Tumgik
cotovarisovce · 3 years
Text
Třepu nudlema se sezamovým olejem
Po čase jsem se opět vnořila do Ottolenghiho, konkrétně do jeho zeleninové Hojnosti. Vylovila jsem tento časově nenáročný a poměrně instagramově vyhlížející recept na “suchou variantu kari”.
Tumblr media
RÝŽOVÉ NUDLE S VÝHONKOVOU BROKOLICÍ
Na 4 porce:
– 1 červená cibule – zelená kari pasta dle chuti * – plechovka kokosového mléka – lžíce cukru – 400 g (nejlépe) výhonkové/baby brokolice – 450 g rýžových nudlí (širokých nebo vlasových) – lžíce rostlinného oleje – 3 lžíce oleje z praženého sezamu – limetka – sůl – bazalka, případně jiná bylinka dle vašeho výběru
*pokud ve složení pasty chybí římský kmín, tak přidejte cca půl lžičky mletého
Cibuli jsem nakrájela nadrobno. Brokolici jsem očistila od lístečků. V pánvi jsem rozehřála rostlinný olej a zároveň dala vařit dva hrnce osolené vody – jeden na nudle a jeden na brokolici.
Cibuli jsme opékala na oleji zhruba 2 minuty do zprůhlednění, poté jsem přidala kari pastu a za stálého míchání opékala další 2 minuty. Poté jsem přidala cukr a trošku soli a přilila kokosové mléko. Přivedla jsem směs k varu a vzniklou omáčku nechala chvilku probublat.
Brokolici jsem vložila ve dvou dávkách do vařící vody. Každou dávku jsem povařila asi jen 2 minuty. Mezitím jsem v druhém hrnci podle návodu na obalu připravila nudle, když byly hotové, tak jsem je scedila, prolila chladnou vodou a přendala zpět do hrnce. Tak jsem k nim přidala ještě trochu soli, sezamový olej, šťávu z půlky limetky a společně vše protřepala.
Na talíř jsem dala nudle, na ně naaranžovala brokolici a kolem nalila pár lžic omáčky. To jsem doplnila lístky čerstvé máty a bazalky a klínkem limetky.
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Opékám tempeh, celer a mrkev
Tohle je variace na nesmrtelnou čínu podle čínské kuchařky z dob socialismu, kterou moje máma čas od času připravuje. I když není Číňanka, ani socialistka. Výhodou takové kuchařky je, že po svém čtenáři nežádá žádné náročné suroviny. V originále se jedná o nudličky kořenové zeleniny se stopovým množstvím vepřového masa. To jsem ve své rozmařilé realitě roku 2021 nahradila tempehem. Musím říct, že se to vizuálně velmi blíží originálu, což je mimořádně uspokojivé.
Tumblr media
KOŘENOVÁ ZELENINA S TEMPEHEM
Na 4 porce:
– 1 střední cibule – půlka většího celeru (případně lze celer částečně či úplně nahradit petrželí) – 3 střední mrkve – bloček tempehu – 2 lžíce octa – lžíce drceného kmínu – lžička mletého zázvoru – 2–3 lžíce světlé sójové omáčky – 2 lžíce oleje – sůl
– jasmínová rýže k podávání
Cibuli jsem nakrájela na půlkolečka. Očištěný celer jsem nakrájela na tenké hranolky. Mrkev jsem nastrouhala nahrubo na co nejdelší nudličky. Tempeh jsem pokrájela na tenké nudličky.
V pánvi jsem rozehřála olej a asi 2–3 minuty jsem na něm zprudka za stálého míchání opékala cibuli, celer a mrkev. Když zelenina trochu změkla, přidala jsem tempeh a opět jsem vše ještě asi 2 minuty opékala. Poté jsem plotýnku stáhla na střední výkon, přidala sójovou omáčku, ocet, kmín a zázvor. Posléze jsem zneuctila prostý recept a chuť směsi prohloubila lžící saké, které teď mám doma, ale to rozhodně není třeba. Dochutila jsem směs špetkou soli a ještě krátce prohřála.
Jídlo jsem podávala s rýží.
Chutnalo to úplně jako tenkrát pod Beskydy.
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Míchám smetanový brsalát, opékám lososa
“Ty umíš tak dobře vařit, Ovče. Připadám si, jako bych jedl v nějaké norské rybářské osadě.”
Tumblr media
LOSOS A BRAMBOROVÝ SALÁT S CRÉME FRAÎCHE
Na 4 porce:
– 600 g losových filetů s kůží – lžíce oleje na opékání – volitelně citron k podávání
– 800 g salátových nebo nových brambor – 2 šalotky * – svazek kopru – 2–3 lžíce kaparů – 200 g kelímek crème fraîche – pár snítek tymiánu – 2 bobkové listy – 5 kuliček pepře – pepř a sůl
*zrovna je neměli, použila jsem obyčejnou cibuli a spařila ji
Dala jsem vařit hrnec vody, plný tak, aby se do něj vešly brambory. Ty jsem mezitím oloupala. Vložila jsem je do vroucí vody společně s bobkovým listem, pepřem a tymiánem a vše jsem osolila. Když byly brambory měkké, tak jsem je slila a nechala asi 10 minut zchladnout. Mezitím jsem si nakrájela (a spařila) cibuli a nasekala kopr.
Porce lososa jsem opékala na středním stupni asi 4 až 5 minut z každé strany. Během toho jsem nakrájela brambory na kolečka a společně s cibulí, koprem, kapary a crème fraîche je opatrně promíchala. Smetana v teplých bramborách povolí a vytvoří hladkou zálivku. Salát jsem dochutila solí a pepřem.
No a jste v norské rybářské osadě.
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Vařím černooké fazole
Tohle je další příspěvek do našeho bezmasého týdne. Téměř veganský, nebýt neveganské majonézy navrch. Luštěninový a relativně nenáročný recept má v sobě přívětivý jižanský nádech.
Tumblr media
VEGETARIÁNSKÝ HOPPIN’ JOHN
Na 4 porce:
– 4 lžíce oleje – 1 červená cibule – 200 g mrkve – 200 g řapíkatého celeru – 3 stroužky česneku – lžíce rajského protlaku – 1 a půl lžíce tabasca * – 200 g zeleně dle vaší volby (kadeřávek, mladé zelí, špenát) – 300 g basmati rýže – 250 g fazole černé oko – 550 ml zeleninového vývaru – sůl – česneková majonéza (vzala jsem tu s pečeným česnekem od M&S a dobré to bylo)
* Tabasco nemám, takže jsem smíchala srirachu s worchesterskou omáčkou a dostala jsem víceméně to, co bylo potřeba. Ale myslím si, že zafunguje jakákoli pálivá omáčka lehce okyselená vaším oblíbeným octem (doufám, že máte svůj oblíbený ocet).
Asi na 6 hodin jsem namočila fazole (možná to ani nemuselo být, jsou drobné). Následně jsem je asi 40 minut vařila doměkka.
Mezitím jsem nakrájela cibuli, mrkev a řapíkatý celer na malé kostičky a nasekala česnek. Mou zelení byl kadeřávek, který jsem nakrájela na širší nudličky.
V hluboké pánvi jsem rozehřála olej na střední teplotu a za občasného míchání 20 minut opékala cibuli, mrkev a řapíkatý celer. Pak jsem přidala česnek, improvizované tabasco (nakonec jsem ho doplnila ještě špetkou chilli) a rajčatový protlak. Opékala jsem směs ještě pět minut.
Poté jsem přidala kadeřávek a nechala ho zvadnout. Vsypala jsem propláchnutou rýži, uvařené fazole, vývar, sůl a přivedla k varu. Poté jsem zakryla, zmírnila teplo a nechala na mírném stupni vařit 15 minut. Ještě dalších 10 minut jsem jídlo nechala odpočívat.
Na talíři jsem ho doplnila pořádným kopečkem majonézy.
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Sypu do pánve všechno koření, co mám
Tohle je recepis na jemné indické jídlo, ve kterém hrál původně hlavní roli paneer, ale vzhledem k tomu, že se na Rohlíku nedá sehnat, ho zastoupilo tofu. Připravte si zhruba všechno koření, které vlastníte, protože ho budete potřebovat.
Tumblr media
SHAHI TOFU
Na 4 porce:
– 1 velká cibule – 6 stroužků česneku – kousek zázvoru – 20 ks nepražených nesolených kešu ořechů – 20 ks celých loupaných mandlí – zelená chilli paprička – 2 lžíce másla – 2 lžíce oleje – 2 svitky skořice – 2 bobkové listy – 6 hřebíčků – 2 lžičky mletého koriandru – mleté chilli dle chuti – půl lžičky garam masaly – čtvrt lžičky mletého kardamomu – mletý pepř – volitelně špetka šafránu – 200 g bílého jogurtu – 2 lžičky cukru – sůl – 5 lžic smetany – tři bločky tofu
Vytáhla jsem z lednice jogurt a smetanu, aby získaly pokojovou teplotu.
Nakrájela jsem cibuli na kostičky a nasekala česnek, papričku a zázvor (stačí na větší kousky). Všechno jsem vsypala do pánve, přidala kešu a mandle a všechno to zalila asi 800 ml vody. Přivedla jsem k varu a na vyšším středním stupni nechala vařit asi 20 minut. Lehce vychladlou směs jsem rozmixovala dohladka. 
Osušené tofu jsem nakrájela na trojúhelníčky.
V pánvi jsem na středním stupni rozehřála máslo s olejem a přidala skořici, bobkové listy a hřebíček. Nechala jsem koření rozvonět. Poté jsem přidala připravenou ořechovo-cibulovou pastu – opatrně a mimo plotýnku, protože má tendenci docela dost prskat. Vrátila jsem na plotýnku a za občasného míchání vařila asi 5 minut. Přidala jsem koriandr, garam masalu, kardamom, pepř, chilli, cukr a sůl a ještě minutu míchala.
Opět mimo teplo jsem po dávkách vmíchala jogurt. Poté jsem zase pánev vrátila na plotýnku, přilila ještě asi 250 ml vody, promíchala, přidala šafrán, přivedla k varu a nechala probublávat asi 6 minut. Nakonec jsem vložila do pánve tofu a nechala vše ještě pár minutek vařit. 
Na hotové jídlo na talíři přišla ještě špetka kardamomu.
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Máčím houby ve vodě a ořechy v oleji
Tohle je naprosto báječné jídlo pro všechny vyznavače umami chuti a milovníky asijských přísad všeho druhu. Původní recept jsem si trochu přizpůsobila – největším zásahem se stala výměna pekanových ořechů za vlašáky, ale pokud jste do prvních zmíněných připraveni investovat, nic vám nebrání!
Tumblr media
ŠITAKE RÝŽE S OŘECHOVÝM CHILLI OLEJEM
Na 4 porce:
– 15 g sušených hub šitake – rostlinný olej – 1 cibule – 3 stroužky česneku – 400 g čerstvých hub (použila jsem žampiony a hlívu, ale skvěle se hodí lesní houby) – 2 lžíce hnědé miso pasty – 350 g jasmínové rýže – 2 lžíce světlé sójové omáčky – 2 lžíce saké – 50 g vlašských ořechů – lžíce chilli vloček – 4 jarní cibulky – 1,5 lžíce bílého vinného octa – sushi zázvor k podávání – slů
*protože jsem sehnala pouze světlou miso pastu, nahradila jsem světlou sójovku v receptu z poloviny výraznější, tmavou
V konvici jsem uvařila 500 ml vody a zalila jí sušené šitake. Nechala jsem je 20 minut odstát. Mezitím jsem nakrájela cibuli na tenká půlkolečka, nadrtila česnek, najemno nakrájela jarní cibulku a na tenké plátky nakrájela čerstvé houby. Ořechy jsem nasekala. Poté jsem z houbového nálevu vylovila nasáklé šitake, jemně z nich vymačkala nad nálevem tekutinu a pokrájela je na tenké proužky. Nálev jsem si nechala – mělo by ho zbýt 450 ml – kdyby ho bylo méně, lze ho doplnit vodou.
Ve woku jsem na středním stupni rozehřála 3 lžíce oleje a 8 minut na něm opékala cibuli. Na další 3 minuty jsem přidala česnek a dál opékala. Potom jsem přidala čerstvé i sušené houby a smažila dalších 5 minut, dokud houby nezměkly a nezmenšily svůj objem. Poté jsem přidala miso pastu, důkladně zamíchala a nechala s ní karamelizovat cibuli další 4 minuty. Vsypala jsem propláchnutou rýži a promíchala, aby se zrnka dobře obalila.
Poté jsem do pánve vlila houbový nálev, sójovou omáčku, saké a necelou lžičku soli. Směs jsem přivedla k varu, poté jsem stáhla teplo a nechala přikryté mírně probublávat 15 minut.
Mezitím jsem připravila ořechový olej. Do kastrůlku jsem dala nasekané ořechy, jarní cibulku (část nati jsem si nechala na ozdobu), chilli vločky a čtvrt lžičky soli. To jsem zalila 75 ml oleje a lžící a půl vinného octa. Na středním stupni jsem směs přivedla k varu a po minutě ji odstranila z tepla a přelila do misky.
Hotovou rýži jsem hned neodkryla, jen jsem ji dala stranou z plotýnka a nechala ještě 5 minut dojít.
Rýže se podává posypaná natí z jarní cibulky, nakládaným zázvorem a přelitá ořechovým olejem.
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Griluju řepu se sýrem
Když mi můj muž sám od sebe řekl, že by si dal to jídlo s červenou řepou, co jsem kdysi dělala, uvedlo mě to do mírného šoku. Vlastně větší šok by nastal už pouze ve chvíli, kdy by si vyžádal salát z oliv, sušených rajčat a citronových oplatek.
Tumblr media
HALOUMI, ČERVENÁ ŘEPA A PERLOVÝ KUSKUS
Na 4 porce:
– 2 lžičky koření sumah – 250 g mandlí (plátky nebo sekané) – 30 g čerstvého kopru – 4 šalotky (nebo 2 větší banánové šalotky) – 4 stroužky česneku – 300 g perlového kuskusu – 2 lžíce jablečného octa – 500 g vařené červené řepy/1 balíček předvařené balené řepy – 500 g haloumi nebo jiného sýru vhodného na grilování – olivový olej – sůl – pepř
Předvařenou řepu jsem prolila vařící vodou a nakrájela na klínky. Ty jsem rozložila na polovinu plechu vyloženého pečicím papírem. Řepu jsem zakápla lžící olivového oleje, důkladně opepřila a osolila a zatím odložila stranou.
Sýr jsem nakrájela na úzké plátky/tyčinky.
Do 800 ml vařící vody jsem vsypala kuskus a vařila asi 10 minut na skus. Scedila jsem ho, krátce propláchla studenou vodou, vrátila zpátky do hrnce, protřepala s troškou olivového oleje, přikryla pokličkou a odložila.
Rozehřála jsem troubu v režimu grilu a vložila do ní plech s řepou. Nechala jsem ji tam asi 7 minut, potom jsem plech vytáhla, na jeho druhou polovinu vyskládala sýr a vrátila asi na 15 minut zpět do trouby.
Šalotky jsem nakrájela na půlkolečka, česnek nasekala. Kopr jsem i s částí stonků nasekala nahrubo.
Do misky jsem přidala 2 lžíce jablečného octa, 4 lžíce olivového oleje, 2 lžíce horké vody a lžičku cukru. Míchala jsem, dokud se cukr nerozpustil, tím jsem vyrobila zálivku.
Ve velké pánvi jsem na středním stupni rozehřála asi 3 lžíce oleje a opékala na něm šalotky, česnek a mandle asi 5 minut, dokud mandle nebyly zlatavé a křupavé. Poté jsem pánev sundala z tepla, vmíchala kuskus, 2 lžíce zálivky, kopr, dosolila a opepřila. Část kopru lze schovat na ozdobu.
Na talíře jsem dala kuskus, který jsem následně pokladla grilovanou řepou a sýrem. Přelila jsem zálivkou a jemně posypala sumahem.
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Vařím kroupy v rajčatech
Pamatujete si ještě, jak jsem tu psala, že Ottolenghi umí kroupy? Jak by neuměl! Tady to je. 
Tumblr media
KROUPOVÉ RIZOTO
Na 4 porce:
– 200 g ječných krup – 30 g másla – 90 ml olivového oleje – 2 malé šalotky – velký řapík celeru – 4 stroužky česneku – 1 plechovka krájených rajčat – 300 g passaty – 700 ml zeleninového vývaru – 1/2 lžičky uzené papriky – chilli vločky – 1 bobkový list – pár snítek čerstvého tymiánu
– 200 g fety – lžíce kmínu – pár snítek čerstvé dobromysli
Začala jsem tím, že jsem kroupy pořádně propláchla studenou vodou a nechala je dobře vykapat. Šalotky a řapíkatý celer jsem pokrájela na kostičky, česnek nadrobno nasekala.
V hluboké pánvi jsem rozehřála máslo se 2 lžícemi olivového oleje a do změknutí na něm opékala cibuli, celer a česnek. Následně jsem přidala kroupy, rajčata, passatu, vývar, papriku, chilli vločky, bobkový list a tymián. Zvolna jsem za občasného míchání vařila odkryté, dokud se většina tekutiny nevstřebala.
Mezitím jsem nasucho opražila kmín (máte-li jak, je žádoucí jej následně nahrubo nadrtit) a smíchala ho s nalámanou fetou a zbytkem olivového oleje.
Kroupové rizoto se podává s kmínovou fetou a lístky dobromysli.
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Vařím kroupy a čočku
Klasický prostý recept z prostých surovin. Rada ovců doporučuje řádně omastit.
Tumblr media
KOČIČÍ TANEC
Na 4 porce:
– 200 g čočky – 200 g krup – 200 g slaniny – velká cibule – hodně česneku – tymián (příp. majoránka, saturejka) – sádlo nebo olej na smažení – sůl – pepř
Čočku a kroupy jsem uvařila. Rozehřála jsem kousek sádla (není potřeba, pokud je slanina hodně tučná) a začala na něm opékat slaninu. Po chvíli jsem přidala cibuli na klínky. Nakonec jsem přidala česnek a tymián a nechala rozvonět. Nakonec jsem vsypala uvařené kroupy s čočkou a společně prohřála. Jak prosté.
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Vařím kokosové mléko s chutney
Variace na rybí kari na pomezí indické a thajské kuchyně.
TRESKA V ŽLUTÉ KARI OMÁČCE S MANGOVÝM CHUTNEY
Tumblr media
Na 4 porce:
– 500 g tmavé tresky – vanička baby špenátu – 2 lžíce sladkého mangového chutney – 400 g kokosového mléka (1 plechovka) – 1 žlutá chilli paprička – větší kousek zázvoru – 4 stroužky česneku – 1 velká cibule – 3–4 lžíce oleje – 2 lžičky mleté sladké papriky – 2 lžičky kurkumy – 2 lžičky žluté kari pasty (případně zelené, v tom případě přidat ke koření lžičku mletého římského kmínu) – 4 lžíce garam masaly – mletý pepř – sůl
Cibuli jsem pokrájela nadrobno, nadrtila česnek a chilli papričku a zázvor nasekala nadrobno. Omyté filety jsem rozkrájela na 4 porce. Všechno koření jsem smíchala v misce a polovinou posypala rybu. Tu jsem odložila stranou.
V pánvi jsem na rozehřátém oleji 5 minut opékala cibuli, česnek, zázvor, chilli papričku a kari pastu. Poté jsem přisypala zbylou polovinu koření, promíchala a nechala rozvonět. Poté jsem k směsi přilila kokosové mléko a stejné množství vody. Vmíchala jsem chutney. 
Omáčku jsem přivedla k varu a nechala chvilku probublávat, aby zhoustla. Nakonec jsem přidala špenát a tresku. Pánev jsem přikryla a vše 5 minut povařila. Nakonec jsem jídlo osolila. Lze podávat s rýží či plackou.
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Dekoruji zeleň žlutí
Zelené jídlo pro zelený čtvrtek. Loni to bylo rizoto s medvědím česnekem, letos to je rizoto se špenátem, protože proč ne?
Tumblr media
ŠPENÁTOVÉ RIZOTO SE ŠAFRÁNOVOU RICOTTOU
Na 4 porce:
– 350 g kulatozrnné rýže – 30 g másla – lžíce oleje – 1 cibule – 700 ml zeleninového vývaru – 200 g mraženého sekaného špenátu – kousek grana padana či parmazánu – sůl a mletý bílý pepř
Šafránová ricotta: – 50 ml mléka – 0,5 g šafránu – 250 g ricotty – sůl a mletý bílý pepř
Začala jsem přípravou ricotty. Mléko jsem svařila se šafránem a nechala ho chladnout.
Cibuli jsem nakrájela nadrobno, opekla na kousku másla a lžíci oleje, přidala suchou rýži, nechala ji zprůhlednět a obalit tukem a potom jsem po naběračkách přilévala vývar a nechala ho vždy vsáknout do rýže.
Mezitím jsem rozmrazila špenát a vymačkala z něj co nejvíc vody. Nastrouhala jsem grana padano. Zchladlé šafránové mléko jsem scedila přes sítko a smíchala s ricottou. Dochutila jsem solí a bílým pepřem. Do hotové rýže jsem vmíchala špenát, zbytek másla a většinu nastrouhaného sýra.
Rizoto jsem podávala s kopečkem ricotty a posypané zbylým grana padanem. Podle vašeho uvážení lze obložit i další zelení.
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Vařím cizrnu na dva způsoby
Cesta za neznámými indickými recepty pokračuje. Tohle je rychlé a jednoduché nerestaurační jídlo. Stojí chuťově na té jemnější straně a obejde se bez rajčat, cibule i česneku. Ať žije cizrna s cizrnou.
Tumblr media
KADHI SE SMAŽENOU CIZRNOU
Na 4 porce:
– rostlinný olej na smažení – 8 kari listů (pokud se vám povede je vykouzlit, já jsem je nahradila bobkovým listem) – 1 lžíce + lžička (ideálně hrubě drceného, případně celého, ale ne mletého) římského kmínu – 700 g uvařené cizrny (nebo 2× 400g plechovka cizrny) – šťáva z jednoho citronu – sůl – 500 g bílého jogurtu – 12 zarovnaných lžic cizrnové mouky – kousek zázvoru – lžička kurkumy (případně víc podle chuti) – půl lžičky mletého hřebíčku – volitelně méně pálivá chilli paprička nebo špetka mletého chilli – v případě potřeby trochu cukru
– vařená rýže k podávání
Začala jsem cizrnou, kterou jsem si uvařila předchozí večer. V pánvi se širším dnem jsem na vyšší střední stupeň rozpálila několik lžic oleje. Krátce jsem na něm opekla polovinu bobkových listů a lžičku římského kmínu – měl by začít praskat a vonět. Poté jsem vsypala cizrnu – ať už vařená či z plechovky musí být řádně okapaná! V tomto množství je třeba dělat ji ve dvou dávkách. Smažila jsem ji za občasného míchání dozlatova 5 minut. Poté jsem ji přesunula do mísy a ochutila menší lžičkou soli a trochu zakápla citronovou šťávou.
V míse jsem smíchala jogurt, cizrnovou mouku, nastrouhaný zázvor, chilli, sůl, kurkumu a hřebíček. Postupně jsem vmíchala litr studené vody (možná by stačilo o něco méně).
Rozehřála jsem znovu pánev (pozor na to, ať je dostatečně hluboká) od smažené cizrny a přidala do ní 2 lžíce oleje. Stejným způsobem jako předtím jsem na ní opekla zbývající bobkový list a římský kmín. Odstavila jsem pánev z tepla, nechala ji minutu vychladnout a poté jsem ji vrátila zpět na nízkou teplotu. Vlila jsem do ní jogurtovou omáčku a na nižším středním stupni ji začala zahřívat až do zhoustnutí. Pozor, směs je třeba neustále míchat, aby se cizrnová mouka nepřichytávala na dno.
Protože jsem použila poměrně kyselý jogurt, ještě jsem omáčku trochu dosladila. Hotovou jsem ji lehce okyselila citronovou šťávou a dosolila. Omáčku jsem rozdělila do hlubokých talířů a posypala ji smaženou cizrnou. Ke kadhi je ideální vařená rýže, případně placka. Jednoduchou smaženou cizrnu lze nahradit cizrnovými pakorami. 
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Koulím koule
Tohle je internetový kout, ve kterém najdete v zásadě dvě věci. Recepty z kategorie hrách a kroupy a recepty od Ottolenghiho. Případně kroupy od Ottolenghiho, umí je skvěle, ale o tom někdy příště. Tenhle recept jsem slepila dohromady ze slavného červeného Cookbooku a neméně skvělé vegetariánské Hojnosti a zlehka přizpůsobila našemu kulturnímu prostředí – Ottolenghi by z rohlíku asi nevařil, ale vy můžete.
Tumblr media
MASOVÉ KOULE S TAHINI OMÁČKOU A BULGUROVÝM PILAFEM
Na 4 porce:
Masové koule:
– 500 g mletého hovězího masa – 3 stroužky česneku – 1 vejce – velká hrst petrželky – 1 rohlík (nebo 40 g jiného bílého pečiva) – 2 lžičky mletého nového koření – 1 lžička mleté skořice – čerstvě mletý pepř – sůl – olej na smažení
Tahini omáčka:
– 150 ml tahini pasty – 150 ml vody – 1 stroužek česneku – 70 ml bílého vinného octa – půl lžičky soli
Pilaf:
– 170 g drobného bulguru – 1 velká cibule – 25 g másla – 2 lžíce rostlinného oleje – 290 ml silného vývaru (může být zeleninový i masový) – 1/4 lžičky mletého nového koření – 1/4 lžičky skořice – hrst petrželky – sůl
Pozn.: masové kuličky lze podávat i s jednoduše uvařeným bulgurem, rýží, jinou variací na pilaf (např. košarí) nebo s čímkoli vás napadne
Na ozdobu:
– sekaná petrželka – citronová kůra
Začala jsem tahini omáčkou. Tahini pastu jsem společně s vodou, drceným česnekem, vinným octem a solí vyšlehala na hladkou krémovou omáčku a odložila stranou.
Přichází hvězdná chvíle rohlíku. Namočila jsem ho na dvě minutky do studené vody, následně pořádně vyždímala a rozdrobila/rozmačkala do mísy. Přidala jsem mleté maso, vajíčko, petrželku, drcený česnek, nové koření, skořici, sůl a pepř a zpracovala rukama na soudržnou hmotu. Z té jsem vyrobila 20 kuliček.
V pánvi jsem nahřála půl centimetru vysokou vrstvu oleje na střední stupeň – jak píše Ottolenghi, musí to být rozpálené, ale nemělo by to prskat. Kuliček by v pánvi nemělo být moc najednou, takže jsem je smažila ve třech várkách. Každá mi zabrala zhruba 2 minuty – kuličky by měly za tu dobu zhnědnout, během smažení je třeba průběžně je obracet. Osmažené kuličky jsem vložila do talíře vystlaného papírovou utěrkou, aby se odsál přebytečný tuk.
Troubu jsem nahřála na 220 stupňů (ta moje peče trochu méně, takže vám třeba bude stačit 200). Kuličky jsem přendala do pekáčku. Na 5 minut jsem je jen tak samotné dala péct. Poté jsem je vytáhla, přelila připravenou tahini omáčkou a vrátila do trouby na dalších 10 minut. A je hotovo.
Na bulgurový pilaf jsem nejprve neuvařený bulgur na 5 minut namočila do studené vody, pak jsem ho scedila a nechala pořádně okapat. V hrnci se silným dnem jsem rozehřála na střední stupeň máslo s olejem a nechala na něm zezlátnout na půlkolečka nakrájenou cibuli. Poté jsem přidala nové koření, skořici a bulgur, promíchala a zalila vývarem. Přivedla jsem směs k varu, přikryla pokličkou, výkon stáhla úplně na minimum a nechala 5 minut vařit. Poté jsem odstavila hrnec z tepla a stále zakrytý nechala bulgur dalších 5 minut dojít. Pak jsem odklopila pokličku a nechala ještě několik minut pilaf trochu vychladnout. Vmíchala jsem vidličkou petrželku a dosolila.
Na talíři jsem pilaf s kuličkami doplnila citronovou kůrou a zbytkem petrželky.
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Opékám papír a tresku
Tohle je úplně extrémně jednoduchý recept, takže je na místě stejně jednoduchý úvod. Stačilo a pojďme na věc.
Tumblr media
TRESKA LOIN S TEPLÝM SALÁTEM Z ČERNÉ ČOČKY
Na 4 porce:
– 4 porce tresky loin (příp. jiné ryby) – 50 g másla – 300 g belugy (černé čočky) – 2 mrkve – 2 petržele – bobkový list – lžíce olivového oleje – petrželka
Čočku jsem propláchla a uvařila s bobkovým listem na skus. Mezitím jsem oškrábala mrkev a petržel a nakrájela je na malé kostičky. Ty jsem se špetkou soli opekla na másle dozlatova, ovšem tak, aby si zachovaly svou křupavost. Do hotové zeleniny jsem vmíchala uvařenou čočku a dosolila.
Pánev jsem nahřála na střední stupeň, položila na ni kus pečicího papíru a potřela ho olejem. Na něm jsem krátce z obou stran opekla osolené porce tresky.
Ryba se podává na čočkovém salátu doplněném nasekanou petrželkou.
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Připaluju růžičkovou kapustu
Jednou provždy, růžičková kapusta je skvělá. Tenhle recept pochází z vegetariánské Hojnosti Yotama Ottolenghiho a kapustičky obsazuje do hlavní role v asijsky laděném jídle. Tady ho máte.
Tumblr media
RŮŽIČKOVÁ KAPUSTA S TOFU A ŠITAKE
Na 4 porce:
– 2 lžíce sladké chilli omáčky – 2 lžíce sójové omáčky – 4 lžíce oleje (máte-li olej z praženého sezamu, neváhejte použít) – lžíce javorového syrupu nebo medu – lžička rýžového octa – 160 g pevného tofu – 500 g růžičkové kapusty – svazek jarní cibulky – 150 g hub šitake – půlka červené chilli papričky – svazek koriandru – olej na smažení – sůl – sezamové semínko – k podávání jasmínová rýže
Tofu jsem nakrájela na centimetr široké plátky, každý jsem přepůlila. Z chilli omáčky, sójové omáčky, oleje, medu a octa jsem ušlehala marinádu, do které jsem opatrně vmíchala tofu a nechala odpočívat.
Růžičky kapusty jsem očistila a každou svisle překrojila na tři plátky. Cibulku jsem nakrájela na tenké plátky, houby jsem podle velikosti nechala vcelku či překrájela na čtvrtky a půlky. Z chilli papričky jsem odstranila semínka a nadrobno ji pokrájela.
Nejprve jsem v pánvi rozpálila 2 lžíce oleje na vysokou teplotu a krátce, asi 2 minuty na něm opékala půlku jemně osolené kapusty. Ta se může až téměř připálit, každopádně s ní není žádoucí moc míchat. Měla by se opéct, ale zachovat si křupavost. Totéž jsem zopakovala se zbytkem kapustiček. Hotové jsem je přendala do mísy.
Do pánve jsem přidala další 2 lžíce oleje, znovu zahřála a velmi krátce (1 až 2 minuty) jsem zprudka za stálého míchání opekla houby společně s jarní cibulkou a chilli papričkou. Přendala jsem je do mísy ke kapustě.
Nakonec jsem ve dvou dávkách krátce z obou stran opekla tofu do karamelova a přendala do mísy ke zbytku opečených surovin. Pánev jsem odstavila z plotýnky, trochu z ní oškrábala připečenou marinádu a pak do ní přesunula obsah mísy. Přilila jsem zbytek marinády, přidala půlku lístků koriandru promíchala a před podáváním nechala zchladnout, aby jídlo bylo teplé, ale ne horké.
Jídlo se podává s jasmínovou rýží, posypané zbylým koriandrem a sezamem.
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Vařím kroupy, mixuju brambory
Skutečná klasika a návrat do hloubi zásob v kuchyňské skříňce. Neskutečně dobré prosté jídlo z prostých surovin a náboženství, na které jsem obrátila svého kluka. Stačí mít pár brambor, hrst krup a můžete nastavovat.
Tumblr media
NASTAVOVANÁ KAŠE
Na 4 porce:
– brambory typu C (kilo i víc, protože se to všechno sní, vždycky) – ječné kroupy (hrst nebo dvě, podle množství brambor), alternativně lze použít i pohanku – česnek podle chuti – majoránka – trocha mléka – 4 cibule – 2 lžíce tuku (sádlo nebo olej) – sůl
Brambory jsem oškrábala a uvařila doměkka. Kroupy jsem propláchla a v hrnci zalila studenou vodou, lehce osolila. Přivedla jsem k varu povařila hezky na skus (asi 20 minut). Mezitím jsem si oloupala česnek.
Uvařené kroupy jsem scedila. Hotové brambory jsem slila a vyšlehala z nich společně s mlékem kaši. Vmíchala jsem kroupy, prolisovaný česnek, lžíci majoránky a osolila.
Na sádle jsem opekla půlkolečka cibule dokřupava a zlatohněda. Kaše je dobrá jen tak s cibulkou, tradiční příloha je volské oko. Já ráda experimentuju se vším možným. Například se mi výtečně osvědčila kombinace s růžičkovou kapustou (zblanšírovat, opéct, přidat česnek, sůl a pepř a jste v úplně nové dimenzi).
0 notes
cotovarisovce · 3 years
Text
Vařím arašídové máslo
Ingredience na tento ghanský recept ze všeho nejvíc připomínají seznam alergenů v jídelním lístku. Africkou kuchyni mám spojenou hlavně se svou někdejší sousedkou z kolejí, která zpěvem chválila boha, kudy chodila. Potkávaly jsme se v kuchyni, kde vždycky opékala syčící a prskající kusy kuřete, které pak vařila v rajčatové omáčce. Tohle je v zásadě ono, obohacené o jemně kouřovou chuť arašídového másla.
Tumblr media
NKATE NKWAN
Na 4 porce:
– 8 kuřecích spodních stehen (Případně naporcované celé kuře, nebo jakékoli části dle vašeho uvážení. Lze připravovat i z jiných druhů masa i nemasa.) – 2 lžíce oleje – 2 velké cibule – 4 stroužky česneku – kousek zázvoru – 3 velká zralá rajčata nebo plechovka sekaných – volitelně chilli paprička – 300 g jemného neslazeného arašídového másla (já jsem použila Allnature) – 480 ml kuřecího vývaru – 4 lžíce rajského protlaku – hrst krevet (volitelně, viz výše) – sůl – pepř
– k podávání volitelně rýže, lze jíst i samotné
Cibuli jsem pokrájela na kostičky, česnek oloupala a rozdrtila, oloupaný zázvor nakrájela na větší kousky. Vše jsem rozmixovala na pyré společně se 120 ml vývaru.
Na pánvi jsem rozpálila olej a zprudka opekla maso ze všech stran dozlatova (pravděpodobně to bude prskat). Poté jsem ztlumila teplo pod pánví a přidala cibulové pyré. Jemně jsem promíchala, aby se maso obalilo, pánev jsem přikryla a nechala probublávat 10 minut. 
Přilila jsem zbytek vývaru. Po trochách jsem do pánve přidávala arašídové máslo a vždy trochu rozmíchala, aby v omáčce nedělalo cucky. Nakonec jsem rozmixovala rajčata a protlak na pyré a přimíchala do směsi v pánvi. Tu jsem opět zakryla a nechala 40 minut probublávat. Občas jsem zamíchala, aby máslo necuckovatělo a nepřichytávalo se.
Když už bylo maso křehké a na povrchu jídla stála vrstvička oleje, přidala jsem krevety a celou, nepokrájenou chilli papričku. Promíchala jsem, znovu přikryla a nechala ještě 5 minut zahřívat. Dochutila jsem solí a pepřem. Omáčka by na konci měla být krémová a zredukovaná.
0 notes