Tumgik
miejscaisztuka · 9 months
Text
Zapraszamy do niezapomnianej nocy pełnej kultury i historii! Już 29 lipca 2023 r. odbędzie się „Nocne zwiedzanie Ziemi Kósciańskiej", które dostarczy niezapomnianych wrażeń i pozwoli odkryć tajemnice tego malowniczego regionu.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Bonum Adipisci oraz dr Emilian Prałat – Społeczny Opiekun Zabytków przy wsparciu Powiatu Kościańskiego.
W ramach wyjątkowego wydarzenia, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję poznać bogatą historię Ziemi Kósciańskiej podczas nocnego zwiedzania. To idealna okazja, by odwiedzić najważniejsze zabytki i miejsca o dużej wartości kulturowej, które zwykle nie są dostępne po zmroku.
Podczas nocnego zwiedzania będzie można odkryć tajemnice kilku miejscowości który kryją wiele legend i opowieści. Malownicze otoczenie i atmosfera nocy tylko dodadzą tej wyprawie tajemniczości.
Zapraszamy wszystkich entuzjastów historii, kultury i tajemnic do udziału w nocnym zwiedzaniu Ziemi Kósciańskiej, które odbędzie się 29 lipca 2023 r. To wyjątkowe wydarz
Tumblr media
0 notes
miejscaisztuka · 3 years
Text
Pogrzeb w czwartek o godzinie 12:00 w Krzywiniu.
Tumblr media
0 notes
miejscaisztuka · 4 years
Text
Tumblr media
Potrzebna jest Wasza pomoc. Poszukuję informacji o organach w Czerwonej Wsi. Dzisiaj nie ma po nich śladu. Odnalazłem informację, że miały trafić do Rakoniewic do naprawy. Czy tak się stało? Może ktoś je pamięta lub słyszał coś o domniemanym remoncie? Udostępniajcie, pytajcie :) Może wspólnymi siłami uda się czegoś o nich dowiedzieć.
Powiat Kościański Rakoniewice Rakoniewice gmina Krzywiń Gmina Krzywiń
1 note · View note
miejscaisztuka · 5 years
Text
Tumblr media Tumblr media
Podczas tegorocznej 5 edycji pieszej Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej, którą po raz kolejny patronatem honorowym objął metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki, przypomnimy wspaniałe karty historii związane z powstaniem wielkopolskim. Okazją ku temu będzie stulecie zakończenia tego wyjątkowego zrywu. Podczas wspólnego pielgrzymowania przedstawione zostaną najważniejsze etapy walk powstańczych, postaci, które swą odwagą i hartem ducha zapisały się złotymi kartami w historii.W sposób szczególny skupimy się na aspektach dotyczących południowo-wschodniej Wielkopolski. Nie zabraknie fragmentów oryginalnych tekstów sprzed stu lat, anegdot, ale i refleksji, czym były dla naszych przodków słowa Bóg – Honor – Ojczyzna.
Tradycyjnie zapraszamy wszystkich do wspólnego przemierzenia odcinka 14 km miedzy Kopaszewem a Rąbiniem. Zarówno tych, dla których będzie to pielgrzymowanie, jak i tych, którzy chcą odkryć piękno tych ziem i postaci z nimi związanych.
W tym roku towarzyszyć nam będą rekonstruktorzy, którzy przy grobach powstańców i żołnierzy z rodu Chłapowskich zaciągną wartę honorową.
PLAN
11:00 | msza w kaplicy przypałacowej
12:00 | kaplica przypałacowa w Kopaszewie | powitanie uczestników i rozpoczęcie Drogi Krzyżowej
14:15 | przybycie do Rąbinia | nawiedzenie nekropolii Chłapowskich | złożenie kwiatów na grobach powstańców i żołnierzy | przerwa przy kawie i cieście w pobliskiej świetlicy
15:00 | wymarsz w drogę powrotną
17:30 | przybycie do Kopaszewa | zakończenie pielgrzymowania | wręczenie certyfikatów | wspólny posiłek w przypałacowym parku
W tym roku kwestujemy WYŁĄCZNIE DO PUSZEK na rzecz odbudowy pomnika Świętego Benona w Kopaszewie.
0 notes
miejscaisztuka · 5 years
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Punkt Obsługi Czytelnika już gotowy na Państwa powitanie. Znajdziecie nas w pomieszczeniu za wejściem głównym do Kościoła.
0 notes
miejscaisztuka · 5 years
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Do promocji książki "Miejsca i Sztuka" już tylko 4 dni! Prezentuję zatem kollejnych artystów. Tym razem Katarzynę Zawadę i Chór Cantare! Dzięki nim czekać na nas będzie prawdziwa uczta duchowa!
Katarzyna Zawada urodziła się w Żegocinie koło Pleszewa. Jest absolwentką Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prof. dr hab. Antoniny Kowtunow. Z wykształcenia również pianistka. Animatorka kultury w lokalnym środowisku, dyrygent Chóru „Cantare” i kierownik muzyczny „Zespołu Salonowego” w Ośrodku Kultury w Żegocinie. W roku 2017 otrzymała Brązową Odznakę Honorową przyznaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim za zasługi w pracy społecznej Związku. Wydała już dwie płyty – „Niezapomniane przeboje Anny German” oraz „Najpiękniejsze kolędy”.
https://www.youtube.com/watch?v=ksvznTYtERQ
Gmina Kościan Powiat Kościański Niesamowita Wielkopolska Wielkopolska-country.pl Wielkopolska magazyn informacyjny
0 notes
miejscaisztuka · 5 years
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Święto, jakim jest nowa książka, pokazuje jak wiele potrzeba wysiłku by wyjątkowe miejsca i dzieła sztuki mogły przetrwać. Przy okazji spotkania w Wyskoci, chcę zachęcić Państwa do wsparcia nowej inicjatywy. Otóż powstała koncepcja rewitalizacji nekropolii rodu Chłapowskich, Morawskich, Wańkowiczów, Horwattów i Taczanowskich w Czerwonej Wsi. Projekt, który przedstawiłem Urzędowi Ochrony Zabytków został zaakceptowany. Przeprowadziliśmy już pierwsze prace polegające na oczyszczeniu z krzaków i niszczących nagrobki korzeni drzew. Niebawem rozpoczną się dalsze prace. Wkrótce zaprezentuję szczegóły. Jednak już teraz wspólnie z Fundacja Bonum Adipisci - Dążyć do dobra Adipisci pragniemy zachęcić wszystkich, którym droga jest historia i sztuka, do włączenia się w ratowanie tej nekropolii. Podczas najbliższej promocji – jak również po niej – będziecie mogli Państwo wesprzeć dzieło renowacji zdobywając jedną z trzech dostępnych cegiełek. Możliwe jest także wsparcie renowacji poprzez datki bezpośrednio na rachunek bankowy Fundacji 81 1140 2004 0000 3402 7900 6405 z dopiskiem „nekropolia w Czerwonej Wsi”.
Powiat Kościański Ziemiaństwo Polskie Strona Przyjaciół Niesamowita Wielkopolska Wielkopolska-country.pl Polskie Zabytki Gmina Krzywiń
0 notes
miejscaisztuka · 5 years
Text
Tumblr media Tumblr media
Do promocji książki o Wyskoci równo tydzień! Spotykamy się 1 września o 15:00 w Wyskoć Początek w kościele parafialnym. Program będzie napięty, ale niezwykle urozmaicony. Zaczyna się ostatni, najtrudniejszy etap przygotowań poprzedzających promocję. Niestety muszę stwierdzić, że ponownie najtrudniej jest u siebie, by wręcz parafrazując klasyka powiedzieć, że najtrudniej być autorem we własnej parafii (zrozumienie dla wysiłku organizacyjnego jest znikome). Pod względem artystycznym to największa promocja - ponad 30 artystów, muzyka, taniec, inscenizacje, cztery wystawy. Samo miejsce również jest niezwykle wymagające, a ilość pracy, którą trzeba w nim i wokół niego wykonać ogromna! Ale przecież każda książka i promocja to kolejne wyzwanie! Zapraszajcie znajomych, miłośników historii i sztuki. Na koniec spotkania w pobliskiej świetlicy wyśmienita biesiada muzyczna i smakołyki! Zapraszam!
Gmina Kościan Powiat Kościański Sołectwo Wyskoć
0 notes
miejscaisztuka · 5 years
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
W latach 1899-1902 powstał budynek Kaiser Wilhelm Bibliothek w Poznaniu. W momencie zakończenia 27 grudnia - Powstanie Wielkopolskie księgozbiór liczący 250.000 woluminów został przejęty na potrzeby rodzącej się Wszechnica Piastowska, która dała początek Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzisiaj w zbiorach biblioteki znajduje się ponad 5.000000 woluminów! Niestety księgozbiór potrzebuje miejsca. W ciągu kilku miesięcy zabraknie miejsca na nowe nabytki! Poza udostępnianiem zbiorów, Biblioteka zajmuje się również konserwacją najcenniejszych tytułów. A to misja, która dla potomnych ocala to, co najcenniejsze - pamięć i wiedzę!
Poniżej kilka fotograficznych refleksji z zakamarków Biblioteki UAM.
Poznań Dobre książki Wielkopolska magazyn informacyjny Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Łowcy Historii HISTORIA Wielkopolska.travel Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu Biblioteka Narodowa Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego @edukacja
0 notes
miejscaisztuka · 5 years
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Opactwo Benedyktynów Lubiń stanowi świadectwo prawie 950 lat historii i tradycji. Towarzyszą im wyjątkowe dzieła sztuki. Wśród nich renesansowe nagrobki opatów lubińskich czy niezwykłej urody sarkofag Bernarda z Wąbrzeźna. Żywa w okolicach tradycja mówi, że gdy Bernardowi wyrośnie z piersi lilia, jego trumna zostanie zawieziona do Rzymu na kanonizację wozem ciągniętym przez woły. Tyle z legendy. Z Grodzisk Wielkopolski rokrocznie pielgrzymują do Lubinia mieszkańcy miasta, w którym za sprawą tego mnicha, miało się pojawić źródełko wody i w ten sposób cierpiący na suszę region mógł przetrwać. Warto zajrzeć do tego malowniczego zakątka.
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Wielkopolska-country.pl Wielkopolska.travel Zabytki Wielkopolski Gmina Kościan Gmina Krzywiń National Geographic HISTORIA Historia National Geographic DRAGONFLY POLSKA Greater Poland Voivodeship Benedyktyni w Polsce Benedyktyni Tyniec Opactwo Powiat Kościański
0 notes
miejscaisztuka · 5 years
Text
Tumblr media Tumblr media
W dniu wczorajszym otrzymałem telefon z Ambasady Republiki Federalnej Niemiec (Ambasada Niemiec) informujący, iż JE Pan Ambasador Rolf Nikel nie będzie mógł przybyć do Racotu (Racot) na uroczystości 16 czerwca (Racot. Tygiel kultur) ze względu na przyjęte wcześniej zobowiązania. Natomiast jako swojego oficjalnego przedstawiciela oddelegował Pana Konsula Christopha Garschynskiego. Tym sposobem nasze spotkanie zyskuje dodatkową rangę. Będą z nami razem wspominać, upamiętniać i budować przyszłość, oficjalne delegacje z Holandii (Towarzystwo Historyczne Oranje-Nassau), Niemiec i Saksonii (JKW Książę Michał-Benedykt von Sachsen-Weimar-Eisenach)! To budujące i mam nadzieję, że zachęcające do udziału w tym wyjątkowy spotkaniu. Racot to miejsce, gdzie historia jest nie tylko żywa, ale gdzie jest częścią przyszłości. 16 czerwca trzeba tu być!
Germany Bundesregierung Sachsen, Germany Netherlands Embassy of the Netherlands in Poland Powiat KościańskiGmina Kościan Radio Emaus Radio Poznań Radio Elka Radio Afera tvp.info polsatnews.pl TVN24 Srem, PolandLeszno WTK Głos Wielkopolski Wirtualna Polska Onet Tygodnik Powszechny Konferencja Episkopatu Polski ekumenizm.pl Racot Pałac Racot Odkrywając duszę zapomnianych miejscDRAGONFLY POLSKA Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
0 notes
miejscaisztuka · 5 years
Text
Tumblr media Tumblr media
Drodzy Państwo! do 1 września coraz bliżej, a więc i do książki o Wyskoci. Plan zakładał, że powstanie książką licząca 330 stron (już po wydrukowaniu). Do składu trafił jednak maszynopis liczący 402 strony! Jaki z tego wniosek? Albo autor się rozpisał, albo miejscowość jest tak fascynująca! Odpowiedź jest jedna: oba wyjaśnienia są zgodne z prawdą. Napisać o Wyskoci można by jeszcze wiele więcej... to zadanie dla kolejnych pokoleń. Tymczasem przypominamy o OBOWIĄZKOWEJ obecności w Wyskoci 1 września :) Promocja 6 tomu przed nami!
Urząd Miejski Kościana Kościan Gmina Kościan Powiat Kościański Śrem Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie Dobre książki Biblioteka Publiczna w Czempiniu im. Czesława Przygodzkiego Telewizja Leszno
0 notes
miejscaisztuka · 5 years
Text
Tumblr media Tumblr media
Dlaczego śnimy? Ile faz ma sen? Kogo w swej alkowie gościła caryca Katarzyna i jakie sekrety skrywały łożnice polskich królów. Gdzie odnaleziono najstarsze na świecie łóżko? Pytań wiele, ale to dopiero początek! 17 maja w Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie spróbujemy na kilka odpowiedzieć podczas wykładu z serii "Z historią przy kawie". Zapraszamy!
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krzywiń Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego w Śremie I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie II Liceum Ogólnokształcące w Lesznie Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu Centrum Kultury Czempiń
0 notes
miejscaisztuka · 5 years
Text
Tumblr media Tumblr media
Jaki jest związek łóżka z ceremoniałem papieskim? Dlaczego niektóre łóżka mają imiona? W jaki sposób miejsce, gdzie spędzamy połowę mogło stać się elementem propagandy? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz już 17 maja o godzinie 18:00 w Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie podczas wykładu "Od łóżka do tajemnic alkowy". Nie może was zabraknąć! Zapraszamy!
Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego w Śremie Centrum Kultury Czempiń Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krzywiń Mosińska Biblioteka Publiczna Mosiński Ośrodek Kultury I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie
0 notes
miejscaisztuka · 5 years
Text
Tumblr media
Noc Muzeów tuż, tuż! W tym roku chcielibyśmy zachęcić Państwa do udziału w wydarzeniach organizowanych w Żegocin. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Ośrodek Kultury w Żegocinie! Zapraszamy :)
Gmina Czermin Pleszew - Nasze Miasto Pleszew #nocmuzeów #modrzejewska Capella Zamku Rydzyńskiego Wielkopolska Nieznana
0 notes
miejscaisztuka · 5 years
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Noc Muzeów jest zaledwie raz w roku. Dlaczego zatem ograniczać się do obcowania z pięknem tylko do kilku godzin? Już niebawem pojawi się oferta wyjazdów na Wyspę Muzeów do Berlina - kompleksu należącego do grona najważniejszych muzeów świata. Grupy będą niewielkie, maksymalnie 6-8 osobowe, wyruszamy wcześnie rano, wracamy wieczorem. Na Wyspie Muzeów przewidziane jest 8 godzin intensywnego zwiedzania.
(w lipcu planowany jest wyjazd do Charlottenburga a w sierpniu do Poczdamu)
-----
12.10.2019 - Egipskie impresje. Obejrzymy 5 muzeów, ale szczególną uwagę poświęcimy kulturze doliny Nilu. Zbiory berlińskie to pokłosie XIX-wiecznej egiptomani, w której Prusacy skutecznie konkurowali z Francuzami.
-----
26.10.2019 - Kobieta piękną jest. Podczas tego wyjazdu przyjrzymy się historii kobiet i wyjątkowym dziełom, które utrwaliły ich piękno. Od Nefertiti, po dzieła Praksytelesa, Antonio Canovy czy Renoira
-----
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
0 notes
miejscaisztuka · 5 years
Text
Tumblr media
16 czerwca spotykamy się w Racocie! Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wystawy, rekonstrukcja historyczna, degustacja otraw kuchni polskiej, niemieckiej i holenderskiej, zwiedzanie stadniny, powozowni i pałacu! Więcej informacji na stronie:
Powiat Kościański Powiat Leszczyński ESKA INFO Poznań ESKA INFO Wrocław Radio Elka Radio Poznań Gmina KościanŚmigiel Kościan Urząd Miejski Kościana Kościaniak Kościan NaszeMiasto.pl Stowarzyszenie imienia "Kościańskiej Rezerwy Skautowej" Archidiecezja Poznańska Gmina Krzywiń Leszno Tygodnik Śremski - Śrem NaszeMiasto.pl Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Poznań Moje Miasto Krzywiń Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu Miasto Poznań
http://epralat.edu.pl/racot-tygiel-kultur/
0 notes