjeżdżają ci, co się uważają za pisarzy, a wyjeżdżają jako postaci z książek” – pomyślała Mona Tarrile-Byrne, młoda peruwiańska pisarka. Krążąc po orbicie kalifornijskich narkotyków i erotycznych zatraceń, Mona ląduje na szwedzkiej wsi wraz z niedużą grupą kolegów nominowanych do prestiżowej Nagrody Basske-Wortza. W tym granicznym miejscu – na krańcach obszaru podległego kulturze, zanim zapadnie ciężka arktyczna noc – odkrywa tajemnicze i niezrozumiałe dla niej ślady przemocy.
Przybyli z całego świata pisarze są wobec siebie przyjaźni i podejrzliwi, oceniają się i uwodzą. Pośród zmysłowych i umysłowych przygód głównej bohaterki oraz dyskusji o awangardach, ideologiach i rynku – od TED Talks po borgesowskie orgazmy – Pola Oloixarac kreśli ironiczny portret hipsterskiego kręgu zmyślonej Weltliteratur, porywający thriller idei, przytłaczającą nas aktualnością satyrę na skrywaną brutalność w kulturowych elitach, mroczną refleksję nad potęgą języka w przekształcaniu świata.
0 notes
bookscoffeeandi · 3 months
Text
Tumblr media
Elísabet Jökulsdóttir : Chłód kwietniowego słońca
cała recenzja: https://bookscoffeeandi.blogspot.com/2024/02/elisabet-jokulsdottir-chod-kwietniowego.html
2 notes · View notes
bookscoffeeandi · 3 months
Text
Tumblr media
https://bookscoffeeandi.blogspot.com/2024/02/joanna-tekieli-topniejace-serce.html
2 notes · View notes
bookscoffeeandi · 3 months
Text
Tumblr media
Z jaką książką spędzacie ten weekend?
Dzięki uprzejmości Wydawnictwo GlowBook mam przyjemność przedpremierowego zapoznania się z książką „Chłód kwietniowego słońca” autorstwa Elísabet Jökulsdóttir.
Poniżej zostawiam wam opis wydawcy, może zachęci kogoś z was do sięgnięcia po tę książkę.
• opis wydawcy
Refleksyjna opowieść o miłości i poszukiwaniu sensu życia, nagrodzona w 2020 r. Islandzką Nagrodą Literacką. Historia młodej Védís – samotnej matki, która przeżywa traumę po nagłej śmierci ojca – z tłem dzieciństwa naznaczonego problemem alkoholizmu w rodzinie. Smutek Védís po stracie ojca jest zabarwiony gniewem i tęsknotą, z którymi nie potrafi sobie poradzić ani dać im wyrazu. Powieść, która przenosi nas w niepowtarzalne realia Reykjavíku lat 80.
2 notes · View notes
bookscoffeeandi · 4 months
Text
Tumblr media
https://bookscoffeeandi.blogspot.com/2024/01/sharon-bolton-pakt.html
0 notes
bookscoffeeandi · 4 months
Text
Tumblr media
Izaak Baszewis Singer : „Odwiedziny” / „Ruda Kejla” Są autorzy, na których książkowe wznowienia człowiek czeka z niecierpliwością. Dla mnie jednym z takich autorów jest właśnie Izaak Baszewis Singer. Ogromnie się cieszę, że Fame Art Books & Music postanowiło wydać książki tego autora, bo są to historie naprawdę warte uwagi. Poniżej zostawiam wam opisy wydawcy - może zainteresują was te książki. • Odwiedziny opis wydawcy: Głównymi bohaterami powieści są Maks i Flora, właściciele fabryki damskich torebek w Buenos Aires, którzy przyjeżdżają do swojego dawnego domu – Warszawy – aby zwerbować dziewczyny do pracy w ich argentyńskim zakładzie. W rzeczywistości fabryka torebek to tylko pierwszy krok na drodze do handlu żywym towarem, a nostalgiczne odwiedziny przy ulicy Krochmalnej to skok w paszczę przeszłości, od której zdaje się nie ma ucieczki. Odwiedziny to powieść o relacjach naznaczonych szemranymi interesami, pogonią za pieniędzmi i wypełnieniem życiowej pustki, patologią kłamstw, zdrad i wewnętrznych konfliktów. To także znany już z Rudej Kejli portret warszawskiego żydowskiego półświatka, w którym dominuje przemoc i erotyka, a relacje damsko-męskie to nie realna wspólnota dwóch istot, a jedynie próba sił. • Ruda Kejla opis wydawcy: Przedwojenny żydowski półświatek, biedna dzielnica wypełniona podrzędnymi knajpami i burdelami, miejsce, gdzie rządzi handel i erotyka, dosłownie i w przenośni narzuca pytanie o czystość, porządek i obecność Boga. Była prostytutka Kejla, żona nietuzinkowego złodziejaszka Jarmego, poszukuje spełnienia w różnych miłosnych konfiguracjach, a głód szczęścia prowadzi ją aż do Ameryki. W tej mało znanej, niepublikowanej dotąd po polsku powieści, noblista Izaak Baszewis Singer odkrywa przed czytelnikami ciemną stronę ulicy Krochmalnej i demaskuje ułudę: systemu moralności, amerykańskiego snu i braku samotności. Ta dramatyczna powieść, jak życie, opowiada o miłości i krzywdzie, o tym, co wynika z konieczności i nieodpartego pragnienia czegoś, co tkwi w każdym z nas.
0 notes
bookscoffeeandi · 4 months
Text
Tumblr media
☆ Z jaką książką spędzacie ten wyjątkowy czas? A może ostatnio czytaliście coś interesującego?
☆ What are you reading at the moment? Have you read anything good lately?
0 notes
bookscoffeeandi · 5 months
Text
Tumblr media
Paweł Huelle
10 września 1957 – 27 listopada 2023
0 notes
bookscoffeeandi · 5 months
Text
Tumblr media
„w tak wielu miejscach są święta” antologia poetycka
To już tradycja, że każdego roku w grudniu do rąk czytelników trafia wyjątkowa Antologia bożonarodzeniowa. Wyjątkowa, bo jedyna na rynku antologia z poezją, w której kilkudziesięciu autorów z kraju i zagranicy opowiada o Świętach i zimie.
W tym roku jest to niestety ostatnia Antologia stworzona przez jej pomysłodawcę i głównego redaktora, Andrzeja Sikorskiego, archeologa, poetę, prozaika, krytyka literackiego, dziennikarza. Smutek tym większy, że był on nie zastąpiony przy powstawaniu tych Antologii, ale przede wszystkim znajdował literackie perełki, którymi dzielił się z innymi, łączył ludzi, zaszczepiał w nich miłość do słowa, do tworzenia. Wierzę jednak, że jego duch będzie zawsze obecny nie tylko w dotychczasowych edycjach Antologii bożonarodzeniowych, ale również w kolejnych, których powstawanie będę nadzorować.
Już od 31. lat poeci mniej lub bardziej doświadczeni i ci, którzy odeszli, swoimi wierszami przynoszą nadzieję, refleksję i ciepło. A pomiędzy słowami skrywa się także tęsknota i wyczekiwanie. W tegorocznej antologii znalazło się ponad 60 autorów, a każdy wiersz to osobna, pełna emocji opowieść, która przynosi odrobinę magii świątecznych dni. Wśród zebranych wiersz znalazł się również ostatni wiersz Andrzeja Sikorskiego, „opowieść 14”. I nawet bez śniegu może być świątecznie za sprawą słów napisanych przez poetów... I tak już od wielu, wielu lat. I aby ta poetycka magia trwała jak najdłużej!
„(...)w tak wielu miejscach są święta/miłość i dobre słowo/rozejrzyj się –/nie zgub niczego” - fragment mojego wiersza „gdzieś pośród nas”.
W tym roku do antologii trafiły moje dwa wiersze „gdzieś pośród nas” oraz „* * * w ten wieczór wyjątkowy” Okładka oraz cztery zdjęcia wewnątrz antologii są mojego autorstwa.
w tak wielu miejscach są święta antologia, Wydawnictwo Flos Carmeli
0 notes
bookscoffeeandi · 6 months
Text
Tumblr media
11 listopada br. w wieku 70 lat odszedł od nas Andrzej Sikorski. Archeolog, poeta, prozaik, krytyk literacki, wykładowca w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarz i redaktor, autor ponad 20 publikacji książkowych (tomiki, książki dla dzieci i młodzieży, wywiady-rzeki), autor słuchowisk i monodramów radiowych. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989) i ZAiKS-u. Laureat Nagrody 38. Listopada Poetyckiego za tomik "niepewne". Miłośnik przeszłości Poznania.
Skromny, zawsze uśmiechnięty, serdeczny - takim go zapamiętamy na zawsze.
0 notes
bookscoffeeandi · 6 months
Text
Tumblr media
https://bookscoffeeandi.blogspot.com/2023/11/jimmy-fallon-5-nocy-do-gwiazdki.html
0 notes
bookscoffeeandi · 6 months
Text
Tumblr media
https://bookscoffeeandi.blogspot.com/2023/11/agnieszka-krizel-miraze-luster.html
0 notes